بهترین روش درمان ساییدگی مفصل لگن چیست؟لگن

بهترین روش درمان ساییدگی مفصل لگن چیست؟

ساییدگی مفصل لگن 

آرتروز لگن یا ساییدگی مفصل لگن دارای چه علائمی است و روش های درمان آن چیست؟

آرتروز لگن همان ساییدگی مفصل لگن می باشد که به آن استئوآرتریت هم گفته می شود و یکی از بیماری های مهم مفصل لگن به حساب می آید.

مفصل ران مهم ترین مفصل لگن است و در آرتروز این مفاصل ساییده شده و در نهایت تخریب می شوند و به دنبال آن استخوان اطراف نیز دچار تخریب و سایش می گردد که علائم آن درد کشاله ران و لنگیدن فرد و محدودیت حرکتی او است.

ساییدگی مفصل ران یا آرتروز ران یک فرایند طبیعی در بدن محسوب می شود.هر مفصل از دو استخوان تشکیل شده که کنار هم  قرار دارند و نسبت به هم حرکت می کنند که جهت راحتی و تسهیل این حرکت و کاهش اصطکاک ، محل برخورد این دو استخوان باید لغزنده باشد و این کار بر عهده غضروف می باشد.

در اثر کهولت سن به همان ترتیب که پوست چروک می شود و موهای انسان رو به سفیدی می رود تغییراتی نیز در غضروف های بدن رخ می دهد که اصلی ترین آن نازک شدن لایه غضروف و تغییر جنس آن است. به دنبال این روند طبیعی غضروف خاصیت ارتجاعی خود را از دست میدهد و توانایی محافظت از مفصل را ندارد که در نتیجه آن حرکات مفصل کاهش یافته و منجر به خشکی و درد مفاصل می گردد. به این عارضه آرتروز یا ساییدگی لگن نیز می گویند.

همان طور که می دانیم این یک چرخه طبیعی از زندگی انسان می باشد. ولی در افراد مختلف شدت و ضعف دارد. در برخی افراد این عارضه زودتر اتفاق می افتد و برخی دیگر نیز آن را کمتر تجربه می کنند. برخی عوامل مانند اضافه وزن یا انجام فعالیت های بدنی خاص باعث می شود این بیماری زودتر رخ دهد. در صورتی که این عارضه در سنین جوانی فرد اتفاق بیفتد می توان آن را تحت عنوان بیماری تلقی کرد. در غیر این صورت در افراد میانسال و مسن این عارضه یک پدیده طبیعی به حساب می آید و در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.

استئوآرتریت یا آرتروز یکی از شایع ترین علت های درد در اندام های مختلف انسان است و گاهی نیز زمینه وراثتی دارد. مفصل ران یا هیپ یکی از مفاصلی است که بسیار مستعد این عارضه می باشد و به دلیل فشار و نیروی زیادی که به این مفصل وارد می شود ریسک ابتلا به آرتروز در آن بیشتر است.

درد لگن به دنبال ساییدگی مفصل

نشانه های آرتروز یا ساییدگی مفصل لگن

اولین علامت ساییدگی لگن احساس درد لگن در هنگام نشستن است که با نوعی خشکی و ناراحتی در قسمت کشاله ران و باسن همراه است. ممکن است بیمار در ناحیه ران نیز احساس درد داشته باشد. وقتی که بیمار صبح از خواب بیدار می شود احساس درد زیادی دارد که به تدریج در طول روز کاهش می یابد. هنگام انجام فعالیت های بدنی و ورزش این درد بیشتر احساس می شود که گاهی با استراحت تسکین پیدا می کند. اما در برخی موارد شدید احساس درد و ناراحتی بیمار حتی با استراحت نیز برطرف نمی شود و به این ترتیب حرکت مفصل کاهش یافته و به اصلاح مفصل خشک می گردد.

با از بین رفتن غضروف لگن میان استخوان ها کاملا تخریب شده و استخوان روی استخوان حرکت کند. دراین شرایط با حرکت مفصل، بیمار درد شدیدی را تجربه خواهد کرد و قادر نیست مفاصل بدن خود را حرکت دهد. همین اتفاق باعث می شود بیمار تحرک زیادی نداشته باشد و کمتر راه برود و در نتیجه عضلات ران و باسن وی ضعیف شده و باعث لنگیدن فرد در حین راه رفتن می شود. همچنین افراد مبتلا به آرتروز شدید ممکن است کوتاه شدن اندام های تحتانی خود را نیز تجربه کنند که این عامل یکی از دلایل لنگیدن فرد هنگام راه رفتن می باشد.

آسیب دیدگی و ساییدگی مفصل لگن

مقایسه مفصل سالم با مفصل ساییده شده ران و لگن

چگونگی تشخیص آرتروز یا ساییدگی مفصل لگن

هنگام مراجعه به پزشک و متخصص تعویض مفصل لگن یا جراح ارتوپد، پزشک ابتدا سوالاتی در رابطه با علایمی که حس می کنید می پرسد و پس از آن سوالاتی درباره شدت و زمان شروع بیماری مطرح می کند. پس از به دست آوردن این اطلاعات پزشک اقدام به معاینه ران و لگن بیمار می کند. او مفصل ران را خم و راست کرده و آن را می چرخاند تا به شدت درد و میزان حرکت مفصل پی ببرد.علاوه بر آن پزشک از بیمار می خواهد که راه برود تا متوجه لنگیدن و میزان لنگش در بیمار بشود.

پس از انجام معاینات پزشک جهت تشخیص دقیق تر بیماری و محل بروزعارضه ازتصاویر رادیوگرافی استفاده می کند.

ساییدگی مفصل لگن

علائم و نشانه های ساییدگی مفصل لگن

روش های درمان آرتروز یا ساییدگی مفصل لگن

وقتی مفصلی دچار آرتروز یا استئوآرتریت می شود این ساییدگی قابل بهبودی نیست و مفصل به وضعیت اولیه خود باز نخواهد گشت. بلکه تنها می توان تا حدودی از پیشرفت آن جلوگیری به عمل آورد. بنابراین هدف از درمان آرتروز لگن کاهش درد و کند کردن روند بیماری می باشد. پزشک جهت درمان ممکن است از روش های غیر جراحی استفاده کند و در موارد شدیدتر نیز اقدام به جراحی کند.

روش های غیر جراحی درمان ساییدگی مفصل لگن

هنگامی که مفاصل کاملا تخریب نشده و از بین نرفته است و آرتروز در مراحل ابتدایی خود می باشد با بهره گیری از روش های غیر جراحی می توان به بیمار کمک کرد و درد او را کاهش داد. درمان های غیر جراحی شامل موارد زیر می باشد :

- بیمار باید از وارد آوردن فشار زیاد به مفصل ران خودداری کند. فعالیت هایی مانند نشستن و برخاستن زیاد مخصوصا روی زمین، بالا و پایین رفتن زیاد از پله ها، پیاده روی روی سطوح و زمین های شیب دار، بلند کردن اجسام سنگین و استفاده از توالت سنتی برای این گونه بیماران بسیار مضر بوده و موجب تشدید بیماری می شود.

- انجام ورزش های سبک نظیر شنا، راه رفتن در استخر و دوچرخه سواری جهت تقویت عضلات ران و بهبود حرکت مفاصل بسیار مفید هستند.

- جهت کاهش درد و التهاب مفاصل، پزشک داروهای مسکن مانند پروفن تجویز می کند.

- بیمار باید استراحت کند و خواب کافی داشته باشد.

- در صورتی که بیمار دچار اضافه وزن می باشد با کمک پزشک باید وزن خود را پایین بیاورد. کاهش وزن از اعمال فشاراضافی روی مفاصل می کاهد  و در نتیجه روند پیشرفت بیماری را نیز کند می کند.

- بهتر است که بیمار هنگام راه رفتن از عصا استفاده کند.

- سعی کنید لگن خود را گرم نگه دارید. در زمستان از شلوار گرمکن استفاده کنید و در تابستان نیز از قرار گرفتن مستقیم در مقابل باد کولر و پنکه خودداری کنید. هنگامی که درد شدید است نیز می توانید از گرمای موضعی مانند استفاده از حوله گرم یا کیسه آبگرم و حوله برقی جهت گرم نگه داشتن مفصل ران و لگن خود استفاده نمایید.

- در بعضی از موردهای خاص نیز ممکن است پزشک از طریق تزریق داروهایی مثل کورتیکوستروئیدی از شدت درد بیمار بکاهد.

-درمان ساییدگی یا آرتروز لگن با ورزش بهترین و موثرترین روشی است برای درمان ساییدگی بکار برده می شود.

جراحی تعویض مفصل لگن

درمان ساییدگی مفصل لگن با جراحی تعویض مفصل

جراحی ساییدگی مفصل لگن

وقتی شدت آرتروز و ساییدگی لگن به حدی باشد که به درمان های غیر جراحی پاسخ ندهد، پزشک با بهره گیری از روش های زیر، اقدام به جراحی بیمار می کند.

- هنگامی که شدت ساییدگی و تخریب مفصل زیاد نباشد و قسمت هایی از استخوان سالم باشد پزشک می تواند از روش استئوتومی استفاده کند که به معنای برش دادن استخوان است. در روش استئوتومی پزشک با به کار گیری ابزارهای خاص، بخش معینی از استخوان ران یا لگن را برش داده و پس از قرار دادن استخوان در وضعیت جدید، آن را با پیچ و پلاک در جای خود محکم می کند.

پس از گذشت مدت زمان معینی استخوان در وضعیت جدید خود جوش می خورد. بنابراین هدف از جراحی تغییر وضعیت استخوان است و به این منظور انجام می شود که نیروهای وارده بر آن قسمت از بدن توزیع شده و به یک قسمت فشار بیش از حد اعمال نشود.

این روش باعث می شود که به قسمتی از مفصل که دچار ساییدگی است نیروی کمتری وارد شود و فشار اعمال شده بین قسمت های دیگر مفصل توزیع شود. به این ترتیب از شدت درد کاسته شده و سرعت پیشرفت آرتروز نیز کاهش می یابد.

- در مواردی که شدت ساییدگی به حدی زیاد است که تمام مفاصل بدن را درگیر کرده است پزشک جراح تعویض مفصل انجام می دهد و مفصل لگن بیمار را با یک مفصل مصنوعی جایگزین می کند که در این روش جراحی هم استابولوم و هم سر استخوان ران تعویض می گردند.

- از دیگر روش های درمانی که به ندرت استفاده می شود خشک کردن مفصل بیمار است. در این روش سر استخوان ران را به حفره استابولوم جوش می دهند. در نتیجه درد بیمار کاهش یافته و حتی از بین می رود. اما دیگر قادر به حرکت مفصل خود نمی باشد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس