• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
فیزیوتراپی آرتروز لگن - راهنمای کامل درمان

فیزیوتراپی آرتروز لگن - راهنمای کامل درمان

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
بروز رسانی : ۳۰ دی ۱۴۰۲

فیزیوتراپی آرتروز لگن نقش بسیار زیادی در مدیریت درد دارد. هدف از فیزیوتراپی بهبود قدرت،تحرکت و افزایش دامنه حرکتی است.فیزیوتراپیست میتواند هرگونه مشکل فیزیکی مرتبط با آرتروز لگن را برطرف کند.

آرتروز لگن یا استئوآرتریت هیپ، یک وضعیت سلامتی است که شامل تغییراتی در غضروف، رباط‌ها، استخوان و عضلات اطراف مفصل ران می‌شود. این بیماری در هر سنی می تواند ایجاد شود، اگرچه در افراد مسن شایع تر است. استئوآرتریت مفصل ران می تواند انجام فعالیت های روزمره مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها را سخت کند.

خطر ابتلا به آرتروز لگن با بالا رفتن سن افزایش می یابد. احتمال بروز این بیماری در افرادی با آسیب قبلی لگن یا سابقه دیسپلازی هیپ (که در آن حفره مفصل ران به طور کامل مفصل توپی استخوان ران را نمی پوشاند) بیشتر است. چاقی همچنین ممکن است خطر ابتلا به آرتروز هیپ را افزایش دهد.

فیزیوتراپیست ها برنامه های درمانی را طراحی می کنند تا به افراد مبتلا به آرتروز لگن کمک کنند تا درد را مدیریت کنند و به فعالیت های عادی خود بازگردند. موارد پیشرفته تر آرتروز ممکن است به جراحی تعویض مفصل ران نیاز داشته باشد. فیزیوتراپیست می تواند به شما در درک آرتروز لگن و هر گونه مشکل مرتبط کمک کند. آنها درمان هایی را برای کاهش درد و بهبود نحوه حرکت شما ارائه می دهند. همچنین می توانند اطلاعاتی در مورد انتخاب های زندگی سالم برای کمک به بهبود وزن بدن، تغذیه، عادات خواب و سطح فعالیت بدنی ارائه دهند.
فیزیوتراپیست ها متخصصان حرکت هستند که کیفیت زندگی را از طریق مراقبت عملی، آموزش بیمار و حرکات تجویز شده بهبود می بخشند.

فیزیوتراپیست آگاهی شما را درمورد جنبه های مختلف آرتروز از جمله موضوعات زیر افزایش می‌دهد:

 • گزینه های درمانی شما
 • اهمیت و فواید فعالیت بدنی منظم روزانه.
 • نحوه راه رفتن، نشستن، بالا رفتن از پله ها، خوابیدن، ورزش کردن و بازگشت به فعالیت هایی که با درد کمتری از آنها لذت می برید.

فیزیوتراپیست شما هرگونه مشکل فیزیکی مرتبط با آرتروز لگن را برطرف خواهد کرد. همچنین ممکن است هر گونه مشکل در نواحی ستون فقرات و اندام تحتانی را در خصوص سلامت کلی و عملکرد فیزیکی بهبود بخشند.

درد آرتروز لگن

 

 با این حال، افراد مبتلا به آرتروز اغلب به دلایل زیر از این فعالیت‌ها اجتناب می‌کنند:

 • درد و سفتی درعضلات
 • آگاهی کم در مورد مدت و نوع تمرین مناسب
 • آگاهی کم در خصوص تاثیرات تمرینات

فیزیوتراپیست می تواند شما را با یک برنامه ورزشی شخصی هدایت کند تا به کاهش درد و سفتی عضلات شما کمک کند. اهداف فیزیوتراپی و تمرینات تجویز شده عبارتند از:

 • بهبود قدرت بدنی، تعادل و توانایی راه رفتن
 • بهبود حرکت پا، لگن و پشت
 • آموزش مدیریت درد 

برنامه درمانی فیزیوتراپیست ی شما ممکن است شامل استراتژی هایی برای موارد زیر باشد:

 

مدیریت درد

فیزیوتراپیست شما ممکن است از درمان های مختلفی برای کنترل و کاهش درد شما استفاده کند.  فیزیوتراپیست ها متخصص در آموزش تکنیک های مدیریت درد هستند که درنهایت نیاز به دارو از جمله اپیوئیدها را کاهش می دهد یا از بین می برد. درمان های شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ورزش هایی برای کاهش درد و بهبود عملکرد. همچنین این ورزش های بخصوص باعث کاهش وزن بدن می‌کند و درد و عملکرد را بهبود می‌بخشد.
 • اصلاح فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهید، به طوری که درد کمتری را تجربه کنید.
 • دستورالعمل در مورد زمان و نحوه استفاده از سرما یا گرما برای کمک به مدیریت درد.
 • درمان دستی(منووال)  برای بهبود انعطاف پذیری و کاهش درد قبل از ورزش.

تحقیقات در مورد تأثیر مثبت در‌خصوص درمان دستی در درمان آرتروز لگن به صورت صریح تایید نشده است. در عین حال، ماساژ دادن به‌ویژه تمیرنات مخصوص برای حرکت دادن مفصل، باعث کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی مفصل ران، به‌ویژه در افراد مسن می‌شود.

حتما مطالعه کنید:  درمان آرتروز لگن

 

بازگشت به فعالیت ها

کار کردن با یک فیزیوتراپیست اغلب می تواند به شما کمک کند سریعتر از آنچه به تنهایی انجام دهید به اهداف خود برسید. آنها ممکن است در فعالیت های خاص شغلی یا تمرینات ورزشی با شما همکاری کنند تا به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کنند. اصلاح فعالیت های شما برای بازگشت ایمن به فعالیت ضروری است. همچنین به کنترل علائمی که ممکن است مانع بهبودی شما شوند کمک می کند.

بازگشت به فعالیت ها

تمرین های ساختاری

تمرینات خاص در هر مرحله از ریکاوری برای شما مفید خواهد بود. فیزیوتراپیست  شما تمرینات مناسبی را در زمان های مناسب به شما آموزش می دهد تا به طور ایمن قدرت، استقامت، تعادل و چابکی شما را بازیابی کند. این تمرینات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تمرینات تقویتی با استفاده از:
  • وزن بدن خودتان به عنوان مقاومت
  • وزنه ها، نوارهای مقاومتی و تجهیزات وزنه برداری
 • تمرین های هوازی با استفاده از:
 • فعالیت های بدنی که از آن لذت می برید، مانند پیاده روی، دویدن، یا شنا
  • تجهیزات ورزشی کاردیو (قلب)، مانند تردمیل یا دوچرخه ثابت
  • انجام ورزش های آبی در صورت دردناک بودن ورزش در خشکی
 • تمرینات تعادلی، مانند ایستادن روی یک پا یا راه رفتن از روی موانع

بیشتر مطالعه کنید: تمرینات ورزشی برای آرتروز لگن

تمرینات تقویتی

 

بهبود حرکت

فیزیوتراپیست شما فعالیت‌ها و درمان‌های خاصی را برای کمک به بازگرداندن حرکت در پا و لگن شما انتخاب می‌کند. اینها ممکن است با حرکات غیرفعال شروع شوند که خود فیزیوتراپیست برای شما انجام می‌دهد تا به آرامی پا و مفصل ران شما را حرکت دهد.  سپس این تمرینات به حرکات کششی فعالی که شما به تنهایی انجام می دهید تغییر خواهند کرد.

 

در صورت نیاز به جراحی

در برخی از افراد مبتلا به آرتروز مفصل لگن پیشرفته‌تر، درد ممکن است ورزش و انجام فعالیت‌های دیگر را بسیار سخت کند. برای این افراد، جراحی تعویض مفصل ران ممکن است کمک کننده باشد. اگر تحت درمان یک فیزیوتراپیست هستید، ممکن است از آنها درخواست کنید تا شما را به متخصصانی ارجاع دهند که می توانند با اشعه ایکس یا ام آر آی وضعیت مفصل شما را به دقت بررسی کنند. با‌اینکه این تصاویر به تنهایی نمی توانند شدت آرتروز شما را تعیین کنند، پزشک شما با در نظر داشتن علائم و عملکرد فیزیکی شما درمورد جراحی شما تصمیم قطعی می‌گیرد. 

پس از جراحی مفصل ران، فیزیوتراپیست روزانه شما را در بیمارستان ویزیت می کند تا:

 • به شما کمک کند از رختخواب خارج شوید.
 • راه رفتن و بالا و پایین رفتن از پله ها را به صورت اصولی آموزش ‌دهد.
 • نحوه استفاده صحیح از واکر یا عصا را به شما آموزش دهد.
 • فعالیت هایی که باید از آن اجتناب کنید را به شما یادآور شود.
 • قدرت بدنی خود را برای بازگشت به خانه افزایش دهد.
 • کمک کنید تا دردتان به حداقل برسد.
 • با سریع ترین و در عین حال ایمن ترین شکل ممکن به فعالیت های عادی خود بازگردید.

 

پس از ترخیص از بیمارستان، می توانید برای ادامه توانبخشی خود به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید.

 

منابع محتوا: 

choosept.com

physio-pedia.com


مطالب مشابه

رباط جانبی فیبولار - پارگی و آسیب و علائم و نحوه درمان
رباط جانبی فیبولار - پارگی و آسیب و علائم و نحوه درمان

رباط جانبی فیبولار (LCL) در امتداد بیرونی زانو قرار دارد و در حین حرکت و چرخش، ثبات را فراهم می‌کند. آسیب به رباط جانبی فیبولار، مانند رگ به رگ شدن و پارگی، می‌تواند علائمی مانند ضعف در زانو، درد و تورم ایجاد کند.

عوارض کفش پاشنه بلند - خطرات آن برای پا و سلامتی
عوارض کفش پاشنه بلند - خطرات آن برای پا و سلامتی

بیش از یک‌سوم زنان به‌دلیل پوشیدن طولانی‌مدت کفش‌های پاشنه بلند از مشکلات دائمی رنج می‌برند. عوارض کفش پاشته بلند می‌توانند از سن 20 سالگی شروع شوند.

آرتریت پاتلوفمورال - علت، علائم و نحوه درمان
آرتریت پاتلوفمورال - علت، علائم و نحوه درمان

آرتریت پاتلوفمورال یکی از علل شایع زانودرد به‌ویژه در افراد مسن است. آرتریت پاتلوفمورال زمانی ایجاد می‌شود که غضروف بین کاسه زانو از بین می رود و کشکک (کاسه زانو) با انتهای استخوان ران تماس پیدا می‌کند.

آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل لگن
آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل لگن

برای کمک به پزشک خود جهت تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی تعویض مفصل لگن برای شما لازم است یا خیر، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید.

آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل زانو
آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل زانو

برای کمک به پزشک خود جهت تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی تعویض مفصل زانو برای شما لازم است یا خیر، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید.

صبحانه مفید برای آرتروز زانو - 9 پیشنهاد عالی
صبحانه مفید برای آرتروز زانو - 9 پیشنهاد عالی

یکی از وعده‌های غذایی مهم در طول روز صبحانه است و شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند برخی غذاها و مواد مغذی می توانند علائم آرتروز را بهبود بخشند. آن‌ها این کار را با مبارزه با التهاب، تأمین مواد مغذی و تقویت عملکرد استخوان، ماهیچه و سیستم ایمنی انجام می‌دهند.

درمان آرتروز زانو با طب سنتی و داروهای گیاهی
درمان آرتروز زانو با طب سنتی و داروهای گیاهی

درمان‌های سنتی و گیاهی قرار نیست به‌طور کامل جایگزین درمان‌های پزشکی شوند، اما ممکن است بتوانند به شما در مدیریت درد آرتروز با عوارض جانبی کمتر کمک کنند

حجامت برای آرتروز زانو - درمان بیماری های زانو
حجامت برای آرتروز زانو - درمان بیماری های زانو

حجامت روشی غیرتهاجمی برای کاهش علائم مرتبط با آرتروز و فیبرومیالژیا و همچنین افزایش سهولت حرکت است. حجامت زانو با توجه به نوع مشکل در نقاط مختلفی از زانو انجام می‌شود.

علت، علائم و درمان درد بالای زانو
علت، علائم و درمان درد بالای زانو

درد بالای زانو مشکلی رایج است که می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. معمولاً در طول راه رفتن، دویدن، زانو زدن،‌ لگد زدن و پریدن نیروی زیادی به زانو اعمال شده و این مسئله باعث درد زانو و لگن می‌شود.

مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی
مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی

درمان PRP در کمتر از دو ساعت انجام می شود اما برای اطمینان از اثربخشی درمان، بیماران باید اقدامات مراقبتی و احتیاطی بعد از پی آر پی را جدی بگیرند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×