• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
زندگی و محدودیت های حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن
زندگی و محدودیت های حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن
زندگی و محدودیت های حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن

زندگی و محدودیت های حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن

مدت مطالعه: دقیقه
انتشار : ۲۸ دی ۱۳۹۸

اکثر جراحی های تعویض مفصل لگن با درصد بالایی از موفقیت همراه هستند و بیمار پس از جراحی باید نکات مراقبتی لازم را به طور کامل انجام دهد و متاسفانه این مراقبت ها تحت عنوان محدودیت های پس از جراحی شناخته شده اند.

زندگی بعد از تعویض مفصل لگن

شاید تصور اکثر افراد از جراحی تعویض مفصل لگن این باشد که پس از جراحی قادر نخواهد بود زندگی عادی خود را به صورت فعال ادامه دهند و دچار محدودیت هایی می شوند.اما باید بدانند که این یک باور اشتباه است و اکثر افراد پس از جراحی تعویض مفصل لگن به راحتی می توانند به فعالیت های ورزشی خود ادامه دهند و سایر فعالیت های روزمره خود را بدون هیچ مشکلی انجام دهند.

حتی خانم ها نیز با تشخیص پزشک می توانند زایمان طبیعی داشته باشند. به طور کلی روال زندگی بیماران پس از جراحی تعویض مفصل لگن به حالت طبیعی خود باز می گردد. زیرا آنها پس از جراحی درد کمتری را احساس می کنند.   

اما نکته قابل توجه این است که پروتز جاگذاری شده در لگن یا همان مفصل مصنوعی دارای سیستم مکانیکی می باشد و هر سیستم تحت فشاری سرانجام دچار فرسودگی خواهد شد. به همین خاطر توصیه هایی به بیماران جهت دوام بیشتر این مفصل ارائه می شود که با رعایت آن ها عمرمفصل مصنوعی نیز افزایش می یابد.برخی بیماران این موارد احتیاطی را تحت عنوان محدودیت پس ازعمل تلقی می کنند.

طول درمان و روند بهبودی بیماران و محدودیت های ایجاد شده برای آن ها به روش جراحی و سن بیمار و عوامل دیگر بستگی دارد.معمولا پزشکان و جراحان ارتوپد بیمار خود را به مدت 6 هفته از قرار گرفتن در شرایطی که موجب دررفتگی مفصل مصنوعی می شود منع می کنند.

پس از این مدت بافت های نرم اطراف مفصل تا حدودی ترمیم یافته و بیمار می تواند تحرک بیشتری داشته باشد. همان طور که گفته شد وضعیت هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است و نمی توان یک دستورالعمل کلی برای آن ها ارائه داد. اما خطردررفتگی مفصل در تمام بیماران وجود دارد.بنابراین ضروری است که بیمار تمام دستورات پزشک جهت مراقبت پس از عمل را تمام و کمال رعایت کند.

 

زندگی بعد از تعویض مفصل لگن

 

- اولین نکته در رابطه با افزایش طول عمر مفصل مصنوعی  انتخاب سبک زندگی شهری می باشد.به این معنی که بیمار برای غذا خوردن و نماز خواندن از میز و صندلی بهره بگیرد.همچنین هنگام خوابیدن از تخت خواب استفاده کند و از نشستن روی زمین خودداری کند

- دومین محدودیت بعد از تعویض مفصل لگن استفاده از توالت فرنگی است که بیماران تا پایان عمر خود باید رعایت کنند.

- مورد بعدی جلوگیری از چاقی و افزایش وزن می باشد که باعث وارد آمدن فشار مضاعف برمفصل مصنوعی شده و از عمر آن می کاهد.

- پرهیز از انجام ورزش های سنگین مانند فوتبال و والیبال به صورت روزانه.انجام فعالیت هایی نظیر پیاده روی و شنا و دوچرخه سواری به این دسته از بیماران توصیه می شود. همچنین دوره بهبودی بیمارانی که به طورمنظم ورزش می کنند کمتر از سایر افراد می باشد.

- انجام فعالیت های شدید تکراری روند فرسایش مفصل مصنوعی را افزایش می دهد.به همین دلیل اکثر پزشکان از بیمار خود می خواهند که از انجام ورزش هایی مانند بسکتبال و اسکی و دویدن های طولانی پرهیز کنند.

- از بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود.زیرا ممکن است به دلیل انعطاف بیش از حد مفصل ران ، پروتز دچار آسیب شود و ریسک دررفتگی مفصل در این حالت بالا می باشد.

- بنا به دستور پزشک بیمار باید مدتی از مسافرت های هوایی بپرهیزد.زیرا طرز نشستن در هواپیما منجر به احساس درد در بیمار می شود و تغییرات ناشی از فشار هوا ممکن است باعث تورم مفصل مصنوعی شود.

- بیمار مدتی پس از جراحی برای حرکت و جابجایی خود نیاز به کمک دیگران و استفاده از وسایل کمکی دارد.

- سعی شود همیشه زانوهای خود را با فاصله کنار همدیگر قرار دهد.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با  انواع آسیب های ورزشی لگن

 

 

محدودیت های هنگام نشستن بعد از تعویض مفصل لگن

 •  بیمار هنگام نشستن روی صندلی باید مراقب باشد پایی که مورد جراحی قرار گرفته است را روی پای دیگر نیندازد.
 •  از چرخاندن پای جراحی شده به سمت داخل خودداری شود.
 •  هنگام نشستن روی صندلی از خم شدن به سمت جلو خودداری شود.
 •  برای برداشتن اجسام از روی زمین نباید به جلو خم شد.
 •  به منظور نشستن روی صندلی سعی شود از صندلی های پایه بلند و سفت استفاده شود و مبل های راحتی برای این گونه افراد مناسب نیستند.
 •  برای پوشیدن شلوار و جوراب از افراد دیگری کمک خواسته شود.
 •  از نشستن به صورت چهار زانو پرهیز شود.
 •  اجتناب از رفتن به مسافرت های طولانی
 •  پرهیز از نشستن روی صندلی های پایه کوتاه

 

محدودیت های هنگام نشستن بعد از تعویض مفصل لگن

 

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن از اهمیت بسیاری برخوردار است و به عنوان بخشی از فرآیند درمان به شمار می رود که تمامیه این اصول توسط متخصص فیزیوتراپ آموزش داده می شود.

 

 

حتما مطالعه کنید : عمر مفید مفصل لگن چقدر است ؟

محدودیت ها هنگام راه رفتن و خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن

- حتی الامکان بیمار نباید از پله بالا و پایین برود و در صورت ضرورت ارتفاع پله ها باید کم باشد تا از خم شدن بیش از حد مفصل ران جلوگیری شود.

- از قرار گرفتن در وضعیت هایی که ممکن است به زمین بخورید به شدت خودداری شود.  

- از تشک های سفت هنگام خوابیدن استفاده شود.

- زمان خوابیدن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن از بالش بین زانوها استفاده شود.این کار جهت جلوگیری از چرخش پا به داخل می باشد.دقت شود که بالش ها زیر زانو قرار نگیرند.

- از چرخاندن شست پا به داخل به شدت خودداری شود.زیرا این عمل با چرخش مفصل هیپ همراه است و منجر به دررفتگی آن می شود.

- راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن حتما باید با واکر انجام شود.به این صورت که بیمار پایه های واکر را روی پله بالایی و در جایی ثابت قرار دهد و پای جراحی شده را بالاببرد و با فشار آوردن به واکر و اعمال وزن خود روی دست ها، پای سالم را بالا بکشد.

- برای پایین رفتن از پله ها نیز به همین روش عمل شود که ابتدا واکر روی پله پایینی ثابت قرار گیرد و سپس پای عمل شده روی پله پایین و با اعمال وزن روی واکر پای سالم حرکت داده شود.

- هنگام خوابیدن روی تخت بیمار باید به پشت و اصطلاحا طاقباز بخوابد و پاهای خود را کمی با فاصله از هم قرار دهد.می توان از یک بالش بین پاهای بیمار نیز استفاده کرد.همچنین بیمار می تواند زانوی خود را در این حالت کمی خم کند.اما از قرار دادن پاها روی یکدیگر خودداری شود.

- فرد پس از جراحی باید تحرک کافی داشته باشد و عدم تحرک باعث تشکیل لخته خون شده که از عوارض جراحی به حساب می آید.به عنوان مثال بیمار هنگام استراحت نیز می تواند مچ پای خود را حرکت دهد که این عمل موجب خونرسانی بهتر به مفصل شده و بهبودی سریع تر اتفاق می افتد.همچنین باید سعی کند در فواصل زمانی منظم در منزل راه برود و در صورت اجازه پزشک از منزل نیز خارج شود.

- جهت تقویت عضلات ران تمرینات فیزیوتراپی را انجام دهید.این تمرینات توسط متخصص فیزیوتراپی به شما آموزش داده خواهد شد.هدف از انجام این تمرینات علاوه بر تقویت عضلات ران ، افزایش دامنه حرکتی بیمار می باشد که باعث بهبودی سریع تر بیمار نیز می شود.

 

مهم ترین اصول مراقبتی و محدودیت ها بعد از تعویض مفصل لگن

مهم ترین اصول مراقبتی بعد از تعویض مفصل لگن مراقبت از زخم هاست.سعی کنید از عفونت دوری کنید.عفونت می تواند از طریق زخم یا مراجعه به دندانپزشکی وارد بدن شود و رسیدن آن به مفصل مصنوعی ممکن است منجر به جراحی مجدد مفصل شود.

 

از عفونت دوری کنید

 

- در بازه های زمانی منظم به پزشک خود مراجعه کنید تا عملکرد مفصل مصنوعی مورد بررسی جراح قرار گیرد و در صورت وجود مشکل بتوان آن را رفع کرد.پزشک جهت مشاهده تغییرات پروتزجایگزین از تصاویر رادیولوژی بهره می گیرد.

محدودیت های دیگری نیز پس از جراحی تعویض مفصل ران وجود دارد که تماما به منظور حفظ سلامتی و بهبودی فرد و افزایش طول عمر مفصل مصنوعی می باشد.این محدودیت ها اغلب در دوران نقاهت ضروری می باشند و پس از بهبودی با تشخیص پزشک رعایت آن ها ضرورتی ندارد.

- هنگام برخاستن از صندلی یا تخت ابتدا خود را لبه تخت قرار دهد و دسته های صندلی یا تخت را بگیرد و خود را برای ایستادن به سمت بالا بکشد و خود را به صندلی یا واکر برساند.به این معنی که برای گرفتن واکر یا دسته صندلی به جلو خم نشود که بسیار مضر خواهد بود.

- بیمار در دوران نقاهت اجازه ندارد به پهلو بخوابد.حتی خوابیدن به پهلوی پای جراحی نشده هم ممنوع می باشد و ممکن است عواقب جبران ناپذیری در پی داشته باشد.پس از این دوران نیز توصیه می شود هنگام خوابیدن به پهلو از یک بالش بین پاهای خود استفاده کند.این کار مانع از دررفتن مفصل می شود.

- از نشستن به حالت 90 درجه نیز خودداری شود و هنگام نشستن روی صندلی یا مبل و توالت فرنگی نزدیک لبه صندلیی نشسته و کمر خود را کمی به عقب ببرید و پاها نیزبه سمت جلو به صورت صاف قرار گیرند.

-  هنگام راه رفتن باید مراقب بود تا وزن اضافی روی پای جراحی شده عمال نشود و سعی شود این فشار روی عصا یا واکر باشد و تا وقتی که پزشک اجازه نداده است نباید عصا یا واکررا کنار گذاشت.

- در مورد رانندگی پس از تعویض مفصل لگن یا ران نیزمحدودیت خاصی وجود ندارد و زمانی که درد بیمار به طور کامل رفع شده و او قادر باشد پای خود را به راحتی روی زمین بگذارد مجاز به رانندگی می باشد.همچنین زمان از سر گیری رانندگی و اجازه پزشک بستگی به این دارد که کدام پای بیمار مورد جراحی قرار گرفته است و آیا اتومبیل وی دنده اتوماتیک هست یا خیر.

 

این مقاله را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

عمل جراحی درمان مینیسک زانو با لیزر

عمل جراحی درمان مینیسک زانو با لیزر

جراحی مینیسک زانو با لیزر یکی از روش های درمان پارگی منیسک به شمار می رود که در این روش فشار وارده شده به اعصاب بسیار کم است و عوارض بسیار محدودی را برجای می گذارد.

ساختمان و آناتومی مفصل زانو

ساختمان و آناتومی مفصل زانو

شناختن ساختمان و آناتومی مفصل زانو به ما کمک میکند تا از بیماری ها و درد زانو پیشگیری کنیم. ساختار زانو تا حدودی ناپایدار می باشد و با این وجود باید تمام وزن بدن انسان را تحمل کند و این فشار در حین دویدن یا راه رفتن نیز بیشتر می شود. به همین خاطر مراقبت از زانو بسیار مهم است.

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری حالتی است که وقتی فرد زانوهایش را کنار هم قرار می‌دهد، بین مچ پاهایش فاصله وجود دارد. این بیماری در کودکان 3 تا 6 ساله رایج است و معمولاً با رشد بهتر می شود. اما گاهی اوقات کودکان بزرگتر یا بزرگسالان نیز می توانند بین ناهنجاری را داشته باشند.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که در آن پاهای فرد خمیده (به بیرون) به نظر می رسد، حتی زمانی که مچ پاها کنار هم جفت هستند. این ناهنچاری در نوزادان طبیعی است. اما بعد از 3 سالگی و یا بزرگسالی باید توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی شود.

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود.

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز یا استئوآرتریت که از آن با عنوان‌های بیماری دژنراتیو مفاصل یا "ساییدگی" نیز نام می‌برند، اغلب در دست ها، ران و زانوها بروز می کند.در این بیماری غضروف داخل مفصل شروع به تخریب کرده و استخوان زیرین شروع به تغییر می کند.

آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل زانوی شما تخریب می‌شود. استخوان‌های مفصل زانو به هم ساییده می‌شوند که باعث می‌شود زانوها آسیب دیده و سفت یا متورم شوند.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز مفصل لگن یا ران باعث درد و سفتی می شود و می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را سخت کند. از آنجا که آرتروز در طول زمان بدتر می شود، بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع کنید، تا شانس بیشتری برای کاهش تأثیر آن بر زندگی خود داشته باشید.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می‌کند.

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع مفصل زانو غالباً به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. فعالیت های بیش از حد زانو، غفلت کردن در انجام تمرینات ورزشی، اضافه وزن و بالا رفتن سن از جمله عواملی هستند که مفصل زانو را در معرض آسیب دیدگی و تخریب قرار می دهند.

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

اگر به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران می گردید لازم است تمامی پارامترهای مهم در انتخاب درست را مد نظر قرار دهید تا در جهت اعمال جراحی و درمان بیماری‌های مفصلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

ترمیم غضروف زانو

ترمیم غضروف زانو

عمل‌های جراحی غضروف زانو برای ترمیم، بازسازی و جایگزینی غضروف آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که به جای آسیب‌های گسترده غضروفی مانند آرتروز متوسط تا شدید زانو، آسیب های غضروفی خاصی دارند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 • جوادنوروزی

  آیازانویی که احتیاج به تعویض مفصل داشته باشه،ازکارافتادگی بهش تعلق میگیره باتوجه به کارگران ساختمانی

  0
  0
  تیم محتوا
  مدیر سایت

  خدا قوت بله از کار فتادگی لحاظ میشه.

  3
  0
 • خانم باقری

  سلام. من سال 93 تعویض مفصل لگن انجام دادم و بعد از شش ماه تونستم حرکت کنم و بعد از یکسال از تاریخ عمل تونستم کامل حرکت کنم و تمام دستورات مطلب بالا حتما باید رعایت بشه زیر نظر متخصص. تشکر بابت مطالب کامل و علمی

  5
  1
  تیم محتوا
  مدیر سایت

  خدا رو شکر و خوشحالیم که مطلب سایت ما برای شما مفید بوده است.

  8
  2
×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین