• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
مراقبت های مهم بعد از جراحی تعویض مفصل زانو
مراقبت های مهم بعد از جراحی تعویض مفصل زانو
شین اسپلینت یا درد ساق پا چیست؟

شین اسپلینت یا درد ساق پا چیست؟

مدت مطالعه: دقیقه
انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۸

شین اسپلینت یا درد استخوان ساق پا که به آن سندرم استرس تیبیا هم گفته می شود از شایع ترین عوارضی است که ورزشکاران دومیدانی و افرادی که پیاده روی می کنند با آن مواجه هستند.

شین اسپلینت یا درد ساق پا چیست ؟

شین اسپلینت یا درد استخوان ساق پا که به آن سندرم استرس تیبیا هم گفته می شود از شایع ترین عوارضی است که ورزشکاران دومیدانی و افرادی که پیاده روی می کنند با آن مواجه هستند.

محل دقیق این درد بین زانو و مچ پا است و به دلیل آن که در هنگام دویدن و یا راه رفتن تقریبا بیشتر وزن بدن روی پا تحمیل شده و فشار خیلی زیادی به عضلات ، استخوان ها، مفاصل و تاندون ها تحمیل می شود. به ویژه استخوان ساق پا با هر ضربه ای که هنگام دویدن به زمین می زنید خمیده یا کج می شود. این فشار اگر به طور مکرر به ساق پا وارد شود منجر به بروز درد ساق پا می شود که به آن شین اسپیلنت نیز اطلاق می شود.

درد ساق پا

شین اسپیلیت یا درد ساق پا در ورزشکاران

درد ناشی از شین اسپلینت به دلیل فشار اضافی در استخوان ساق پا و بافت های اطراف آن به وجود می آید و این نیروی مضاعف موجب تورم ماهیچه ها و فشار روی استخوان شده و منجر به درد و التهاب آن ناحیه می شود.

اصلی ترین علامت شین اسپلینت یا درد ساق پا یا استخوان تیبیا هنگام دویدن می باشد. با وجود اینکه ممکن است این درد باعث ناراحتی و آزار فرد شود اما درد ساق پا باعث ناتوانی نمی شود و به این معنی نیست که فرد دیگر قادر نخواهد بود فعالیت خود را ادامه دهد. اما این موضوع در صورتی محقق می شود که فرد پس از بروز آسیب و درد بلافاصله نسبت به بهبود آن اقدام کند. اما اگر آن را نادیده بگیرد ممکن است این درد به شکستگی استرس تیبیانی تبدیل شود و می تواند فرد را برای مدتی از فعالیت های ورزشی بازدارد. بنابراین باید آگاه باشید که چگونه می توان از بروز این مشکلات پیشگیری کرد و عوارض جدی آن راکنترل کرد.

عوامل ابتلا به درد ساق پا یا شین اسپلینت

 •  ناهنجاری های بدنی مانند کف پای صاف
 •  ضعف عضلات ران یا باسن
 •  عدم انعطاف پذیری پا
 •  تمرینات ورزشی نادرست
 •  دویدن در سطوح شیب دار و زمین های ناهموار
 •  دویدن روی زمین سفت مانند سطوح بتونی
 •  پوشیدن کفش های نامناسب هنگام دویدن و پیاده روی
 •  انجام فعالیت های ورزشی که در آن ها فرد مجبور به تغییر سرعت و توقف های ناگهانی است.
 •  خستگی ماهیچه ها و تاندون های ساق پا
 •  چاقی و اضافه وزن نیز از عواملی است که به دلیل فشار وزن بدن روی پا موجب درد ساق پا می شود.

 

درد ساق پا و شین اسپیلیت

 

علائم شین اسپلینت یا درد ساق پا

 •  درد ناحیه جلویی ساق پا
 •  احساس درد هنگام انجام فعالیت های ورزشی
 •  احساس درد در دو طرف استخوان ساق پا
 •  درد عضلانی
 •  احساس درد در قسمت داخلی ساق پا
 •  تورم و حساسیت قسمت بالای مچ پا
 •  بی حسی هر دو پا

اگر این علائم با روش های درمانی تسکین پیدا نکرد درصورت بروز علائم زیر به پزشک مراجعه کنید :

 •  احساس درد شدید در ساق پا پس از ضربه مستقیم یا تصادف
 •  گرم شدن یک ساق پا
 •  تورم ساق پا
 •  احساس درد در ناحیه ساق پا حتی هنگام استراحت

درد جلوی ساق پا

 

چگونگی تشخیص شین اسپلینت

پزشک از طریق معاینه پای بیمار و انجام پرسش هایی از او در رابطه با فعالیت هایی که انجام می دهد و میزان درد او، شین اسپلنت را تشخیص می دهد. همچنین ممکن است از طریق انجام عکسبرداری نیز اقدام به تشخیص دقیق تر این عارضه کند. دلیل انجام ازمایشات این است که پزشک می خواهد مطمئن شود که بیمار غیر از شین اسپلینت دچار شکستگی استخوان یا عارضه دیگری هست یا خیر؟

درمان شین اسپلینت یا درد ساق پا

جهت درمان درد ساق پا تا کنون روش درمانی خاصی ارائه نشده است و نمی توان روش واحدی جهت درمان آن معرفی کرد. اما محققان سر این موضوع اتفاق نظر دارند که درد ساق پا ناشی از فشار اضافی روی این قسمت از پا است و به دلیل اعمال وزن زیاد روی استخوان تیبیا این عارضه اتفاق می افتد.

همچنین افرادی که تحرک کمی دارند و سپس شروع به دویدن می کنند نیز بیش از دیگران در معرض ابتلا به شین اسپلینت می باشند. زیرا عضلات پا و استخوان های این افراد به حد کافی قوی نبوده و آماده تمرینات شدید نمی باشد. اما افرادی که مدت زیادی است که می دوند یا پیاده روی می کنند کمتر به این عارضه دچار شده و بهتر با آن کنار می آیند. در ادامه به توضیح دو روش درمانی در صورت مواجه با درد ساق پا می پردازیم.

- از آن جا که شین اسپلینت ناشی از اعمال فشار بیش از حد به ساق پا است بنابراین سعی کنید انجام تمریناتی را که فشار زیادی به ساق پا وارد می کنند را محدود کنید تا ساق پا فرصت کافی برای تسکین درد در اختیار داشته باشد. به عنوان نمونه می توانید ورزش های شنا و دوچرخه سواری را با پیاده روی و دویدن جایگزین کنید. این کار در جلوگیری از بدتر شدن درد ساق پا بسیار موثر می باشد. درصورتی که درد شدید بوده و باعث ناراحتی فرد شود استراحت کامل نیز می تواند در التیام درد کمک کننده باشد.

درد ساق پا در زنان باردار

درد ساق پا یا شین اسپلینت در زنان باردار

- در صورت مواجه با درد ساق پا استفاده از کمپرس سرد نیز می تواند در کاهش درد و التیام آن نیز موثر باشد. علاوه برآن، این روش به کاهش التهاب ساق پا نیز کمک می کند. همچنین می توانید با استفاده از یک فنجان یخ نیز این کار را انجام دهید. به این صورت که فنجان یخ را روی ساق پای خود به بالا و پایین حرکت دهید. این کار را روزانه و تا زمانی که درد برطرف شود می توانید تکرار کنید.

- می توانید داروهای مسکن و ضد التهاب مانند ایبوپروفن استفاده کنید.

- بانداژهای فشرده سازی الاستیک نیز در کاهش درد و تورم موثر هستند.

- از ماساژور رولی نیز می توانید استفاده کنید.

- پیش از شروع انواع فعالیت های ورزشی بدن خود را به خوبی و با روش صحیح گرم کنید.

- اقدامات فیزیوتراپی مانند ورزش درمانی و استفاده از تجهیزاتی مانند مغناطیس درمانی، لیزر درمانی، شوک الکتریکی و ... نیز در درمان شین اسپلینت موثر می باشد.

در صورتی که درد ساق پای شما با بهره گیری از روش های غیر جراحی بالا بهتر نشد و همچنان ادامه داشت در این مرحله ضروری است که به فیزیوتراپ مراجعه کنید تا راهکار درمانی مناسب را به شما ارائه دهد.

درد ساق پا یا شین اسپیلینت

علت درد ساق پا یا شین اسپلینت در دوندگان

درمان شین اسپلینت به روش جراحی

برای رفع درد ساق پا و درمان شین اسپلینت به ندرت از روش جراحی استفاده می شود. با این وجود اگر درد ساق پای شما شدید است و پس از چندین ماه نیز بهبود نیافته است ممکن است پزشک روش جراحی را توصیه کند. روش جراحی نیز به این صورت می باشد که پزشک برش های کوچکی را در اطراف ماهیچه های ساق پا ایجاد می کند و برخی دردهای ناشی از این سندرم را نیز از این طریق کاهش می دهد.

پیشگیری از شین اسپلینت یا درد ساق پا

- استفاده از کفش های مناسب یا کفی های طبی

هنگام دویدن یا پیاده روی باید شرایط مناسب برای سلامتی خود و پاهایتان را فراهم کنید. زیرا اگر هنگام دویدن و برخورد با زمین پای شما به طرف داخل بچرخد این اتفاق موجب شین اسپلینت یا همان درد ساق پا می شود. اما استفاده از کفی های طبی و کفش هایی که داخل آن ها مستحکم است مانع بروز این اتفاقات ناخواسته می شود.

- با آگاهی قدم بردارید

درهنگام دویدن باید توجه داشته باشید که قدم شما جلوتر از بدنتان قرار نگیرد. همچنین از برداشتن قدم های بسیار بلند ، چرخش ناگهانی  و تغییر سرعت خود هنگام دویدن یا توقف های ناگهانی نیز خودداری کنید. زیرا تمام این اقدامات موجب وارد آمدن فشار زیادی به ساق پا شده  و منجر به شین اسپلینت می شود.

- روی تقویت عضلات ساق پای خود بیشترتمرکز کنید

ورزشکارانی که ساق پای بزرگتر و قوی تری دارند کمتر از افراد دیگر دچار درد ساق پا می شوند.همچنین شکستگی استرس تیبیایی نیز که ناشی از نادیده گرفتن درد ساق پا اتفاق می افتد، با تقویت عضلات احتمال رخ دادن آن نیز کاهش می یابد. بنابراین با انجام تمرینات استقامتی می توانید از عارضه درد ساق پا یا شین اسپلینت در امان باشید.

- در صورتی که اضافه وزن دارید سعی کنید وزن خود را کاهش دهید تا فشار کمتری به زانوها و لگن و ساق پایتان وارد شود.

برخی از تمرینات استقامتی مانند بلند کردن ساق ها، راه رفتن روی پنجه پا، حرکات کششی کف پا نیز در تقویت عضلات پایینی پا مفید هستند.


این مقاله را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

مراقبت های مهم بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های مهم بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو از اهمیت بالایی برخوردار است و در موفقیت جراحی تاثیر زیادی دارد. بیمار با رعایت تمام نکات ارائه شده توسط پزشک می تواند به نتیجه دلخواه خود از این جراحی برسد.

زانو درد در افراد مسن و سالمند - علت و راه های درمان آن

زانو درد در افراد مسن و سالمند - علت و راه های درمان آن

زانو درد در افراد مسن و سالمند یکی از رایج ترین مشکلات این افراد است و با توجه به نوع آن علل متفاوتی دارد. علل زانو درد توسط متخصص ارتوپد و اتخاذ راهکارهای درمانی مناسب می توان درد زانو را کاهش داد و از سرعت پیشرفت آن نیز جلوگیری به عمل آورد.

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری حالتی است که وقتی فرد زانوهایش را کنار هم قرار می‌دهد، بین مچ پاهایش فاصله وجود دارد. این بیماری در کودکان 3 تا 6 ساله رایج است و معمولاً با رشد بهتر می شود. اما گاهی اوقات کودکان بزرگتر یا بزرگسالان نیز می توانند بین ناهنجاری را داشته باشند.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که در آن پاهای فرد خمیده (به بیرون) به نظر می رسد، حتی زمانی که مچ پاها کنار هم جفت هستند. این ناهنچاری در نوزادان طبیعی است. اما بعد از 3 سالگی و یا بزرگسالی باید توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی شود.

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود.

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز یا استئوآرتریت که از آن با عنوان‌های بیماری دژنراتیو مفاصل یا "ساییدگی" نیز نام می‌برند، اغلب در دست ها، ران و زانوها بروز می کند.در این بیماری غضروف داخل مفصل شروع به تخریب کرده و استخوان زیرین شروع به تغییر می کند.

آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل زانوی شما تخریب می‌شود. استخوان‌های مفصل زانو به هم ساییده می‌شوند که باعث می‌شود زانوها آسیب دیده و سفت یا متورم شوند.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز مفصل لگن یا ران باعث درد و سفتی می شود و می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را سخت کند. از آنجا که آرتروز در طول زمان بدتر می شود، بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع کنید، تا شانس بیشتری برای کاهش تأثیر آن بر زندگی خود داشته باشید.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می‌کند.

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع مفصل زانو غالباً به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. فعالیت های بیش از حد زانو، غفلت کردن در انجام تمرینات ورزشی، اضافه وزن و بالا رفتن سن از جمله عواملی هستند که مفصل زانو را در معرض آسیب دیدگی و تخریب قرار می دهند.

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

اگر به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران می گردید لازم است تمامی پارامترهای مهم در انتخاب درست را مد نظر قرار دهید تا در جهت اعمال جراحی و درمان بیماری‌های مفصلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

ترمیم غضروف زانو

ترمیم غضروف زانو

عمل‌های جراحی غضروف زانو برای ترمیم، بازسازی و جایگزینی غضروف آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که به جای آسیب‌های گسترده غضروفی مانند آرتروز متوسط تا شدید زانو، آسیب های غضروفی خاصی دارند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین