• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
ديسپلازی مفصل ران

ديسپلازی مفصل ران

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
بروز رسانی : ۲۰ دی ۱۴۰۲

در دیسپلازی مفصل ران یا دررفتگی هیپ، سوکت لگن به طور کامل بخش توپی بالای استخوان ران را پوشش نمیدهد. دیسپلازی مفصل ران در دختران بیشتر از پسران اتفاق می افتد.

دیسپلازی مفصل ران چیست؟ 

در این مقاله به بررسی دیسپلازی مفصل ران و علائم و راه های درمانی این عارضه می پردازیم.

محل اتصال مفصلی سر استخوان ران (فمور) با لگن را مفصل هیپ يا لگن می گویند. این مفصل از دو بخش تشکیل شده است. انتهای بالایی فمور که شبیه یک گوی است درون سوکتی (بخش حفره مانند) در لگن به نام استابولوم قرار می گیرد. این مفصل گوی و کاسه ای به ما اجازه می دهد تا پای خود را در جهات مختلفی در ارتباط با بدن حرکت دهیم . تماس و فشار متناسب بین سطوح این دو بخش ، باعث رشد طبیعی مفصل هیپ یا همان لگن می شود.

اگر سوکت هیپ به طور کامل بخش توپی بالای استخوان ران را پوشش ندهد به آن دیسپلازی هیپ یا دررفتگی مفصل ران می‌گویند. اصلی‌ترین علت این بیماری  کم عمق بودن سوکت هیپ است.

آناتومی مفصل ران

آناتومی مفصل ران

شیوع  ديسپلازی مفصل ران ، در دختران ، بیشتر از پسران است؛ که ممکن است به دلایل هورمونی باشد. بررسی نشان داده اند که هورمون های استروژن و رلاکسین رحم باعث سستی و شلی لیگامان ها می شوند. همچنین در این بیمای احتمال درگیری پای چپ ، بیشتر از پای راست است.

 

علائم و نشانه های دیسپلازی مفصل ران

  1. درد کشاله ران و یا یک سمت ران
  2. بروز حساسیت به هنگام انجام برخی از فعالیت ها
  3. تشدید درد هنگام نشستن، راه رفتن و یا دویدن
  4. لنگش

 

تشخيص ديسپلازی مفصل ران

لنگیدن یا صدای تق مانند در پاها ، از علائمی هستند که؛ گاهی اوقات به تشخیص دیسپلازی ران منجر می‌شوند.

جهت تشخیص دیسپلازی مفصل ران، بررسی سوابق پزشکی و معاینات فیزیکی توسط متخصص ارتوپد بسیار حائز اهمیت می باشد.

دكتر سید علیرضا امین جواهری ، جراح و متخصص ارتوپدی در تهران  و فوق تخصص جراحی زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، برای كسب اطلاعات بیشتر و معاینه حضوری با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  71062400     -      09334131004   

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

 دیسپلازی مفصل ران در تصویربرداری رادیولوژی با اشعه ایکس نیز قابل رؤیت است. در تصویربرداری اشعه ایکس می‌توان ، شدت دررفتگی هیپ را نیز تعیین کرد. این امر به تصمیم‌گیری برای جراحی کمک  شایانی می‌کند. همچنين تصویربرداری MRI نیز می‌تواند به تشخیص دیسپلازی مفصل ران كمك كند.

تشخیص زودهنگام در نوزاد و شیرخوار برای جلوگیری از مشکلات بعدی بسیار با اهمیت است. معاینه و ارزیابی کلینيكی اطفال در تشخیص این بیماری ؛ نقش به سزایی دارد.

لذا بهتر است،  نوزادان و شیرخواران در اسرع وقت غربال شوند. آزمون های ارتولانی و بارلو، برای تشخیص این بیماری طراحی شده اند تا جابجایی هيپ به داخل یا خارج استابولوم بررسی شود.

 
 

درمان ديسپلازی مفصل ران

هدف از درمان در این بیماری ، نگه داشتن تماس سر فمور با استابولوم است. چرا که تنها در این وضعيت است که حفره و سر گرد فمور شکل طبیعی خود را پیدا و حفظ می کنند.

علائم دیسپلازی هیپ در غربالگری نوزاد بررسی می‌شوند. تشخیص به موقع این بیماری، و با استفاده از بریس‌ می‌توان در اوایل دوران نوزادی ، این بیماری را درمان کرد.

درمان در بزرگسالان با تشخيص ديسپلازی مفصل ران ، معمولا درمان ارجح جراحي می باشد. هم چنين می توان از درمان های غير عمل جراحی  مثل استفاده از عصا و کاهش وزن به منظور کاهش فشار، روی مفصل هیپ اشاره کرد. کاهش وزن اندک  در این مورد، باعث ایجاد تغییرات بزرگ می‌شود.

 

درمان ديسپلازی مفصل ران

  

در صورتی که دررفتگی شدید مفصل هیپ داشته باشیم ، انجام جراحی پیشگیری کننده مفید است و يكي از مهم ترين علت ها برای انجام جراحی، كاهش درد در بيماران است که اگر دیسپلازی شدید باشد ، موقعیت حفره ران ، می تواند اصلاح شود.

استئوتومی ؛ نوعی عمل جراحی است که در آن ، استخوان بیمار توسط جراح ارتوپد و با ابزار تخصصی خاصی برش داده و شکسته می شود.  از این عمل برای اصلاح طول استخوان و یا برای تصحیح امتداد استخوان،  استفاده می شود.

در غیر این صورت آرتروز در انتظار بیمار خواهد بود. زمانی که فرد به استئوآرتریت  (آرتروز مفصل ران) مبتلا شده باشد ، دیگر جراحی مفید نخواهد بود و تعویض مفصل ران ، به عنوان درمان ارجح برای بيمار در نظر گرفته می شود.

هدف از انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران ، از بین بردن درد بیمار است. البته جراحی تعویض مفصل لگن می تواند تا حدودی کوتاهی اندام تحتانی را که در دیسپلازی بوجود آمده است را جبران کند.


مطالب مشابه

داروی گاباپنتین برای آرتروز - عوارض و نحوه اثربخشی
داروی گاباپنتین برای آرتروز - عوارض و نحوه اثربخشی

گاباپنتین به ندرت برای درمان آرتروز تجویز می‌شود. بااین‌حال، ممکن است زمانی تجویز شود که سایر داروها شکست خورده باشند، یا کسی نتواند سایر درمان‌های توصیه‌شده را مصرف کند.

غذاهای مضر برای آرتروز
غذاهای مضر برای آرتروز

اگر آرتروز دارید، باید بدانید رژیم غذایی تأثیر قابل توجهی بر سلامتی شما می‌گذارد. برخی غذاها مانند شکر، نمک، لبنیات و ... برای آرتروز مضر هستند و اغلب منجر به التهاب، تحریک بیماری و تشدید درد می‌شوند.

عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی چیست؟ نکات مهمی که باید رعایت کنید.
عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی چیست؟ نکات مهمی که باید رعایت کنید.

عدم درمان روماتیسم مفصلی اثرات گسترده‌ای بر روی بدن می‌گذارد. این بیماری علاوه بر مفاصل بر پوست، مغز، قلب و سایر نواحی نیز تأثیر می‌گذارد. در عین حال مصرف داروهای مختلف نیز می‌تواند عوارض جانبی دیگری در سراسر بدن ایجاد کند.

علت بیماری روماتیسم چیست؟
علت بیماری روماتیسم چیست؟

روماتیسم به علت های مختلف ازجمله افزایش سن، ژنتیک، رژیم غذایی نامناسب، عدم تحرک و ... اتفاق میفتد. آرتریت روماتوئید (روماتیسم) نوعی بیماری خودایمنی است که می‌تواند باعث درد، تورم و سفتی مفاصل شود.

بهترین دارو‌ها برای درمان روماتیسم مفصلی
بهترین دارو‌ها برای درمان روماتیسم مفصلی

قرص و دارو‌هایی که برای درمان روماتیسم مفصلی استفاده می‌شود نقش اساسی در کنترل پیشرفت و علائم این بیماری دارند. شروع درمان بلافاصله پس از تشخیص مؤثرتر است و بهترین مراقبت‌های پزشکی، ترکیبی از داروهای آرتریت روماتوئید با روش‌های درمانی دیگر است.

انواع روماتیسم - 15 روماتیسم‌ التهابی و غیر التهابی
انواع روماتیسم - 15 روماتیسم‌ التهابی و غیر التهابی

انواع بیماری‌های روماتیسمی بیماری‌هایی هستند که گروه‌های سنی مختلف را تحت تأثیر قرار می‌دهند و ازنظر شدت در افراد مختلف به‌شکلی متفاوت بروز پیدا می کنند. اختلالات روماتیسمی به دو دسته التهابی و غیرالتهابی تقسیم می‌شوند که در این مطلب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

حرکات اصلاحی زانوی ضربدری - 7 تمرین ورزشی
حرکات اصلاحی زانوی ضربدری - 7 تمرین ورزشی

تمرینات ورزشی برای اصلاح زانوی ضربدری به فرد در درمان پای ضربدری کمک می‌کند. این تمرینات به‌عنوان یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی برای اصلاح زانوی ضربدری در نظر گرفته می‌شود.

چگونه درد آرتروز زانو را کم کنیم؟
چگونه درد آرتروز زانو را کم کنیم؟

تنها راه کاهش درد آرتروز زانو مصرف دارو‌ها نیست. بلکه می‌توانید با تغییری اندک در سبک زندگی خود به کاهش درد ناشی از آرتروز زانو و بهبود کیفیت زندگی کمک کنید.

آیا بیماری آرتروز زانو ارثی است؟
آیا بیماری آرتروز زانو ارثی است؟

آرتروز یا استئوآرتریت (OA) همیشه ارثی نیست، اما کارشناسان معتقدند ممکن است جزئی ژنتیکی وجود داشته باشد که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. درحالی‌که ژنتیک در افزایش خطر ابتلا به آرتروز نقش دارد، این بیماری ارثی نیست.

آرتروز زانو از چه سنی شروع می‌شود؟
آرتروز زانو از چه سنی شروع می‌شود؟

سن ابتلا به آرتروز زانو به روش زندگی و ژنتیک بستگی دارد. افراد مسن‌تر، چاق یا افرادی که دچار آسیب‌دیدگی مفصل هستند بیشتر درمعرض خطر آرتروز قرار دارند اما این بیماری بر جوانان نیز تأثیر می‌گذارد.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×