شکستگی مفصل هیپ چگونه درمان می شود؟ران

شکستگی مفصل هیپ چگونه درمان می شود؟

شکستگی مفصل هیپ چیست؟

به شکستگی اطراف مفصل ران، شکستگی هیپ می گویند. این نوع شکستگی بیشتر در قسمت بالایی استخوان ران اتفاق می افتد. این نوع شکستگی از شایع ترین شکستگی ها در افراد مسن است که اصلی ترین علت زمینه ساز آن پوکی استخوان می باشد. البته شیوع این عارضه در میان زنان یائسه بیشتر از مردان است.

مفصل ران یا هیپ از جمله بزرگترین مفصل های بدن است که نقش مهمی در راه رفتن انسان ایفا می کند. این مفصل متصل کننده تنه به اندام تحتانی است که از قسمت های مختلفی همچون استخوان، غضروف، کپسول مفصلی، رباط ها، بورس ها و .. ساخته شده است.

مفصل ران همان مفصل لگن است که این مفصل در اصطاح پزشکی از آن به عنوان مفصل هیپ یاد می شود. این مفصل یک مفصل گوی و کاسه ای است که مفصل ران از یک گوی به نام سر استخوان ران و یک کاسه به نام حفره استابولوم تشکیل شده است.

انواع شکستگی مفصل هیپ

انواع شکستگی مفصل هیپ یا ران

دلایل شکستگی مفصل هیپ

مفصل هیپ یا ران نقش بسیار مهمی در راه رفتن بیمار دارد از این رو در صورتی که آسیب ببیند و دچار شکستگی شود بیمار را با محدودیت ها و مشکلات متعددی ایجاد می کند.

شکستگی مفصل هیپ عموما به دنبال چنین عواملی ایجاد می شود:

  • زمین خوردن ( علت اصلی شکستگی مفصل هیپ در سالمندان )
  • آسیب دیدن مفصل هیپ در اثر تصادفات رانندگی
  • شکستگی مفصل هیپ در اثر سقوط از ارتفاع

البته برخی بیماری ها و اختلالات هستند که احتمال شکستگی مفصل هیپ را افزایش می دهند که این اختلالات و بیماری ها شامل:

شکستگی مفصل هیپ در سالمندان

زمین خوردن علت اصلی شکستگی مفصل هیپ در سالمندان

علائم شکستگی مفصل هیپ

شکستگی مفصل هیپ در یک چهارم بالایی استخوان مفصل ران اتفاق می افتد از این رو علائم آن نیز در چنین مناطقی ظاهر می شود. برای مثال درد حاصل از شکستگی در ناحیه بالایی ران ایجاد شده و فرد قادر به خم کردن و چرخاندن ران خود نیست. از مهم ترین مشخصات و علائم شکستگی مفصل هیپ می توان به:

درد شدید در ناحیه بالایی کشاله ران

بیمار پس از آسیب دیدگی قادر به حرکت در آوردن پای خود نباشد

کبودی و سفتی که در ناحیه شکستگی مفصل هیپ ایجاد می شود

پای آسیب دیده کوتاه تر از پای سالم است

پای آسیب دیده به خارج بدن متمایل می شود.

انواع شکستگی های مفصل هیپ

شکستگی استخوان مفصل هیپ را برحسب اینکه در کدام ناحیه از استخوان ران ایجاد شده به سه نوع اصلی تقسیم می کنند. انواع این شکستگی ها شامل:

شکستگی اینترتروکانتریک

شکستگی اینترتروکانتریک به شکستگی هایی اطراف مفصل ران گفته می شود که در آن دو تروکانتر بزرگ و کوچک استخوان ران دچار شکستگی می شود. این نوع شکستگی بیشتر در خانم های یائسه که دچار پوکی استخوان هستند رخ می دهد.

شکستگی ساب تروکانتریک

شکستگی ساب تروکانتریک استخوان ران به نوعی شکستگی مفصل هیپ می گویند که در محدوده زیر تروکانتر کوچک تا 5سانتی متر پایین تر از آن ایجاد می شود.

شکستگی گردن ران

این نوع شکستگی ها در ناحیه گردن استخوان ران یعنی ناحیه بین سر و ناحیه تروکانتر بوجود می آید. این شکستگی ها دقیقا در وسط گردن استخوان ران یعنی محل اتصال کردن به ناحیه تروکانتر ایجاد می شود.

شکستگی مفصل هیپ به دنبال پوکی استخوان

پوکی استخوان زمینه ساز اصلی شکستگی مفصل هیپ در افراد مسن

درمان شکستگی مفصل هیپ

اصلی ترین راه درمان شکستگی مفصل هیپ، انجام جراحی است. البته نوع جراحی بسته به محل، شدت شکستگی، شرایط بدنی و سن بیماری متغییر است. از پرکاربردترین روش های جراحی شکستگی مفصل ران یا هیپ در سالمندان می تون به:

جراحی ترمیم شکستگی به کمک پیچ و پلاک

در این نوع عمل جراحی شکستگی مفصل هیپ، جراح ارتوپد از پیچ های فلزی برای ثابت کردن مفصل شکسته شده استفاده می کند. پیچ و پلاک های قرار گرفته در مفصل ران تا زمان جوش خوردگی کامل در بدن فرد آسیب دیده باقی می ماند.

جایگزین جزئی مفصل ران

از این روش جراحی زمانی برای ترمیم و اصلاح شکستگی مفصل هیپ استفاده می شود که بخشی از استخوان ران تخریب شده باشد در این صورت متخصص تعویض مفصل لگن بخشی از استخوان ران را برداشته و با یک پروتز فلزی جایگزین می کند.

تعویض مفصل ران

جراحی تعویض مفصل ران یا لگن رایج ترین روش جراحی شکستگی استخوان مفصل هیپ است و در موراد حاد شکستگی ران استفاده می شود. در این روش قسمت شکسته شده مفصل هیپ با مواد مصنوعی به نام پروتز جایگزین می شود.

پیشگیری از شکستگی مفصل هیپ در سالمندان

آموزش روش های تقویت عضلات در سالمندان به منظور پیشگیری از شکستگی مفصل هیپ

پیشگیری از شکستگی مفصل هیپ در سالمندان

از آنجایی که شکستگی مفصل هیپ از شایع ترین شکستگی ها در افراد مسن خصوصا افرادی است که از پوکی استخوان رنج می برد می باشد. از این رو بسیاری از سالمندان در معرض ابتلا به عارضه قرار دارند و احتمال اینکه دچار این نوع شکستگی شوند بسیار بالاست.

 اما سالمندان باید توجه داشته باشند برای اینکه احتمال شکستگی مفصل هیپ را به حداقل برسانید می توانند چنین کارهایی را انجام دهند. از جمله روش های پیشگیری از شکستگی مفصل هیپ در سالمندان:

داشتن تغذیه مناسب و سرشار از کلسیم و ویتامین دی

پوکی استخوان از شایع ترین بیماری ها در میان سالمندان است که بعد از سن 35سالگی روند تشکیل آن آغاز می شود.

در کنار ورزش و داشتن فعالیت بدنی موثر، تغذیه نقش عمده ای در بروز پوکی استخوان دارد به همین جهت به سالمندان پیشنهاد می شود برای پیشگیری از شکستگی مفصل هیپ از موادغذایی سرشار از کلسیم و ویتامین دی استفاده نمایند تا احتمال ابتلا به این عارضه را به حداقل برساند.

 ورزش کردن سالمندان

پیشگیری از شکستگی مفصل هیپ در سالمندان با داشتن تحرک بدنی کافی

داشتن فعالیت بدنی منظم با انجام تمرینات ورزشی مناسب

ورزش کردن در دوران سالمندی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ضرروری است که افراد مسن فعال بماند تا از عواقب بی تحرکی که از مهم ترین آن پوکی استخوان است در امان بماند. فعالیت های ورزشی در سالمندان علاوه بر اینکه موجب حفظ تحرک و کاهش بروز بیماری می شود در نشاط و ایجاد نیروی جوانی در سالمندان بسیار موثر است.

پیشگیری از زمین خوردن

از آنجایی که بیشتر شکستگی های مفصل هیپ به دنبال زمین خوردن ایجاد می شود به همین جهت سالمندان باید احتیاط لازم را در هنگام راه رفتن در خانه را رعایت کنند. همچنین علاوه بر وجود موانع هنگام راه رفتن، عدم هوشیاری به دلیل استفاده بیش از حد از داروها از دیگر دلایل زمین خوردن در سالمندان می باشد که باید به آن توجه ویژه ای داشت.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس