برای درمان آرتروز مفصل ران چه باید کرد؟لگنران

برای درمان آرتروز مفصل ران چه باید کرد؟

آرتروز مفصل ران چیست؟

آرتروز مفصل ران همان آرتروز مفصل لگن است که به دنبال تخریب غضروف ها رخ می دهد. با فرسوده شدن یا از بین رفتن غضروف ها فضای میان استخوان ها کاهش می یابد که همین موضوع موجب سایش استخوان در کنار یکدیگر می شود.

با اینکه آرتروز مفصل ران در میان افراد بالای 50سال شایع است اما جوانان به دلیل حوادث ورزشی و فشار ناشی از چاقی در معرض آرتروز قرار دارند.

شاید سوال کنید چرا آرتروز مفصل ران را همان آرتروز لگن می نامند! اگر به آناتومی مفصل ران توجه نماید جواب این سوال را متوجه می شوید.

مفصل ران یکی از بزرگترین و پرتحریک ترین مفصل های بدن است که این مفصل نقش عمده ای در راه رفتن ایفا می کند.

سطح استخوان ران توسط غضروفی به سر استخوان لگن متصل شده است که در کنار هم یک مفصل مشترک را می سازند. از این رو با ساییده شدن غضروف میان ران و لگن، هر دو استخوان درگیر بیماری آرتروز می شوند.

قسمت دردناک بیماری آرتروز مفصل ران، ساییده شدن استخوان ها برروی یکدیگر می باشد که با گذشت زمان استخوان ها برای مقابله با این عارضه شروع به ساختن استخوان ها یا خارهای استخوانی در مفصل می کنند که همین خارهای استخوانی باعث برور درد شدید در ناحیه ران و لگن می شود و بیماری آرتروز ران را به یک بیماری دردآورد و ناتوان کننده تبدیل می کند. 

آرتروز مفصل ران

آرتروز مفصل ران و لگن

آرتروز مفصل ران با چه علائمی همراه است؟

غضروف ها لایه های نرم و انعطاف پذیری هستند که در سر استخوان قرار دارند؛ با افزایش سن روند پیری غضروف ها آغاز می شود و تغییرات زیادی در غضروف مفصل ران ایجاد می شود که از مهم ترین تغییرات نازک شدن غضروف و ساییده شدن استخوان ها به یکدیگر است بروز چنین مسئله ای با علائم و دردهای زیادی همراه است که از شایع ترین علائم آرتروز مفصل ران شامل:

درد شدید در لگن

درد انتشار یافته به کشاله ران و باسن

دردی که با آغاز فعالیت شدید می شود

خشکی و سفتی شدید در هنگام راه رفتن و خم و راست شدن

قفل کردن مفصل ران

بروز صداهای غیرطبیعی از مفصل ران

شدید شدن درد در هوای سرد سال

علت آرتروز لگن در سالمندان

علت آرتروز مفصل ران چیست؟

با اینکه به طور قطع نمی توان گفت عارضه ساییدگی یا آتروز مفصل ران به چنین علتی ظاهر می شود اما افزایش سن یکی از اصلی ترین دلایلی است که موجب سابیده شدن استخوان ها و بیماری آرتروز می شود. از رایج ترین دلایل آرتروز مفصل ران میتوان به مواردی همچون:

افزایش سن

آرتروز مفصل ران ارتباط بسیاری نزدیکی با بالا رفتن سن دارد به گونه ای که حدود هشتاد درصد ساییدگی ها در افراد بالای 50سال رخ میدهد. البته وجود برخی بیماری های زمینه ای همچون پوکی استخوان و ضعیف شدن استخوان در بروز این بیماری دخیل است.

چاقی و اضافه وزن

چاقی نیز یکی دیگر از عواملی است که درصد ابتدا به آرتروز را افزایش می دهد. با بالا رفتن وزن فشار زیادی به تمامیه مفصل های بدن از جمله مفصل ران و زانو وارد می شود؛ زیرا این مفصل ها وظیفه تحمل وزن را برعهده دارند با بالا رفتن وزن بدن مسلما این فشار نیز بالاتر رفته و به مرور زمان موجب تخریب و فرسایش غضروف ها می شود.

آسیب دیدن مفصل ران یا لگن

در کنار اضافه وزن و افزایش سن عوامل دیگری همچون انجام دادن نامناسب فعالیت های روزمره، کارهای سخت و طاقت فرسا، حوادث رانندگی و .. هستند که باعث آسیب دیدن مفصل ران می شوند.

با اینکه ورزش تاثیر بسیار خوبی در تقویت عضلات و پیشگیری از آسیب دیدن مفصل می شود اما برخی حرکات ورزشی هستند که آسیب جدی به مفصل وارد کرده و یک فرد جوان را در آینده در معرض ساییدگی یا آرتروز مفصل ران قرار می دهد.

اختلالات مادرزادی مفصل لگن

دررفتگی مفصل لگن در نوزادان از جمله اختلالاتی مادرزادی در نوزاد است که در پی آن استخوان ران از محل استخوان مفصل لگن خارج می شود.

در صورتی که تشخیص و درمان بیماری دردرفتگی لگن در کودکان بعد از دو سالگی انجام شود احتمال اینکه حفره استابولوم شکل طبیعی خود را بدست آورد کم است و معمولا بیمار در سنین بالاتر، زودتر از معمول دچار استئوآرتریت (سائیدگی مفصل لگن یا ران ) میشود. اما با دیر تشخیص دادن این عارضه احتمال ابتدا به آرتروز مفصل ران وجود دارد.پ

درمان آرتروز ران در سالمندان

درمان آرتروز ران در سالمندان

آرتروز مفصل ران چگونه درمان می شود؟

درمان های غیرتهاجمی در مورادی که آرتروز مفصل ران شدید نشده باشد کمک کننده است و درد بیمار را کاهش می دهد این روش ها شامل:

استراحت کردن و به اندازه کافی خوابیدن

امتناع از وارد شدن فشار مضاعف به مفصل ران

خوداری از فعالیت هایی نظیر بالا و پایین رفتن از پله ها برای مدت کوتاهی

انجام ورزش های ملائمی نظیر شنا کردن، راه رفتن در آب، پیاده روی

درمان آرتروز لگن یا ران به کمک ورزش های مخصوص

استفاده از داروهای ضد التهاب و ضد درد برای تسکین درد

تغییر سبک زندگی با انجام کارهای نظیر کم کردن وزن و داشتن رژیم غذایی متعادل

استفاده از عصا یا واکر به منظور پیشگیری از وارد شدن فشار به لگن

استفاده از کیسه یا کمپرس آب گرم

درمان آرتروز لگن با جراحی

درمان آرتروز لگن با جراحی تعویض مفصل لگن

در مورادی که شدت بیماری آرتروز یا ساییدگی مفصل ران به قدری شدید باشد که اقدامات درمانی ساده تاثیری در تسکین درد بیمار نداشته باشد در این صورت جراح ارتوپد از روش جراحی برای درمان تخریب مفصل ران استفاده می کند. از جمله روش های جراحی برای درمان آرتروز مفصل ران شامل:

جراحی استئوتومی مفصل ران

در این روش جراحی سر استخوان ران یا حفره مفصل بریده می شود تا فشار از روی مفصل لگن برداشته شود. از این عمل به منظور اصلاح طول استخوان ها و امتداد استخوان استفاده می شود. جراحی استئوتومی در پایین گردن استخوان ران انجام می شود.

جراحی تعویض مفصل ران

در صورتی که عارضه آرتروز لگن باعث تخریب مفصل ران گردید در این صورت پزشک به کمک جراحی تعویض مفصل لگن یا ران با خارج کردن استخوان ران  حفره آسیب دیده لگن و جایگزین کردن آن با یک مفصل مصنوعی، به درمان آرتروز مفصل ران و لگن می پردازد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس