• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
شکستگی کشکک زانو - علت، علائم و راه‌های درمان

شکستگی کشکک زانو - علت، علائم و راه‌های درمان

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
بروز رسانی : ۰۱ بهمن ۱۴۰۲

شکستگی کشکک زانو به شکستن استخوان مثلثی شکل قسمت جلویی زانو گفته می شود. این شکستگی آسیب جدی به مفصل زانو وارد می کند و در بلند مدت نیز ممکن است مشکلات زیادی را برای بیمار به وجود بیاورد.

شکستگی کشکک زانو چیست؟

شکستگی کشکک زانو به شکسته شدن استخوان مثلثی شکل قسمت جلویی زانو گفته می شود. استخوان کشکک زانو که در بین استخوان ران و استخوان ساق پا قرار دارد؛ همچون عایقی محکم از مفصل زانو در برابر انواع آسیب ها و ضربات محافظت می کند.

همچنین این استخوان به همراه غضروفی که در ناحیه پشتی آن قرار گرفته می تواند زانوها را به حرکت در بیاورد و به تسهیل حرکت استخوان ها برروی یکدیگر نیز کمک می کند.

 

شکستگی کشکک زانو

 

استخوان کشکک زانو همچون دیگر استخوان ها در صورتی که در مقابل فشار یا ضربه ای قرار بگیرد می تواند بشکند. این شکستگی ها از حالت ساده و حاد متغیر است و بستگی به ضربه و فشاری دارد که به استخوان وارد می شود.

در هر صورت شکستگی کشکک زانو آسیب جدی را به مفصل زانو وارد می کند و در بلند مدت نیز ممکن است این شکستگی مشکلات زیادی را برای بیمار به وجود بیاورد که در ادامه مقاله به طور مفصل به بررسی علائم، علت  و راه های درمان شکستگی کشکک زانو پرداخته ایم.

حتما بخوانید: نرمی کشکک زانو

 

انواع شکستگی پاتلوفمورال

شکستگی کشکک زانو برحسب شدت آن و براساس اینکه در کدام قسمت استخوان دچار شکستگی شود متغیر است و به انواع مختلفی تقسیم می شود که شامل موارد زیر می‌شود:

 

انواع شکستگی پاتلوفمورال

 

شکستگی پایدار

در این نوع شکستگی شکل کشکک تغییر نمی کند و استخوان در طول دوره نقاهت و بهبودی در جای خود باقی می ماند؛ زیرا اینگونه شکستکی ها معمولا بر اثر ضربات با شدت کم بوجود می آید و عوارض شدیدی ندارد.

 

شکستگی به همراه جابه جا شدن کشکک

در این نوع شکستگی استخوان زانو زمانی که استخوان می شکند؛ دو انتهای استخوان شکسته شده از هم جدا می شود از این رو قطعات شکسته شده در این نوع شکستگی به راحتی می توانند حرکت کنند.

 

شکستگی باز

شکستگی باز یکی از وخیم ترین و حادترین شکستگی هایی است که ممکن است برای کشکک زانو اتفاق بیفتد. این نوع شکستگی به قدری شدید است که تکه های شکسته شده استخوان از پوست بیرون می زند.

مدت زمان بهبودی این نوع شکستگی بسیار طولانی است زیرا در این نوع آسیب دیدگی بافت های اطراف استخوان شکسته شده نیز آسیب می بینند.

متاسفانه خطر ابتلا به عفونت و زخم شدن محل استخوان شکسته شده در شکستگی باز وجود دارد از این رو برای جلوگیری از عفونت باید بیمار هر چه سریعتر تحت درمان قرار بگیرد.

 حتما بخوانید: درمان شکستگی استخوان

علت شکستگی کشکک

حدود نود درصد شکستگی ها کشکک زانو به دلیل وارد شدن ضربه مستقیم به زانو ایجاد می شوند. از مهم ترین عوامل بروز این نوع شکستگی زانو می توان به مواردی از قبیل:

 • افتادن بروری زمین بر اثرحوادث رانندگی با موتور
 • زمین خوردن و وارد شدن ضربه مستقیم به زانو
 • برخورد یک ضربه محکم به زانو در تصادفات شاخ به شاخ

با اینکه اصلی ترین علت شکستگی کشکک زانو وارد شدن ضربه مستقیم به زانو است اما گاهی مواقع ممکن است به دلیل انقباض عضله چهار سر ران این استخوان تحت فشار قرار بگیرد و در نهایت بشکند.

این عامل موجب شکستگی باز و حاد، شکستگی کشکک زانو شده که در آن قطعات شکسته شده از هم فاصله می گیرند و استخوان کشکک به دو تکه تقسیم می شود.

البته شکستگی کشکک زانو از جمله شکستگی های نادر مفاصل بدن است زیر تنها یک درصد از کل شکستگی های استخوان بدن را تشکیل می دهد.

علائم شکستگی کشکک زانو

 

علائم شکستگی کشکک زانو

با اینکه شایع ترین علامت شکستگی بروز درد و تورم شدید در زانو است اما علائم شکستگی کشکک زانو برحسب نوع آن متفاوت است و با علائمی نظیر:

در شکستگی باز یا ناپایداری کشکک زانو واضح ترین علامت درد شدید در تمام مفصل زانو است.

بیمار بعد از شکستگی نمی تواند راه برود و هر گونه تغییر وضعیت در مفصل زانو موجب بروز درد شدید و دردناک می شود. از دیگر علامت های این نوع شکستگی کشکک زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کبود و متورم شدن قسمت جلویی زانو
 • خونریزی شدید در محل آسیب دیدگی
 • اختلال در راه رفتن و بلند کردن زانوی آسیب دیده

 

علائم شکستگی ساده و پایدار کشکک زانو عموما خفیف تر بوده و بیمار به درد و تورم کمتری نسبت به شکستگی باز دچار می شود.

در شکستگی همراه با جابه جایی کشکک زانو بیمار بالافاصله پس از ضربه احساس درد شدید می کند و بلافاصله زانو متورم می شود و بیمار دیگر قادر نخواهد بود زانوی خود را به درستی خم کند. در این نوع شکستگی عموما یک شیار برروی کشکک احساس می شود.

حتما بخوانید: درمان لقی کشکک زانو

 

درمان شکستگی کشکک زانو

شکستگی های خفیف و ساده کشکک زانو را می تواند به کمک متدهای پزشکی ساده از جمله استفاده از آتل یا اسپیلنت درمان کرد. اما اگر شکستگی شدید باشد و تکه های شکسته شده جابجا شوند، نیاز است از راهکارهای پیچیده ای مانند عمل جراحی، کمک گرفت تا توانایی مفصل زانو تقویت شود.

 • آتل یا اسپیلنت وسیله ای است که باعث بی حرکت ماندن مفصل آسیب دیده و کاهش درد زانو بعداز آسیب دیدن می شود. آتل های مورد استفاده برای درمان شکستگی خفیف کشکک زانو شامل:
 • آتل های از جنس پلاستیک یا فلز هستند که از قبل آماده شدن و به شکل اندامی که باید برای آن بکار برود در آمده اند.
 • نوع دوم آتل ها یا اسپلینت ها از جنس گچ یا فایبرگلاس هستند که توسط پزشک یا پرسنل درمانی با توجه به ناحیه آسیب دیده ساخته می شوند.

اما در صورتی که شکستگی حاد باشد و تکه های شکسته شده جابه جا شوند در این صورت شکستگی تنها به کمک عمل جراحی درمان  می شود.

در صورتی که پوست اطراف شکستگی دچار جراحت یا پارگی نشده باشد در این صورت بلافاصله پس از وقوع آسیب دیدگی جراحی برای درمان شکستگی کشکک زانو انجام می شود. از جمله روش های جراحی برای درمان شکستگی کشکک زانو شامل:

مدت زمان بهبودی و درمان شکستگی کشکک زانو در هر فردی بسته به عواملی نظیر موارد زیر متغیر است:

 • نوع شکستگی کشکک زانو ( مسلما شکستگی های باز به همراه جابه جایی مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند)
 • شدت شکستگی ( هر چقدر تعداد قطعات شکسته شده استخوان بیشتر باشد لزوما مدت زمان بهبودی نیز طولانی تر است)
 • سن بیمار( بهبودی و ترمیم شکستگی کشکک زانو در افراد مسن و پیر سخت تر و طولانی تر از افراد جوان است)
 • وضعیت جسمانی بیمار ( افرادی که قبل از شکستگی هیچ سابقه بیماری نداشته اند؛ در مدت زمان کوتاه تر بهبود می یابند)

 مطالعه بیشتر: درمان زانو درد

البته توانبخشی بعد از درمان شکستگی کشکک زانو نقش حیاتی در بهبودی سریعتر شکستگی خواهد داشت. از آنجایی که برای درمان شکستگی کشکک زانو نیاز است، پای فرد برای مدت زیادی در یک آتل بی تحرک نگه داشته شود، زانو ممکن است سفت و عضلات ران ممکن است ضعیف شوند.

به همین خاطر داشتن برنامه توانبخشی به منظور افزایش دامنه حرکتی و قوی کردن ماهیچه ها اهمیت دارد.

درمان به موقع و سریع شکستگی کشکک زانو بسیار اهمیت دارد زیرا در غیر این صورت ممکن است بیمار به عوارضی نظیر:

 •  ساییدگی و آرتروز زانو
 • ضعف شدن عضلات چهار سر ران
 •  مزمن یا شدید شدن درد زانو

مطالب مشابه

رباط جانبی فیبولار - پارگی و آسیب و علائم و نحوه درمان
رباط جانبی فیبولار - پارگی و آسیب و علائم و نحوه درمان

رباط جانبی فیبولار (LCL) در امتداد بیرونی زانو قرار دارد و در حین حرکت و چرخش، ثبات را فراهم می‌کند. آسیب به رباط جانبی فیبولار، مانند رگ به رگ شدن و پارگی، می‌تواند علائمی مانند ضعف در زانو، درد و تورم ایجاد کند.

عوارض کفش پاشنه بلند - خطرات آن برای پا و سلامتی
عوارض کفش پاشنه بلند - خطرات آن برای پا و سلامتی

بیش از یک‌سوم زنان به‌دلیل پوشیدن طولانی‌مدت کفش‌های پاشنه بلند از مشکلات دائمی رنج می‌برند. عوارض کفش پاشته بلند می‌توانند از سن 20 سالگی شروع شوند.

آرتریت پاتلوفمورال - علت، علائم و نحوه درمان
آرتریت پاتلوفمورال - علت، علائم و نحوه درمان

آرتریت پاتلوفمورال یکی از علل شایع زانودرد به‌ویژه در افراد مسن است. آرتریت پاتلوفمورال زمانی ایجاد می‌شود که غضروف بین کاسه زانو از بین می رود و کشکک (کاسه زانو) با انتهای استخوان ران تماس پیدا می‌کند.

آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل لگن
آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل لگن

برای کمک به پزشک خود جهت تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی تعویض مفصل لگن برای شما لازم است یا خیر، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید.

آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل زانو
آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل زانو

برای کمک به پزشک خود جهت تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی تعویض مفصل زانو برای شما لازم است یا خیر، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید.

صبحانه مفید برای آرتروز زانو - 9 پیشنهاد عالی
صبحانه مفید برای آرتروز زانو - 9 پیشنهاد عالی

یکی از وعده‌های غذایی مهم در طول روز صبحانه است و شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند برخی غذاها و مواد مغذی می توانند علائم آرتروز را بهبود بخشند. آن‌ها این کار را با مبارزه با التهاب، تأمین مواد مغذی و تقویت عملکرد استخوان، ماهیچه و سیستم ایمنی انجام می‌دهند.

درمان آرتروز زانو با طب سنتی و داروهای گیاهی
درمان آرتروز زانو با طب سنتی و داروهای گیاهی

درمان‌های سنتی و گیاهی قرار نیست به‌طور کامل جایگزین درمان‌های پزشکی شوند، اما ممکن است بتوانند به شما در مدیریت درد آرتروز با عوارض جانبی کمتر کمک کنند

حجامت برای آرتروز زانو - درمان بیماری های زانو
حجامت برای آرتروز زانو - درمان بیماری های زانو

حجامت روشی غیرتهاجمی برای کاهش علائم مرتبط با آرتروز و فیبرومیالژیا و همچنین افزایش سهولت حرکت است. حجامت زانو با توجه به نوع مشکل در نقاط مختلفی از زانو انجام می‌شود.

علت، علائم و درمان درد بالای زانو
علت، علائم و درمان درد بالای زانو

درد بالای زانو مشکلی رایج است که می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. معمولاً در طول راه رفتن، دویدن، زانو زدن،‌ لگد زدن و پریدن نیروی زیادی به زانو اعمال شده و این مسئله باعث درد زانو و لگن می‌شود.

مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی
مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی

درمان PRP در کمتر از دو ساعت انجام می شود اما برای اطمینان از اثربخشی درمان، بیماران باید اقدامات مراقبتی و احتیاطی بعد از پی آر پی را جدی بگیرند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×