مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگنلگن

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

آیا با مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن آشنا هستید؟

آیا از اهمیت مراقبت های بعد ازجراحی تعويض مفصل لگن در روند بهبودی آگاه هستید؟

با خواندن این مقاله از مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن مطلع شوید.

تعویض مفصل لگن معمولا از طریق دو روش زیر صورت می گیرد:

بصورت قدامی
بصورت لترال
آقای دكتر علیرضا امين جواهری تعويض مفصل لگن را از قدام لگن انجام می دهند و اين روش با وجود سختي كار برای جراح فوايد بسيار بالایی برای بيماران دارد؛ زيرا هيچ عضله ای در این تکنیک كات نمی شود و بيماران همان شب ، راه افتاده و روز بعد مرخص می شوند.

اگه تعويض مفصل لگن دير انجام شود باعث می شود ، صدمات جبران ناپذيری مانند انحراف لگن و ستون فقرات ؛ ایجاد شود.

دكتر سید علیرضا امین جواهری ، جراح و متخصص ارتوپدی در تهران و فوق تخصص جراحی زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، برای كسب اطلاعات بیشتر و معاینه حضوری با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  71062400     -      09334131004   

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

مزایای جراحی تعویض مفصل لگن از طریق قدام لگن

اين عمل جراحي 5/98 درصد احتمال موفقيت دارد و ريسك عوارض 1 تا 5/1 درصد می باشد.
شايع ترين عوارض دررفتگی مفصل لگن ، عفونت و لخته خون می باشد.
احتمال دررفتگی لگن در روش جراحی از قدام لگن بسيار پايين می باشد و ريسك عفونت و لخته خون با اقداماتی كه جراح انجام می دهد بسيار پايين می باشد.
اين عمل جراحي درتمام سنين قابليت انجام دادن دارد و محدوديت سني ندارد. پروتز های مدرن امروزی طوری طراحی شده اند که حداقل برای مدت ٣٠ سال دوام داشته باشند.
رعایت مراقبت های لازم بعد از جراحی تعویض مفصل لگن ، به منظور تسریع روند بهبودی و جلوگیری از در رفتگی مفصل لگن بعد از جراحی ، امری مهم و ضروری می باشد.

نکات مهم در مراقبت های لازم بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

در صورت وجود تورم و گرما در مفصل جراحی شده یخ گذاری انجام دهید.
یخ گذاری باید به صورت منظم بین 15الی 20 دقیقه و5 نوبت در روز انجام شود.

در طول 2 تا 3 هفته اول تنها باید به صورت طاق باز بخوابید و ازغلت زدن ، خوابیدن به پهلو و چرخش بدن یا پاها اجتناب کنید.
به هیچ عنوان مفصل ران خود را بیشتر از 90 درجه خم نكنيد.
به منظور خم نشدن مفصل ران بیش از 90 درجه ؛ هنگام نشستن روی صندلی ، تخت خواب ، سرویس بهداشتی و ... حدود 5 تا 6 سانتی متر لگن خود را بالاتر از زانو ها قرار دهید.

برای این منظور می توان از یک بالش فشرده (نیمه سفت ) بر روی صندلی استفاده کنید تا ارتفاع صندلی افزایش یابد. بالش باید به اندازه کافی سفت باشد تا وقتی روی آن می نشینید، تغییر فرم زیاد ندهد.

بيماران تا دو الي سه هفته بعداز عمل نياز به استفاده از واكر دارند و از هفته دوم به بعد مي توانند از عصا استفاده كنند و از هفته پنج عصا را كنار بگذارند.
هنگام نشستن مچ پا یا زانوهایتان را روی هم نیندازید.
از آنجايي كه نمی توانید برای برداشتن چیزهایی که نیاز دارید مرتبا خم شوید ، کنارصندلی خود یک میز بگذارید و وسایل مورد نیاز خود را روی آن قرار دهید.

روش نشستن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

صندلی دسته دار و مناسب از نظر ارتفاع و بلندی انتخاب کنید.

حتما مطالعه کنید : عمر مفید مفصل لگن چقدر است ؟


به سمت عقب صندلی روید تا پشت زانوهایتان در لبه ی صندلی قرار گیرد. پس از آن پای جراحی شده را به سمت جلو ببرید و با کمک گرفتن از دسته ی صندلی به آرامی روی آن بنشینید.

جراحی تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

روش خوابیدن روی تخت خواب بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

با نشستن بر روی لبه ی تخت، ابتدا پای جراحی نشده ی خود را روی تخت قرار دهید و با کمک بازوهایتان به سمت تخت خود را به آرامی سر دهید. سپس به آرامی پای جراحی شده ی خود را بالا بیاورید و روی تخت بگذارید.

برای بلند شدن از تخت هم می توانید بدن خودتان را به کناره ی تخت سوق دهید و با کمک دستهای خود و اهرام کردن دستانتان روی تخت بنشینید. ( باید توجه کنید که زاویه ی مفصل ران شما و تنه ی شما کمتر از 90 درجه نباشد.) سپس می توانید پای جراحی شده ی خود را به لبه ی تخت سر دهید و نهایتا در لبه ی تخت بنشینید.

اگر ارتفاع تختتان پایین است ، یک تشک دیگر به تختتان اضافه کنید یا می توانید با اضافه کردن یک بلوک زیر پایه های تختتان ارتفاع آن را افزایش دهید.

 طریقه پوشیدن لباس بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

برای پوشیدن و در آوردن لباس باید از پای جراحی شده شروع کنید. به منظور این کار باید روی یک صندلی مناسب یا لبه ی تخت بنشینید. لازم به ذکر است به منظور مراقبت بیشتر از پای جراحی شده برای پوشیدن جوراب ، شلوار و کفش و... از گیره ی دسته بلند یا پاشنه کش کفش که دسته ی بلندی داشته باشد ، استفاده کنید.

مراقبت در حین استحمام و استفاده از سرویس بهداشتی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

احتمال زمین خوردن در دستشویی و حمام بسیار زیاد است بنابراین نیاز است تا مراقبت بیشتری را مد نظر قرار دهید. برای پیشگیری از خطر زمین خوردن به موارد زیر توجه کنید:

می توانید درصورتی که مرتبا به توالت می روید از یک توالت فرنگی متحرکی درکنار تخت خود استفاده کنید.
مسیر اتاق خواب تا سرویس بهداشتی را در شب ها روشن نگه دارید.
از دمپایی های مناسب استفاده کنید تا از لیز خوردن جلوگیری کنید.
در صورت احساس سرگیجه و عدم تعادل پزشک خود را مطلع سازید.
به مدت سه ماه بعد از جراحی تعویض مفصل ران باید از توالت های فرنگی که ارتفاع آن حدود 5 سانتی متر از ارتفاع زانو درحالت ایستاده بیشتر باشد، استفاده کنید. برای بلند شدن از صندلی توالت فرنگی حتما باید از دستگیره ی محکم استفاده کنید و هرگز از جا حوله ای یا جای دستمال توالت برای بلند شدن یا نشستن کمک نگیرید.
به منظور استحمام از صندلی و فرش مناسب در زیر پای خود استفاده کنید و توجه داشته باشید که پایه های صندلی لیز نباشند و درکف حمام سر نخورند.
از نیمکت ( در وان) یا صندلی دوش ( زیر جایگاه دوش) برای استحمام خود کمک بگیرید. از دوش های دستی و شلنگ دار برای شستشوی خود استفاده کنید.
در نزدیکی محل دوش و یا نزدیک وان دستگیره های محکم تعبیه کنید تا برای جابجایی خود در حمام از آن کمک بگیرید.
برای شستشو و تمیز کردن نقاط تحتانی بدن خود ( پاها و سایر قسمت هایی که برای لمس آن ها نیاز است تا خم شوید) از ابزاری که دسته ی بلند دارند کمک بگیرید.
از چرخش های یکباره ی مفصل لگن و خم شدن بیش از 90 درجه ی آن خودداری کنید.

راه رفتن بعد از تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

نحوه ی تردد از پله ها بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

از عصا و یا نرده های محکم ، برای بالا رفتن از پله ها کمک بگیرید.
برای بالا رفتن ابتدا پای جراحی نشده ی خود را حرکت دهید و روی پله ها قرار دهید و بدنبال آن پای جراحی شده ی خود را به کمک عصا بالا ببرید.
برای پایین آمدن از پله ها هم از عصا و نرده کمک بگیرید و ابتدا عصا را در پله ی پایینی بگذارید و سپس با انتقال وزن خود به سمت عصا و کاهش فشار به مفصل لگن ، پای جراحی شده را در پله ی پایینی قرار دهید.

نکات و اقدامات لازم در محیط کار

از نشستن روی صندلی های چرخ دار اجتناب کنید . ممکن است هنگام بلند شدن از روی صندلی حرکت کنند و از شما دور شوند .
تلفن ، کاغذ یادداشت ، کامپیوتر و غیره را روی یک میز نزدیک خود قرار دهید تا برای دسترسی به این وسایل به جلو خم نشوید.
به مدت طولانی در یکجا ننشینید و به دفعات مکرر بلند شوید و راه روید.
رانندگی سه هفته بعد از جراحی و با تجویز جراح بلامانع می باشد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

 1. کامران سلیمی فرد

  باسلام بنده تعویض مفصل هیپ پای راستم عمل کردم الان دقیقا یک ماه است که عمل کردم زانوی پای راستم ورم دارد وهنگام پله رفتن اذیت می‌کند.بنده دراین یکماه تمام نکاتی که شما فرمودید و رعایت کردم بجز موقع دراز کشیدن پای راستم که عمل شده را خم میکنم عادت کردم ممکن است مشکلی برام پیش بیاد با تشکر کامران سلیمی فرد

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت ورم بعد از تعویض مفصل هیپ خیلی اشکالی نداره اگر دردناک نباشه برای اینکه اون اندام عمل شده و به مرور بهتر می شود.

 2. زمانی محمدحسین

  سلام خداقوت.ببخشید من استخوان سررانم پای چپ ۲هفته پیش شکسته .سپس بعدازعمل گفتن پیچش کردن.ایابعداز۱۴روزاگر رانندگی کنم مشکل داردیاخیر.برای کلاج گرفتن خودرو

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت تا زمان جوش خوردن کامل شما نباید رانندگی کنید و رانندگی کردن تا وقتی که جوش نخورده سم هست.

 3. فرح هادی

  سلام و عرض ادب. مادر ۶۷ ساله ای دارم که براثر افتادن لگنش شکسته و وزنش بالاس. ۵ روزه از بیمارستان مرخص شده و همچنان کنار تخت سرویس بهداشتی و توالت فرنگی مصرف میکنه و فادر به راه رفتن نیست. ایا طبیعی هست یا اجبار به راه رفتن به سرویس بهداشتی کنیم

  1. دکتر امین جواهری

   خداقوت بایستی نوع شکستگی مشخص بشه باید عکس بعد از عمل ایشون مشاهده بشه و بر مبنای آن به بیمار آموزش داده بشه که سرویس بره یا توی همان تختش باید سرویس انجام بشه.

سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس