• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
 مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
بروز رسانی : ۱۹ دی ۱۴۰۲

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن مراحل زیادی دارد که رعایت هر کدام از این نکات باعث بهبودی سریع‌تر بیمار می‌شود، احتمال موفقیت در عمل جراحی تعویض مفصل لگن زیاد است اما برای درمان صد درصدی باید تمام نکات مراقبتی را رعایت کنید.

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

آیا با مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن آشنا هستید؟

آیا از اهمیت مراقبت های بعد ازجراحی تعويض مفصل لگن در روند بهبودی آگاه هستید؟

با خواندن این مقاله از مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن مطلع شوید.

تعویض مفصل لگن معمولا از طریق دو روش زیر صورت می گیرد:

 • بصورت قدامی
 • بصورت لترال


آقای دكتر علیرضا امين جواهری تعويض مفصل لگن را از قدام لگن انجام می دهند و اين روش با وجود سختي كار برای جراح فوايد بسيار بالایی برای بيماران دارد؛ زيرا هيچ عضله ای در این تکنیک كات نمی شود و بيماران همان شب ، راه افتاده و روز بعد مرخص می شوند.

اگر تعويض مفصل لگن دير انجام شود باعث می شود ، صدمات جبران ناپذيری مانند انحراف لگن و ستون فقرات ؛ ایجاد شود.

 

مزایای جراحی تعویض مفصل لگن از طریق قدام لگن

اين عمل جراحي 5/98 درصد احتمال موفقيت دارد و ريسك عوارض 1 تا 5/1 درصد می باشد.
شايع ترين عوارض دررفتگی مفصل لگن ، عفونت و لخته خون می باشد.
احتمال دررفتگی لگن در روش جراحی از قدام لگن بسيار پايين می باشد و ريسك عفونت و لخته خون با اقداماتی كه جراح انجام می دهد بسيار پايين می باشد.
اين عمل جراحي درتمام سنين قابليت انجام دادن دارد و محدوديت سني ندارد. پروتز های مدرن امروزی طوری طراحی شده اند که حداقل برای مدت ٣٠ سال دوام داشته باشند.
رعایت مراقبت های لازم بعد از جراحی تعویض مفصل لگن ، به منظور تسریع روند بهبودی و جلوگیری از در رفتگی مفصل لگن بعد از جراحی ، امری مهم و ضروری می باشد.

 

مراقبت های لازم پس از عمل جراحی مفصل لگن

پس از عمل جراحی تعویض مفصل ران ، پزشک توصیه ها و دستورات لازم را به بیمار ارائه می کند.همچنین پرستاران  طریقه راه رفتن صحیح و نشستن را به بیمار آموزش می دهند.تمرینات ورزشی طی یک برگه پرینت شده در اختیار بیمارقرار می گیرد.

با گذشت مدت زمان کوتاهی پس از عمل جراحی مفصل ران ، بیمار قادر است روی پای خود بایستد و وزن بدن خود را روی مفصل مصنوعی اعمال کند.

توجه داشته باشید که بیمار نباید به دلیل ترس از درد و یا آسیب محل جراحی شده از راه رفتن و حرکت اجتناب کند، بلکه راه رفتن و انجام فعالیت های سبک باعث می شود روند بهبود بیمار سریع تر اتفاق بیفتد و همچنین از لخته شدن خون پس از جراحی نیز ممانعت به عمل می آید.

همچنین بیمار به مدت دو هفته پس از عمل نباید درمنزل تنها باشد.

هر 20 دقیقه یک سرفه عمیق کند و روزانه 3 الی 4 لیوان آب بیشتر بنوشد.

بیمار ممکن است اوایل با کمک عصا یا واکر و یا به کمک فردی دیگر راه برود.ولی به تدریج توانایی خود را باز یافته و می تواند بدون کمک راه برود.

در بیمارانی که به پوکی استخوان مبتلا هستند کنار گذاشتن عصا کمی با تاخیرصورت می گیرد.در ابتدا، راه رفتن بیمار باید آرام و نرم باشد و به تدریج با قوی شدن عضلات راه رفتن خود را بیشتر کند.

همچنین طبق نظر پزشک ، بیمار می تواند به حمام برود و البته باید مراقب باشد که مدت زیادی در حمام سر پا نماند.حتی می تواند تعداد کمی پله را نیز بالا و پایین برود.

در برخی مواقع نیز فیزیوتراپ ورزش هایی را به بیمار جهت تقویت عضلات او آموزش می دهد که باعث می شود بیمار سریع تر به بهبودی برسد و علاوه بر آن دامنه حرکتی مفاصل بیمار با انجام تمرینات ورزشی افزایش یافته و او به آسانی می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد. 

به عنوان مثال وقتی که بیمار روی تخت دراز کشیده است با حرکت دوچرخه ای پاهای خود باعث می شود گردش خون در پاهای او افزایش یافته و از ایجاد لخته خون نیز جلوگیری شود.

درمورد انجام فعالیت های شخصی و روزمره بیمار نیز قبل از ترخیص از بیمارستان پزشک یا پرستار باید بیمار را با نحوه انجام برخی فعالیت ها مانند راه رفتن با عصا یا واکر، بالا و پایین رفتن از پله ها با عصا، نشستن و برخاستن از روی صندلی ، خوابیدن و بیرون آمدن از رختخواب ، استفاده از سرویس بهداشتی و لباس پوشیدن و درآوردن آشنا کند.

 

مراقبت بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

 

روش نشستن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

صندلی دسته دار و مناسب از نظر ارتفاع و بلندی انتخاب کنید.

به سمت عقب صندلی روید تا پشت زانوهایتان در لبه ی صندلی قرار گیرد. پس از آن پای جراحی شده را به سمت جلو ببرید و با کمک گرفتن از دسته ی صندلی به آرامی روی آن بنشینید.

حتما مطالعه کنید : عمر مفید مفصل لگن چقدر است ؟

 

روش خوابیدن روی تخت خواب بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

با نشستن بر روی لبه ی تخت، ابتدا پای جراحی نشده ی خود را روی تخت قرار دهید و با کمک بازوهایتان به سمت تخت خود را به آرامی سر دهید. سپس به آرامی پای جراحی شده ی خود را بالا بیاورید و روی تخت بگذارید.

برای بلند شدن از تخت هم می توانید بدن خودتان را به کناره ی تخت سوق دهید و با کمک دستهای خود و اهرام کردن دستانتان روی تخت بنشینید. ( باید توجه کنید که زاویه ی مفصل ران شما و تنه ی شما کمتر از 90 درجه نباشد.) سپس می توانید پای جراحی شده ی خود را به لبه ی تخت سر دهید و نهایتا در لبه ی تخت بنشینید.

اگر ارتفاع تختتان پایین است ، یک تشک دیگر به تختتان اضافه کنید یا می توانید با اضافه کردن یک بلوک زیر پایه های تختتان ارتفاع آن را افزایش دهید.

 طریقه پوشیدن لباس بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

برای پوشیدن و در آوردن لباس باید از پای جراحی شده شروع کنید. به منظور این کار باید روی یک صندلی مناسب یا لبه ی تخت بنشینید. لازم به ذکر است به منظور مراقبت بیشتر از پای جراحی شده برای پوشیدن جوراب ، شلوار و کفش و... از گیره ی دسته بلند یا پاشنه کش کفش که دسته ی بلندی داشته باشد ، استفاده کنید.

مراقبت در حین استحمام و استفاده از سرویس بهداشتی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

احتمال زمین خوردن در دستشویی و حمام بسیار زیاد است بنابراین نیاز است تا مراقبت بیشتری را مد نظر قرار دهید. برای پیشگیری از خطر زمین خوردن به موارد زیر توجه کنید:

 • می توانید درصورتی که مرتبا به توالت می روید از یک توالت فرنگی متحرکی درکنار تخت خود استفاده کنید.
 • مسیر اتاق خواب تا سرویس بهداشتی را در شب ها روشن نگه دارید.
 • از دمپایی های مناسب استفاده کنید تا از لیز خوردن جلوگیری کنید.
 • در صورت احساس سرگیجه و عدم تعادل پزشک خود را مطلع سازید.
 • به مدت سه ماه بعد از جراحی تعویض مفصل ران باید از توالت های فرنگی که ارتفاع آن حدود 5 سانتی متر از ارتفاع زانو درحالت ایستاده بیشتر باشد، استفاده کنید. برای بلند شدن از صندلی توالت فرنگی حتما باید از دستگیره ی محکم استفاده کنید و هرگز از جا حوله ای یا جای دستمال توالت برای بلند شدن یا نشستن کمک نگیرید.
 • به منظور استحمام از صندلی و فرش مناسب در زیر پای خود استفاده کنید و توجه داشته باشید که پایه های صندلی لیز نباشند و درکف حمام سر نخورند.
 • از نیمکت ( در وان) یا صندلی دوش ( زیر جایگاه دوش) برای استحمام خود کمک بگیرید. از دوش های دستی و شلنگ دار برای شستشوی خود استفاده کنید.
 • در نزدیکی محل دوش و یا نزدیک وان دستگیره های محکم تعبیه کنید تا برای جابجایی خود در حمام از آن کمک بگیرید.
 • برای شستشو و تمیز کردن نقاط تحتانی بدن خود ( پاها و سایر قسمت هایی که برای لمس آن ها نیاز است تا خم شوید) از ابزاری که دسته ی بلند دارند کمک بگیرید.
 • از چرخش های یکباره ی مفصل لگن و خم شدن بیش از 90 درجه ی آن خودداری کنید.

نحوه ی تردد از پله ها بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

از عصا و یا نرده های محکم ، برای بالا رفتن از پله ها کمک بگیرید.
برای بالا رفتن ابتدا پای جراحی نشده ی خود را حرکت دهید و روی پله ها قرار دهید و بدنبال آن پای جراحی شده ی خود را به کمک عصا بالا ببرید.
برای پایین آمدن از پله ها هم از عصا و نرده کمک بگیرید و ابتدا عصا را در پله ی پایینی بگذارید و سپس با انتقال وزن خود به سمت عصا و کاهش فشار به مفصل لگن ، پای جراحی شده را در پله ی پایینی قرار دهید.

نکات و اقدامات لازم در محیط کار

از نشستن روی صندلی های چرخ دار اجتناب کنید . ممکن است هنگام بلند شدن از روی صندلی حرکت کنند و از شما دور شوند .
تلفن ، کاغذ یادداشت ، کامپیوتر و غیره را روی یک میز نزدیک خود قرار دهید تا برای دسترسی به این وسایل به جلو خم نشوید.
به مدت طولانی در یکجا ننشینید و به دفعات مکرر بلند شوید و راه روید.
رانندگی سه هفته بعد از جراحی و با تجویز جراح بلامانع می باشد.

 

انجام تمرینات ورزشی در منزل پس از جراحی تعویض مفصل لگن

تمام نکات مراقبتی که بیمار پس از ترخیص از بیمارستان لازم است بداند توسط پزشک جراح به او آموخته می شود.همچنین در طی انجام این تمرینات یک فیزیوتراپیست بر حرکات و نرمش های بیمار نظارت می کند تا از صحیح بودن نحوه تمرینات اطمینان حاصل کند.زیرا در صورت رعایت نکردن نکات لازم نتیجه مطلوبی از جراحی به دست نخواهد آمد و علاوه بر آن ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای بیمار به همراه داشته باشد.

توجه داشته باشید اگرچه انجام فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی نقش موثری در بازیابی قدرت بیمار و بهبودی او ایفا می کند ، اما باید بدانید که بازگشت به توانایی اولیه پس از جراحی تعویض مفصل ران مانند سایر اعمال جراحی ، نیاز به زمان دارد و به تدریج اتفاق می افتد.بنابراین انجام فعالیت بیش از حد و تمرینات اضافی ممکن است منجر به آسیب بافت های دیگر بدن شود و نتیجه عمل جراحی را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

در ادامه به چند نمونه از تمرینات ورزشی در دوره ریکاوری پس ازعمل تعویض مفصل لگن اشاره می کنیم و تاکید می کنیم که تمام این تمرینات باید با صلاح دید جراح و تحت نظر فیزیوتراپ با تجربه صورت گیرد :

 •  مچ پایتان را مانند حالتی که چیزی را پمپ می کند بالا پایین ببرید که به آن پمپ آهسته مچ پا می گویند.
 •  چرخاندن مچ پا به صورت آهسته
 •  با استفاده از تخت های مخصوص می توانید زانوهای خود را خم کنید.
 • منقبض کردن عضلات باسن به صورت تناوبی
 •  هنگامی که دراز کشیده اید پاهای خود را جمع کرده و دراز کنید.

انجام مکرر این تمرینات به تدریج به بازیابی قدرت عضلات بیمار کمک می کند و او میتواند توانایی اولیه خود را به دست آورد.

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

تمرینات فیزیوتراپی پس از عمل جراحی تعویض مفصل لگن

یکی از مهم ترین بخش های درمان پس از جراحی تعویض مفصل لگن، فیزیوتراپی می باشد که باعث می شود زمان بهبودی بیمار کاهش یافته و دوره ریکاوری سریع تری داشته باشد.به طور کلی می توان اهداف فیزیوتراپی را در موارد زیر خلاصه کرد :

 1. تمرینات ورزشی ارائه شده در جهت بهبودی و ارتقای حرکت مفاصل و تقویت عضلات اطراف آن
 2. آموزش نکته هایی در مورد نشستن و برخاستن و یاری رساندن به بیمار جهت جابجایی از تخت به صندلی
 3. بیمار پس از ترخیص ازبیمارستان می تواند با کمک وسایلی نظیرعصا و واکر به تنهایی راه برود و هدف فیزیوتراپ کمک به بیمار در مرحله ابتدایی پس از عمل می باشد.

 

بیمار پس از جراحی طبق نظر پزشک و تحت نظارت فیزیوتراپیست می تواند برنامه تمرینات ورزشی خود را به صورت زیر آغاز کند :

 1. انجام تمرینات تنفسی جهت پیشگیری از اختلالات تنفسی به دلیل بیهوشی
 2. انجام نرمش های قوزک پا جهت جلوگیری از عوارض مربوط به گردش خون
 3. ورزش های مخصوص هیپ و زانو جهت حفظ قدرت عضلات و حرکت مفاصل
 4. آموزش استفاده از وسایل کمکی برای راه رفتن

 

مراقبت های لازم پس از جراحی تعویض مفصل زانو

نتیجه هر عمل جراحی به میزان زیادی بستگی به خود بیمار دارد تا با رعایت دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک به نتیجه دلخواه برسد.این موارد عبارتند از :

 مراقبت از زخم ناحیه جراحی شده

پزشک پس از پایان جراحی شکاف های ایجاد شده را بخیه می زند و پس از چند هفته نیز آن ها را می کشد.تا زمانی که زخم ها بخیه دارند باید کاملا خشک نگه داشته شوند و از خیس شدن آنها جلوگیری شود.همچنین برای جلوگیری از تماس زخم با لباس و شلوار بیمار بهتر است که زخم را باند پیچی نمود.  

 تغذیه مناسب

 در هفته های آغازین پس از جراحی ، بی میلی نسبت به غذا امری طبیعی می باشد.اما توجه داشته باشید که استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و دارای مکمل آهن و انواع ویتامین ها در دوران نقاهت بیمار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در بهبودی زخم ها و بازپروری قدرت بدنی بیمار تاثیر بسزایی دارد.

 داشتن تحرک کافی

انجام تمرینات ورزشی در منزل در هفته های ابتدایی پس از جراحی تعویض مفصل زانو ، اصلی ترین قسمت درمان و بهبودی بیمار به حساب می آید. بیمار باید پس از 3 الی 6 هفته پس از عمل بتواند فعالیت های روزمره خود را انجام دهد.با این وجود احساس درد چندین ماه پس از جراحی کاملا طبیعی است و معمولا هنگام شب نیز بیشتر می شود.

فعالیت های بیمار پس از جراحی تعویض مفصل زانو می تواند شامل موارد زیر باشد که پس از تایید پزشک و فیزیوتراپ بیمار ملزم به رعایت آن است :

 •  پیاده روی به صورت منظم که بیمار می تواند ابتدا در خانه و سپس در بیرون از منزل آن را انجام دهد و به این طریق به تدریج تحرک خود را افزایش دهد.
 • از سر گیری انجام فعالیت های عادی و روزمره مثل ایستادن و نشستن و بالا رفتن از پله
 •  در روزهای اول بعد از جراحی فیزیوتراپ به بیمار کمک می کند تا تمریناتی را در جهت افزایش تحرک و بازیابی قدرت عضلات  زانو انجام دهد و پس از چند هفته بیمار قادر خواهد بود این تمرینات را به تنهایی انجام دهد.
 • بیمار باید بسیار مراقب باشد که به زمین نیفتد یا آسیبی متوجه او نشود که منجر به شکستگی استخوان زانو شود که در این صورت نیاز به جراحی مجدد می باشد.
 • در مورد رانندگی هم باید گفت زمانی بیمار میتواند آن را مجدد شروع کند که قادر باشد زانوی خود را به حدی خم کند که به آسانی دراتومبیل بنشیند و علاوه بر آن باید بتواند هنگام بروز حادثه واکنش سریع از خود نشان دهد.به عنوان مثال بیمار باید قادر باشد به موقع ترمز بگیرد که این امر بستگی به قدرت عضلات زانوی وی دارد که در نتیجه تمرین و ورزش به دست می آید.

مطالب مشابه

داروی گاباپنتین برای آرتروز - عوارض و نحوه اثربخشی
داروی گاباپنتین برای آرتروز - عوارض و نحوه اثربخشی

گاباپنتین به ندرت برای درمان آرتروز تجویز می‌شود. بااین‌حال، ممکن است زمانی تجویز شود که سایر داروها شکست خورده باشند، یا کسی نتواند سایر درمان‌های توصیه‌شده را مصرف کند.

غذاهای مضر برای آرتروز
غذاهای مضر برای آرتروز

اگر آرتروز دارید، باید بدانید رژیم غذایی تأثیر قابل توجهی بر سلامتی شما می‌گذارد. برخی غذاها مانند شکر، نمک، لبنیات و ... برای آرتروز مضر هستند و اغلب منجر به التهاب، تحریک بیماری و تشدید درد می‌شوند.

عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی چیست؟ نکات مهمی که باید رعایت کنید.
عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی چیست؟ نکات مهمی که باید رعایت کنید.

عدم درمان روماتیسم مفصلی اثرات گسترده‌ای بر روی بدن می‌گذارد. این بیماری علاوه بر مفاصل بر پوست، مغز، قلب و سایر نواحی نیز تأثیر می‌گذارد. در عین حال مصرف داروهای مختلف نیز می‌تواند عوارض جانبی دیگری در سراسر بدن ایجاد کند.

علت بیماری روماتیسم چیست؟
علت بیماری روماتیسم چیست؟

روماتیسم به علت های مختلف ازجمله افزایش سن، ژنتیک، رژیم غذایی نامناسب، عدم تحرک و ... اتفاق میفتد. آرتریت روماتوئید (روماتیسم) نوعی بیماری خودایمنی است که می‌تواند باعث درد، تورم و سفتی مفاصل شود.

بهترین دارو‌ها برای درمان روماتیسم مفصلی
بهترین دارو‌ها برای درمان روماتیسم مفصلی

قرص و دارو‌هایی که برای درمان روماتیسم مفصلی استفاده می‌شود نقش اساسی در کنترل پیشرفت و علائم این بیماری دارند. شروع درمان بلافاصله پس از تشخیص مؤثرتر است و بهترین مراقبت‌های پزشکی، ترکیبی از داروهای آرتریت روماتوئید با روش‌های درمانی دیگر است.

انواع روماتیسم - 15 روماتیسم‌ التهابی و غیر التهابی
انواع روماتیسم - 15 روماتیسم‌ التهابی و غیر التهابی

انواع بیماری‌های روماتیسمی بیماری‌هایی هستند که گروه‌های سنی مختلف را تحت تأثیر قرار می‌دهند و ازنظر شدت در افراد مختلف به‌شکلی متفاوت بروز پیدا می کنند. اختلالات روماتیسمی به دو دسته التهابی و غیرالتهابی تقسیم می‌شوند که در این مطلب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

حرکات اصلاحی زانوی ضربدری - 7 تمرین ورزشی
حرکات اصلاحی زانوی ضربدری - 7 تمرین ورزشی

تمرینات ورزشی برای اصلاح زانوی ضربدری به فرد در درمان پای ضربدری کمک می‌کند. این تمرینات به‌عنوان یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی برای اصلاح زانوی ضربدری در نظر گرفته می‌شود.

چگونه درد آرتروز زانو را کم کنیم؟
چگونه درد آرتروز زانو را کم کنیم؟

تنها راه کاهش درد آرتروز زانو مصرف دارو‌ها نیست. بلکه می‌توانید با تغییری اندک در سبک زندگی خود به کاهش درد ناشی از آرتروز زانو و بهبود کیفیت زندگی کمک کنید.

آیا بیماری آرتروز زانو ارثی است؟
آیا بیماری آرتروز زانو ارثی است؟

آرتروز یا استئوآرتریت (OA) همیشه ارثی نیست، اما کارشناسان معتقدند ممکن است جزئی ژنتیکی وجود داشته باشد که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. درحالی‌که ژنتیک در افزایش خطر ابتلا به آرتروز نقش دارد، این بیماری ارثی نیست.

آرتروز زانو از چه سنی شروع می‌شود؟
آرتروز زانو از چه سنی شروع می‌شود؟

سن ابتلا به آرتروز زانو به روش زندگی و ژنتیک بستگی دارد. افراد مسن‌تر، چاق یا افرادی که دچار آسیب‌دیدگی مفصل هستند بیشتر درمعرض خطر آرتروز قرار دارند اما این بیماری بر جوانان نیز تأثیر می‌گذارد.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 • کامران سلیمی فرد

  باسلام بنده تعویض مفصل هیپ پای راستم عمل کردم الان دقیقا یک ماه است که عمل کردم زانوی پای راستم ورم دارد وهنگام پله رفتن اذیت می‌کند.بنده دراین یکماه تمام نکاتی که شما فرمودید و رعایت کردم بجز موقع دراز کشیدن پای راستم که عمل شده را خم میکنم عادت کردم ممکن است مشکلی برام پیش بیاد با تشکر کامران سلیمی فرد

  مدیر سایت

  خدا قوت ورم بعد از تعویض مفصل هیپ خیلی اشکالی نداره اگر دردناک نباشه برای اینکه اون اندام عمل شده و به مرور بهتر می شود.

 • زمانی محمدحسین

  سلام خداقوت.ببخشید من استخوان سررانم پای چپ ۲هفته پیش شکسته .سپس بعدازعمل گفتن پیچش کردن.ایابعداز۱۴روزاگر رانندگی کنم مشکل داردیاخیر.برای کلاج گرفتن خودرو

  مدیر سایت

  خدا قوت تا زمان جوش خوردن کامل شما نباید رانندگی کنید و رانندگی کردن تا وقتی که جوش نخورده سم هست.

 • فرح هادی

  سلام و عرض ادب. مادر ۶۷ ساله ای دارم که براثر افتادن لگنش شکسته و وزنش بالاس. ۵ روزه از بیمارستان مرخص شده و همچنان کنار تخت سرویس بهداشتی و توالت فرنگی مصرف میکنه و فادر به راه رفتن نیست. ایا طبیعی هست یا اجبار به راه رفتن به سرویس بهداشتی کنیم

  مدیر سایت

  خداقوت بایستی نوع شکستگی مشخص بشه باید عکس بعد از عمل ایشون مشاهده بشه و بر مبنای آن به بیمار آموزش داده بشه که سرویس بره یا توی همان تختش باید سرویس انجام بشه.

×