• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
درمان آرتروز زانو

درمان آرتروز زانو

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
بروز رسانی : ۰۲ بهمن ۱۴۰۲

درمان آرتروز زانو و ساییدگی مفصل به دو طریق جراحی و غیرجراحی انجام می شود البته در اغلب موارد این عارضه به کمک روش های غیرتهاجمی و غیرجراحی درمان می شود که به طور مفصل به آن‌ها پرداخته ایم.

هیچ درمان قطعی برای آرتروز زانو وجود ندارد، اما درمان می تواند به کاهش ناراحتی و کاهش آسیب کمک کند. همچنین می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا فعالیت‌های روزانه‌تان را بهتر انجام دهید.

گزینه های درمانی شما به نیازهای فردی‌تان بستگی دارد که شامل سابقه پزشکی، سطح درد و تأثیر آرتروز بر زندگی روزمره شما می‌شود.

 

 

درمان آرتروز مفصل زانو بدون جراحی

بیماری آرتروز زانو درمان قطعی ندارد. اما پیشگیری از آرتروز زانو و کنتر علائم بیماری قابل انجام است. در برخی موارد پیشرفته نیز هنگامی که شخص توانایی راه رفتن خود را به طور کامل از دست می دهد و هیچ کدام از درمان های دارویی و غیر دارویی نیز موثر نمی باشند پزشک اقدام به تعویض مفصل زانوی بیمار می کند.

توجه داشته باشید که جراحی تعویض مفصل زانو همیشه به عنوان آخرین راه حل و آخرین گزینه درمانی محسوب می شود و انجام آن نیز طبق تشخیص متخصص ارتوپد صورت می پذیرد.

جراح ارتوپد پس از انجام معاینات دقیق و بررسی وضعیت بیماری شما، روش های درمان مخصوص به شما را برای درمان ساییدگی مفصل زانو طراحی می کند. درمان بیماری ساییدگی مفصل زانو در مراحل اولیه، روش های ساده و غیرجراحی است که از جمله برنامه های درمانی بدون جراحی مخصوص ساییدگی مفصل زانو عبارت‌اند از:

 

درمان ساییدگی مفصل زانو بدون جراحی

 

کاهش وزن

در اغلب موارد درمان های غیر دارویی و اصلاح سبک زندگی روش هایی موثر در درمان آرتروز و پیشگیری از ابتلا به آن به شمار می روند. همان طور که بیان شد آرتروز زانو درمان قطعی ندارد. اما می توان با به کار گیری روش هایی موثر از شیوع آن جلوگیری کرد. یکی از این راهکارها کاهش وزن می باشد.

افراد دارای اضافه وزن که مبتلا به آرتروز نیز هستند با رسیدن به وزنی ایده آل می توانند علائم بیماری آرتروز زانو را تا حد زیادی کاهش دهند. توجه داشته باشید که کاهش وزن باید تحت نظر متخصص تغذیه و طبق برنامه ای منظم انجام شود تا مشکلی برای بیمار به وجود نیاید.

 

پیاده روی

پیاده روی سریع یکی از موثرترین فعالیت هایی است که در دسترس همگان قرار دارد و هر فرد با هر شرایطی می تواند به آن بپردازد. پیاده روی در سلامت سالمندان مخصوصا افراد مبتلا به آرتروز، پوکی استخوان و بیماری های قلبی عروقی تاثیر مثبتی دارد. اما باید دقت شود که هنگام پیاده روی از کفش های مناسب استفاده شده و از راه رفتن روی سطوح ناهموار و دارای شیب زیاد نیز خودداری شود.

انجام ورزش های آبی نظیر ایروبیک در آب نیز برای افراد مبتلا به آرتروز مفید می باشد. همچنین افراد دارای اضافه وزن نیزمی توانند از ورزش هایی مانند دوچرخه ثابت بهره ببرند و به سلامت مفاصل زانوی خود کمک کنند.

 

ورزش کردن

ورزش های مخصوص آرتروز زانو با تاثیری که بر استحکام مکانیکی و تقویت عضلات مفصل زانو دارد می تواند بروی بهبودی و ترمیم غضروف ها تاثیر بگذارد. ورزش همچنین با افزایش گردش خون به انعطاف پذیری مفصل نیز کمک می کند. از جمله حرکات ورزشی موثر در درمان آرتروز زانو شامل:

 

ورزش های مخصوص زانو با تاثیری که بر استحکام مکانیکی و تقویت عضلات مفصل زانو دارد

 

حرکت کششی عضله همسترینگ

برای انجام این حرکت نیاز به یک باند یا پارچه ای بلند نیاز دارید تا پارچه را دور کف پا بیندازید؛ بدین صورت که دو سر پارچه را با دست گرفته و پارچه را دور کف پا بیاندازید؛ سپس شروع به کشیدن آن پارچه بکنید تا عضله پشت پا کشیده شود. این تمرین را به مدت 20ثانیه برای هر دو پای خود امتحان کنید.

 

انقباض عضله چهار سر ران

به پشت دراز بکشید و هر دو پا را کنار هم صاف روی زمین قرار دهید. حالا با انقباض عضله ی چهار سر ران پشت زانوی خود را به یک پد یا حوله فشار دهید و 5 ثانیه در حال انقباض نگه دارید.

 

حرکت کششی عضله پشت ساق پا با صندلی

برای انجام این حرکت در حالتی که در پشت صندلی قرار گرفته اید؛ با دو دست صندلی را نگه دارید. یکی از پا را جلو آورده و دیگری را کمی عقبتر نگه دارید. حال با فشار بر روی پاشنه یکی از پاها و با راست و خم شدن به جلو عضله ی ساق پای چپ را بکشید.

 

بالا بردن یک پا در حالت دراز کشیده

برای شروع این حرکت به پشت روی زمین دراز بکشید. پاها باید کشیده شده و دست‌ها در اطراف بدن قرار داشته باشد و با خم کردن زانوها، کف پاها برروی زمین قرار گرفته باشد. حالا یک پا را صاف کرده و به اندازه 30درجه بالا بروید. این کار را با هر دو پای خود انجام دهید و هر پا را می توانید5ثانیه نگه دارید.

 

استفاده از وسایل کمکی

استفاده از کفی یا زانوبندهای طبی نیز در کاهش علائم و درد ناشی از بیماری آرتروز موثر می باشد. این وسایل مانع اعمال فشار بیش از حد به زانو شده و در کاهش درد بیمار موثر می باشد. استفاده از وسایل کمکی مانند عصا یا واکر نیز در کاهش فشار وارد شده به زانو موثر می باشد. البته بهتر است قبل از استفاده از این وسایل با متخصص ارتوپد مشورت نمایید.

 

استفاده از تکنیک های فیزیوتراپی

روش های درمانی فیزیوتراپی می توانند در کاهش دردهای شدید آرتروز موثر باشند. این روش ها شامل گرما درمانی، سرما درمانی، الکتروتراپی و لیزر درمانی می باشد که هر یک به نوبه خود در کاهش علائم آرتروز زانو موثر می باشند. روش هایی مانند طب سوزنی نیز ممکن است در برخی افراد تاثیرات مثبتی بر جای گذارد اما هنوز به عنوان یک روش علمی و قطعی برای درمان آرتروز شناخته نشده است.

 

درمان دارویی

در برخی افراد روش های غیر دارویی موثر نبوده و به کاهش علائم بیماری منجرنمی شود. این گونه افراد مجبور به استفاده از داروهای مسکن مانند استامینوفن و داروهای ضدالتهابی می باشند. استفاده از پمادهای موضعی نیز می تواند تا حدی موثر واقع شود. از معروفترین داروهای ضد التهاب می توان به ایبوپروفن و آسپیرین اشاره کرد که همه ما با آن آشنایی داریم. این نوع داروها عموما از خاصیت ضددردی نیز برخوردارند و با کم کردن تورم و التهاب حاصل از آرتروز زانو در کاهش درد نیز بکار برده می شوند.

 

تزریقات مفصلی

تزریقات داخل مفصل زانو نیز یکی از رایج ترین روش های تسکین درد و بهبود عملکرد زانو در بیماران مبتلا به آرتروز زانو است. تزریق به درون مفصل زانو با کمک داروها و مواد طبیعی بسیاری انجام می شود که از پرکاربردترین و رایجترین آن می توان به تزریق کورتون درون مفصل، تزریق ژل یا هیالورونیک اسید و تزریق پی آر پی اشاره کرد.

 

کورتون

داروی کورتون به گونه ای طراحی شده است که شبیه به هومورن طبیعی بدن یعنی هومورن کورتیزول باشد؛ به کمک این تزریق، التهاب حاصل از آرتروز کاهش می یابد.

 

هیالورونیک اسید

این ماده به طور طبیعی و فشرده شده در مفصل زانو و سایر مفاصل بدن موجود است که این ماده موجب نگه داشتن آب در غضروف می شود. در مفصلی که در اثر آرتروز دچار آسیب شده است، میزان هیالورنیک اسید بسیار محدود بوده و به طور چشم گیری کاهش می یابد به همین جهت پزشک برای کاهش درد و افزایش انعطاف پذیری مفصل زانو ماده هیالورونیک اسید را مستقیم وارد مفصل زانو می کند.

 

روش پی آر پی

تزریق پی آر پی یا پلاسمای غنی شده از پلاکت یکی از روش های نوین تزریق مفصلی محسوب می شود و دارای تاثیر طولانی مدت نیز می باشد. در روش تزریق پی آر پی از خون خود بیمار برای درمان کردن استفاده می شود. در این روش، خون از خود بیمار گرفته شده و در سانتریفیوژ چرخانده می شود تا پلاکت خون از آن جدا شود. سپس پلاسمای غنی از پلاکت در ناحیه ی آسیب دیده ی بدن بیمار تزریق می شود.در افراد مبتلا به آرتروز خفیف و با سن کمتر از 70 سال که دارای اضافه وزن  و کم خونی نیز نیستند این روش به عنوان یک روش موثر به شمار می رود.

 

اوزون تراپی

اوزون تراپی یک روش پرکاربرد در درمان بیماری های مفصلی است که این درمان بوسیله سه گاز اتم اکسیژن صورت می گیرد. این گاز با خاصیت ضد التهابی که دارد باعث از بین رفتن التهاب مفصل ها شده و همین موضوع در بهبودی سریعتر بیماری بسیار موثر است. همچنین اوزون با افزایش جریان خون در مفصل شرایط را برای ترمیم بافت های آسیب دیده فراهم می آورد و بدین طریق سبب درمان بیماری آرتروز زانو می گردد.  این روش در مقایسه با روش پی آر پی دارای تاثیر کمتر و کوتاه تری نیز می باشد.

در روش پزشک مقدار بسیار کمی از گاز اوزون را به بدن انتقال می دهد. اوزون تزریق شده در بدن با تاثیری که در گردش خون دارد موجب افزایش ترمیم و بازسازی غضروف ها شده از این رو از ساییدگی زانو جلوگیری می کند.

 

درمان آرتروز زانو از طریق جراحی

جراحی آخرین روش درمان ساییدگی مفصل زانو است که هنگامی از این روش استفاده می شود که علائم درد و مشکلات بیمار با ورزش کردن، استفاده از دارو و دیگر روش های غیرجراحی تسکین نیابد. در این صورت جراح ارتوپد برای خلاصی بیمار از دردهای بوجود آمده در ناحیه زانو انجام عمل جراحی را پیشنهاد می دهد. از جمله روش های جراحی برای درمان آرتروز مفصل زانو عبارت‌اند از:

 

جراحی مفصل زانو

 

جراحی آرتروسکوپی

آرتروسکوپی زانو یک روش جراحی است که می تواند مشکلات در مفصل زانو را تشخیص و درمان کند. در طی این روش، جراح شما یک برش بسیار کوچک را انجام می دهد و یک دوربین کوچک به نام آرتروسکوپ را وارد زانوی شما می کند. سپس جراح می تواند یک مشکل را با زانو بررسی کند و در صورت لزوم با استفاده از ابزار کوچک درون آرتروسکوپ، مسئله را تصحیح کند.

 

جراحی استئوتومی

در صورتی که ساییدگی مفصل زانو موجب شکستگی مفصل شود در این صورت جراح به کمک جراحی استئوتومی اقدام به برداشتن و اره کردن استخوان شکسته شده می کند. هدف از انجام این جراحی این است شکل ساختار استخوان تغییر کند و طول استخوان تصحیح شود.

 

جراحی تعویض مفصل زانو

در صورتیکه درد زانو به قدری شدید باشد که زندگی روزمره بیمار را مختل کند و به هیچ کدام از درمان های قبلی جواب ندهد آخرین راه استفاده از جراحی تعویض مفصل زانو است.

در این روش، قسمت های شکسته شده استخوان از بدن خارج شده و به جای آنها یک مفصل مصنوعی قرار میگیرند. در برخی مواقع بین مفصل مصنوعی کار گذاشته شده، نوعی پلاستیک بسیار مقاوم گذاشته میشود تا بهتر بتوانند روی یکدیگر حرکت کنند.

 

انتخاب روش مناسب درمان برعهده پزشک ارتوپد می باشد و پزشک این تصمیم را با توجه به شرایط بیمار و میزان آسیب دیدگی زانوی او می گیرد. توجه داشته باشید که هر زانو دردی به معنی ابتلا به آرتروز نیست و باید معاینه دقیق و عکسبرداری انجام شود تا بتوان تشخیص قطعی داد.

 

منبع :

health.harvard.edu


مطالب مشابه

رباط جانبی فیبولار - پارگی و آسیب و علائم و نحوه درمان
رباط جانبی فیبولار - پارگی و آسیب و علائم و نحوه درمان

رباط جانبی فیبولار (LCL) در امتداد بیرونی زانو قرار دارد و در حین حرکت و چرخش، ثبات را فراهم می‌کند. آسیب به رباط جانبی فیبولار، مانند رگ به رگ شدن و پارگی، می‌تواند علائمی مانند ضعف در زانو، درد و تورم ایجاد کند.

عوارض کفش پاشنه بلند - خطرات آن برای پا و سلامتی
عوارض کفش پاشنه بلند - خطرات آن برای پا و سلامتی

بیش از یک‌سوم زنان به‌دلیل پوشیدن طولانی‌مدت کفش‌های پاشنه بلند از مشکلات دائمی رنج می‌برند. عوارض کفش پاشته بلند می‌توانند از سن 20 سالگی شروع شوند.

آرتریت پاتلوفمورال - علت، علائم و نحوه درمان
آرتریت پاتلوفمورال - علت، علائم و نحوه درمان

آرتریت پاتلوفمورال یکی از علل شایع زانودرد به‌ویژه در افراد مسن است. آرتریت پاتلوفمورال زمانی ایجاد می‌شود که غضروف بین کاسه زانو از بین می رود و کشکک (کاسه زانو) با انتهای استخوان ران تماس پیدا می‌کند.

آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل لگن
آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل لگن

برای کمک به پزشک خود جهت تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی تعویض مفصل لگن برای شما لازم است یا خیر، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید.

آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل زانو
آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل زانو

برای کمک به پزشک خود جهت تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی تعویض مفصل زانو برای شما لازم است یا خیر، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید.

صبحانه مفید برای آرتروز زانو - 9 پیشنهاد عالی
صبحانه مفید برای آرتروز زانو - 9 پیشنهاد عالی

یکی از وعده‌های غذایی مهم در طول روز صبحانه است و شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند برخی غذاها و مواد مغذی می توانند علائم آرتروز را بهبود بخشند. آن‌ها این کار را با مبارزه با التهاب، تأمین مواد مغذی و تقویت عملکرد استخوان، ماهیچه و سیستم ایمنی انجام می‌دهند.

درمان آرتروز زانو با طب سنتی و داروهای گیاهی
درمان آرتروز زانو با طب سنتی و داروهای گیاهی

درمان‌های سنتی و گیاهی قرار نیست به‌طور کامل جایگزین درمان‌های پزشکی شوند، اما ممکن است بتوانند به شما در مدیریت درد آرتروز با عوارض جانبی کمتر کمک کنند

حجامت برای آرتروز زانو - درمان بیماری های زانو
حجامت برای آرتروز زانو - درمان بیماری های زانو

حجامت روشی غیرتهاجمی برای کاهش علائم مرتبط با آرتروز و فیبرومیالژیا و همچنین افزایش سهولت حرکت است. حجامت زانو با توجه به نوع مشکل در نقاط مختلفی از زانو انجام می‌شود.

علت، علائم و درمان درد بالای زانو
علت، علائم و درمان درد بالای زانو

درد بالای زانو مشکلی رایج است که می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. معمولاً در طول راه رفتن، دویدن، زانو زدن،‌ لگد زدن و پریدن نیروی زیادی به زانو اعمال شده و این مسئله باعث درد زانو و لگن می‌شود.

مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی
مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی

درمان PRP در کمتر از دو ساعت انجام می شود اما برای اطمینان از اثربخشی درمان، بیماران باید اقدامات مراقبتی و احتیاطی بعد از پی آر پی را جدی بگیرند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×