• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
کاندیدای مناسب تعویض مفصل زانو چه کسی است؟

کاندیدای مناسب تعویض مفصل زانو چه کسی است؟

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
بروز رسانی : ۱۶ بهمن ۱۴۰۲

کاندیدای مناسب تعویض مفصل زانو کسانی هستند که بیماری آرتروز زانوی پیشرفته (Advanced Osteoarthritis) دارند. در غیر این صورت، عمل جراحی ضروری نیست، و می‌توان با روش‌های درمانی جایگزین، وضعیت بیمار را بهبود بخشید.

کسانی که زانویشان درد دارد، یا از این‌طرف و آن‌طرف پیشنهاد عمل جراحی را شنیده‌اند، می‌خواهند بدانند تعویض مفصل زانو برای چه بیمارانی مناسب است؟ مسلماً حتی اگر آرتروز زانو دارید، عمل تعویض مفصل، اولین راه‌حل نیست! راه‌های جایگزینی وجود دارند که پیش از جراحی، می‌توانید امتحان کنید. در این مقاله به این پرسش می‌پردازیم که تعویض مفصل زانو برای چه بیمارانی مناسب است و برای چه کسانی مناسب نیست؟

 

تعویض مفصل زانو برای چه بیمارانی مناسب است؟

چطور باید بفهمید که به تعویض مفصل زانو نیاز دارید؟ تصمیم‌گیری درمورد زمان جراحی تعویض مفصل زانو تصمیمی شخصی بین شما و پزشک است، اما عواملی وجود دارند که شما را به احتمال زیاد کاندید عمل جراحی می‌کنند.

 

مبتلا به آرتریت هستید

اکثر افرادی که تحت عمل تعویض مفصل زانو قرار می‌گیرند، مبتلا به یکی از این سه بیماری هستند:

 • استئوآرتریت یا آرتروز (نوعی از آرتریت که باعث ساییدگی و فرسایش می‌شود)
 • رماتیسم مفصلی (بیماری خودایمنی که باعث درد و آسیب مفصل می‌شود)
 • آرتریت پس از سانحه

آرتروز، آرتریت روماتوئید و آرتریت پس از سانحه از طریق مکانیسم‌های مختلف بر زانو تأثیر می‌گذارند. این بیماری‌ها از این نظر مشابه هستند که همه آن‌ها منجر به از دست دادن غضروف شده و باعث درد و ناتوانی در انجام حرکات مختلف می‌شوند. هنگامی که این علائم شدید می‌شوند، جراحی تعویض زانو با جایگزینی سطوح فرسوده، علائم را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

 

تعویض مفصل زانو

درمان‌های غیرجراحی دیگر مؤثر نیستند

تعویض زانو جراحی بزرگی است. بنابراین ابتدا باید استراتژی‌های کمتر تهاجمی را برای مدیریت درد امتحان کنید. پزشک می‌تواند گزینه‌های دارویی، ازجمله داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و تزریقات مفصلی مانند کورتیکواستروئیدها و اسید هیالورونیک و همچنین فیزیوتراپی را توصیه کند. این گزینه‌های درمانی اقداماتی موقتی برای تسکین درد هستند و علت اصلی درد را از بین نمی‌برند و به غضروف‌ها اجازه بازسازی نمی‌دهند. بنابراین با گذشت زمان،‌‌ آرتروز شما پیشرفت می‌کند و این درمان‌ها دیگر باعث تسکین درد نمی‌شوند. در این صورت باید به عمل جراحی جایگزینی زانو رو بیاورید.

 

درد باعث می‌شود قادر به انجام فعالیت‌های روزمره نباشید

اگر درد زانو در توانایی شما برای انجام فعالیت‌های روزمره تأثیر بگذارد و باعث اختلال در عملکرد شما شود،‌ باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

 

در هنگام استراحت هم درد شدیدی دارید

زندگی با زانودرد بسیار دشوار است. داروهای مسکن بسیاری وجود دارند که به کاهش زانودرد کمک می‌کنند. برخی بیماران نیز برای کاهش درد از فعالیت‌هایی که باعث درگیر کردن زانوها می‌شوند،‌ اجتناب می‌کنند یا بیش‌ازحد معمول می‌نشینند. اگرچه این کار به کاهش درد کمک می‌کند اما باعث بدتر شدن بیماری و قفل شدن مفاصل می‌شود. بنابراین اگر در حالت استراحت هم دردی احساس می‌کنید که به مرور زمان بدتر می‌شود یا ادامه می‌یابد،‌ حتماً‌ به متخصص ارتوپد مراجعه کنید. احتمالاً زمان آن رسیده است که به فکر جراحی تعویض مفصل زانو باشید.

 

زانوی شما همیشه متورم است

غضروف به محافظت از زانوی شما در برابر فشار و اصطکاک ناشی از راه رفتن و حرکت کمک می‌کند. بیماری‌های زانو، ازجمله آرتروز زانو، می‌توانند باعث ساییدگی غضروف اطراف زانو شوند. آرتریت دردناک است و منجر به التهاب و تورم زانوها می‌شود.

بنابراین، اگر علی‌رغم استفاده از داروهای ضدالتهاب، تزریق استروئید و فیزیوتراپی،‌ تورم مداوم یا مکرر زانو را تجربه می‌کنید، آن را نادیده نگیرید. برای شروع، احتمالاً درد فزاینده یا مشکلات حرکتی را نیز تجربه می‌کنید. به‌علاوه، تورم مداوم یا مکرر زانو می‌تواند نشانه‌ای از آسیب غضروف باشد که می‌تواند منجر به ساییدگی و پارگی بیشتر شود.

 

زانوی شما تغییر شکل داده است

آرتریت پیشرفته بر نحوه راه رفتن شما تأثیر می‌گذارد و منجر به ایجاد مشکلات بیشتری در سایر نقاط بدن می‌شود. اگر زانوی شما در اثر آسیب یا آرتروز تغییر شکل داده باشد نیاز به انجام عمل تعویض مفصل زانو دارید.

بااین‌حال، در برخی موارد، تغییر شکل شدید می‌تواند جراحی را دشوارتر کند. اگر شروع به احساس بدشکلی شدید کردید، زودتر به پزشک مراجعه کنید.

 

شما بالای 60 سال دارید

با افزایش سن، خطر ابتلا به آرتروز زانو، آرتریت روماتوئید و سایر بیماری‌هایی که می‌توانند منجر به درد زانو شوند، افزایش می‌یابد. اگر بالای 60 سال سن داشته و درد مزمن زانو دارید، جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است بهترین گزینه برای تسکین درد شما باشد.

 حتما بخوانید: خشکی مفصل زانو چیست و چگونه درمان می‌شود

تعویض مفصل زانو برای چه بیمارانی توصیه نمی‌شود؟

تعویض زانو برای همه مناسب نیست. به‌عنوان مثال، در صورتی که فرد مبتلا به موارد زیر باشد، تعویض زانو ممکن است توصیه نشود:

 • عفونت: عفونت خطر جدی پس از جراحی است. بنابراین اگر قصد انجام جراحی تعویض مفصل زانو دارید،‌ ابتدا به درمان عفونت بپردازید.
 • مشکلات مربوط به عضلات اطراف زانو: سلامتی عضلات و بافت‌های نرم اطراف زانو در طول عمل جراحی تعویض مفصل زانو از اهمیت زیادی برخوردار هستند. بنابراین مشکلات مربوط به این عضلات مانند اختلال عصبی‌عضلانی باید پیش از جراحی برطرف شوند.
 • خطرات مرتبط با بیهوشی: برخی از بیماری‌ها با بیهوشی تداخل دارند.
 • بیماری‌های پوستی: بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس در ناحیه جراحی بر بهبود پس از جراحی تأثیر می‌گذارند و احتمال عفونت را افزایش می‌دهند.
 • درد کنترل‌شده: دردی که با آرتریت همراه باشد اما فعالیت‌های روزمره زندگی را خیلی محدود نکرده و بر کیفیت زندگی تأثیر نگذارد.

 

پزشک پیش از انجام عمل تعویض مفصل زانو به معاینه بیمار می‌پردازد. برخی از بیماری‌ها باعث افزایش عوارض بعد از عمل می‌شوند. پزشک پیش از انجام عمل جراحی به این بیماری‌ها توجه می‌کند: ‌

 • دیابت کنترل‌نشده با میزان بالای هموگلوبین A1c در آزمایش خون: در این موارد، پزشک پیش از عمل جراحی به تجویز رژیم غذایی، ورزش،‌ قرص یا تزریق انسولین می‌پردازد تا قند خون بیمار را به سطح ایمن برساند.
 • بیماری عروقی شدید: علائم این بیماری شامل از دست دادن نبض در ساق پا، زخم‌های پوستی و تورم قابل‌توجه هستند. بیمار باید پیش از عمل جراحی تعویض مفصل زانو به مراقبت از زخم یا انجام عمل بازسازی عروق بپردازد.
 • چاقی بیش‌ازحد: چاقی بیش‌ازحد مانع از جراحی ایمن می‌شود. در این صورت، بیمار باید پیش از عمل جراحی اقداماتی جهت کاهش وزن خود انجام دهد، به‌عنوان مثال مراجعه به متخصص تغذیه،‌ استفاده از دارو یا حتی انجام عمل‌های جراحی لاغری.
 • دندان‌های ضعیف،‌ لق‌،‌ دارای حفره یا التهاب لثه: در این موارد، به بیمار توصیه می‌شود قبل از جراحی، تمام کارهای دندانپزشکی موردنیاز را انجام دهد. پس از جراحی، کارهای تهاجمی دندانپزشکی خطر گسترش باکتری از دهان به ایمپلنت زانو ازطریق جریان خون را افزایش می‌دهند.
 • نتایج آزمایش غیرعادی: این موارد اغلب اصلاح می‌شوند. برای مثال کمبود آهن غالباً با استفاده از مکمل آهن برطرف می‌شود.
 • تغذیه نامناسب: تغذیه نامناسب می‌تواند باعث کند شدن روند بهبودی پس از جراحی شود. در این صورت، بیمار باید پیش از جراحی به مشاور تغذیه مراجعه کند و از راهنمایی‌های او بهره‌مند شود یا از موادی همچون مکمل‌‎های خوراکی کالری‌دار و شیک‌های پروتئینی استفاده کند.
 • مصرف سیگار یا نیکوتین: مصرف سیگار باعث کند شدن روند بهبودی بیمار پس از عمل جراحی می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود بیمار پیش از انجام عمل جراحی به پزشک مراجعه کند و از برنامه‌های ترک سیگار یا داروهایی برای کاهش تمایل به نیکوتین استفاده نماید.

 

 

نکات مهمی که در تعویض مفصل زانو باید در نظر داشت

نکات مهمی که در هنگام تعویض مفصل زانو باید در نظر داشته باشید عبارت‌اند از:

 • طول عمر پروتزهای مصنوعی زانو، در حالت ایده‌آل حدود 15 تا 20 سال می‌باشد. بعد از گذشت این زمان، پروتز جدیدی را جایگزین پروتز قدیمی می‌کنند. (لازم به ذکر است که جراحی مجدد تعویض مفصل زانو، دشوارتر و نیازمند دقت و مهارت بالاتری می‌باشد.)
 • با توجه به نکته فوق، توصیه می‌شود این جراحی در سنین55 تا 65 سالگی انجام شود. بااین‌حال ممکن است فردی با داشتن درد و تخریب شدید مفصلی ناچار به انجام این جراحی در سنین پایین‌تر باشد.
 • وزن بالا علاوه بر اینکه می‌تواند بستری مناسب برای آسیب‌دیدگی مفصل طبیعی زانو را فراهم سازد، تأثیرات سویی در مفصل مصنوعی نیز برجای می‌گذارد.
 • جراحی تعویض مفصل زانو در فردی که دارای اضافه وزن و مبتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت کنترل‌نشده و فشار خون هستند، ریسک محسوب می‌شود.
 • بیماران باید بدانند پس از جراحی تعویض مفصل زانو چه در انتظار آن‌ها است و انجام فعالیت‌های منظم و پرتأثیر ممکن است توصیه نشود. درواقع تعویض کامل مفصل زانو در توانمندسازی بیماران برای بازگشت به سبک زندگی فعال کاملاً موفق است و بیماران می‌توانند انواع فعالیت‌های تفریحی ازجمله پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، اسکی، موج‌سواری، تنیس و گلف را انجام دهند. به‌طور کلی، فعالیت‌ها محدود نمی‌شوند، اما پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از سایش پروتز، بیماران از انجام مرتب و مداوم فعالیت‌های ضربه‌ای اجتناب کنند.

 

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

 

جمع‌بندی

تشخیص نهایی به منظور تعیین سن و شرایط مناسب بیمار برای تعویض مفصل زانو به عهده متخصص ارتوپد حاذق و مجرب می‌باشد. جراح ارتوپد بعد از جلسات معاینه، بررسی مفصل زانو و میزان آسیب‌دیدگی‌های این مفصل، راهکار مناسب درمانی را انتخاب می‌کند.

جراحی تعویض مفصل زانو نیازمند مهارت و دانش بالای جراح می‌باشد تا این جراحی بدون عارضه و با موفقیت انجام پذیرد. بنابراین در انتخاب جراح ارتوپد نهایت دقت را مدنظر قرار دهید.

در این مطلب به بررسی کاندیداهای مناسب عمل جراحی تعویض مفصل زانو پرداختیم. همچنین به معرفی بیماری‌هایی پرداختیم که پزشک عمل تعویض مفصل زانو را برای آن‌ها توصیه نمی‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تعویض مفصل زانو به سایر مطالب این وب‌سایت مراجعه کنید و اگر قصد انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو دارید و سؤالی درخصوص بیماری ذهن شما را مشغول کرده است با شماره تلفن 02129123462 تماس بگیرید و برای معاینه به دکتر علیرضا امین جواهری مراجعه کنید.

 

منابع:

newregenortho.com

cdc.gov


مطالب مشابه

صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل
صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل

صدا دادن زانو یکی از عوارض جانبی بسیار طبیعی عمل تعویض مفصل زانو است. صدایی که می‌شنوید به احتمال زیاد ناشی از قسمت‌های فلزی یا پلاستیکی مفصل تعویض‌شده زانو است.

استفاده از زانوبند (بریس) بعد از جراحی زانو
استفاده از زانوبند (بریس) بعد از جراحی زانو

استفاده از زانوبند بعد از عمل تعویض مفصل زانو به موارد فردی و توصیه‌های پزشک بستگی دارد. انواع مختلف زانوبند با جنس‌های مختلف و عملکردهای منحصربه‌فرد طراحی شده‌اند که پزشک با توجه به شرایط بیمار یکی از آن‌ها را پیشنهاد می‌دهد

دامنه حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن
دامنه حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن

دامنه حرکتی لگن توسط مفصل گوی و کاسه‌ای (مفصل توپی) که از استخوان ران (فمور) و لگن تشکیل شده است، تعیین می‌شود. عمل جراحی تعویض مفصل لگن به بهبود دامنه حرکتی کمک می‌کند.

دامنه حرکتی زانو بعد از تعویض مفصل زانو و تمرینات ورزشی برای افزایش آن
دامنه حرکتی زانو بعد از تعویض مفصل زانو و تمرینات ورزشی برای افزایش آن

بهبودی پس از تعویض مفصل زانو مستلزم بازیابی دامنه کامل حرکات است. داشتن دامنه حرکتی بهینه به مفصل شما فرصت بیشتری می‌دهد تا در فعالیت‌های روزانه خود عملکردی قوی داشته باشید.

تجربه بیماران از جراحی تعویض مفصل زانو - وضعیت قبل و بعد از عمل
تجربه بیماران از جراحی تعویض مفصل زانو - وضعیت قبل و بعد از عمل

بررسی و دیدن تجربیات بیمارانی که عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌اند به شما کمک می‌کند که تصمیم خود را راحت‌تر بگیرید و ترس‌های خود را کنار بگذارید. اگر عمل جراحی تعویض مفصل زانو به شما یا یکی از عزیزان‌تان توصیه می‌شود، با خیال راحت این عمل را انجام دهید.

نحوه بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل لگن - 8 تمرین کمکی
نحوه بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل لگن - 8 تمرین کمکی

توانایی بالا رفتن از پله‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل لگن به پیشرفت بهبودی فرد بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همچنین توجه به دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط پزشک و فیزیوتراپ کمک می‌کند تا بعد از تعویض مفصل زانو راحت‌تر از پله استفاده کنید.

بالا رفتن از پله‌ها بعد از تعویض مفصل زانو - نکاتی که باید رعایت کنید
بالا رفتن از پله‌ها بعد از تعویض مفصل زانو - نکاتی که باید رعایت کنید

بالا رفتن از پله‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل زانو یکی از کار‌هایی است که باید با دقت زیاد انجام شود. بنابراین بعد از عمل تعویض مفصل زانو به دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط پزشک و فیزیوتراپ خود توجه کنید.

پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی - روش‌های کاهش احتمال پارگی
پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی - روش‌های کاهش احتمال پارگی

احتمال پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی پس از جراحی وجود دارد اما اکثر افراد عادی که جراحی ACL انجام می‌دهند، چنین مشکلی را تجربه نمی‌کنند. اگر فکر می‌کنید ممکن است ACL شما دوباره پاره شده باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان پارگی ACL و احتمال پارگی ACL بعد‌از جراحی، به خواندن مطلب ادامه دهید.

عمل جراحی پیوند غضروف زانو چیست؟ عوارض جراحی و نحوه آمادگی
عمل جراحی پیوند غضروف زانو چیست؟ عوارض جراحی و نحوه آمادگی

عمل جراحی پیوند غضروفی زانو از کاشت سلولی برای درمان قسمت‌های آسیب‌دیده غضروف استفاده می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند این عمل یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد بافت غضروفی مشابه بافت اصلی است.

خطرات به تعوق انداختن جراحی تعویض مفصل زانو
خطرات به تعوق انداختن جراحی تعویض مفصل زانو

به تعویق انداختن عمل تعویض مفصل زانو خطرات زیادی دارد. جراحی تعویض مفصل زانو برای جایگزینی مفصل آسیب‌دیده با مفصل مصنوعی انجام می‌شود. بیماران اغلب این عمل جراحی را به‌خاطر ترس از عمل یا نگرانی درمورد بهبودی به تأخیر می‌اندازند.

×