• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4

تعویض مجدد مفصل زانو

تعویض مجدد مفصل زانو در تهران

با طراحی‌های جدیدتر ایمپلنت و روش‌های جراحی به روز، می‌توان انتظار داشت که مفصل زانوی تعویض شده در بیش از 85 تا 90 درصد بیماران برای حداقل 20 سال  به خوبی کارکند. با این حال، برخی از عمل‌ها یا ایمپلنت‌ها ممکن است در مقطعی با شکست مواجه شوند. هنگامی که این اتفاق بیفند، ممکن است جراحی مجدد تعویض مفصل زانو ضروری باشد. دکتر علیرضا امین جواهری در انجام این جراحی مهارت دارد. همچنین مراقبت های بسیار تخصصی را حین و بعد از جراحی ارائه می دهد. برای دریافت نوبت با مطب دکتر امین جواهری تماس بگیرید!

021-29123462

راهنمای مطالعه

عمل تعویض مفصل زانو در زمره ی جراحی های موفقیت آمیز در علم پزشکی محسوب می شود. هدف از این جراحی؛ بازگشت فرد به زندگی طبیعی و تسکین درد در مفصل آسیب دیده می باشد.

در مواقعی ممکن است مفصل زانوی تعویض شده قابلیت اولیه ی خود را از دست بدهد و فرد دچار درد در این ناحیه شود. التهاب، تورم و احساس درد در مفصل می تواند نشان دهنده ی وجود مشکل و یا اختلال در مفصل تعویض شده باشد.

در این مواقع ممکن است جراح تعویض مفصل زانو، با بررسی شرح حال بیمار و وضعیت مفصل، تعویض مجدد مفصل را تجویز نماید. در ادامه ی مطلب به عواملی که باعث می شوند تا فرد نیاز به تعویض مجدد مفصل زانو پیدا کند می پردازیم.

تعویض مجدد مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو

 

علت تعویض مجدد مفصل زانو

با ایجاد اختلال در مفصل تعویض شده فرد دچار محدودیت حرکتی در زانوی خود می شود و به دنبال این امر فعالیت های روزمره ی او تحت تاثیر قرار می گیرند.

به خاطر داشته باشید جنس و کیفیت پروتزهای مورد استفاده می توانند مدت زمان تخریب و یا آسیب دیدگی مفصل تعویض شده را به تعویق بیاندازند.

خوشبختانه با ابداع روش های نوین و پروتزهای با کیفیت، ماندگاری مفصل های تعویض شده به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

  • در عمل تعویض مجدد مفصل زانو، با توجه به شدت آسیب دیدگی ممکن است قسمت های جزئی و یا کل پروتز جایگزین شود.

 

مدت زمان جراحی تعویض مجدد مفصل زانو

شاید از خود بپرسید؛ تعویض مجدد مفصل زانو چقدر طول می کشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت؛ مدت زمانی که جراحی مجدد مفصل زانو به طول می انجامد از جراحی اولیه بیشتر می باشد. علت این امر تفاوت در نحوه و روند جراحی تعویض مجدد مفصل زانو نسبت به جراحی اولیه می باشد.

هدف از انجام هر دو جراحی رهایی بیمار از درد و تقویت عملکرد و محدوده حرکتی مفصل زانو می باشد. اما مدت زمان جراحی مجدد تعویض مفصل به دلیل پیچیدگی و استفاده از ابزارهای پیشرفته تر (به منظور کسب نتایج رضایت بخش و بهتر) بیشتر از جراحی اولیه می باشد.

 

روند جراحی تعویض مجدد مفصل زانو

روش های مختلفی برای جراحی تعویض مجدد مفصل زانو وجود دارند. همانطور که در مطالب فوق نیز بیان شد؛ در جراحی ثانویه ممکن است؛ تنها نیاز به تعویض قسمتی از پروتز باشد و بالعکس در برخی مواقع نیز لازم است کل پروتز با مفصل مصنوعی جدید تعویض شود.

گاها در برخی از جراحی های مجدد؛ شدت آسیب دیدگی به قدری می باشد که ممکن است جراح ارتوپدی از تکنیک پیوند استخوان در طی عمل جراحی نیز استفاده نماید.

به دلیل آسیب دیدن مفصل تعویض شده؛ ممکن است پروتزهای استاندارد گزینه ی مناسبی برای جراحی مجدد نباشند و از این رو جراح از ایمپلنت های پیشرفته تر (که ضخامت و بلندی بیشتری دارند) استفاده نماید. علت این انتخاب؛ کسب حمایت بیشتر از استخوان ها در عمل ثانویه می باشد.

دکتر سید علیرضا امین جواهری، فوق تخصص زانو و لگن از زوریخ سوئیس، آگاه به دانش روز دنیا، آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد. شما می توانید از طریق شماره های زیر با ایشان ارتباط برقرار نمایید:

شماره های تماس:  09334131004 -  71062400

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

 

چه زمان نیاز به جراحی تعویض مجدد مفصل زانو است؟

در موارد زیر لازم است تا جراحی مجدد تعویض مفصل زانو برای بیمار انجام شود:

  • سائیدگی و یا شل شدن پروتز

برای داشتن عملکرد مناسب و درست مفصل نیاز است تا پروتز در محل خود به صورت مستحکم به استخوان های اطراف متصل شده باشد. اگر این اتصال سست شود شاهد احساس درد در مفصل مربوطه خواهیم بود.

طبق آمار به دست آمده؛ علت قطعی شل شدن پروتز مشخص نمی باشد، ولی عواملی همچون: وزن زیاد، فعالیت های شدید فیزیکی و وضعیت نامناسب قرار گیری دو جزء ایمپلنت در حین عمل جراحی، در این عارضه سهم مهمی را ایفا می نمایند.

 

  • بیماری های خود ایمنی

مطمئنا شما هم با بیماری هایی که مربوط به سیستم ایمنی بدن می باشند، کم و بیش آشنا هستید. این بیماری ها باعث واکنش ایمنی بدن نسبت به خودش می شود. در افراد مبتلا به این نوع بیماری ها ممکن است مفصل تعویض شده مورد حمله ی سیستم ایمنی بدن بیمار واقع شود.

در این حالت پروتز جایگزین شده و استخوان های اطراف آن دچار استئولیز (osteolysis) می شوند و در نتیجه ی این آسیب ها شاهد تحلیل پروتز و استخوان های اطراف آن می باشیم.

تعویض مجدد مفصل زانو

عمل جراحی تعویض مجدد مفصل زانو

 

  • عفونت مفصل مصنوعی

عفونت از جمله عوارض بالقوه در هر عمل جراحی می باشد. عمل های جراحی تعویض مفصل نیز از این قاعده مستثنی نیستند!!!

تمام اطلاعات مورد نیاز در این مبحث در مقاله ی عفونت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو در اختیار شما عزیزان قرار داده شده است.

 

  • بی ثباتی مفصل تعویض شده

با آسیب دیدن رباط های موجود در زانو، ثبات و تعادل این مفصل برهم می خورد و مفصل مصنوعی وضعیت درست خود را از دست خواهد داد.

جراح زانو، مفصل مصنوعی را با توجه به محل قرار گیری رباط ها در مفصل زانو، کار می گذارد. اگر مفصل مصنوعی دچار بی ثباتی شود علائمی همچون: التهاب، تورم و درد در مفصل مربوطه ایجاد خواهد شد.

در مواقعی که عوارض مذکور با استفاده از روش های غیرتهاجمی درمان نشوند، نیاز است تا عمل جراحی مجدد صورت گیرد تا عوارض موجود درمان و عملکرد مفصل اصلاح شود.

 

مقالات مرتبط:

سن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی

هزینه جراحی تعویض مفصل زانو


نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین