• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
جدیدترین روش تعویض مفصل زانو چیست؟ راهنمای کامل

جدیدترین روش تعویض مفصل زانو چیست؟ راهنمای کامل

مدت مطالعه: دقیقه
انتشار : ۰۵ بهمن ۱۴۰۱

جراحی سرپایی مفصل زانو، جدیدترین روش تعویض مفصل زانو است که هم نتیجه موفقیت‌آمیزتری برای بعضی بیماران دارد، و هم هزینه‌های جراحی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو، روش‌های مختلفی دارد. بنابر شرایط بیمار، بعضی روش‌ها کم‌تهاجمی و بعضی تهاجمی‌تر هستند. دوره بهبودی پس از عمل زانو هم بسته به روش جراحی، تفاوت دارد. در این مقاله به جدیدترین روش تعویض مفصل زانو می‌پردازیم. آن را با روش‌های سنتی جراحی زانو مقایسه کرده، و در تصمیم‌گیری مطمئن‌تر، کمکتان می‌کنیم.

 

چرا باید تعویض مفصل زانو انجام بدهیم؟

جراحی زانو به‌خاطر آسیبی است که به مفصل طبیعی زانو رسیده، و دیگر مثل گذشته عمل نمی‌کند. ضمن آنکه درد زیادی هم دارد. این‌ها شایع‌ترین دلایل آسیب به مفصل زانو هستند:

 • آرتروز (Osteoarthritis)،
 • آرتریت روماتوئید (Rheumatoid Arthritis) یا روماتیسم مفصلی،
 • استئونکروز (Osteonecrosis)،
 • تومور استخوانی (Bone Tumor)،
 • و شکستگی مفصل زانو.

تعویض مفصل زانو جزو عمل‌های رایج ارتوپدی است. در این عمل جراحی، پزشک جراح، مفصل آسیب‌دیده را برداشته، و مفصل مصنوعی را جایگزین آن می‌کند.

جایگزینی مفصل آسیب‌دیده با مفصل مصنوعی یا ایمپلنت زانو، درد زانوی بیمار را تسکین داده، و دامنه حرکتی او را افزایش می‌دهد. فردی که زانویش درد زیادی داشته، بعد از این عمل تعویضی می‌تواند فعالیت‌های روزمره‌اش را از سر بگیرد.

پیشرفت فناوری، به‌تبع آن تجهیزات ارتوپدی، و همین‌طور ظهور روش‌های جدید جراحی، باعث می‌شوند هر چند وقتی شاهد ترویج جدیدترین روش تعویض مفصل زانو باشیم.

برای نمونه، جراحی سرپایی تعویض مفصل، جزو یکی از جدیدترین روش‌هاست که هم نتیجه بهتری برای بعضی بیماران دارد، و هم هزینه‌های جراحی را تا حد زیادی کاهش داده است.

 

تفاوت روش سنتی با جدیدترین روش تعویض مفصل زانو چیست؟

حالا این سؤال پیش می‌آید که تفاوت جدیدترین روش تعویض مفصل زانو با روش‌های کلاسیک یا سنتی چیست؟ روش، نتیجه و هزینه این روش‌های جراحی، چه تفاوت‌هایی باهم دارند؟

در روش سنتی تعویض مفصل زانو، جراح ارتوپد برشی عمودی بین 20 تا 25 سانتی‌متر جلوی زانوی بیمار ایجاد می‌کند تا به مفصل آسیب‌دیده دسترسی پیدا کند.

در جراحی سنتی، بعد از بیهوش کردن بیمار، این اقدامات انجام می‌شود:

 • برش پوست و آماده کردن بافت
 • برداشتن مفصل آسیب‌دیده
 • جاگذاری ایمپلنت یا پروتز زانو
 • ظاهرسازی کشکک زانو
 • اضافه کردن فاصله‌دهنده

اما در جدیدترین روش تعویض مفصل زانو یا همان روش سرپایی، برش بسیار کوتاه‌تری در بافت اطراف زانو ایجاد می‌شود. چون ابزارهای جراحی ویژه‌ای برای آماده‌سازی استخوان و جاگذاری ایمپلنت دارد.

 

جدیدترین روش تعویض مفصل زانو چگونه انجام می‌شود؟

جراح ارتوپد با کمک سایر متخصصان اتاق عمل، این جراحی را انجام می‌دهد. عمل تعویض مفصلزانو ممکن است تا چند ساعت طول بکشد.

ابتدا بیهوشی عمومی، یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا بیمار دردی احساس نکند. سپس علائم حیاتی او، مانند ضربان قلب و فشار خون تحت‌مراقبت قرار می‌گیرند.

حین و بعد از عمل جراحی، به بیمار آنتی‌بیوتیک داده می‌شود تا محل جراحی عفونت نکند. سپس برش کوچکی روی زانو ایجاد می‌شود.

جراح ارتوپد، قسمت‌های آسیب‌دیده را برداشته، و پروتز یا ایمپلنت زانو را در همان محل جاگذاری می‌کند. سپس ماهیچه و پوست را بخیه زده و عمل جراحی را به پایان می‌رساند.

 

جدیدترین روش تعویض مفصل زانو به درد چه کسانی می‌خورد؟

درباره مزایای جدیدترین روش تعویض مفصل زانو گفتیم، اما این نکته را مدنظر داشته باشید که این روش‌ها، یا همان جراحی‌های سرپایی، برای بیشتر بیماران مناسب نیستند.

البته برای تصمیمی آگاهانه، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک ارتوپد وضعیت زانوی شما را بررسی کرده، و با توجه به سایر شرایط و سبک زندگی، بهترین روش تعویض مفصل زانو را پیشنهاد می‌دهد.

توصیه ما به شما این است که با شماره تلفن 02129123462 تماس گرفته، و از دکتر علیرضا امین جواهری، جراح ارتوپد و فوق‌تخصص زانو و لگن از دانشگاه زوريخ سوئيس، وقت معاینه بگیرید.

دکتر امین جواهری بعد از معاینه دقیق و تخصصی زانوی شما، و بررسی شرایط کار و شیوه زندگی‌تان، از میان روش‌های تعویض مفصل زانو، بهترین روش را توصیه می‌کنند. مسلما تصمیم‌گیری نهایی با شماست!

کسانی که به جدیدترین روش تعویض مفصل زانو یا جراحی سرپایی مفصل زانو توصیه می‌شوند، بهتر است چنین شرایطی داشته باشند:

 • کمتر از هفتاد سال سن داشته باشند؛
 • از وزن متناسبی برخوردار باشند؛
 • سیستم ایمنی بدنشان سالم و قوی باشد؛
 • و برای شرکت در جلسه‌های توان‌بخشی، انگیزه بالایی داشته باشند!

عمل جراحی بیشتر کسانی که تعویض کامل مفصل زانو را به جدیدترین روش تعویض مفصل زانو یا ‌روش سرپایی انجام می‌دهند، موفقیت‌آمیز است. اما مسلما این روش هم مانند هر جراحی دیگری، عوارضی هم دارد.

این‌ها شایع‌ترین عوارضی هستند که با مراجعه به جراح ارتوپد مجرب، و انتخاب روش مناسب، می‌تواند جلویشان را بگیرید:

 • خونریزی بیش از حد بعد از عمل،
 • لخته شدن خون بعد از عمل جراحی،
 • احتمال ایجاد عفونت بعد از عمل،
 • آسیب به اعصاب مجاور زانو،
 • شل شدن اجزای پروتز زانو،
 • و حرکت محدود زانوی مصنوعی.

 

جمع‌بندی

در این مقاله وب‌سایت دکتر امین جواهری، به جدیدترین روش تعویض مفصل زانو و چگونگی انجام آن پرداختیم. تفاوت‌های روش‌های جدید و سرپایی با روش‌های سنتی را هم بررسی کردیم. اگر باز هم پرسشی در این زمینه دارید، لطفا زیر همین مقاله برایمان کامنت بگذارید تا در اولین فرصت پاسخ‌گویتان باشیم.

 

منابع:

hopkinsmedicine.org

orthoinfo.aaos.org


این مقاله را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری حالتی است که وقتی فرد زانوهایش را کنار هم قرار می‌دهد، بین مچ پاهایش فاصله وجود دارد. این بیماری در کودکان 3 تا 6 ساله رایج است و معمولاً با رشد بهتر می شود. اما گاهی اوقات کودکان بزرگتر یا بزرگسالان نیز می توانند بین ناهنجاری را داشته باشند.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که در آن پاهای فرد خمیده (به بیرون) به نظر می رسد، حتی زمانی که مچ پاها کنار هم جفت هستند. این ناهنچاری در نوزادان طبیعی است. اما بعد از 3 سالگی و یا بزرگسالی باید توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی شود.

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود.

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز یا استئوآرتریت که از آن با عنوان‌های بیماری دژنراتیو مفاصل یا "ساییدگی" نیز نام می‌برند، اغلب در دست ها، ران و زانوها بروز می کند.در این بیماری غضروف داخل مفصل شروع به تخریب کرده و استخوان زیرین شروع به تغییر می کند.

آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل زانوی شما تخریب می‌شود. استخوان‌های مفصل زانو به هم ساییده می‌شوند که باعث می‌شود زانوها آسیب دیده و سفت یا متورم شوند.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز مفصل لگن یا ران باعث درد و سفتی می شود و می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را سخت کند. از آنجا که آرتروز در طول زمان بدتر می شود، بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع کنید، تا شانس بیشتری برای کاهش تأثیر آن بر زندگی خود داشته باشید.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می‌کند.

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع مفصل زانو غالباً به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. فعالیت های بیش از حد زانو، غفلت کردن در انجام تمرینات ورزشی، اضافه وزن و بالا رفتن سن از جمله عواملی هستند که مفصل زانو را در معرض آسیب دیدگی و تخریب قرار می دهند.

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

اگر به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران می گردید لازم است تمامی پارامترهای مهم در انتخاب درست را مد نظر قرار دهید تا در جهت اعمال جراحی و درمان بیماری‌های مفصلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

ترمیم غضروف زانو

ترمیم غضروف زانو

عمل‌های جراحی غضروف زانو برای ترمیم، بازسازی و جایگزینی غضروف آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که به جای آسیب‌های گسترده غضروفی مانند آرتروز متوسط تا شدید زانو، آسیب های غضروفی خاصی دارند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین