• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
شکستگی کشکک زانو - علت، علائم و راه‌های درمان

شکستگی کشکک زانو - علت، علائم و راه‌های درمان

مدت مطالعه: دقیقه
انتشار : ۱۳ آبان ۱۴۰۲

شکستگی کشکک زانو به شکستن استخوان مثلثی شکل قسمت جلویی زانو گفته می شود. این شکستگی آسیب جدی به مفصل زانو وارد می کند و در بلند مدت نیز ممکن است مشکلات زیادی را برای بیمار به وجود بیاورد.

شکستگی کشکک زانو چیست؟

شکستگی کشکک زانو به شکسته شدن استخوان مثلثی شکل قسمت جلویی زانو گفته می شود. استخوان کشکک زانو که در بین استخوان ران و استخوان ساق پا قرار دارد؛ همچون عایقی محکم از مفصل زانو در برابر انواع آسیب ها و ضربات محافظت می کند.

همچنین این استخوان به همراه غضروفی که در ناحیه پشتی آن قرار گرفته می تواند زانوها را به حرکت در بیاورد و به تسهیل حرکت استخوان ها برروی یکدیگر نیز کمک می کند.

استخوان کشکک زانو همچون دیگر استخوان ها در صورتی که در مقابل فشار یا ضربه ای قرار بگیرد می تواند بشکند. این شکستگی ها از حالت ساده و حاد متغیر است و بستگی به ضربه و فشاری دارد که به استخوان وارد می شود.

در هر صورت شکستگی کشکک زانو آسیب جدی را به مفصل زانو وارد می کند و در بلند مدت نیز ممکن است این شکستگی مشکلات زیادی را برای بیمار به وجود بیاورد که در ادامه مقاله به طور مفصل به بررسی علائم، علت  و راه های درمان شکستگی کشکک زانو پرداخته ایم.

حتما بخوانید: نرمی کشکک زانو

شکستگی کشکک زانو

 

انواع شکستگی پاتلوفمورال

شکستگی کشکک زانو برحسب شدت آن و براساس اینکه در کدام قسمت استخوان دچار شکستگی شود متغیر است و به انواع مختلفی تقسیم می شود که شامل:

 

شکستگی پایدار

در این نوع شکستگی شکل کشکک تغییر نمی کند و استخوان در طول دوره نقاهت و بهبودی در جای خود باقی می ماند؛ زیرا اینگونه شکستکی ها معمولا بر اثر ضربات با شدت کم بوجود می آید و عوارض شدیدی ندارد.

 

شکستگی به همراه جابه جا شدن کشکک

در این نوع شکستگی استخوان زانو زمانی که استخوان می شکند؛ دو انتهای استخوان شکسته شده از هم جدا می شود از این رو قطعات شکسته شده در این نوع شکستگی به راحتی می توانند حرکت کنند.

 

شکستگی باز

شکستگی باز یکی از وخیم ترین و حادترین شکستگی هایی است که ممکن است برای کشکک زانو اتفاق بیفتد. این نوع شکستگی به قدری شدید است که تکه های شکسته شده استخوان از پوست بیرون می زند.

مدت زمان بهبودی این نوع شکستگی بسیار طولانی است زیرا در این نوع آسیب دیدگی بافت های اطراف استخوان شکسته شده نیز آسیب می بینند.

متاسفانه خطر ابتلا به عفونت و زخم شدن محل استخوان شکسته شده در شکستگی باز وجود دارد از این رو برای جلوگیری از عفونت باید بیمار هر چه سریعتر تحت درمان قرار بگیرد.

دردهای شکستگی کشکک زانو

 

علت شکستگی کشکک

حدود نود درصد شکستگی ها کشکک زانو به دلیل وارد شدن ضربه مستقیم به زانو ایجاد می شوند. از مهم ترین عوامل بروز این نوع شکستگی زانو می توان به مواردی از قبیل:

 • افتادن بروری زمین بر اثرحوادث رانندگی با موتور
 • زمین خوردن و وارد شدن ضربه مستقیم به زانو
 • برخورد یک ضربه محکم به زانو در تصادفات شاخ به شاخ

با اینکه اصلی ترین علت شکستگی کشکک زانو وارد شدن ضربه مستقیم به زانو است اما گاهی مواقع ممکن است به دلیل انقباض عضله چهار سر ران این استخوان تحت فشار قرار بگیرد و در نهایت بشکند.

این عامل موجب شکستگی باز و حاد، شکستگی کشکک زانو شده که در آن قطعات شکسته شده از هم فاصله می گیرند و استخوان کشکک به دو تکه تقسیم می شود.

البته شکستگی کشکک زانو از جمله شکستگی های نادر مفاصل بدن است زیر تنها یک درصد از کل شکستگی های استخوان بدن را تشکیل می دهد.

علائم شکستگی کشکک زانو

 

علائم شکستگی کشکک زانو

با اینکه شایع ترین علامت شکستگی بروز درد و تورم شدید در زانو است اما علائم شکستگی کشکک زانو برحسب نوع آن متفاوت است و با علائمی نظیر:

در شکستگی باز یا ناپایداری کشکک زانو واضح ترین علامت درد شدید در تمام مفصل زانو است.

بیمار بعد از شکستگی نمی تواند راه برود و هر گونه تغییر وضعیت در مفصل زانو موجب بروز درد شدید و دردناک می شود. از دیگر علامت های این نوع شکستگی کشکک زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کبود و متورم شدن قسمت جلویی زانو
 • خونریزی شدید در محل آسیب دیدگی
 • اختلال در راه رفتن و بلند کردن زانوی آسیب دیده

 

علائم شکستگی ساده و پایدار کشکک زانو عموما خفیف تر بوده و بیمار به درد و تورم کمتری نسبت به شکستگی باز دچار می شود.

در شکستگی همراه با جابه جایی کشکک زانو بیمار بالافاصله پس از ضربه احساس درد شدید می کند و بلافاصله زانو متورم می شود و بیمار دیگر قادر نخواهد بود زانوی خود را به درستی خم کند. در این نوع شکستگی عموما یک شیار برروی کشکک احساس می شود.

حتما بخوانید: درمان لقی کشکک زانو

درمان شکستکی کشکک زانو

 

درمان شکستگی کشکک زانو

شکستگی های خفیف و ساده کشکک زانو را می تواند به کمک متدهای پزشکی ساده از جمله استفاده از آتل یا اسپیلنت درمان کرد. اما اگر شکستگی شدید باشد و تکه های شکسته شده جابجا شوند، نیاز است از راهکارهای پیچیده ای مانند عمل جراحی، کمک گرفت تا توانایی مفصل زانو تقویت شود.

 • آتل یا اسپیلنت وسیله ای است که باعث بی حرکت ماندن مفصل آسیب دیده و کاهش درد زانو بعداز آسیب دیدن می شود. آتل های مورد استفاده برای درمان شکستگی خفیف کشکک زانو شامل:
 • آتل های از جنس پلاستیک یا فلز هستند که از قبل آماده شدن و به شکل اندامی که باید برای آن بکار برود در آمده اند.
 • نوع دوم آتل ها یا اسپلینت ها از جنس گچ یا فایبرگلاس هستند که توسط پزشک یا پرسنل درمانی با توجه به ناحیه آسیب دیده ساخته می شوند.

اما در صورتی که شکستگی حاد باشد و تکه های شکسته شده جابه جا شوند در این صورت شکستگی تنها به کمک عمل جراحی درمان  می شود.

در صورتی که پوست اطراف شکستگی دچار جراحت یا پارگی نشده باشد در این صورت بلافاصله پس از وقوع آسیب دیدگی جراحی برای درمان شکستگی کشکک زانو انجام می شود. از جمله روش های جراحی برای درمان شکستگی کشکک زانو شامل:

مدت زمان بهبودی و درمان شکستگی کشکک زانو در هر فردی بسته به عواملی نظیر موارد زیر متغیر است:

درمان شکستگی کشکک زانو

 

 • نوع شکستگی کشکک زانو ( مسلما شکستگی های باز به همراه جابه جایی مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند)
 • شدت شکستگی ( هر چقدر تعداد قطعات شکسته شده استخوان بیشتر باشد لزوما مدت زمان بهبودی نیز طولانی تر است)
 • سن بیمار( بهبودی و ترمیم شکستگی کشکک زانو در افراد مسن و پیر سخت تر و طولانی تر از افراد جوان است)
 • وضعیت جسمانی بیمار ( افرادی که قبل از شکستگی هیچ سابقه بیماری نداشته اند؛ در مدت زمان کوتاه تر بهبود می یابند)

 

البته توانبخشی بعد از درمان شکستگی کشکک زانو نقش حیاتی در بهبودی سریعتر شکستگی خواهد داشت. از آنجایی که برای درمان شکستگی کشکک زانو نیاز است، پای فرد برای مدت زیادی در یک آتل بی تحرک نگه داشته شود، زانو ممکن است سفت و عضلات ران ممکن است ضعیف شوند.

به همین خاطر داشتن برنامه توانبخشی به منظور افزایش دامنه حرکتی و قوی کردن ماهیچه ها اهمیت دارد.

درمان به موقع و سریع شکستگی کشکک زانو بسیار اهمیت دارد زیرا در غیر این صورت ممکن است بیمار به عوارضی نظیر:


این مقاله را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری حالتی است که وقتی فرد زانوهایش را کنار هم قرار می‌دهد، بین مچ پاهایش فاصله وجود دارد. این بیماری در کودکان 3 تا 6 ساله رایج است و معمولاً با رشد بهتر می شود. اما گاهی اوقات کودکان بزرگتر یا بزرگسالان نیز می توانند بین ناهنجاری را داشته باشند.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که در آن پاهای فرد خمیده (به بیرون) به نظر می رسد، حتی زمانی که مچ پاها کنار هم جفت هستند. این ناهنچاری در نوزادان طبیعی است. اما بعد از 3 سالگی و یا بزرگسالی باید توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی شود.

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود.

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز یا استئوآرتریت که از آن با عنوان‌های بیماری دژنراتیو مفاصل یا "ساییدگی" نیز نام می‌برند، اغلب در دست ها، ران و زانوها بروز می کند.در این بیماری غضروف داخل مفصل شروع به تخریب کرده و استخوان زیرین شروع به تغییر می کند.

آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل زانوی شما تخریب می‌شود. استخوان‌های مفصل زانو به هم ساییده می‌شوند که باعث می‌شود زانوها آسیب دیده و سفت یا متورم شوند.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز مفصل لگن یا ران باعث درد و سفتی می شود و می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را سخت کند. از آنجا که آرتروز در طول زمان بدتر می شود، بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع کنید، تا شانس بیشتری برای کاهش تأثیر آن بر زندگی خود داشته باشید.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می‌کند.

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع مفصل زانو غالباً به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. فعالیت های بیش از حد زانو، غفلت کردن در انجام تمرینات ورزشی، اضافه وزن و بالا رفتن سن از جمله عواملی هستند که مفصل زانو را در معرض آسیب دیدگی و تخریب قرار می دهند.

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

اگر به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران می گردید لازم است تمامی پارامترهای مهم در انتخاب درست را مد نظر قرار دهید تا در جهت اعمال جراحی و درمان بیماری‌های مفصلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

ترمیم غضروف زانو

ترمیم غضروف زانو

عمل‌های جراحی غضروف زانو برای ترمیم، بازسازی و جایگزینی غضروف آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که به جای آسیب‌های گسترده غضروفی مانند آرتروز متوسط تا شدید زانو، آسیب های غضروفی خاصی دارند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین