مهم ترین دلایل و علت زانو درد در جوانیزانو

مهم ترین دلایل و علت زانو درد در جوانی

مهم ترین دلایل زانو درد در جوانی

امروزه زانو درد یکی از عوارض شایعی است که مختص به گروه سنی خاصی نیست و تقریبا تمام افراد در گروه های سنی مختلف با آن مواجه هستند. در ادامه به دلایل زانو درد در جوانان می پردازیم و عوامل آن را بررسی می کنیم.

یک گروه از زانو دردها معمولا در افراد مسن بروز می کند و ناشی از تخریب مفصل می باشد که به آن آرتروز زانو گفته می شود.

نوع دیگر زانو دردهایی هستند که به دلیل بیماری و در سنین مختلف به وجود می آیند.

گروه دیگر از زانو دردها نیز مرتبط با مشکلات استخوان کشکک می باشند که متاسفانه در جوانان بسیار شایع می باشد.

یک از شایع ترین علت های زانو درد در جوانان، بیماری " کندرومالاسی کشکک زانو" می باشد. اکثر جوانان در سنین 20 تا 30 سالگی دچار درد در قسمت جلوی زانوی خود می شوند. این بیماری معمولا ناشی از ساییده شدن غضروف کشکک توسط استخوان ران است.

زانو درد در جوانان

علت و نشانه های زانو درد در زنان جوان

ساییدگی غضروف

یک از دلایل ساییده شدن غضروف، حرکت نامتعادل کشکک در مفصل زانو می باشد. رفتار نامناسب با زانو هنگام انجام فعالیت های بدنی، پرتحرکی و استفاده زیاد از زانوها در دوران نوجوانی و فعالیت های ورزشی سنگین ، ضربه و یا ضعف عضلات ران نیز از دیگر دلایل ساییده شدن غضروف می باشد.

در نتیجه این ساییدگی، فرد احساس درد در زانوی خود را تجربه می کند. برخی افرادی که از درد زانوی خود شکایت دارند و جهت معاینه به پزشک مراجعه می کنند دچار انحراف کشکک زانو هستند که این بیماری را می توان ازطریق جراحی درمان کرد.

بدین ترتیب که کشکک آزاد شده و در محل مناسب خود قرار می گیرد. مشکلاتی که ذکر شد در افرادی که مبتلا به نرمی مفصل و یا دچار شلی رباط در زانوی خود هستند رواج بیشتری دارد.

بعضی از افراد هنگام حرکت و راه رفتن صداهایی از پای خود می شنوند که اگر این صدا همراه با درد نباشد مشکلی نیست.

پارگی و لیگمان زانو

پارگی رباط صلیبی یکی از شایع ترین آسیب های ورزشی است که عموما به دنبال ورزش های سنگین ایجاد می شود و باعث درد شدید در زانو می شود.

افرادی که دچار شلی لیگامان هستند، لبه پشت استخوان ساق پای آن ها بیشتر درگیر می شود و این گونه افراد باید مراقب باشند در حین ایستادن وزن خود را به عقب نیندازند و همیشه حالت ایستادن و راه رفتن آن ها به صورت مستقیم باشد. اما اگر صدای ایجاد شده همراه با درد باشد باعث ناراحتی فرد شده و باید به متخصص ارتوپد مراجعه کند.

حتما مطالعه کنید :

اگر دوست دارید با درمان زانو درد آشنا شوید حتما روی لینک کلیک کنید.

زانو درد در جوانان به دلیل تروما

علاوه بر موارد ذکر شده در برخی جوانان نیز تروماهای کوچک شایع است. درعلم پزشکی به هر نوع آسیب دیدگی، ضربه، جراحت و شوک های ناگهانی بر بدن ناشی از عوامل بیرونی، تروما گفته می شود.عوامل درونی و بیماری های بدن انسان شامل تروما نمی باشند.

این عارضه بیشتر دراثر استفاده از تردمیل هایی است که ضربه گیرندارند. دوچرخه سواری درسرعت های بالا نیز یکی دیگر از دلایل ابتلای فرد به این عارضه به شمارمی رود.

آسیب های ورزشی

افرادی که جهت تناسب اندام خود از وسیله های ورزشی استفاده می کنند باید علاوه بر آگاهی از نحوه استفاده از وسیله ورزشی، توجه داشته باشند که پیش از شروع ورزش بدن خود را گرم کنند و سپس ورزش کنند. همچنین پس از پایان فعالیت ورزشی نیز باید به تدریج از فعالیت بدن بکاهند و به اصطلاح خود را سرد کنند و یکدفعه تمرین را متوقف نکنند.

زانو درد در برخی موارد نیز دلایل شناخته شده و مشخصی ندارد. همچنین بیمار باید از نظر بیماری روماتیسم هم مورد معاینه قرار گیرد.

زانو درد در جوانی

زانو درد در جوانان ناشی از کندرومالاسی

انواع زانو درد

 زانو درد شدید در سنین مختلف دلایل متفاوتی دارد. اما به طورکلی می توان زانو درد را به دو دسته تقسیم کرد :

دسته اول به زانو درد هایی اطلاق می شود که علت اولیه دارند. به عنوان مثال افرادی که مبتلا به بیماری آرتریت هستند و به همین دلیل غضروف زانوی آنها تخریب شده و همین مسئله باعث زانو درد آن ها شده است.

گروه دوم افرادی هستند که زانو درد آن ها علت ثانویه دارد. مانند فردی که زانوی او دچار شکستگی شده است و درد دارد.

افرادی که دچار زانو درد می شوند

معمولا افرادی که از زانو درد شاکی هستند در رده های سنی مختلفی قرار دارند و این عارضه مختص به سن خاصی نمی باشد. به طور کلی این گونه افراد به دو دسته تقسیم می شوند :

1-گروه اول جوانان و نوجوانانی هستند که اغلب از لحاظ انجام فعالیت های ورزشی فعال و پر تحرک هستند و معمولا از درد زانو شکایت دارند. درد این دسته از افراد بیشتر در هنگام نشستن و برخاستن به وجود می آید. مخصوصا هنگام کوه نوردی که از کوه پایین می آیند و یا زمان بالا و پایین رفتن از پله ها، یا هنگام نماز خواندن از زانو درد رنج می برند.

2-دسته دوم افرادی هستند که در اثر کهولت سن دچار این عارضه شدند. با افزایش سن غضروف مفاصل به تدریج ازبین رفته و تخریب می شود و این امر منجر به ساییده شدن استخوان ها روی یکدیگر می شود که تحت عنوان بیماری آرتروز شناخته می شود.

بنابراین افراد مسن و همچنین جوانان باید مراقب فعالیت های بدنی خود باشند و خود را زیاد خسته نکنند. توجه داشته باشید که دراکثر موارد آسیب های وارده بر بدن در زمان خستگی اتفاق می افتد. پس سعی کنید که هنگام انجام فعالیت های بدنی در اولین فرصت به بدن خود استراحت کوتاهی بدهید.

زانو درد در جوانان

زانو درد در جوانان بعد از ورزش

روش های تسکین زانو درد

اگر زانو درد درمان نشود و به صورت مزمن در بیاید باعث تورم زانو می شود. ابتلا به برخی بیماری ها نیز ممکن است موجب ورم  و التهاب زانو شود.

صدمه و آسیب های وارده بر زانو، درابتدا با تورم زانو همراه هستند که در صورت ادامه و عدم درمان می تواند صدمات بیشتری به زانوی فرد وارد آورد و اگر این درد مدتی طولانی ادامه داشته باشد به صورت مزمن در آمده و به بافت های داخلی زانو صدمه می زند. با رعایت نکات پزشکی و مراقبت می توان میزان این عوارض را به حداقل رساند و آسیب های احتمالی وارده بر زانوها را کاهش داد.

کاهش ورزش

- اضافه وزن و چاقی یکی از دلایل زانو درد به شمار می رود. زیرا فشار اضافی روی زانوها تحمیل شده و باعث آسیب مفاصل و بافت های زانو می شود. کاهش وزن موجب اعمال فشار کمتری روی زانو هنگام انجام فعالیت هایی روزمره می شود و یکی از روش های موثر برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های زانو مانند استئوآرتریت می باشد. زیرا از اعمال فشار اضافی روی غضروف ها و تاندون ها می کاهد.

آب درمانی

- اگر دچار زانو درد مزمن هستید شنا و آب درمانی در کاهش درد زانوی شما تاثیر گذار می باشد. زیرا وقتی بدن در آب غوطه ور است وزن بدن کاهش یافته و فشار کمتری ناشی از وزن بدن به زانوها وارد می شود.

- چنانچه اگر به استخر دسترسی ندارید و یا تمایلی به انجام ورزش های آبی ندارید، ورزش هایی را انجام دهید که باعث کشش بدنی و ماهیچه های شما می شود و از انجام وورزش هایی مانند بسکتبال و تنیس بپرهیزید. زیرا ممکن است درد زانوی شما تشدید شود. مراقب سلامتی بدن خود باشید و هر گاه احساس کردید انجام حرکتی باعث ناراحتی و درد شما می شود آن را انجام ندهید و یا نوع فعالیت خود را تغییر دهید.

زانوبند

- مراقب زانوهای خود باشید و از آن ها محافظت کنید. بستن زانوبند هنگام انجام فعالیت های ورزشی تا حد زیادی از زانوی شما محافظت به عمل می آورد. همچنین سعی کنید در حین رانندگی از وارد آمدن صدماتی که ممکن است از ناحیه داشبورد به زانوی شما وارد شود نیز پیشگیری کنید.

زانو درد در جوانان

درمان زانو درد در جوانان

راهکارهای مراقبت از زانو درد

اگر زانو درد به حدی شدید باشد که مانع راه  فتن فرد شود، باید توسط پزشک متخصص مورد معاینه و بررسی قرار گیرد. اما زانو درد های جزئی را می توان به روش های زیر تا حدی تسکین داد :

- استراحت

استراحت کردن در منزل مهم ترین و اصلی ترین راه درمان می باشد. اکثر آسیب های جزئی وارد شده به زانو با استراحت برطرف می شود و درد بیمار کاهش می یابد. سعی کنید به زانوی خود فشار نیاورید و وزن خود را روی آن نیندازید.

- استفاده از بریس زانو یا زانو بند

با استفاده از بالش سعی کنید زانوی خود را بالا نگه دارید تا از تورم و درد آن کاسته شود.علت این امر آن است که نیروی جاذبه زمین موجب کاهش مایعات جمع شده در بافت آسیب دیده می شود و در نتیجه ورم و خستگی پای شما نیز کاهش می یابد.

بستن زانوها نیز در کاهش تورم و درد موثر می باشد.

- دارو

برای تسکین درد خود می توانید از داروهای مسکن و ضدالتهاب استفاده کنید. این داروها کمک موثری به بهبودی درد شما خواهند کرد.

- استفاده از کمپرس یخ نیز در کاهش درد و ورم زانوی آسیب دیده موثر می باشد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس