دلایل درد لگن در مردان چیست؟لگن

دلایل درد لگن در مردان چیست؟

رایج ترین دلایل درد لگن در مردان

درد لگن در مردان می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد و علائم آن نیز در همه افراد یکسان بروز نمی کند. درد لگن در مردان در اکثر مواقع ناشی از عفونت مجاری ادراری و التهاب پروستات می باشد که بسیارهم شایع بوده و اکثر مردان با آن مواجه می شوند.علاوه بر این دلایل درد لگن در مردان ممکن است بر اثر عوامل دیگری نیز اتفاق بیفتد که در ادامه به آن می پردازیم.

-آرتروز لگن

آرتروز لگن بیماری است که بر اثر فرسودگی بافت ها بوجود می آید و معمولا در افراد پیر و میانسال اتفاق می افتد. آرتروز یا ساییدگی مفصل لگن باعث سخت شدن و درد شدید لگن می شود که بیمار از انجام فعالیت های روزمره باز می دارد.

-بوریست لگن و ران

بوریس ها کیسه هایی مملو از مایع هستند که به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. این کیسه از وارد شدن فشار اضافه به تاندون ها، رباط ها و عضلات جلوگیری به عمل می آورند. زمانی که بورس ها دچار اختلالاتی از قبیل تورم شوند دیگر نمی توانند همچون گذشته به وظایف خود عمل کنند و به همین منظور در اطراف بورس های لگن، دردناک می شود و در اصطلاح گفته میشود فرد به بوریست دچار شده است.

-سیاه شدن سر استخوان ران

سیاه شدن سر استخوان ران یا همان نککروز آواسکولار ناشی از خونرسانی ضعیف به مفصل لگن و تحلیل بافت استخوانی این منطقه می باشد. بنابراین به مروز زمان این عارضه باعث ایجاد آرتروز لگن و بروز درد هایی در ناحیه لگن می شود.

-مشکلات ستون فقرات

گاهی مسائل مربوط به ستون فقرات باعث درد در کشاله ران و لگن هم می شود که این درد در ناحیه کشاله ران و روی باسن بیماران را نگران کرده و باعث می‌شود آنها فکر کنند که لگن آنها دچار مشکل شده است بنابراین با تصور اینکه لگن دچار مشکل شده است مراجعه می کنند و زمانی که به آنها اطلاع داده می‌شود که مشکل مربوط به ستون فقرات است اظهار می‌کنند که کمر آنها مشکلی ندارد.

حتما مطالعه کنید : درصد موفقیت جراحی تعویض مفصل لگن چقدر است

درد لگن درد مردان به دنبال آرتروز

درد لگن در مردان به دنبال ساییدگی مفصل

علت درد لگن در مردان به دنبال عفونت

- عفونت سیستم ادراری

عفونت مجاری ادراری نوعی عفونت باکتریایی است که ممکن است سایر اجزای مجاری ادرار فرد شامل پیشاب، مثانه، حالب ( لوله باریکی که ادرار را از کلیه به مثانه می برد ) و کلیه ها نیز را درگیر کند.

عفونت مجاری ادرار یک عارضه شایع به حساب می آید و اکثر افراد آن را تجربه می کنند و شیوع ان در زنان بیشتراز مردان می باشد. از علائم این عارضه می توان به احساس درد در ناحیه زیرشکم یا لگن اشاره کرد. دیگر نشانه های آن نیز عبارتند از :

 احساس سوزش خفیف یا شدید هنگام دفع ادرار

 تکرر ادرار

ایجاد تغییر در رنگ و بوی ادرار

تب یا لرز

احساس درد در قسمت هایی از بدن مانند پهلوها یا کمر

پزشک متخصص جهت درمان عفونت دستگاه ادراری برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می کند.

- عفونت های ناشی از آمیزش

انتقال برخی بیماری ها و میکروب ها مانند سوزاک و کلامیدیا از طریق رابطه جنسی امکان پذیر بوده و یکی از دلایل ابتلا به درد لگن در مردان می باشد. از دیگر علامت های ابتلا به این عفونت می توان به

احساس درد در ناحیه لگن

ملتهب شدن مجرای پیشاب

و خروج ترشحات از آلت تناسلی

اشاره کرد.عفونت کلامیدیا ممکن است باعث عفونی شدن مقعد شده و بیمار در این قسمت احساس درد داشته باشد.

در بیماری سوزاک هم بیمار درد لگن و خروج ترشحات را از ناحیه تناسلی خود تجربه می کند. اگر سوزاک ناحیه مقعد را مبتلا سازد بیمار شاهد خروج ترشحات از مقعد خود خواهد بود و دفع مدفوع نیز به صورت دردناک انجام می شود.

درد لگن در مردان به دلیل عفونت

درد لگن در مردان به دنبال عفونت دستگاه ادراری

علت درد لگن در مردان به دنبال مشکلات گوارشی و دستگاه ادراری

- پروستاتیت

التهاب پروستات یا پروستاتیت ناشی از یک عفونت باکتریایی است که در این ناحیه تشکیل شده است. این باکتری ها قادرند از طریق مجرای پیشاب به درون پروستات نفوذ کرده و تکثیر پیدا کنند که در نتیجه این تکثیر، فرد دچار دردهای لگنی، درد کمر و کشاله ران می شود.

در پروستاتیت حاد نیز فرد با مشکلاتی در ناحیه آلت تناسلی خود مواجه می شود. پروستاتیت نوعی عفونت باکتریایی است که می تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود. در التهاب پروستات بیمار علاوه بر احساس درد ممکن است با نشانه های زیر نیز روبرو شود :

احساس سوزش در زمان ادرار کردن

 افزایش درجه حرارت بدن و تب

احساس لرز شدید در فرد

 حالت تهوع و استفراغ در بیمار

 اختلال در دفع ادرار

 تکرر ادرار و بیدار شدن چند باره فرد جهت دفع ادرار هنگام شب

 احساس اضطرار در دفع ادرار

 مسدود شدن مجرای ادرار وعدم توانایی در دفع ادرار که تنها از طریق روش های جراحی قابل درمان می باشد.

 دفع ادرار به صورت منقطع

 انزال دردناک

در برخی موارد نیز ممکن است التهاب پروستات بر اثر عفونت های باکتریایی نبوده و ناشی از سندروم دردهای لگنی باشد که به صورت مزمن تبدیل شده است. پزشکان در این رابطه به درمان قطعی و نتیجه گیری صد درصدی دست نیافته اند. اما چیزی که در این نوع عارضه واضح است این است که جهت درمان آن نیاز به تجویز آنتی بیوتیک نمی باشد و جهت کنترل و مدیریت این بیماری و پیشگیری از بروز سایر علائم آن باید داروهای دیگری مورد استفاده قرار گیرند.

پروستاتیت در برخی موارد نیز دارای هیچ گونه علامتی نمی باشد و پزشک از طریق آزمایش خون پی به بیماری می برد و پس از تشخیص احتمال بروز سرطان پروستات را خواهد داد.

- فتق

بروز درد های ناگهانی در قسمت تحتانی شکم ممکن است علامتی از فتق باشد. فتق هنگامی تشکیل می شود که تکه ای بافت از یک نقطه ضعیف در ماهیچه ها بیرون زده و در اغلب موارد نیز تبدیل به توده ای کوچک و دردناک می شود. هنگامی که فرد می خندد یا سرفه می کند به دلیل کشیدگی ماهیچه ها درد شدت بیشتری پیدا می کند. در اکثر مردان با افزایش سن و تضعیف ماهیچه ها این بیماری بروز می کند و جراحی تنها روش درمانی آن محسوب می شود.

درد لگن در مردان به دنبال آپاندیس

درمان دردهای لگن ناشی از مشکلات گوارشی

- آپاندیسیت

آپاندیس یکی از اندام های کوچک بدن است که در سمت راست بدن قرار گرفته است و التهاب آن یا آپاندیست می تواند باعث بروز درد در ناحیه لگن شود. علائم دیگر آپاندیس عبارتند از :

افزایش درجه حرارت بدن

کم اشتهایی یا بی اشتهایی بیمار

حالت تهوع و استفراغ

ورم کردن قسمت تحتانی شکم

اگر بیمار علاوه برعلائم بالا  درد تیزی نیز در قسمت پایین سمت راست شکم خود احساس کند نیاز فوری به پزشک و درمان فوری آن دارد.

- وجود سنگ های ادراری

هنگامی که املاح و مواد معدنی مانند کلسیم در ادرار جمع شود منجربه تشکیل سنگ می شود و به سختی از بدن دفع می شود و مشکلاتی را هنگام دفع ادراربرای فرد به وجود می آورد.

سنگ های ادراری هنگام دفع از بدن باعث درد در ناحیه لگن و کمر می شود که از علائم شایع این عارضه به حساب می آید. از دیگر علائم سنگ کلیه می توان به وجود خون در ادرار اشاره کرد. در برخی موارد پزشک از طریق تجویز دارو اقدام به درمان بیمار می کند و سنگ ها نیز از طریق دارو دفع می شوند. برخی داروها نیز در شکستن سنگ ها موثر هستند.

اما در مورد سنگ های بزرگتر حتما باید از روش جراحی برای از بین بردن آن ها استفاده کرد.

- سیستیت یا التهاب مثانه

منشاء التهاب مثانه نیز نوعی عفونت است که باعث بروز درد در ناحیه لگن می شود. سیستیت علاوه بر درد با علائم دیگری نیز همراه است :

مختل شدن دفع ادرار در فرد

جریان ادرار به صورت منقطع

تکرر ادرار

احساس سوزش در حین دفع ادرار و وجود خون در ادرار

بروز تغییراتی در رنگ و بوی ادرار

عفونت مثانه در اکثر موارد با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود.

 - باریک شدن مجرای پیشاب

باریک شدن مجرای پیشاب نیز دفع ادرار را دچار اختلال می کند و علاوه بر درد قسمت پایین شکم با علائم زیر همراه است :

احساس درد و مشکل بودن دفع ادرار

عدم کنترل مثانه و نشت ادرار

وجود خون در ادرار

درمان این عارضه معمولا از طریق جراحی امکان پذیر می باشد.

-هایپرپلازی خوش خیم پروستات

هنگامی که پروستات به دلایلی جز سرطان بزرگ شده باشد به آن هایپرپلازی خوش خیم پروستات گفته می شود. بزرگ شدن غده پروستات موجب وارد آمدن فشار به مجرای پیشاب شده که باعث درد و ناراحتی درهنگام دفع ادرار می شود و علاوه بر آن نیز فرد در ناحیه لگن خود احساس درد می کند. در شرایط وخیم تر نیز عضلات مثانه تضعیف شده و مشکلات بسیاری را برای فرد به همراه دارد. درمان این عارضه نیز شامل تغییر سبک زندگی و جراحی می باشد.

لازم به ذکر است درصورتی که دچار درد لگن مزمن هستید و هیچ یک از علائم بیان شده را مشاهده نکرده اید و دلیلی برای علت دردر خود نیافته اید حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و نسبت به درمان خود اقدام نمایید.

 

درد لگن در مردان چگونه درمان می‌شود؟

درد لگن در مردان چگونه درمان می‌شود

برای درمان مؤثر، ابتدا باید دلایل درد لگن در مردان را تشخیص بدهیم. بسته به علت اصلی، روش‌های درمانی مختلفی توصیه می‌شوند. این‌ها رایج‌ترین روش‌های درمان درد لگن هستند:

 

مصرف دارو برای کاهش درد

پزشک متخصص برای تسکین درد و درمان درد لگن، به‌ویژه در بیماری‌های عفونی، سنگ کلیه، بواسیر و مشکلات گوارشی، داروهای مسکن، ضدالتهاب، شل‌کننده‌های عضلانی، داروهای ضدافسردگی و انواع آنتی‌بیوتیک‌ها را تجویز می‌کند.

اگر بیمار در ناحیه مشخصی از لگن خود درد داشته باشد، پزشک متخصص ممکن است تزریق داروی بی‌حسی در آن ناحیه را توصیه کند تا درد بیمار تسکین پیدا کند.

 

جراحی برای درمان علت اصلی

اگر تومورهای سرطانی دلایل درد لگن در مردان باشند، از جراحی برای برداشتن آن‌ها استفاده می‌شود. میزان اثرگذاری جراحی در چنین شرایطی، به تشخیص به‌موقع آن بستگی دارد.

 

فیزیوتراپی برای تسکین درد لگن

فیزیوتراپی تأثیر بسیار مثبتی روی بعضی دردها، مانند درد عضلانی و درد در بافت‌های پیوندی، مانند استخوان‌ها و غضروف‌ها می‌گذارد. فیزیوتراپی برای این دسته از بیماران، به‌طور معمول شامل ماساژ، کشش، و تقویت عضلات است.

 

مشاوره برای درمان

واقعیت این است که مشاوره یا گفت‌وگودرمانی هم به درمان درد لگن در مردان کمک می‌کند. وقتی گفت‌وگودرمانی با درمان‌های رایج پزشکی ترکیب می‌شود، درد و سایر علائم بیماری را مؤثرتر از همیشه از بین می‌برد.

 

تغییر سبک زندگی

بسیاری از دردهای لگن با استراحت، کاهش فعالیت‌های ورزشی یا فعالیت‌های پرتنش روزمره، گرمادرمانی، و استفاده از تشک برقی، تا حد زیادی تسکین پیدا می‌کنند.

تغییر سبک زندگی، تغییر رژیم غذایی، و بهبود وضعیت بدنی مواردی کلی هستند که برای کاهش و در نهایت درمان دردهای لگن حتما باید در نظر بگیرید.

 

منبع :

nichd.nih.gov

pelvicpaindoc.com


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

 1. جوادروستا

  ضمن عرض سلام وخداقوت،مطالب ارائه شده بسیارعالی مفیدوکاربردی.

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت به شما خدا رو شکر که مطلب سایت برایی ما کاربردی و مفیید بوده است.

 2. Mohammad

  درود بر شما ممنون از مطالب مفید و خوبتون بنده شهرستان هستم در این رابطه به چه پزشکی باید مراجعه کنم

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت می تونید برای بررسی از مطب وقت بگیرید.

 3. یعقوب برزویی

  سلام خسته نباشید ببخشید من درد درطرف لگنم درد دارم فقطم لگنم

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت برای بررسی این موضوع حتما باید عکس رادیوگرافی لگن و ام آر آی کمر بگیرید و به صورت حضوری تشریف بیارید مطب تا دقیقا بررسی بشه.

 4. احمد

  ضمن سلام وتشکر چقدرخوب بود به کسیکه درد باسن دارند توصیه میشد چگونه وچه آزمایشاتی به ترتیب انجام دهد مرحله به مرحله تابتوان به نتیجه مطلوب رسید باتشکر

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت ام آر آی کمر حتما باید گرفته بشه

سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس