• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
دررفتگی لگن و مفصل ران در بزرگسالان - علائم و راه‌های درمان

دررفتگی لگن و مفصل ران در بزرگسالان - علائم و راه‌های درمان

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
بروز رسانی : ۰۲ بهمن ۱۴۰۲

در رفتگی لگن یک وضعیت اورژانسی جدی است ، که اقدامات فوری نیاز دارد. وارد شدن ضربه مستقیم (با نیروی کم یا زیاد) به لگن رایج‌ ترین دلیل ایجاد دررفتگی مفصل لگن می باشد.

با مطالعه ی این مقاله می توانید دانش خود را، نسبت به دررفتگی مفصل لگن و عوامل ایجاد آن، بالا ببرید.

مفصل لگن به صورت یک مفصل گوی و کاسه ای مي باشد. کاسه توسط ، حفره استابولوم که بخشی ازاستخوان بزرگ لگن خاصره است، شکل گرفته است. گوی هم سر استخوان ران است، که در انتهای بالایی استخوان ران می باشد.

یک بافت صاف و صیقلی به نام غضروف مفصلی سطح گوی و کاسه را می پوشاند و در یک لگن سالم سر فمور محکم در استابولوم باقی می ماند.

در رفتگی لگن یک وضعیت اورژانسی جدی است ، که اقدامات فوری  به منظور درمان دررفتگی لگن ، ضرورت دارد.

وارد شدن ضربه مستقیم (با نیروی کم یا زیاد) به لگن رایج‌ ترین دلیل ایجاد دررفتگی مفصل لگن می باشد.

شایع ترین علت دررفتگی لگن و ران  ، تصادف با وسایل نقلیه است و علت آن ناپايداری و آسيب ليگامان و رباط های اطراف مفصل لگن می باشد.

حتما بخوانید: بیماری های مفصلی چیست؟

دررفتگی مفصل لگن

بستن کمربند ایمنی می تواند خطر دررفتگی لگن در طول تصادف را تاحد زیادی ، پایین آورد.
از علل ديگر می توان به مواردی همچون: سقوط از ارتفاع زیاد ، دیسپلازی هیپ ، عفونت ، بيماری های ژنتيكی از جمله « سندرم اهلر دانلوس » اشاره کرد.

 

دلایل دررفتگی مفصل لگن

همان طور که می دانیم مفصل ران به صورت گوی و کره است و همین ویژگی آن است که اجازه می دهد مفصل ران در جهات مختلف قادر به حرکت باشد. مفصل لگن جزء مفاصلی از بدن محسوب می شود که دامنه حرکتی زیادی دارد و تقریبا در تمام جهت ها می تواند به سهولت حرکت کند. 

از طرفی دیگرعمق کاسه یا حفره استابولوم زیاد می باشد و دور تا دور مفصل ران را به طور کامل پوشانده است، به همین دلیل مفصل ران بسیار پایدار بوده و به آسانی نیز دچار دررفتگی نمی شود و باید تحت فشار نیروی بسیار زیادی قرار گیرد تا بتواند از جا در برود. معمولا این نیرو از طریق تصادفات سنگین و سقوط از ارتفاع به بدن وارد شده و باعث دررفتن آن می شود.

 

تصادفات رانندگی مهم ترین علت دررفتگی مفصل لگن

شایع ترین دلیل دررفتگی خلفی مفصل لگن تصادف رانندگی است. به این صورت که اتومبیل در حین حرکت به جلو ناگهان به مانعی برخورد کرده و می ایستد. به دنبال این حادثه سر نشینی که در جلوی اتومبیل نشسته است به جلو پرت شده و زانوی او با داشبورد اتومبیل برخورد می کند.

این برخورد شدید باعث اعمال فشار بسیاری به زانو و استخوان ران شده که منجر به حرکت کردن استخوان ران از جای خود به پشت شده و از حفره خارج می شود. همچنین اگر چنانچه در حین دررفتگی لگن، زانوها به هم نزدیک باشند به اصطلاح می گویند دررفتگی خالص اتفاق افتاده است.

اما اگر در این حین زانوها از هم دور باشند سر استخوان ران در حین در فتگی بخشی از لبه حفره استابولوم را نیز با خود درگیر کرده و باعث شکستگی قسمت پشتی حفره نیز می شود. به این وضعیت شکستگی – دررفتگی نیز اطلاق می شود. زیرا همراه با دررفتگی مفصل، شکستگی نیز رخ داده است.

بستن کمربند ایمنی تاثیر بسیاری در کاهش ریسک ابتلا به دررفتگی مفصل ران دارد. زیرا درهنگام تصادف مانع از برخورد شدید زانوی فرد با داشبورد شده و در نتیجه دررفتگی مفصل لگن نیز اتفاق نمی افتد. از زمانی که افراد به بستن کمربند ایمنی بیش از گذشته اهمیت می دهند میزان دررفتگی مفصل هیپ در اثر تصافات نیز کاهش قابل توجهی داشته است.

 

سقوط از ارتفاع یکی دیگر از دلایل دررفتگی مفصل لگن

علاوه بر تصادفات، سقوط از ارتفاع مانند نردبان یا پیشامدهای حین کار نیز می توانند از دیگرعوامل دررفتگی مفصل لگن باشند. 

از آن جایی که مفصل لگن بسیار پایدار بوده  و به راحتی از جای خود در نمی رود بنابراین حوادثی که باعث دررفتگی آن می شود قطعا شدید و پرانرژی هستند و به همین خاطر علاوه بر مفصل ران ممکن است به قسمت های دیگر بدن نیز آسیب وارد شود. عوارضی مانند شکستگی ساق پا، شکستگی کشکک زانو یا صدمات وارد شده بر سر از جمله پیامدهای شکستگی مفصل هیپ می باشند.

دررفتگی قدامی مفصل لگن نیز اکثرا در اثر سقوط از ارتفاعات رخ می دهد و معمولا ضربه ای که به مفصل وارد می شود زمانی است که مفصل در حالت باز و چرخش خارجی قرار دارد.

باز بودن مفصل مانند وضعیتی است که فرد ایستاده است و خم شدن مفصل به وضعیتی گفته می شود که فرد نشسته باشد. چرخش خارجی مفصل لگن نیز هنگامی است که شخص ایستاده و پاشنه های پای خود را نیز به هم چسبانده و پنجه های خود را از هم دور می کند.

دررفتگی مفصل لگن

 

انواع دررفتگی مفصل لگن

  1. دررفتگی خلفی مفصل لگن : تقریبا در 90% بیماران دچار دررفتگی لگن دیده می شود و شایع تر است.
  2. در رفتگی قدامي مفصل لگن
  3. دررفتگی مركزي مفصل لگن

 

علائم و نشانه های دررفتگی مفصل لگن

اصلی ترین علامت های دررفتگی مفصل لگن که در اثر ضربه رخ می دهد درد مفصل ران و لگن، تغییر شکل اندام های تختانی فرد و آسیب عصب سیاتیک می باشد. علاوه بر این ممکن است همراه با شکستگی مفصل لگن، استخوان ران هم دچار شکستگی شود.

 

علائم و نشانه های دررفتگی مفصل لگن

 

درد مفصل لگن

پس از وقوع حادثه و دررفتگی مفصل لگن، ناحیه لگن بیمار به شدت دردناک خواهد شد. به طوری که فرد قادر به حرکت دادن مفصل و ران خود نمی باشد و چنانچه اگر کسی بخواهد او را حرکت دهد بیمار به علت درد ممانعت کرده و از درد می نالد.

 

تغییر وضعیت پا

ران بیماری که دچار دررفتگی خلفی مفصل لگن شده است در وضعیت خاصی قرار می گیرد. به صورتی که ران به سمت جلو آمده و اندام تحتانی بیمار به طرف داخل می چرخد. همچنین کل اندام تحتانی بیمار تقریبا 2-3 سانتی متر نیز کوتاه تر می شود. به این شکل که پای سالم بلندتر از پای آسیب دیده به نظر می رسد. در دررفتگی قدامی لگن نیز مفصل هیپ در وضعیت باز و چرخشی قرار می گیرد و ران سمت آسیب دیده از ران سالم دور می شود.

 

شکستگی بدنه استخوان ران

اگر دررفتگی مفصل لگن همراه با آسیب های دیگر بدن باشد مانند شکستگی بدنه ران، ممکن است دررفتگی تشخیص داده نشده و مخفی بماند. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد هنگامی که مفصل لگن دچار درفتگی می شود تغییر وضعیت پا به دلیل شکسته شدن استخوان ران قابل رویت نمی باشد و از طرفی دیگر احساس درد شدید بیمار ممکن است به دلیل شکستگی ران تلقی شود. 

بنابراین توجه به این نکته بسیار ضروری می باشد بیماری که دچار آسیب دیدگی شدید شده و قسمت های مختلف بدن او نیز صدمه دیده است از لحاظ دررفتگی مفصل لگن نیز باید مورد بررسی قرار گیرد و از طریق رادیوگرافی تمام جوانب مفصل لگن و ران به دقت ارزیابی شود.

 

آسیب دیدگی عصب سیاتیک

اگر بخواهیم بدن را از نظر ساختاری مورد بررسی قراردهیم عصب سیاتیک بسیار نزدیک حفره مفصل ران و دقیقا پشت آن قرار دارد و افرادی که دچار دررفتگی خلفی مفصل ران می شوند، سر استخوان لگن پس از خارج شدن از حفره استابولوم به عصب سیاتیک فشار وارد کرده و به آن آسیب می رساند. در تعداد کمی از افراد نیز این آسیب ممکن است باعث فلج شدن آن ها بشود. بنابراین معاینه دقیق کسانی که مبتلا به شکستگی لگن شده اند از ضروریات است. 

تشخیص دررفتگی لگن از طریق عکسبرداری ساده از ناحیه لگن نیز امکان پذیر بوده و به راحتی می توان مشاهده کرد که سراستخوان  ران از حفره خارج شده است. اما اگر پزشک احتمال بروز آسیب در قسمت های دیگر بدن را نیز بدهد دستور انجام سی تی اسکن را به بیمار می دهد.

 

تشخيص دررفتگی لگن

معمولاً با استفاد از عکسبرداري اشعه ايکس ، يا سي تي اسکن انجام مي‌شود.
علاوه بر این اسکن ، از ام آر آی می‌توان برای شناسایی نکروز اواسكولار سر استخوان ران (سياه شدگي سر استخوان ران) و عوارض احتمالي دررفتگي لگن استفاده شود.

 

عوارض دررفتگی مفصل لگن

دررفتگی مفصل لگن اگر به صورت مناسب درمان شود به ندرت عوارض به همراه دارد که مهم ترین عوارض این عارضه عبارتند از:

اگر آسیب وارد شده به مفصل ران به رگ های خونی سراستخوان ران نیز صدمه بزند بیمار دچار بیماری نکروز آوازکولر یا سیاه شدن سر استخوان ران می شود. هر چه زمان دررفتگی و جا انداختن مفصل لگن طولانی تر شود احتمال بروز این عارضه نیز افزایش خواهد یافت که تنها از طریق رادیوگرافی و ام آر آی قابل تشخیص می باشد. این عارضه در صورت عدم درمان می تواند موجب ابتلا به استئوآرتریت مفصل لگن شود.

  • آسیب دیدگی غضروف مفصلی سر استخوان ران پس از دررفتگی مفصل لگن
  • ساییدگی مفصل لگن
  • دررفتگی مفصل لگن در صورتی که خوب جا اندازی نشود در نتیجه خوب نیز جوش نمی خورد و همین امر باعث ناهمواری سطح مفصل لگن شده و در طولانی مدت باعث آرتروز مفصل ران می شود.
  • آسیب دیدگی عصب سیاتیک به دنبال دررفتگی خلفی مفصل لگن
  • تشکیل استخوان های اضافه  در اطراف مفصل لگن که پزشک متخصص از طریق جراحی آن ها را خارج می کند.

 

 

درمان دررفتگی مفصل لگن

درمان دررفتگی مفصل لگن اغلب به صورت بسته جااندازی می شود و در صورت عدم بهبودی جراحی دررفتگی مفصل لگن انجام می شود. جااندازی بسته به این معنی است که نیاز به جراحی باز نیست و این کار نیز باید در اسرع وقت صورت پذیرد.

زیرا تاخیر در جا اندازی مفصل ران ممکن است باعث بروز عوارضی مانند سیاه شدن سر استخوان شود و به همین خاطر جا انداختن مفصل لگن یک مورد اورژانسی به حساب می آید. عمل جااندازی اغلب در بیمارستان و با بیهوش کردن بیمار صورت می گیرد و پزشک عمل جا انداختن مفصل را از طریق کششی که به ران بیمار وارد می آورد انجام می دهد.

حتما بخوانید: درمان در رفتگی مادرزادی لگن

 برخی مواقع نیز جراحی بسته موفقیت آمیز نبوده و پزشک مجبور به انجام جراحی باز می شود. در این مواقع ممکن است لبه شکسته شده حفره استابولوم داخل مفصل گیر کرده و مانع از جا افتادن مفصل لگن می شود که پزشک جراح از طریق جراحی باز این مانع را حذف کرده و مفصل ران را در جای خود فیکس می کند.


مطالب مشابه

داروی گاباپنتین برای آرتروز - عوارض و نحوه اثربخشی
داروی گاباپنتین برای آرتروز - عوارض و نحوه اثربخشی

گاباپنتین به ندرت برای درمان آرتروز تجویز می‌شود. بااین‌حال، ممکن است زمانی تجویز شود که سایر داروها شکست خورده باشند، یا کسی نتواند سایر درمان‌های توصیه‌شده را مصرف کند.

غذاهای مضر برای آرتروز
غذاهای مضر برای آرتروز

اگر آرتروز دارید، باید بدانید رژیم غذایی تأثیر قابل توجهی بر سلامتی شما می‌گذارد. برخی غذاها مانند شکر، نمک، لبنیات و ... برای آرتروز مضر هستند و اغلب منجر به التهاب، تحریک بیماری و تشدید درد می‌شوند.

عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی چیست؟ نکات مهمی که باید رعایت کنید.
عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی چیست؟ نکات مهمی که باید رعایت کنید.

عدم درمان روماتیسم مفصلی اثرات گسترده‌ای بر روی بدن می‌گذارد. این بیماری علاوه بر مفاصل بر پوست، مغز، قلب و سایر نواحی نیز تأثیر می‌گذارد. در عین حال مصرف داروهای مختلف نیز می‌تواند عوارض جانبی دیگری در سراسر بدن ایجاد کند.

علت بیماری روماتیسم چیست؟
علت بیماری روماتیسم چیست؟

روماتیسم به علت های مختلف ازجمله افزایش سن، ژنتیک، رژیم غذایی نامناسب، عدم تحرک و ... اتفاق میفتد. آرتریت روماتوئید (روماتیسم) نوعی بیماری خودایمنی است که می‌تواند باعث درد، تورم و سفتی مفاصل شود.

بهترین دارو‌ها برای درمان روماتیسم مفصلی
بهترین دارو‌ها برای درمان روماتیسم مفصلی

قرص و دارو‌هایی که برای درمان روماتیسم مفصلی استفاده می‌شود نقش اساسی در کنترل پیشرفت و علائم این بیماری دارند. شروع درمان بلافاصله پس از تشخیص مؤثرتر است و بهترین مراقبت‌های پزشکی، ترکیبی از داروهای آرتریت روماتوئید با روش‌های درمانی دیگر است.

انواع روماتیسم - 15 روماتیسم‌ التهابی و غیر التهابی
انواع روماتیسم - 15 روماتیسم‌ التهابی و غیر التهابی

انواع بیماری‌های روماتیسمی بیماری‌هایی هستند که گروه‌های سنی مختلف را تحت تأثیر قرار می‌دهند و ازنظر شدت در افراد مختلف به‌شکلی متفاوت بروز پیدا می کنند. اختلالات روماتیسمی به دو دسته التهابی و غیرالتهابی تقسیم می‌شوند که در این مطلب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

حرکات اصلاحی زانوی ضربدری - 7 تمرین ورزشی
حرکات اصلاحی زانوی ضربدری - 7 تمرین ورزشی

تمرینات ورزشی برای اصلاح زانوی ضربدری به فرد در درمان پای ضربدری کمک می‌کند. این تمرینات به‌عنوان یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی برای اصلاح زانوی ضربدری در نظر گرفته می‌شود.

چگونه درد آرتروز زانو را کم کنیم؟
چگونه درد آرتروز زانو را کم کنیم؟

تنها راه کاهش درد آرتروز زانو مصرف دارو‌ها نیست. بلکه می‌توانید با تغییری اندک در سبک زندگی خود به کاهش درد ناشی از آرتروز زانو و بهبود کیفیت زندگی کمک کنید.

آیا بیماری آرتروز زانو ارثی است؟
آیا بیماری آرتروز زانو ارثی است؟

آرتروز یا استئوآرتریت (OA) همیشه ارثی نیست، اما کارشناسان معتقدند ممکن است جزئی ژنتیکی وجود داشته باشد که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. درحالی‌که ژنتیک در افزایش خطر ابتلا به آرتروز نقش دارد، این بیماری ارثی نیست.

آرتروز زانو از چه سنی شروع می‌شود؟
آرتروز زانو از چه سنی شروع می‌شود؟

سن ابتلا به آرتروز زانو به روش زندگی و ژنتیک بستگی دارد. افراد مسن‌تر، چاق یا افرادی که دچار آسیب‌دیدگی مفصل هستند بیشتر درمعرض خطر آرتروز قرار دارند اما این بیماری بر جوانان نیز تأثیر می‌گذارد.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×