عمل جراحی مینیسک زانو با لیزر چگونه انجام می شود؟زانو

عمل جراحی مینیسک زانو با لیزر چگونه انجام می شود؟

جراحی مینیسک زانو با لیزر

جراحی مینیسک زانو با لیزر یکی از روش های درمانی موثر برای درمان کشیدگی و پارگی منیسک می باشد و فواید آن هنوز به طورکامل کشف نشده است. بیمار پس از جراحی درد کمتری را تجربه خواهد کرد و در این روش فشار وارد شده به اعصاب مفصل نیز بسیار کم می باشد. میزان خونریزی در لیزر درمانی بسیار کم بوده و انجام جراحی از طریق آن دقیق تر می باشد و اغلب بیماران واکنش خوبی نسبت به این روش درمانی از خود بروز می دهند و درد آن ها پس از چند جلسه تسکین پیدا می کند.

لیزر درمانی زانو یک روش درمانی کلیدی در ترمیم پارگی مینیسک به شمار می رود. این روش بسیار ایمن، غیر تهاجمی، بدون درد و عارضه جانبی می باشد و در بهبودی بیمار تاثیر بسزایی دارد. این روش به این صورت عمل می کند که موج لیزر از طریق نفوذ به عمیق ترین لایه های بدن باعث تحریک سلول های آسیب دیده می شود. با افزایش متابولیسم سلولی، زاد و ولد سلول های جدید آغاز می شود و این سلول های جدید جایگزین بافت های آسیب دیده شده و بدین ترتیب ترمیم کامل می شود.

پس از انجام لیزر درمانی و ترمیم، انجام حرکات ورزشی مخصوص پارگی مینیسک زانو به بیمار توصیه می شود که موجب استحکام زانوی بیمار شده و از وارد آمدن فشار اضافی روی زانو جلوگیری می شود. به تدریج با تکرار این تمرینات زانوی آسیب دیده آمادگی لازم را برای تحمل فشار پیدا می کند و ریسک آسیب مجدد به زانو و سایر مفاصل اطراف آن در حین انجام فعالیت های سنگین کاهش می یابد.

جراحی مینیسک زانو با لیزر

جراحی مینیسک زانو با لیزر

دیگر روش های درمان پارگی مینیسک زانو

همچنین پزشک پس از تشخیص پارگی منیسک زانو و نوع آن ، در مراحل اولیه درمان ممکن است دستورالعمل های زیر را به بیمار بدهد :

 - هنگام بروز هر آسیب، با هر درجه و میزانی از درد پزشک بیمار را به استراحت توصیه می کند و او را از انجام هرگونه فعالیتی که باعث تشدید درد و اعمال فشار بیشتر روی زانو می شود منع می کند. حرکاتی مانند انجام ورزش سنگین ، بالا رفتن از پله ها، پریدن و پیاده روی و بلند کردن اجسام سنگین ممکن است این عارضه را تشدید کند.

- قرار دادن کیسه یخ روی زانوی متورم و آسیب دیده از درد و التهاب آن می کاهد. این کار را تا هر زمان که نیاز بود انجام دهید.

- انجام فیزیوتراپی برخی تمرینات ورزشی و نرمش در بهبود پارگی منیسک موثر می باشد.این نوع حرکات باعث تقویت عضلات زانو شده و روند بهبودی منیسک را سرعت می بخشد. اگر پارگی جزئی و خفیف باشد انجام این تمرینات باعث درمان آسیب خواهند شد.

- با توجه به عوارض جراحی مینیسک زانو تنها در مواردی که پارگی شدید باشد از روش های جراحی استفاده می شود که معمولا در این روش ها منیسک ترمیم می شود.

روش آرتروسکوپی روش رایج جراحی پارگی مینیسک به شمار می رود که جراح از طریق لوله آرتروسکوپ که مجهز به دوربین می باشد اقدام به ترمیم مینیسک می کند. از مزایای این روش جراحی کم تهاجم بودن آن و ایجاد برش هایی کوچک روی پوست می باشد و به همین دلیل بهبودی نیز سریع تر اتفاق می افتد.

البته روش جراحی با توجه به میزان پارگی متفاوت خواهد بود.در صورت پارگی جزئی پزشک آن را با بخیه می دوزد. ممکن است پزشک قسمتی از مینیسک آسیب دیده را بردارد و در صورت پارگی شدید کل مینیسک را برداشته و زانو را از تکه های ایجاد شده منیسک پاره شده تخلیه کند.

درمان مینیسک زانو با لیزر

لیزر درمانی مینیسک زانو

مینیسک در کجا قرار دارد؟

منیسک درساختار مفصل زانو بافتی نرم و ارتجاع پذیر میان دو استخوان ساق و ران می باشد که مانند غضروف و البته مستحکم تر از آن می باشد و باعث کاهش میزان ساییدگی استخوان ها روی هم می شود.

به طور کلی مفصل زانوی انسان دارای دو مینیسک داخلی ( مدیال ) و مینیسک خارجی ( لترال ) است که موجبب پایداری زانو هنگام حرکت به جهت های مختلف شده و هنگام خم شدن از آن حمایت می کند.همچنین مینیسک شوک های وارده به زانو را جذب کرده و نقش ضربه گیر را ایفا می کند.

هنگامی که در حال دویدن هستیم هر بار که کف پای ما به زمین برخورد می کند استخوان ران و ساق پا به هم کوبیده می شوند که منیسک از شدت این ضربات می کاهد و باعث نرمی حرکات مفصل می شود. علاوه بر آن منیسک باعث تقسیم یکنواخت وزن انسان به مفاصل زانو شده و مانع اعمال فشار به یک ناحیه از زانو می شود. در صورت عدم وجود منیسک کل وزن بدن انسان به یک نقطه یا نقاطی از مفاصل داخل زانو تحمیل شده و موجب آرتریت یا آرتروز زودرس زانو می شود.

مینیسک زانو

مینیسک داخلی و خارجی زانو

پارگی مینیسک چگونه اتفاق می افتد؟

پارگی مینیسک زانو ممکن است بر اثر ضربه و حرکات ناگهانی و به دلیل افزایش سن اتفاق بیفتد. این عارضه بیشتر در جوانان ورزشکار در حین انجام فعالیت های ورزشی اتفاق می افتد که فرد به طور ناگهانی می چرخد یا توقف می کند.

در صورت وارد شدن ضربه مستقیم و ناگهانی به زانو ریسک ابتلا به این عارضه نیز افزایش می یابد. در ورزش هایی نظیر سوارکاری ، فوتبال، والیبال و بسکتبال که امکان برخورد شدید پا با زمین بسیار است پارگی مینیسک بسیار شایع می باشد و به دلیل فشار زیادی که به پا و زانو وارد می شود منیسک در بین اجزای داخلی مفصل زانو گیر کرده و دچار کشیدگی و آسیب می شود.

از دیگر دلایل پاره شدن مینیسک می توان به موارد زیر اشاره کرد :

- نشستن های طولانی مدت به صورت نادرست

- بلند کردن اجسام سنگین که باعث وارد آمدن فشار زیادی به زانوها می شود.

- توقف های ناگهانی در حین دویدن

- خم شدن بیش از حد زانو هم از دیگر دلایل این آسیب می باشد.

تمام دلایل ذکر شده می توانند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم منیسک را تحت تاثیر قرار دهند و فشار بسیاری به آن وارد آورند که در صورت تکرار منجر به تضعیف و پاره شدن مینیسک می شود.

انواع پارگی مینیسک زانو

تصویر کامل مینیسک زانو

علائم و نشانه های پارگی مینیسک

از شایع ترین علائم پارگی مینیسک زانو می توان به:

- درد زانو درابتدای پارگی شدید نیست. اما به تدریج که میزان پارگی بیشترمی شود درد نیز افزایش پیدا می کند و باعث ناراحتی بیمار می شود. این درد پس از مدتی کاهش یافته که نباید آن را به عنوان بهبودی تلقی کرد. زیرا ممکن است پس ازمدتی یا در اثر فشار شدید مجدد آغاز شود.

- در زمان پارگی مینیسک اولین نشانه آن ورم زانو است. قسمتی از زانو به نام سینوویوم جهت محافظت از خود و ناحیه صدمه دیده، نوعی مایع از خود ترشح می کند که باعث ایجاد تورم در زانو شده و گاهی دردناک نیز هست.

- به تدریج حرکت زانو برای شما با مینیسک پاره دشوار می شود و بیمار به خشکی زانو دچار می شود. البته نه به آن اندازه که مانع حرکت شما باشد اما تا حدودی هنگام انجام حرکات نیمه سنگین به مشکل برمی خورید.

- یکی دیگر از مهم ترین نشانه های پارگی منیسک، کریپتوس یا قفل شدن زانو می باشد که حین حرکت و انجام فعالیت های سنگین صدای " تق تق " می دهد. در این وضعیت زانو به طور ناگهانی قفل شده و فرد قادر به صاف کردن و حرکت زانوی خود نمی باشد که با صبوری  و انجام چند حرکت کششی این حالت برطرف می شود.

- پارگی مینیسک باعث احساس بی ثباتی زانو در فرد می شود و او گمان می کند زانو تحمل وزن او را ندارد و می لغزد.

- یکی از راه های تشخیصاگر چنانچه منیسک پاره شده یا دچار آسیب شده باشد، هنگامی که زانوی خود را به اطراف یا جلو وعقب حرکت می دهید صداهایی مانند " تق تق " یا صدایی شبیه درب های چوبی از آن به گوش می رسد.

تشخیص مینیسک زانو

توانبخشی بعد از جراحی مینیسک زانو


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  1. مسعود صفدری

    سلام ‌ببخشید میخواستم بپرسم عمل مینیسک زانو با لیزر آیا باید بستری شد. هزینه عمل با لیزر چقدر است.

    1. دکتر امین جواهری

      خدا قوت جراحی مینیسک نیاز به بستری نداره.

سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس