• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
علت لنگیدن پا چیست و چگونه اصلاح می شود؟

علت لنگیدن پا چیست و چگونه اصلاح می شود؟

مدت مطالعه: دقیقه
انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

شایع ترین علت لنگیدن پا در بزرگسالان و کودکان به دلیل وجود مشکلاتی در اندام های حرکتی است که در صورت مشاهده آن حتما باید به یک پزشک متخصص مراجعه نمود.

شایع ترین علت لنگیدن پا

لنگیدن حالتی است که در آن بیمار در هر قدمی که برمیدارد مجبور است تنه خود را به یک طرف خم کند. شاید لنگش یا لنگیدن مشکلی برای بیمار ایجاد نکند اما از جمله مشکلات آزاردهنده ای است که می تواند تاثیرات بسیار بدی بر ظاهر و زندگی شخص داشته باشد.

مفصل لگن، مفصل زانو، مچ و کف پا از جمله شایع ترین نواحی هستند که موجب لنگش یا لنگیدن پا در فرد می شوند. برای مثال اختلال دررفتگی لگن از جمله شایع ترین اختلالات در لگن است که به مرور زمان موجب لنگش در پاها می شود.

عوامل و دلایل متعددی در بروز این عارضه غیرقابل تحمل یعنی لنگیدن پا دخیل هستند که از مهم ترین آنها می توان به:

 

علت لنگیدن پا

 

تغییر شکل پیدا کردن مفصل

هر گونه تغییر در مفصل ران، زانو و مچ موجب لنگش و لنگیدن پا می شود. آرتروز که یکی از شایع ترین بیماری مفصلی است به مرور زمان موجب ساییدگی و در نهایت تغییر شکل مفصل می شود. این بیماری بیشتر مفصل زانو و لگن را درگیر می کند.

آرتروز زمانی موجب لنگش و لنگیدن پا می شود که در پی آن غضروف ها به طول کامل از بین بروند و دو استخوان تشکیل دهنده مفصل به یکدیگر سابیده شود.

شکستگی استخوان نیز از دیگر اختلالاتی است که موجب تغییر شکل پیدا کردن مفصل و در نهایت لنگیدن پا می گردد. همان طور که اشاره شده بیماری ها و اختلالات در لگن نیز می تواند موجب تغییر شکل مفاصل شوند که از شایع ترین آنها می توان به:

دررفتگی مفصل ران

نیمه دررفتگی مفصل ران یا لگن

ساییدگی مفصل ران یا لگن

ضعیف بودن عضلات و اندام های تحتانی

شاید برای شما پیش بیاید که به صورت ناگهانی قدرت تحرک خود را از دست بدهید و نتوانید به درستی حرکت کنید. در این صورت بدن تان دچار ضعف ناگهانی شده است که این ضعف با استراحت کردن نیز بهبود نمی یابد. ضعیف شدن عضلات ناحیه ران و لگن از شایع ترین نواحی هستند که می توانند موجب لنگش و لنگیدن در پاها شود.

درد در استخوان یا مفصل

به هر نوع ناراحتی و احساس درد در یک یا چند استخوان، درد استخوان می گویند. هرگونه درد در اندام های تحتانی از جمله ران و لگن می تواند موجب لنگیدن پا شود. البته درد استخوان با دردهای عضلانی و مفید متفاوت است؛ درد استخوان زمانی موجب لنگش یا لنگیدن پا می شود که بنا به چنین دلایلی رخ دهد:

جراحت و آسیب دیدگی شدید استخوان

سرطان استخوان

عفونت استخوان

سیاه شدن سر استخوان

خشکی و محدود شدن حرکت مفصل

خشکی مفصلی به معنی محدودیت در حرکت مفصل است. وقتی فردی نمی تواند مفصل خود را به راحتی حرکت دهد و احساس میکند حرکت مفصل آن نرمی قبل را نداشته و انعطاف مفصل کم شده میگویند دچار خشکی شده است.

شایع ترین علت خشکی مفصل که به مرور زمان موجب لنگش پا می شود، بیماری آرتریت است. علاوه بر آن بیماری ها و اختلالات دیگری در مفصل هستند که موجب خشکی مفصل می شود از شایع ترین آنها می توان به:

گیر کردن یک مینیسک پاره شده در داخل مفصل

استخوان سازی نابه جا در اطراف مفصل

کوتاه شدن بافت های اطراف مفصل

 

علت لنگیدن پا در کودکان چیست؟

شناسایی علت لنگش پا در کودکان خصوصا کودکان نوپایی که به تازگی شروع به راه رفتن کرده اند؛ کمی مشکل می باشد.

 

علت لنگیدن پا در کودکان

 

اما مادران باید توجه داشته باشند در صورت مشاهده چنین علامتی حتما با یک پزشک مشورت کنند. زیرا علت لنگیدن پا وابسته به چنین عواملی می باشد:

دررفتگی مادرزادی مفصل لگن

دررفتگی مادرزادی لگن در ناحیه ران جزو بیماری های مادرزادی سیستم حرکتی بدن است که در این بیماری سر استخوان ران از داخل حفره استابولوم لگن خارج می شود.

به دنبال این بیماری حرکت مفصل ران محدودتر می شود و کودک در هنگام قرار دادن پا بر روی زمین دچار لنگش می شود. همچنین در این کودکان مفصل ران طرف دررفته کوتاه تر به نظر می رسد و همین عامل موجب می شود کودک در هنگام راه رفتن دچار لنگش شود.

عفونت مفصل ران

هرگاه میکروب بتواند خود را از طریقی به مفصل برساند و در آنجا تکثیر پیدا کند می تواند موجب عفونت مفصل شود. مهم ترین علائم عفونت مفصل، درد مفصلی است که با حرکت آن شدید تر می شود و کودک قادر نیست به درستی پای آسیب دیده خود را حرکت دهد و دچار لنگش می شود.

عفونت دیسک بین مهره ای یا دیسکیت

به التهاب یا عفونت در فضای دیسک های بین مهره ای را دیسکیت یا عفونت دیسک می گویند. شایع ترین علامت دیسکیت در کودکان، کمردرد شدید است که موجب لنگش و اختلال در راه رفتن کودک می شود.

شکستی استخوان ران و ساق پا

 شکستگی تنه استخوان ران و ساق پا در کودکان معمولا به دنبال تصادفات رانندگی و یا سقوط از بلندی رخ می دهد. در نوزادان ممکن است شکستگی ران بدنبال یک زایمان سخت  ایجاد شود.

 بدنبال این نوع شکستگی کودک به دلیل دردناک بودن محل شکستگی توانایی راه رفتن را از دست می دهد و درصورتی که قادر به راه رفتن نیز باشد دچار لنگش می شود.

فلج مغزی

یکی دیگر از مهم‌ترین علایم فلج مغزی در کودکان، ناتوانی‌های حرکتی در کودک است که تا آخر عمر با او همراه است. علائم ناشی از بیماری فلج مغزی قبل از سه سالگی نمایان می شود و کودک مبتلا به این بیماری در هنگام راه رفتن دچار لنگش می باشد.

روماتیسم

روماتیسم مفصلی یکی از بیماری هایی است که امکان ابتلا به آن در کودکان بسیار بالاست؛ زیرا علت این بیماری نوعی عفونت گلویی است که توسط یک نوع باکتری با نام استرپتوکوک پدید می آید. اولین علامت بیماری روماتیسم، ایجاد تورم در مفصل های اصلی بدن است که همین عامل به مرور زمان موجب اختلال در عملکرد طبیعی بدن و بروز اختلالات حرکتی می شود.

البته علت لنگش پا در کودکان همیشه مربوط به بیماری یا اختلالی در پاها نیست زیرا عواملی مانند وارد شدن ضربه در حین بازی، کشیدگی عضله نیز می تواند در بروز این نوع دردها دخیل باشد. پس اگر لنگش بیش از یک هفته باقی بماند و به مرور زمان شدیدتر شود باید هر چه سریعتر تحت بررسی قرار بگیرد.

 

علت لنگش پا در کودکان

 

علت لنگیدن پا بعد از شکستگی چیست؟

اغلب شکستگی ها بدون هیچگونه مشکلی جوش می خورند و کارکرد عضو بدن معمولا بتدریج به وضعیت قبل از شکستگی بر می گردد. اما در برخی مواقع بنا به دلایلی بیمار پس از بهبودی کامل دچار لنگش می شود.

لنگیدن پا بعد از شکستگی یکی از شایع ترین عوارض شکستگی است که به دنبال تغییراتی که در استخوان رخ می دهد.

لنگیدن پا بعد از شکستگی می توانند به علل زیر رخ دهد:

بد جوش خوردن شکستگی

احساس درد شدید در ناحیه شکستگی

عفونت یا عفونی شدن محل شکستگی

کوتاه شدن استخوان ران

ضعف شدن عضلات ران به دلیل بی حرکت ماندن مفصل


این مقاله را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری حالتی است که وقتی فرد زانوهایش را کنار هم قرار می‌دهد، بین مچ پاهایش فاصله وجود دارد. این بیماری در کودکان 3 تا 6 ساله رایج است و معمولاً با رشد بهتر می شود. اما گاهی اوقات کودکان بزرگتر یا بزرگسالان نیز می توانند بین ناهنجاری را داشته باشند.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که در آن پاهای فرد خمیده (به بیرون) به نظر می رسد، حتی زمانی که مچ پاها کنار هم جفت هستند. این ناهنچاری در نوزادان طبیعی است. اما بعد از 3 سالگی و یا بزرگسالی باید توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی شود.

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود.

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز یا استئوآرتریت که از آن با عنوان‌های بیماری دژنراتیو مفاصل یا "ساییدگی" نیز نام می‌برند، اغلب در دست ها، ران و زانوها بروز می کند.در این بیماری غضروف داخل مفصل شروع به تخریب کرده و استخوان زیرین شروع به تغییر می کند.

آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل زانوی شما تخریب می‌شود. استخوان‌های مفصل زانو به هم ساییده می‌شوند که باعث می‌شود زانوها آسیب دیده و سفت یا متورم شوند.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز مفصل لگن یا ران باعث درد و سفتی می شود و می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را سخت کند. از آنجا که آرتروز در طول زمان بدتر می شود، بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع کنید، تا شانس بیشتری برای کاهش تأثیر آن بر زندگی خود داشته باشید.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می‌کند.

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع مفصل زانو غالباً به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. فعالیت های بیش از حد زانو، غفلت کردن در انجام تمرینات ورزشی، اضافه وزن و بالا رفتن سن از جمله عواملی هستند که مفصل زانو را در معرض آسیب دیدگی و تخریب قرار می دهند.

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

اگر به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران می گردید لازم است تمامی پارامترهای مهم در انتخاب درست را مد نظر قرار دهید تا در جهت اعمال جراحی و درمان بیماری‌های مفصلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

ترمیم غضروف زانو

ترمیم غضروف زانو

عمل‌های جراحی غضروف زانو برای ترمیم، بازسازی و جایگزینی غضروف آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که به جای آسیب‌های گسترده غضروفی مانند آرتروز متوسط تا شدید زانو، آسیب های غضروفی خاصی دارند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

 • محمد حسین عسکرپور

  سلام خسته نباشید من ۳۰ روز عمل لگن داشتم پلاتین گزاشتم بعد برا لگن عمل کردم الان اون پام بلند تر است از پایی که عمل نکردم ???? برا چیه جناب آقای دکتر ؟؟

  2
  0
  تیم محتوا
  مدیر سایت

  خدا قوت شما باید عکس رادیوگرافی رخ لگن بگیرید و تشریف بیارید مطب برای معاینه تا دقیقا بررسی شود.

  1
  1
 • علی ملاحی

  سلام آقای دکتر . یه دختر تقریبا ۶ ساله دارم یکم لاغر و یکم کم خونی دارد از کوچکی . مشکل اصلیش راه رفتن هست موقع راه رفتن پای راستش ضعیف عمل میکند و همیشه زمین میخورد یه حالتی کشان کشان پای راستش رو دنبال خود میکشد ممنون میشم راهنمایی کنیید

  0
  1
  تیم محتوا
  مدیر سایت

  خدا قوت شما باید به متخصص داخلی و آنکولوژِی مراجعه کنید و از نظر بیماری های داخلی بررسی و کمبود ها جبران شود.

  0
  0
 • حسین سواری

  سلام آقای دکتر من ۳۳سال دارم پارسال تصادف کردم برج۱۱ پای ران راستم پلاتین خورد ولی تا حالا جوش نخورد کم مونده ۵ماه میگذره ببعد به دکترم مراجع کردم بهم گفت میتونی عصاتو کنار بزاری راه بری ۳ روز از ۵ماه میگذره راه میرم پام میلنگه علت چیه .بعدش آقای دکتر زانوم خم نمیشه تقریبا۱۰ درصد مونده

  3
  0
  تیم محتوا
  مدیر سایت

  خدا قوت علت لنگش تا وقتی که جوش نخورده لنگش وجود داره و باید جوش کامل بگیره تا دیگه شما لنگ نزنید.

  2
  0
 • مائده

  سلام پسر دوساله من امروز به طور ناگهانی دچار لنگیدن پای سمت چپش شده با دستش ران سمخ چپشو میگیره میگه درد.. میتونه راه برع اما لنگ میزنه.. نظرتون چیه????

  0
  0
  تیم محتوا
  مدیر سایت

  خدا قوت اگر طی دوهفته اخیر سابقه عفونت های مثل سرماخودرگی یا اسهال داشتن می تونه به همین دلیل کیسه روی مفصل ران پسر شما متورم شده باشه اگر که این سابقه رو نداشتن حتما باید سنوگرافی مفصل هیپ انجام بشه و بیارید مطب تا بنده بررسی دقیق انجام بدم.

  4
  0
 • فامه نعیمی

  سلام دختر من 10 سالشه . داشته میپریده یهو پاش پیچ خورده و لنگ میزنه چیکار کنم ؟

  0
  0
  تیم محتوا
  مدیر سایت

  خدا قوت باید با عکس رادیولوژی رخ لگن به مطب برای معاینه مراجعه کنید تا دقیقا بررسی بشه

  4
  0
 • hpppp

  سلام جناب دکتر من در فوتبال پام پیچ خورد و صفحه رشد پام ترک برداشت و دکتر گفت جابه جایی نداشتی و پات 6هفتع بزاری کافیه بعد از دو هفته دو باره عکس گرفتم و دکتر گفت پات 70درصدش جوش خورده و دو هفته دیگه باشه کافی هست بعد از دوهفته پام رو باز کردم و الان یه یک ماهی هست که پام رو باز کردم و الان یکم لنگش دارم تو راه رفتنولی، میگن خیلی قابل دید نیست اولش خیلی لنگش داشتم و هی روز به روز بهتر شدم دکتر میگه عضلات پات، ضعیفه و طول میکشه میخواستم ببینم دلیل لنگیدن کمم چیه

  0
  0
  تیم محتوا
  مدیر سایت

  خدا قوت این مشکل مربوط به این هست که شما یک مدتی پاتون بی حرکت بوده و عضلات شما تحلیل رفته و لنگش مربوط به او هست

  3
  0
 • سعید

  سلام چند روزه تقریبا حس میکنم که پای راستم حسشو از دست داده و موقع دویدن و با راه رفتن اذیت میشمو پام چپ میشه یا نمیتونم دیگه فوتبال بازی کنم موقع شوت کردن توپ پامو نمیتونم بچرخونم و توپو بشوتم لطفا کمکم کنین و اینم بگم که فقط پای راستم این مشکلو داره

  1
  0
  تیم محتوا
  مدیر سایت

  خدا قوت حتما باید برای این مورد ستون فقرات شما بررسی بشه

  7
  2
×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین