• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
هزینه تعویض مفصل زانو در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟ محاسبه قیمت پروتز زانو + هزینه جراحی

هزینه تعویض مفصل زانو در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟ محاسبه قیمت پروتز زانو + هزینه جراحی

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
بروز رسانی : ۳۰ دی ۱۴۰۲

هزینه تعویض مفصل زانو با جمع قیمت پروتز و هزینه‌های بیمارستان محاسبه می‌شود. در این مقاله وب‌سایت دکتر امین جواهری، برآورد این هزینه را با شما در میان می‌گذاریم.

اگر قصد انجام عمل تعویض مفصل زانو دارید، مسلما یکی از مهم‌ترین سؤال‌هایتان درباره هزینه و قیمت تعویض مفصل زانو است. این هزینه بر اساس نرخ روز پروتز زانو و هزینه‌های بیمارستان تعیین می‌شود. به‌خاطر نوسان قیمت دلار، تعیین نرخ دقیق، پیش از موعد عمل جراحی، دشوار است.اما در این مطلب چگونگی تخمین هزینه تقریبی تعویض مفصل زانو را برای شما توضیح می‌دهیم.  

چگونه هزینه تعویض مفصل زانو محاسبه می‌شود؟

عوامل مختلفی روی برآورد هزینه دقیق ایمپلنت زانو تأثیر می‌گذارند. پزشک متخصص با بررسی این عوامل بعد از معاینه و آزمایش‌های لازم و پیش از موعد عمل جراحی، هزینه را تعیین می‌کند.
این عوامل که بخشی از آن‌ها به‌خاطر ماهیت عمل‌های جراحی و بعضی هم ناشی از شرایط اقتصادی کشور ما هستند، باعث می‌شوند قیمت ایمپلنت زانو برای همه یکسان نباشد‌.
هزینه پرداختی برای جراحی تعویض مفصل زانو به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که در ادامه به توضیح آ‌ن‌ها می‌پردازیم:

 

چگونه هزینه تعویض مفصل زانو محاسبه می‌شود؟

 

  • قیمت پروتز زانو: قیمت مفصل مصنوعی، بر اساس برند، جنس و مواد تشکیل‌دهنده آن متفاوت است. با توجه به نوسان قیمت دلار و وارداتی بودن این محصولات، قیمت پروتز زانو را باید پیش از انجام اقدامات لازم برای عمل جراحی پرس‌وجو کنید.
  • هزینه مربوط به بیمارستان: این بخش از قیمت تعویض مفصل زانو هم بر اساس بیمارستانی که عمل انجام می‌شود،‌ متفاوت است. مسلماً هزینه عمل تعویض مفصل زانو در بیمارستان‌های خصوصی بیشتر از بیمارستان‌های دولتی است.
  • حق‌الزحمه جراح: بخش دیگر هزینه مربوط به حق‌الزحمه جراح است که طبیعتاً هرچه تجربه و تخصص جراح بیشتر باشد، این هزینه نیز افزایش می‌یابد.
  • روش جراحی زانو: هزینه عمل زانو به نوع تعویض موردنیاز مفصل زانو بستگی دارد. در این رابطه، مقرون‌به‌صرفه‌ترین جراحی، تعویض جزئی مفصل زانو است. البته توجه داشته باشید تعویض جزئی مفصل زانو، جایگزین تعویض کامل مفصل زانو نمی‌شود.
  • آزمایشات موردنیاز: نکته دیگری که در محاسبه هزینه جراحی زانو اهمیت دارد، انجام آزمایشات تجویزی توسط پزشک برای بررسی میزان سلامت بیمار پیش از عمل است. البته هزینه اکثر آزمایشات توسط بیمه پرداخت خواهد شد.
  • هزینه فیزیوتراپی بعد از جراحی: یکی از نکات مهمی که باید در هزینه‌های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو به آن توجه داشته باشید، هزینه فیزیوتراپی بعد از جراحی می‌باشد. جراح معمولاً برای نتیجه‌ای موفقیت‌آمیزتر، 8 تا 10 جلسه فیزیوتراپی تجویز می‌کند. بنابراین برای محاسبه تقریبی هزینه این جراحی، جلسات فیزیوتراپی را نیز باید در نظر داشته باشید.
  • موقعیت مکانی و جغرافیایی: توجه داشته باشید علاوه بر میزان مهارت جراح منتخب، موقعیت مکانی و جغرافیایی محل جراحی نیز تأثیر بسیاری بر روی هزینه تعویض مفصل زانو دارد؛ زیرا در موقعیت‌های بهتر میزان امکانات و ابزار مورداستفاده برای جراحی جدیدتر و مدرن‌تر خواهند بود و درنهایت نتیجه بهتری کسب می‌کنید.

با محاسبه مجموع قیمت پروتز زانو و هزینه‌های بیمارستان، هزینه تعویض مفصل زانو تعیین می‌شود. درنهایت شرکت بیمه‌گر نیز نقش تعیین‌کننده‌ای در هزینه پرداختی دارد.
نکته حائز اهمیت این است که بیمارانی که قصد دارند هر دو زانو را به‌صورت همزمان عمل کنند، هزینه کمتری برای عمل می‌پردازند؛ زیرا هزینه بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان یک‌بار برای هر دو زانو محاسبه می‌شوند. بنابراین جمع هزینه‌های بیمارستان کاهش می‌یابند.

 

سهم بیمه در هزینه تعویض مفصل زانو چقدر است؟

بیمه‌های تکمیلی به‌طور معمول با بیمارستان‌های بسیار خوبی قرارداد دارند. حتی بعضی شرکت‌های بیمه‌کننده، تهیه پروتز زانو را هم بر عهده می‌گیرند تا دغدغه بیمار کمتر شود.

هزینه تعویض مفصل زانو با بیمه تکمیلی به‌طور معمول به بیمار برگردانده می‌شود. اما باید فاکتور پروتز زانو، تأییدیه جراح ارتوپد و بیمارستان خصوصی یا دولتی محل عمل را داشته باشید.

بیمه خدمات درمانی برای پذیرش بیماران در هر بیمارستانی سقف تعهد مالی تعیین کرده است. بنابراین گاهی اوقات بیمارستان‌ها به‌خاطر اتمام سقف مذکور، بيماران تحت‌پوشش اين بيمه را نمی‌پذیرند. برای محاسبه قیمت تعویض مفصل زانو سری به سامانه سازمان بیمه سلامت ایران بزنید.

بیمه نیروهای مسلح به‌طور معمول برای ایثارگران پوشش خوبی دارد. برای سایر افراد تحت‌پوشش هم 70 تا 80درصد از هزینه تعویض مفصل زانو را می‌پردازد. برای اطلاعات بیشتر نگاهی به سامانه سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح بیندازید.

برای تخمین میزان سهم هزینه تعویض مفصل زانو با بیمه آتیه سازان حافظ هم می‌توانید به وب‌سایت رسمی بیمه آتیه‌سازان حافظ یا شعبه این بیمه در شهر محل زندگی‌تان مراجعه کنید.

پوشش هزینه‌های پرداختی برای جراحی تعویض مفصل زانو تأمین اجتماعی را هم می‌توانید با مراجعه به شعبه‌های تأمین اجتماعی یا وب‌سایت رسمی سازمان تأمین اجتماعی پرس‌وجو کنید.

 

جمع‌بندی

متأسفانه به‌خاطر نوسان قیمت دلار در کشور ما، تعیین هزینه تعویض مفصل زانو به‌طور دقیق، پیش از موعد عمل جراحی، دشوار است. چون پروتزهای زانو وارداتی هستند، و با کم‌وزیاد شدن نرخ دلار، قیمت این پروتزها و به‌تبع آن، قیمت تعویض مفصل زانو هم تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد.

اگر قصد جراحی ایمپلنت زانو دارید، توصیه می‌کنیم با شماره تلفن 02129123462 تماس گرفته، و از دکتر علیرضا امین جواهری، جراح ارتوپد و فوق‌تخصص زانو و لگن از دانشگاه زوريخ سوئيس، وقت معاینه بگیرید. بعد از معاینه و تعیین نوع عمل و جنس پروتز، برآورد دقیقی از هزینه را با شما در میان می‌گذاریم. مسلما تصمیم‌گیرنده نهایی شما هستید.


مطالب مشابه

صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل
صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل

صدا دادن زانو یکی از عوارض جانبی بسیار طبیعی عمل تعویض مفصل زانو است. صدایی که می‌شنوید به احتمال زیاد ناشی از قسمت‌های فلزی یا پلاستیکی مفصل تعویض‌شده زانو است.

استفاده از زانوبند (بریس) بعد از جراحی زانو
استفاده از زانوبند (بریس) بعد از جراحی زانو

استفاده از زانوبند بعد از عمل تعویض مفصل زانو به موارد فردی و توصیه‌های پزشک بستگی دارد. انواع مختلف زانوبند با جنس‌های مختلف و عملکردهای منحصربه‌فرد طراحی شده‌اند که پزشک با توجه به شرایط بیمار یکی از آن‌ها را پیشنهاد می‌دهد

دامنه حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن
دامنه حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن

دامنه حرکتی لگن توسط مفصل گوی و کاسه‌ای (مفصل توپی) که از استخوان ران (فمور) و لگن تشکیل شده است، تعیین می‌شود. عمل جراحی تعویض مفصل لگن به بهبود دامنه حرکتی کمک می‌کند.

دامنه حرکتی زانو بعد از تعویض مفصل زانو و تمرینات ورزشی برای افزایش آن
دامنه حرکتی زانو بعد از تعویض مفصل زانو و تمرینات ورزشی برای افزایش آن

بهبودی پس از تعویض مفصل زانو مستلزم بازیابی دامنه کامل حرکات است. داشتن دامنه حرکتی بهینه به مفصل شما فرصت بیشتری می‌دهد تا در فعالیت‌های روزانه خود عملکردی قوی داشته باشید.

تجربه بیماران از جراحی تعویض مفصل زانو - وضعیت قبل و بعد از عمل
تجربه بیماران از جراحی تعویض مفصل زانو - وضعیت قبل و بعد از عمل

بررسی و دیدن تجربیات بیمارانی که عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌اند به شما کمک می‌کند که تصمیم خود را راحت‌تر بگیرید و ترس‌های خود را کنار بگذارید. اگر عمل جراحی تعویض مفصل زانو به شما یا یکی از عزیزان‌تان توصیه می‌شود، با خیال راحت این عمل را انجام دهید.

نحوه بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل لگن - 8 تمرین کمکی
نحوه بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل لگن - 8 تمرین کمکی

توانایی بالا رفتن از پله‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل لگن به پیشرفت بهبودی فرد بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همچنین توجه به دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط پزشک و فیزیوتراپ کمک می‌کند تا بعد از تعویض مفصل زانو راحت‌تر از پله استفاده کنید.

بالا رفتن از پله‌ها بعد از تعویض مفصل زانو - نکاتی که باید رعایت کنید
بالا رفتن از پله‌ها بعد از تعویض مفصل زانو - نکاتی که باید رعایت کنید

بالا رفتن از پله‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل زانو یکی از کار‌هایی است که باید با دقت زیاد انجام شود. بنابراین بعد از عمل تعویض مفصل زانو به دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط پزشک و فیزیوتراپ خود توجه کنید.

پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی - روش‌های کاهش احتمال پارگی
پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی - روش‌های کاهش احتمال پارگی

احتمال پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی پس از جراحی وجود دارد اما اکثر افراد عادی که جراحی ACL انجام می‌دهند، چنین مشکلی را تجربه نمی‌کنند. اگر فکر می‌کنید ممکن است ACL شما دوباره پاره شده باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان پارگی ACL و احتمال پارگی ACL بعد‌از جراحی، به خواندن مطلب ادامه دهید.

عمل جراحی پیوند غضروف زانو چیست؟ عوارض جراحی و نحوه آمادگی
عمل جراحی پیوند غضروف زانو چیست؟ عوارض جراحی و نحوه آمادگی

عمل جراحی پیوند غضروفی زانو از کاشت سلولی برای درمان قسمت‌های آسیب‌دیده غضروف استفاده می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند این عمل یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد بافت غضروفی مشابه بافت اصلی است.

خطرات به تعوق انداختن جراحی تعویض مفصل زانو
خطرات به تعوق انداختن جراحی تعویض مفصل زانو

به تعویق انداختن عمل تعویض مفصل زانو خطرات زیادی دارد. جراحی تعویض مفصل زانو برای جایگزینی مفصل آسیب‌دیده با مفصل مصنوعی انجام می‌شود. بیماران اغلب این عمل جراحی را به‌خاطر ترس از عمل یا نگرانی درمورد بهبودی به تأخیر می‌اندازند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×