بهترین و قطعی ترین روش های درمان آرتروز زانوزانو

بهترین و قطعی ترین روش های درمان آرتروز زانو

علائم آرتروز زانو

درد مفاصل ممکن است ناشی از ساییدگی مفاصل باشد که تحت عنوان بیماری آرتروز شناخته می شود و یکی از بیماری های شایعی است که اکثر افراد مخصوصا افراد مسن با آن درگیر هستند.

این عارضه در فصل سرما بیشتر خود را بروز می دهد و باعث اختلال در زندگی عادی فرد می شود. به طوری که حتی فرد قادر به انجام کارهای روزمره خود نیز نمی باشد و به دلیل احساس درد شاهد کاهش کیفیت زندگی خود می باشد. در حال حاضر هیچ راه حل و روش درمان قطعی برای آرتروز شناخته نشده است. اما با ارائه راهکارهایی می توان از شدت درد مفاصل کاست و تا حدودی کیفیت زندگی فرد را به او بازگرداند.

آرتروز زانو

مقایسه زانوی سالم با زانوی مبتلا به آرتروز

علائم بیماری آرتروز معمولا با درد زانو مخصوصا هنگام راه رفتن شروع می شود و پس از آن با پیشرفت بیماری ممکن است بیمار درد را حتی در حین استراحت نیز احساس کند. درد زانو در بیماری آرتروز اغلب داخل یا اطراف مفصل زانو حس می شود. همچنین درد ممکن است در قسمت داخل، خارج یا پشت زانو نیز حس شود و به نواحی بالاتر و پایین تر زانو نیز گسترش پیدا کند.

بیماری آرتروز در صورت پیشرفته بودن نیز ممکن است باعث تغییر شکل مفصل زانو شده و باعث عدم توانایی بیمار برای تحرک شود. بنابراین شناخت علائم بیماری و تشخیص زود هنگام آن، در درمان بیماری و پیشگیری از عوارض آن بسیار موثر می باشد. علاوه بر موارد ذکر شده علائم آرتروز را می توان به صورت زیر بیان کرد :

- درد شدید زانو که به تدریج و به مروز زمان افزایش می یابد

- ورم زانو و تحریک پذیری شدید آن

- قفل شدن ناگهانی زانو

- صدا دادن مفصل زانو

- کاهش دامنه حرکتی بیمار

- از بین رفتن فضای موجود میان مفاصل زانو به دلیل تخریب غضروف

- تغییر شکل زانو به دلیل ضعف عضلات اطراف مفصل زانو

ورم و قرمزی ناشی از آرتروز زانو

علائم آرتروز زانو

عوامل بروز آرتروز

عواملی مانند سن و جنسیت، وزن و فاکتورهای ژنتیکی، آسیب های وارده بر زانو که منجر به آسیب دیدگی مینیسک یا رباط های زانو شده است، ضعف عضلانی و عدم انعطاف پذیری آن ها احتمال ابتلا به آرتروز را افزایش می دهند.علاوه بر این شاخص ها افرادی که در حرفه و شغل خود مجبور هستند دائما زانوی خود را خم و راست کنند و یا مدتی طولانی با زانوی خمیده به فعالیت بپردازند و ورزشکارانی که ورزش های سنگین انجام می دهند بیش از دیگران در معرض ابتلا به آرتروز هستند.

اکثر عواملی که منجر به بروز درد مفاصل می شوند به دلیل التهاب یا اختلال در عملکرد مفاصل هستند. به همین علت باید جهت درمان درد مفاصل تلاش شود تا این التهاب رفع گردد. جهت رفع درد مفاصل باید بیماری ای که باعث بروز این عارضه شده است درمان شود. درد مفاصل ممکن است بر اثر بیماری های مختلفی از جمله آرتروز باشد. بنابراین جهت درمان باید در ابتدا علل وعوامل اصلی عارضه مشخص شده و سپس اقدام به درمان آن صورت پذیرد. درد مفاصل ممکن است ناشی از بیماری های دیگری نظیر آرتریت باشد که علائمی شبیه آرتروز دارد.

آرتریت یک بیماری خود ایمن است که شباهت بسیاری به بیماری روماتیسم دارد. آرتریت باعث ملتهب شدن مفاصل بدن شده و منجر به درد مفاصل می گردد.

حتما مطالعه کنید : کرم های موضعی درمان آرتروز

درمان آرتروز زانو با فیزیوتراپی

درمان آرتروز زانو با فیزیوتراپی

روش های درمان قطعی آرتروز زانو

بیماری ساییدگی زانو درمان قطعی ندارد.اما پیشگیری از آرتروز زانو و کنتر علائم بیماری قابل انجام است. در برخی موارد پیشرفته نیز هنگامی که شخص توانایی راه رفتن خود را به طور کامل از دست می دهد و هیچ کدام از درمان های دارویی و غیر دارویی نیز موثر نمی باشند پزشک اقدام به تعویض مفصل زانوی بیمار می کند.

توجه داشته باشید که جراحی تعویض مفصل زانو همیشه به عنوان آخرین راه حل و آخرین گزینه درمانی محسوب می شود و انجام آن نیز طبق تشخیص متخصص ارتوپد صورت می پذیرد.

- کاهش وزن

در اغلب موارد درمان های غیر دارویی و اصلاح سبک زندگی روش هایی موثر در درمان آرتروز و پیشگیری از ابتلا به آن به شمار می روند. همان طور که بیان شد آرتروز زانو درمان قطعی ندارد. اما می توان با به کار گیری روش هایی موثر از شیوع آن جلوگیری کرد. یکی از این راهکارها کاهش وزن می باشد.

افراد دارای اضافه وزن که مبتلا به آرتروز نیز هستند با رسیدن به وزنی ایده آل می توانند علائم بیماری آرتروز زانو را تا حد زیادی کاهش دهند. توجه داشته باشید که کاهش وزن باید تحت نظر متخصص تغذیه و طبق برنامه ای منظم انجام شود تا مشکلی برای بیمار به وجود نیاید.

- پیاده روی

پیاده روی سریع یکی از موثرترین فعالیت هایی است که در دسترس همگان قرار دارد و هر فرد با هر شرایطی می تواند به آن بپردازد. پیاده روی در سلامت سالمندان مخصوصا افراد مبتلا به آرتروز، پوکی استخوان و بیماری های قلبی عروقی تاثیر مثبتی دارد. اما باید دقت شود که هنگام پیاده روی از کفش های مناسب استفاده شده و از راه رفتن روی سطوح ناهموار و دارای شیب زیاد نیز خودداری شود.

انجام ورزش های آبی نظیر ایروبیک در آب نیز برای افراد مبتلا به آرتروز مفید می باشد. همچنین افراد دارای اضافه وزن نیزمی توانند از ورزش هایی مانند دوچرخه ثابت بهره ببرند و به سلامت مفاصل زانوی خود کمک کنند.

-ورزش کردن

ورزش های مخصوص زانو با تاثیری که بر استحکام مکانیکی و تقویت عضلات مفصل زانو دارد می تواند بروی بهبودی و ترمیم غضروف ها تاثیر بگذارد. ورزش همچنین با افزایش گردش خون به انعطاف پذیری مفصل نیز کمک می کند. از جمله حرکات ورزشی موثر در درمان آرتروز زانو شامل:

حرکت کششی عضله همسترینگ

برای انجام این حرکت نیاز به یک باند یا پارچه ای بلند نیاز دارید تا پارچه را دور کف پا بیندازید؛ بدین صورت که دو سر پارچه را با دست گرفته و پارچه را دور کف پا بیاندازید؛ سپس شروع به کشیدن آن پارچه بکنید تا عضله پشت پا کشیده شود. این تمرین را به مدت 20ثانیه برای هر دو پای خود امتحان کنید.

انقباض عضله چهار سر ران

به پشت دراز بکشید و هر دو پا را کنار هم صاف روی زمین قرار دهید. حالا با انقباض عضله ی چهار سر ران پشت زانوی خود را به یک پد یا حوله فشار دهید و 5 ثانیه در حال انقباض نگه دارید.

حرکت کششی عضله پشت ساق پا با صندلی

برای انجام این حرکت در حالتی که در پشت صندلی قرار گرفته اید؛ با دو دست صندلی را نگه دارید. یکی از پا را جلو آورده و دیگری را کمی عقبتر نگه دارید. حال با فشار بر روی پاشنه یکی از پاها و با راست و خم شدن به جلو عضله ی ساق پای چپ را بکشید.

بالا بردن یک پا در حالت دراز کشیده

برای شروع این حرکت به پشت روی زمین دراز بکشید. پاها باید کشیده شده و دست‌ها در اطراف بدن قرار داشته باشد و با خم کردن زانوها، کف پاها برروی زمین قرار گرفته باشد. حالا یک پا را صاف کرده و به اندازه 30درجه بالا بروید. این کار را با هر دو پای خود انجام دهید و هر پا را می توانید5ثانیه نگه دارید.

 

بیشتر بخوانید:

همه آنچه که باید در مورد آرتروز زانو بدانید

 

- استفاده از وسایل کمکی

استفاده از کفی یا زانوبندهای طبی نیز در کاهش علائم و درد ناشی از بیماری آرتروز موثر می باشد. این وسایل مانع اعمال فشار بیش از حد به زانو شده و در کاهش درد بیمار موثر می باشد. استفاده از وسایل کمکی مانند عصا یا واکر نیز در کاهش فشار وارد شده به زانو موثر می باشد. البته بهتر است قبل از استفاده از این وسایل با متخصص ارتوپد مشورت نمایید.

تشخیص آرتروز زانو در سالمندان

تشخیص آرتروز زانو در سالمندان

- استفاده از تکنیک های فیزیوتراپی

روش های درمانی فیزیوتراپی می توانند در کاهش دردهای شدید آرتروز موثر باشند. این روش ها شامل گرما درمانی، سرما درمانی، الکتروتراپی و لیزر درمانی می باشد که هر یک به نوبه خود در کاهش علائم آرتروز زانو موثر می باشند. روش هایی مانند طب سوزنی نیز ممکن است در برخی افراد تاثیرات مثبتی بر جای گذارد اما هنوز به عنوان یک روش علمی و قطعی برای درمان آرتروز شناخته نشده است.

- درمان دارویی

در برخی افراد روش های غیر دارویی موثر نبوده و به کاهش علائم بیماری منجرنمی شود. این گونه افراد مجبور به استفاده از داروهای مسکن مانند استامینوفن و داروهای ضدالتهابی می باشند. استفاده از پمادهای موضعی نیز می تواند تا حدی موثر واقع شود. از معروفترین داروهای ضد التهاب می توان به ایبوپروفن و آسپیرین اشاره کرد که همه ما با آن آشنایی داریم. این نوع داروها عموما از خاصیت ضددردی نیز برخوردارند و با کم کردن تورم و التهاب حاصل از آرتروز زانو در کاهش درد نیز بکار برده می شوند.

- تزریقات مفصلی

تزریقات داخل مفصل زانو نیز یکی از رایج ترین روش های تسکین درد و بهبود عملکرد زانو در بیماران مبتلا به آرتروز زانو است. تزریق به درون مفصل زانو با کمک داروها و مواد طبیعی بسیاری انجام می شود که از پرکاربردترین و رایجترین آن می توان به تزریق کورتون درون مفصل، تزریق ژل یا هیالورونیک اسید و تزریق پی آر پی اشاره کرد.

کورتون

داروی کورتون به گونه ای طراحی شده است که شبیه به هومورن طبیعی بدن یعنی هومورن کورتیزول باشد؛ به کمک این تزریق، التهاب حاصل از آرتروز کاهش می یابد.

هیالورونیک اسید

این ماده به طور طبیعی و فشرده شده در مفصل زانو و سایر مفاصل بدن موجود است که این ماده موجب نگه داشتن آب در غضروف می شود. در مفصلی که در اثر آرتروز دچار آسیب شده است، میزان هیالورنیک اسید بسیار محدود بوده و به طور چشم گیری کاهش می یابد به همین جهت پزشک برای کاهش درد و افزایش انعطاف پذیری مفصل زانو ماده هیالورونیک اسید را مستقیم وارد مفصل زانو می کند.

روش پی آر پی

تزریق پی آر پی یا پلاسمای غنی شده از پلاکت یکی از روش های نوین تزریق مفصلی محسوب می شود و دارای تاثیر طولانی مدت نیز می باشد. در روش تزریق پی آر پی از خون خود بیمار برای درمان کردن استفاده می شود. در این روش، خون از خود بیمار گرفته شده و در سانتریفیوژ چرخانده می شود تا پلاکت خون از آن جدا شود. سپس پلاسمای غنی از پلاکت در ناحیه ی آسیب دیده ی بدن بیمار تزریق می شود.در افراد مبتلا به آرتروز خفیف و با سن کمتر از 70 سال که دارای اضافه وزن  و کم خونی نیز نیستند این روش به عنوان یک روش موثر به شمار می رود.

اوزون تراپی

اوزون تراپی یک روش پرکاربرد در درمان بیماری های مفصلی است که این درمان بوسیله سه گاز اتم اکسیژن صورت می گیرد. این گاز با خاصیت ضد التهابی که دارد باعث از بین رفتن التهاب مفصل ها شده و همین موضوع در بهبودی سریعتر بیماری بسیار موثر است. همچنین اوزون با افزایش جریان خون در مفصل شرایط را برای ترمیم بافت های آسیب دیده فراهم می آورد و بدین طریق سبب درمان بیماری آرتروز زانو می گردد.  این روش در مقایسه با روش پی آر پی دارای تاثیر کمتر و کوتاه تری نیز می باشد.

جراحی آرتروز زانو

درمان آرتروز زانو با جراحی آرتروسکوپی

- روش جراحی

مفصل زانوی برخی افراد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. حتی اگر روش های دارویی نیز باعث کاهش درد در این افراد شود بنا بر تشخیص پزشک جهت درمان آرتروز در این افراد باید جراحی مفصل زانو انجام شود.

جراحی مفصل زانو به سه روش انجام می شود :

- تعویض کامل مفصل زانو که در آن پزشک جراح کل مفصل زانو را با یک پروتز مصنوعی جایگزین می کند.

- روش استئوتومی که در آن پزشک با اصلاح استخوان زانو، آسیب های وارده و اعمال فشار روی مفصل زانو را کنترل می کند.

- روش آرتروسکوپی که در آن پزشک با ایجاد یک برش کوچک روی زانو قطعات آسیب دیده را حذف کرده یا ترمیم می کند.

انتخاب روش مناسب درمان برعهده پزشک ارتوپد می باشد و پزشک این تصمیم را با توجه به شرایط بیمار و میزان آسیب دیدگی زانوی او می گیرد. توجه داشته باشید که هر زانو دردی به معنی ابتلا به آرتروز نیست و باید معاینه دقیق و عکسبرداری انجام شود تا بتوان تشخیص قطعی داد.

 

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس