• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
رانندگی پس از تعویض مفصل زانو تا چه زمانی ممنوع است؟

رانندگی پس از تعویض مفصل زانو تا چه زمانی ممنوع است؟

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
بروز رسانی : ۳۰ دی ۱۴۰۲

رانندگی ۴ هفته بعد از تعویض مفصل زانو امکان پذیر است، حتی اگر زانوی چپ خود را عمل کرده اید میتوانید بعد از ۲ هفته دوباره رانندگی کنید. این کار احتیاج به تمرین و جلسات فیزیوتراپی دارد.

سالانه افراد بسیار زیادی عمل تعویض مفصل زانو انجام می‌دهند. عمل تعویض مفصل زانو تا چند هفته باعث درد در زانوها و عضلات ساق پا می‌شود. همچنین معمولاً افرادی که این عمل را انجام می‌دهند، در رانندگی به مشکل برمی‌خورند. به‌طور کلی چندین هفته طول می‌کشد تا بیماران بتوانند پس از انجام عمل تعویض مفصل زانو رانندگی کنند.

 

تأثیر عمل تعویض مفصل زانو بر رانندگی

عمل تعویض مفصل زانو باعث می‌شود تا مدت‌ها نتوانید رانندگی کنید. تأثیرات منفی این عمل بر رانندگی عبارت‌اند از:

 

تأثیر عمل تعویض مفصل زانو بر رانندگی


•    افزایش زمان ترمز کردن: پس از عمل تعویض زانو تا مدتی نمی‌توانید رانندگی کنید؛ زیرا این عمل توانایی شما را در ترمز کردن یا تغییر دادن مسیر کاهش می‌دهد. درنتیجه رانندگی در این شرایط بسیار خطرناک است.
•    کاهش قدرت ترمز کردن: با انجام عمل تعویض مفصل زانو، قدرت زانوی شما در ترمز گرفتن کاهش می‌یابد. بنابراین نمی‌توانید به‌موقع ترمز بگیرید و تصادف می‌شود.
•    تشدید درد زانو: اگر عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌اید، هنگام رانندگی باید زانوی خود را خم کرده و به آن فشار وارد کنید. به همین دلیل درد زانوی شما‌ تشدید می‌شود.
•    مشکل در ورود یا خروج از ماشین: پس از جراحی تعویض مفصل زانو در ورود یا خروج از ماشین خود با مشکل مواجه‌ می‌شوید؛ زیرا برای سوار شدن و پیاده شدن از ماشین باید زانوی‌های خود را خم کنید.

 

عوامل تأثیرگذار بر توانایی رانندگی پس از عمل تعویض مفصل زانو

برخی عوامل در توانایی رانندگی کردن مجدد پس از انجام عمل تعویض مفصل زانو تأثیرگذار هستند که به شرح ذیل می‌باشند:

•    وضعیت جسمانی قبل از انجام عمل تعویض مفصل زانو
•    انجام ورزش‌های توانبخشی قبل از عمل زانو
•     استفاده از ماشینی که گیربکس اتوماتیک یا استاندارد دارد
•    نوع عمل تعویض مفصل زانو
•   روش عمل تعویض مفصل زانو
•    نوع داروهای تجویز‌شده

 

برخی نکات مرتبط با رانندگی پس از عمل تعویض مفصل زانو

اگر عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌اید، باید برخی نکات را برای رانندگی ایمن رعایت کنید که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 

برخی نکات مرتبط با رانندگی پس از عمل تعویض مفصل زانو

 

مراجعه به فیزیوتراپ قبل از رانندگی

مراجعه به فیزیوتراپ برای بیمارانی که عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌اند، بسیار مفید است. فیزیوتراپ به بهبود قدرت و تحرک پای عمل‌شده شما کمک می‌کند. همچنین درد زانو را کاهش می‌دهد و دامنه حرکتی زانوی شما را بهبود می‌بخشد. پس اگر عمل تعویض زانو انجام داده‌اید، به فیزیوتراپ مراجعه کرده تا به‌راحتی رانندگی کنید.

تمرین رانندگی

باید پیش از رانندگی مجدد، نحوه ترمز گرفتن را تمرین کنید. در این تمرین، روی صندلی می‌نشینید و سپس با پایی که عمل ‌شده است، پدال‌های گاز و ترمز را فشار می‌دهید. درصورتی‌که زانوی شما درد گرفت، به زانوی خود استراحت بدهید. فقط زمانی توانایی رانندگی کردن دارید که به‌اندازه کافی به پدال‌ها فشار وارد کنید. همچنین هنگام رانندگی زانوی شما نباید درد بگیرد. در غیراین‌صورت رانندگی کردن برای شما بسیار خطرناک است و نباید رانندگی کنید.

استراحت کوتاه حین رانندگی

برای کاهش درد مفصل عمل‌شده خود، بین رانندگی توقف کنید تا زانوی شما استراحت کند. درصورتی‌که قصد رانندگیِ طولانی‌مدت دارید، حتماً در بین راه چندین بار توقف کنید.

تنظیم صندلی هنگام رانندگی

اگر عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌اید، هنگام رانندگی صندلی خود را به عقب ببرید. عقب بردن صندلی باعث می‌شود که زانوهای شما فضای بیشتری داشته باشند و بتوانید به‌راحتی آن‌ها را دراز کنید.

عدم مصرف مسکّن حین رانندگی

 مصرف مُسکّن هنگام رانندگی، احتمال تصادف را بالا می‌برد؛ زیرا موجب کاهش هوشیاری می‌شود. درنتیجه درصورت مصرف مسکّن از رانندگی خودداری کنید.

 حتما بخوانید: مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

چه زمانی می‌توان پس از عمل تعویض مفصل زانو دوباره رانندگی کرد؟

اکثر افرادی که عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌اند، پس از 4 هفته می‌توانند رانندگی کنند. همچنین درصورتی‌که زانوی چپ خود را عمل کرده‌اید، می‌توانید پس از گذشت 2 هفته، دوباره رانندگی کنید.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر هنگام رانندگی، درد زانوی عمل‌شده شما تشدید می‌شود و پس از مصرف مسکن کاهش نمی‌یابد، به پزشک مراجعه کنید.

 

کلام پایانی

سالانه افراد زیادی عمل تعویض مفصل زانو انجام می‌دهند. پس از انجام عمل تعویض مفصل زانو معمولاً تا مدتی نمی‌توانید رانندگی کنید؛ زیرا این عمل مشکلاتی را برای رانندگی شما به وجود می‌آورد. به‌عنوان ‌مثال توانایی شما را در ترمز کردن و ورود و خروج از ماشین مختل کرده و همچنین درد زانوی شما را تشدید می‌کند. مدت‌زمان بازگشت شما به رانندگی به عواملی مانند نوع عمل‌ و شرایط جسمانی پای شما بستگی دارد. اما با رعایت نکاتی می‌توانید پس از حدود 4 هفته مجدداً رانندگی کنید. این نکات شامل تمرین رانندگی، استراحت در بین مسیر، تنظیم صندلی و عدم مصرف قرص‌های مسکّن هنگام رانندگی مي‌باشند. همچنین اگر با گذشت 4 هفته از عمل تعویض مفصل زانو، درد زانوی شما کاهش پیدا نمی‌کند به فیزیوتراپ مراجعه کنید. فیزیوتراپ به کاهش درد زانوی عمل‌شده و افزایش دامنه حرکتی زانوی شما کمک می‌کند.

 

منابع:

allianceptp.com
nbsportsmed.com


مطالب مشابه

صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل
صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل

صدا دادن زانو یکی از عوارض جانبی بسیار طبیعی عمل تعویض مفصل زانو است. صدایی که می‌شنوید به احتمال زیاد ناشی از قسمت‌های فلزی یا پلاستیکی مفصل تعویض‌شده زانو است.

استفاده از زانوبند (بریس) بعد از جراحی زانو
استفاده از زانوبند (بریس) بعد از جراحی زانو

استفاده از زانوبند بعد از عمل تعویض مفصل زانو به موارد فردی و توصیه‌های پزشک بستگی دارد. انواع مختلف زانوبند با جنس‌های مختلف و عملکردهای منحصربه‌فرد طراحی شده‌اند که پزشک با توجه به شرایط بیمار یکی از آن‌ها را پیشنهاد می‌دهد

دامنه حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن
دامنه حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن

دامنه حرکتی لگن توسط مفصل گوی و کاسه‌ای (مفصل توپی) که از استخوان ران (فمور) و لگن تشکیل شده است، تعیین می‌شود. عمل جراحی تعویض مفصل لگن به بهبود دامنه حرکتی کمک می‌کند.

دامنه حرکتی زانو بعد از تعویض مفصل زانو و تمرینات ورزشی برای افزایش آن
دامنه حرکتی زانو بعد از تعویض مفصل زانو و تمرینات ورزشی برای افزایش آن

بهبودی پس از تعویض مفصل زانو مستلزم بازیابی دامنه کامل حرکات است. داشتن دامنه حرکتی بهینه به مفصل شما فرصت بیشتری می‌دهد تا در فعالیت‌های روزانه خود عملکردی قوی داشته باشید.

تجربه بیماران از جراحی تعویض مفصل زانو - وضعیت قبل و بعد از عمل
تجربه بیماران از جراحی تعویض مفصل زانو - وضعیت قبل و بعد از عمل

بررسی و دیدن تجربیات بیمارانی که عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌اند به شما کمک می‌کند که تصمیم خود را راحت‌تر بگیرید و ترس‌های خود را کنار بگذارید. اگر عمل جراحی تعویض مفصل زانو به شما یا یکی از عزیزان‌تان توصیه می‌شود، با خیال راحت این عمل را انجام دهید.

نحوه بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل لگن - 8 تمرین کمکی
نحوه بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل لگن - 8 تمرین کمکی

توانایی بالا رفتن از پله‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل لگن به پیشرفت بهبودی فرد بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همچنین توجه به دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط پزشک و فیزیوتراپ کمک می‌کند تا بعد از تعویض مفصل زانو راحت‌تر از پله استفاده کنید.

بالا رفتن از پله‌ها بعد از تعویض مفصل زانو - نکاتی که باید رعایت کنید
بالا رفتن از پله‌ها بعد از تعویض مفصل زانو - نکاتی که باید رعایت کنید

بالا رفتن از پله‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل زانو یکی از کار‌هایی است که باید با دقت زیاد انجام شود. بنابراین بعد از عمل تعویض مفصل زانو به دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط پزشک و فیزیوتراپ خود توجه کنید.

پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی - روش‌های کاهش احتمال پارگی
پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی - روش‌های کاهش احتمال پارگی

احتمال پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی پس از جراحی وجود دارد اما اکثر افراد عادی که جراحی ACL انجام می‌دهند، چنین مشکلی را تجربه نمی‌کنند. اگر فکر می‌کنید ممکن است ACL شما دوباره پاره شده باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان پارگی ACL و احتمال پارگی ACL بعد‌از جراحی، به خواندن مطلب ادامه دهید.

عمل جراحی پیوند غضروف زانو چیست؟ عوارض جراحی و نحوه آمادگی
عمل جراحی پیوند غضروف زانو چیست؟ عوارض جراحی و نحوه آمادگی

عمل جراحی پیوند غضروفی زانو از کاشت سلولی برای درمان قسمت‌های آسیب‌دیده غضروف استفاده می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند این عمل یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد بافت غضروفی مشابه بافت اصلی است.

خطرات به تعوق انداختن جراحی تعویض مفصل زانو
خطرات به تعوق انداختن جراحی تعویض مفصل زانو

به تعویق انداختن عمل تعویض مفصل زانو خطرات زیادی دارد. جراحی تعویض مفصل زانو برای جایگزینی مفصل آسیب‌دیده با مفصل مصنوعی انجام می‌شود. بیماران اغلب این عمل جراحی را به‌خاطر ترس از عمل یا نگرانی درمورد بهبودی به تأخیر می‌اندازند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×