• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
آسیب و پارگی رباط صلیبی زانو - علائم، درمان و ترمیم

آسیب و پارگی رباط صلیبی زانو - علائم، درمان و ترمیم

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
انتشار : ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

شاید در خبرها زیاد شنیده باشید که ورزشکاری در زمین مسابقه دچار پارگی رباط صلیبی شده است و دیگر قادر نیست به فعالیت های ورزشی خود ادامه دهد. در این مقاله سعی کردیم تا با توضیحاتی مختصر و مفید شما را با علائم و علت ها و راه تشخیص و درمان این عارضه شایع در میان ورزشکاران بیشتر آشنا کنیم.

پارگی رباط صلیبی چگونه ایجاد می شود؟

پارگی رباط صلیبی یکی از شایع ترین آسیب های ورزشی در ورزشکاران است که عموما به دنبال ورزش های سنگینی همچون فوتبال، بسکتبال رخ می دهد.

قبل از هر چیزی برای آشنایی کامل با این نوع آسیب دیدگی رباط زانو کمی به آناتومی مفصل زانو می پردازیم.

مفصل زانو یکی از بزرگترین مفصل های بدن است که در اطراف این مفصل چهار رباط قرار دارد که مانند یک طناب محکمی دورتا دور مفصل زانو را پوشانده و استخوان ران را به مفصل زانو سپس به استخوان ساق متصل می کند.

رباط ها در مفصل زانو شامل دو رباط طرفی و صلیبی هستند که رباط های طرفی یا متقاطع از جمله رباط هایی هستند که در قسمت داخلی و خارجی زانو قرار گرفته اند و رباط های صلیبی در ناحیه پشتی و جلویی زانو قرار دارند.

از آنجایی که رباط صلیبی قدامی در ناحیه جلویی زانو قرار دارد از این رو تقریبا نیمی از آسیب دیدگی رباط زانو مربوط به پارگی رباط صلیبی قدامی است البته عوامل مختلفی در بروز این عارضه دخیل هستند که از شایع ترین آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • چرخیدن ناگهانی سریع پا
 • وارد شدن مستقیم ضربه شدید به مفصل زانو
 • سقوط از ارتفاع و برخورد ناگهانی مفصل به زمین
 • تصادفات رانندگی و ضربه به زانو
 • دویدن و کم کردن سرعت پس از دویدن

 

علائمی که نشان دهنده پاره شدن رباط صلیبی است

برای بررسی علائم پارگی رباط صلیبی ابتدا باید با انواع و درجه بندی پارگی رباط آشنا شوید زیرا نوع علائم بستگی به این عوامل دارد.

به طور کلی آسیب دیدگی رباط صلیبی به سه درجه مختلف تقسیم می کنند که شامل:

پارگی خفیف رباط صلیبی

در این نوع آسیب دیدگی، پارگی خفیفی در رباط های زانو ایجاد می شود. در این مرحله از آسیب دیدگی هنوز خونریزی در محل مفصل ایجاد نشده و پایداری مفصل نیز سست نشده است.

پارگی متوسط رباط صلیبی

در این مرحله از پارگی، پارگی نیمه و ناقصی در رباط ها ایجاد می شود و مفصل زانو تاحدودی ثبات خود را از دست می دهند.

پارگی شدید و حاد رباط صلیبی

در این مرحله از آسیب دیدگی رباطها، رشته های تشکیل دهنده رباط به طور کامل از هم جدا می شود و پارگی کاملی در مفصل رخ می دهد.

پارگی خفیف رباط مشکل جدی را ایجاد نمی کند و در اغلب موراد خود به خود بهبود می یابد اما پاره شدن کامل رباط صلیبی با دردها و مشکلات زیادی همراه است در هنگام پارگی بیمار به چنین علائمی دچار می شود:

 • درد کنار زانو
 •  شنیدن صداهای غیرطبیعی در زانو
 •  متورم شدن زانو طی دو الی سه ساعت بعد از آسیب دیدگی
 •  کم شدن دامنه حرکتی بیمار و در موراد شدید تر عدم توانایی راه رفتن
 •  احساس خالی شدن در ناحیه زانو و عدم پایداری در مفصل

 

درمان پارگی رباط صلیبی با فیزیوتراپی

پارگی رباط صلیبی یکی از رایج ترین آسیب های زانو است که سالیانه حدود 150000نفر به این عارضه دچار می شوند.

ولی خبر خوشحال کننده اینکه بیش از هشتاد درصد این افراد بدون نیاز به جراحی بهبود می یابند.

شاید در خبرها زیاد شنیده باشید که ورزشکاری در زمین مسابقه دچار پارگی رباط صلیبی شده است و دیگر قادر نیست به فعالیت های ورزشی خود ادامه دهد. این خبر ناراحت کننده ترین مشکلی است که برای یک ورزشکار رخ می دهد.

فیزیوتراپی زانو یکی از روش های موثر در درمان و تسکین علائم پارگی رباط صلیبی است که با تاثیری که در ترمیم آسیب دیدگی دارد باعث تسکین درد می شود.

برای اینکه بدانید برای درمان پارگی رباط صلیبی نیاز به فیزیوتراپی دارد یا خیر. باید تحت نظر پزشک متخصص ارتوپد قرار بگیرید.

زیرا پزشک متخصص با توجه به شدت پارگی رباط تشخیص می دهد شما به فیزیوتراپی احتیاج دارید یا با عمل شوید.

در مورادی که برای درمان پارگی رباط صلیبی به جراحی نیازی نباشد در این صورت متخصص فیزیوتراپی با آموزش حرکات ورزشی، ماساژ درمانی، تحریک الکتریکی، لیزردرمانی به ترمیم پارگی می پردازد.

ورزش های پارگی رباط صلیبی با توجه به شدت، نوع و زمان آسیب متنوع است. اما با این وجود ما برای آشنایی شما به معرفی برخی از این حرکات می پردازیم؛ از بهترین ورزش ها برای درمان درد زانو ناشی از پارگی رباط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حرکت پل زدن
 • حرکت پل با پای به سمت بالا
 • بالا بردن مستقیم پا در حالت خوابیده
 • حرکت خیزش بلند رباط صلیبی
 • انقباص عضلات پشت ران در حالت نشسته

البته بیمارانی که برای درمان پارگی رباط صلیبی تحت جراحی قرار می گیرند؛ هم قبل و هم بعد از جراحی نیز نیاز به دوره های فیزیوتراپی برای تقویت عضلات دارند.

 

ترمیم و بازسازی رباط صلیبی با جراحی

کاملا مسلما است رباطی که به طور کامل از هم گسسته و پاره شده است را با تمرین های ورزشی و درمان های ساده خانگی ترمیم کرد. از این رو در این شرایط تنها راه درمان پارگی رباط صلیبی انجام عمل جراحی بازسازی پارگی رباط صلیبی است.

نحوه انجام جراحی برای درمان بازسازی رباط صلیبی بدین صورت انجام میشود که جراح ارتوپد، تکه ای از تاندون سالم را با رباط آسیب دیده جایگزین می کند. البته در برخی موارد ممکن است پزشک از دیگر نواحی به غیر تاندون همچون کشکک، و ماهیچه ها نیز برای جایگزینی و بازسازی استفاده کند.

به تکه تاندون یا هر عضو سالم زانو که جهت جایگزین کردن با رباط آسیب دیده استفاده می شود، اتوگرافت می گویند.

دو نوع گرافت برای بازسازی و ترمیم رباط های صلیبی وجود دارد که جراح ارتوپد با توجه به شرایط بدنی، سن بیمار از هر یک از این گرافت ها برای بازسازی استفاده می کند. این گرافت ها شامل:

گرفتن گرافت از زانو برای جراحی پارگی رباط صلیبی

گرفتن اتوگرافت از تاندون های زانو برای بازسازی پارگی رباط صلیبی

اتوگرافت

در این روش از بافت های بدن خود بیمار برای ترمیم و بازسازی استفاده می شود. میزان موفقیت آمیز بودن این جراحی بسیار بالاست و در دو گروه سنی جوانان و سالمندان میتوان از این روش استفاده کرد.

آلو گرافت

در این روش بازسازی از بافت جسد برای پیوند زدن و ترمیم رباط های آسیب دیده استفاده می شود. گرافت از نوع آلوگرافت از نواحی مختلف یک فرد فوت شده گرفته می شود.


مطالب مشابه

رباط جانبی فیبولار - پارگی و آسیب و علائم و نحوه درمان
رباط جانبی فیبولار - پارگی و آسیب و علائم و نحوه درمان

رباط جانبی فیبولار (LCL) در امتداد بیرونی زانو قرار دارد و در حین حرکت و چرخش، ثبات را فراهم می‌کند. آسیب به رباط جانبی فیبولار، مانند رگ به رگ شدن و پارگی، می‌تواند علائمی مانند ضعف در زانو، درد و تورم ایجاد کند.

عوارض کفش پاشنه بلند - خطرات آن برای پا و سلامتی
عوارض کفش پاشنه بلند - خطرات آن برای پا و سلامتی

بیش از یک‌سوم زنان به‌دلیل پوشیدن طولانی‌مدت کفش‌های پاشنه بلند از مشکلات دائمی رنج می‌برند. عوارض کفش پاشته بلند می‌توانند از سن 20 سالگی شروع شوند.

آرتریت پاتلوفمورال - علت، علائم و نحوه درمان
آرتریت پاتلوفمورال - علت، علائم و نحوه درمان

آرتریت پاتلوفمورال یکی از علل شایع زانودرد به‌ویژه در افراد مسن است. آرتریت پاتلوفمورال زمانی ایجاد می‌شود که غضروف بین کاسه زانو از بین می رود و کشکک (کاسه زانو) با انتهای استخوان ران تماس پیدا می‌کند.

آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل لگن
آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل لگن

برای کمک به پزشک خود جهت تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی تعویض مفصل لگن برای شما لازم است یا خیر، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید.

آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل زانو
آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل زانو

برای کمک به پزشک خود جهت تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی تعویض مفصل زانو برای شما لازم است یا خیر، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید.

صبحانه مفید برای آرتروز زانو - 9 پیشنهاد عالی
صبحانه مفید برای آرتروز زانو - 9 پیشنهاد عالی

یکی از وعده‌های غذایی مهم در طول روز صبحانه است و شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند برخی غذاها و مواد مغذی می توانند علائم آرتروز را بهبود بخشند. آن‌ها این کار را با مبارزه با التهاب، تأمین مواد مغذی و تقویت عملکرد استخوان، ماهیچه و سیستم ایمنی انجام می‌دهند.

درمان آرتروز زانو با طب سنتی و داروهای گیاهی
درمان آرتروز زانو با طب سنتی و داروهای گیاهی

درمان‌های سنتی و گیاهی قرار نیست به‌طور کامل جایگزین درمان‌های پزشکی شوند، اما ممکن است بتوانند به شما در مدیریت درد آرتروز با عوارض جانبی کمتر کمک کنند

حجامت برای آرتروز زانو - درمان بیماری های زانو
حجامت برای آرتروز زانو - درمان بیماری های زانو

حجامت روشی غیرتهاجمی برای کاهش علائم مرتبط با آرتروز و فیبرومیالژیا و همچنین افزایش سهولت حرکت است. حجامت زانو با توجه به نوع مشکل در نقاط مختلفی از زانو انجام می‌شود.

علت، علائم و درمان درد بالای زانو
علت، علائم و درمان درد بالای زانو

درد بالای زانو مشکلی رایج است که می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. معمولاً در طول راه رفتن، دویدن، زانو زدن،‌ لگد زدن و پریدن نیروی زیادی به زانو اعمال شده و این مسئله باعث درد زانو و لگن می‌شود.

مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی
مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی

درمان PRP در کمتر از دو ساعت انجام می شود اما برای اطمینان از اثربخشی درمان، بیماران باید اقدامات مراقبتی و احتیاطی بعد از پی آر پی را جدی بگیرند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×