علائم آرتروز لگن و ران و مهم ترین دلایل بروز آنلگنران

علائم آرتروز لگن و ران و مهم ترین دلایل بروز آن

رایج ترین علائم آرتروز لگن و ران بروز درد در ناحیه دور مفصل لگن است؛ اینگونه درد ها معمولا تدریجی بوده و با گذشت زمان بر شدت آن افزوده می شود.

بیماری آرتروز مفصل لگن و ران یکی از شایع ترین بیماری های مفصلی در میان افراد بالای40سال است که به دلیل فرسوده شدن مفصل ران رخ می دهد؛ فرسوده شدن غضروف سبب ساییده شدن استخوان ها برروی یکدیگر و باعث بروز علائمی دردناکی همچون احساس درد در ناحیه کشاله ران، احساس خشکی و سفتی در لگن و ... می شود.

آیا شما هم به درد و خشکی در مفصل ران یا لگن دچار شده اید؟ اگر دقت کرده باشید این گونه دردها در هنگام صبح و زمان نشستن و استراحت به شدیدترین حالت خود می رسد. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که درمان ها و دارو های زیادی را بر کاهش درد استفاده نموده اید؛ اما به بهبودی قابل توجه ای دست نیافته اید؛ باید هر چه سریعتر به یک جراح ارتوپد با تجربه و حاذق شهر خود مراجعه نماید. به دلیل شایع بودن این عارضه ما نیز در این مقاله به بررسی علائم آرتروز لگن و مفصل ران و نشانه های این بیماری شایع پرداخته ایم.

آرتروز لگن و ران 

آرتروز لگن و ران

آرتروز لگن و ران با چه علائمی همراه است؟

آرتروز مفصل لگن و ران یک بیماری پیشرونده و تشدید شونده است که به دنبال تحلیل رفتن و فرسایش مفصل های لگن ایجاد می شود. هر مفصل برای اینکه به آسانی بتواند حرکت کند از دو استخوان تشکیل شده است؛ برای تسهیل شدن حرکت استخوان ها نیز غضروف هایی درمیان دو استخوان قرار دارد. با افزایش سن یا وارد شدن ضربه یا تروما به غضروف ها، مفصل ها نیز در معرض آسیب و ضربه قرار می گیرد.

بیماری آرتروز لگن و ران مربوط به فرسودگی و ساییدگی مفصل ران است که گذشت زمان سبب نازک شدن لایه غضروفی و تغییر پیدا کردن جنس غضروف ها می شود. آرتروز لگن در ابتدای ظهور خود هیچ گونه علائمی را بر جای نمی گذارد اما با گذشت زمان، هر چقدر لایه غضروفی میان مفصل ران نازک تر شود؛ علائم بیمار نیز مشهود تر می شود. از رایج ترین علائم آتروز لگن و ران می توان به:

-احساس خشکی و ناراحتی شدید در ناحیه کشاله ران و باسن

-شدید شدن درد و ناراحتی در ناحیه ران و باسن هنگام بیدار شدن از خواب

-تشدید یافتن علائم آتروز لگن و ران در زمان انجام فعالیت های بدنی

-شنیدن صداهای غیرطبیعی در ناحیه ران و باسن

این علائمی که به آن اشاره شد مربوط به زمانی است که تنها لایه غضروفی بین مفصل ران نازک می شود. اما زمانی که لایه غضروفی به طور کامل از بین برود و دو استخوان بروی یکدیگر حرکت کنند؛ از این رو بر علائم آتروز لگن و ران افزوده می شود که از رایج ترین علائم آن شامل:

-حرکت مفصل ها به شدت طاقت فرسا است و بیمار توانایی خم و راست و چرخیدن به طرفین را ندارد.

-احساس خشکی و درد شدید درد ناحیه ساق پا و زانو

-تشدید شدن بیماری سبب کم کردن دامنه حرکتی بیمار و ضعیف شدن عضلات می شود؛ از این رو بیمار در هنگام راه رفتن دچار لنگش می شوند.

-در مواردی ممکن است طول یکی از پاها کمتر از آن یکی باشد.

-تسکین درد حتی با استراحت و نشستن نیز صورت نمی گیرد.

-بیمار در هنگام نشستن، راه رفتن و برخاستن، سوار و پیاده شدن از ماشین با سختی ها و دشواری هایی همراه است به عبارتی دیگر می توان گفت این بیماری با تشدید یافتن می تواند بر فعالیت های رومزه بیمار تاثیر بگذارد.

علت ایجاد آرتروز لگن و ران چیست؟

بالا رفتن سن اولین و اصلی ترین علت ایجاد آتروز لگن و ران در افراد مختلف است؛ با افزایش سن مفصل ها و غضروف ها نیز همچون پوست و دیگر اجزای بدن شروع به تحلیل رفتن می کنند و خاصیت ارتجاعی و شادابی گذشته خود را از دست می دهد. علاوه بر افزایش سن عوامل مختلفی در بروز آتروز لگن دخیل هستند که عبارتند از:

آسیب دیدن غضروف مفصل ران

بعد از افزایش سن، آسیب دیدن غضروف و مفصل ران، به دلیل وارد شدن ضربات شدید به مفصل ران مهم ترین عامل بروز علائم آتروز لگن و ران است. وارد شدن ضربه شدید به مفصل ها موجب شکستگی استخوان ها و آسیب دیدن غضروف ها می شود؛ این آسیب ها غضروف بین دو استخوان را از بین می برد و در بلند مدت باعث ساییدگی و آتروز لگن می شود.

سیاه شدن استخوان ران

سیاه شدن استخوان ران یا لگن که به نکروز معروف است؛ به دلیل تغییر در عملکرد عروق که خون را به سر استخوان ران می رساند دچار اشکالاتی می شود و خون به اندازه کافی به سر استخوان ران نمی رسد. با قطع شدن خونرسانی به سر استخوان ران، سلول های آن ناحیه می میرند و بعد از مدتی سفتی و قوام خود را از دست می دهند؛ این نرم شدن استخوان ها به تدریج سبب تغییر شکل پیدا کردن مفصل ران و ساییدگی آن می شود.

شکستگی استخوان ران

شکستگی استخوان ران در صورتی که به موقع درمان شود مشکلی را برای بیمار ایجاد نمی کند؛ اما این شکستگی ها زمانی سبب بروز آتروز و فرسودگی مفصل لگن و ران می شود که سر استخوان ران به درستی جوش نخورد و همین عامل موجب تغییر شکل و ناهماهنگی و یکنواختی بین سر استخوان ران و لگن و ساییدگی این دو استخوان بروی هم می شود.

در رفتگی مادرزادی لگن

در رفتگی مفصل ران که به دیسپلازی ران یا دیسپلازی لگن معروف است به دنبال اختلال در رشد و تکامل نیافتن مفصل ران ایجاد می شود. این بیماری به مرور زمان سبب تغییر شکل پیدا کردن استخوان مفصل ران می شود. کودک مبتلا به این عارضه در هنگام رسیدن به سن بلوغ به علائم آتروز لگن و ران دچار می شود.

عفونت مفصل ران 

بروز عفونت در مفصل ران می تواند سبب از بین رفتن غضروف استخوان ران شود و همان طور که می دانید از بین رفتن غضروف ها مساوی است با ساییدگی مفصل ران و در نهایت بروز آرتروز لگن است.

علائم آرتروز لگن و ران

علائم و نشانه های آرتروز لگن و ران

راههای تشخیص آرتروز لگن و ران به چه صورت انجام می شود؟

تشخیص دقیق علائم آرتروز لگن و ران تنها توسط جراح ارتوپد صورت می گیرد؛ زمانی که برای درمان بیماری خود به جراح یا متخصص ارتوپد مراجعه کنید؛ پزشک ابتدا در مورد علائم و سابقه پزشکی از شما سوال هایی می کند.

پزشک برای بررسی دامنه حرکتی، یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و برای بررسی دقیق تر احتمالا آزمایشات تشخیصی را به بیمار توصیه می کند. پزشک ارتوپد در طول معاینه فیزیکی چنین مسائلی را بررسی می کند:

  • ارزیابی دامنه حرکتی و مشکلات موجود در راه رفتن بیمار
  • بررسی صداهایی که در هنگام راه رفتن نمایان می شود
  • بررسی علائم آرتروز لگن و ران
  • بررسی نوع درد و شدت بیماری

راه آخر در تشخیص بیماری آرتروز لگن و ران بررسی آزمایشات تصویربرداری است. در آزمایشات تصویربرداری که عموما از طریق اشعه ایکس صورت می گیرد بافت و ساختار متراکم استخوان ها نمایان می شود. از جمله روش های تصویربرداری در تشخیص علائم آتروز لگن و ران شامل:

-گرافی ساده ( در این روش تصویربرداری، تصاویر دقیقی از ساختار های متراکم استخوان زانو ارائه می شود)

-سی تی اسکن ( در این روش از اشعه ایکس تصاویر با جزئیات دقیقی به دست می یابد)

-ام آر آی ( برای تعیین بهتر مشکل استخوان و بافت های نرم لگن به آزمایش ام آر ای ستون فقرات نیاز است )

درمان آرتروز لگن و ران

درمان آرتروز لگن و ران

برای درمان آرتروز لگن چه باید کرد؟

شاید گفتن این جمله خیلی خوشایند نباشد؛ اما آرتروز لگن و ران بیماری است که درمان قطعی ندارد اما خوشبختانه روش های درمانی زیادی برای کاهش ناراحتی و پیشگیری از بدتر شدن شرایط بیمار وجود دارد. درمان آرتروز لگن و ران بسته به نوع و علائم بیماری به دو صورت درمان های غیرجراحی و جراحی صورت می گیرد.

درمان های غیرجراحی آرتروز مفصل لگن و ران

از این روش درمانی زمانی استفاده می شود که هنوز به طور کامل غضروف مفصل تخریب نشده است به همین منظور درمان های غیرجراحی می تواند بسیار کمک کننده باشد. این درمان ها شامل:

-مصرف داروهای ضد التهاب و ضد روماتیسمی

-تزریق کورتیکواستروئیدها برای پیشگیری از التهاب

-پیشگیری از اعمال فشار مضاعف به مفصل لگن و ران

-انجام تمرینات و ورزش مخصوص آتروز لگن

-کم کردن وزن بدن

-استفاده از عصا یا واکر

درمان علائم آرتروز لگن و ران با جراحی

درمان آرتروز لگن و ران با جراحی

درمان جراحی آرتروز لگن و ران

در مواردی که شدت ساییدگی و علائم آرتروز لگن و ران به قدری زیادی باشد که روش های غیرجراحی تاثیری در بهبودی و علائم بیمار نداشته باشد در این صورت جراح ارتوپد از درمان های غیر جراحی استفاده می کند. از جمله روش های جراحی برای درمان آتروز لگن و ران شامل:

جراحی استئوتومی لگن

جراح ارتوپد در این روش جراحی با شکستن و برداشتن استخوان لگن به درمان و جراحی می پردازد. این کار با ابزارها و امکانات خاصی صورت می گیرد که پس از برش دادن استخوان و قرار دادن استخوان وضعیت جدیدی با پیچ و پلاک محکم می شود.

جراحی تعویض مفصل لگن

در روش جراحی تعویض مفصل لگن جراح ارتوپد، مفصل مصنوعی لگن را با مفصل که به آتروز دچار است جایگزین می کند. مفصل مصنوعی لگن از فلزو پلاستیک تشکیل شده است که کار به دو صورت کم تهاجمی و پرتهاجمی صورت می گیرد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس