قبل از جراحی تعویض مفصل زانو با مزایا و معایب آن آشنا شویدزانو

قبل از جراحی تعویض مفصل زانو با مزایا و معایب آن آشنا شوید

جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو از جمله جراحی های باز و پر تهاجمی است؛ یعنی بدین معنا که جراح ارتوپد جهت دستیابی به منطقه آسیب دیده باید بخش از مفصل زانو را برش بزند تا به بخش آسیب دیده دست یابد. پس مسلما انجام چنین جراحی در کنار مزایا و فواید زیادی که دارد و باعث کاهش درد بیمار می شود اما از معایبی نیز برخوردار است.

با اینکه موضوع این مقاله در مورد مزایا و معایب تعویض مفصل زانو است اما برای بررسی این مسئله ابتدا باید با کاربرد و نحوه انجام جراحی آشنا شوید تا بهتر بتوانید مزایا و معایب تعویض مفصل زانو را درک کنید.

جراحی تعویض مفصل زانو یک روش جراحی زانو است که در آن بخش آسیب دیده و تخریب شده مفصل زانو با یک مفصل مصنوعی تعویض می شود.

اما مسئله مهمی که در اینجا بسیار اهمیت دارد این است که به کمک این جراحی چه مشکلات و آسیب هایی را می توان درمان کرد؟ و چه آسیب هایی هستند که نیاز به تعویض مفصل دارند؟

آسیب های زانو

درمان انواع آسیب های زانو با جراحی تعویض مفصل زانو

کاربرد جراحی تعویض مفصل زانو

زانو درد از جمله مشکلاتی است که بسیاری از افراد درگیر آن هستند. عموما همه ما در چنین شرایطی برای خلاصی از درد  با استفاده از درمان های خانگی همچون بانداژ کردن و مصرف قرص های مسکن به درمان زانو درد خود می پردازیم.

هیچ کدام از این کارها اشتباه نیستند و در اغلب موراد مشکلات زانو با همین روش ها درمان می شوند. اما در این میان برخی دردهای زانو را باید جدی گرفت زیرا با گذشت زمان ممکن است باعث آسیب جدی به زانو شوند.

روش های درمانی زیادی برای درمان و مقابله با دردهای زانو وجود دارد که جراحی زانو یکی از آن روش هاست و معمولا به عنوان آخرین روش شناخته می شود. از روش جراحی تعویض مفصل زانو برای درمان بیماری ها و اختلالاتی از قبیل:

آرتروز زانو

پوکی استخوان

آرتریت زانو

روماتیسم زانو

آرتریت روماتوئید

تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو

انواع جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو به روش های مختفی انجام می شود که جراح ارتوپد با توجه به سن، شرایط بدنی، سلامت عمومی بیمار و میزان مزایا و معایب جراحی تعویض مفصل زانو بهترین گزینه را انتخاب می کند.

چهار روش عمل جراحی تعویض مفصل زانو وجود دارد که از کم تهاجمی ترین آن ها به پرتهاجمی آنها شامل:

جراحی تعویض اصلاحی مفصل زانو

جراحی تعویض کاسه زانو ( این جراحی به جراحی آرتروپلاستی نیز معروف است)

جراحی تعویض جزئی مفصل زانو

جراحی تعویض کامل مفصل زانو

هدف از توضیح این بخش بررسی میزان عوارض و معایب جراحی تعویض مفصل زانو نسبت به نوع جراحی است. هر چقدر جراحی تعویض مفصل زانو پرتهاجمی تر و به صورت باز انجام شود؛ عوارض بیشتری بیمار را تهدید میکند.

برای مثال مسلما جراحی تعویض کامل مفصل زانو، چون به صورت باز و پرتهاجمی انجام می شود؛ معایب بیشتری دارد.

جراحی آرتروپلاستی

تعویض مفصل زانو به کمک جراحی آرتروپلاستی

جراحی تعویض مفصل زانو برای چه افرادی ضروری است؟

یکی از موثرترین عواملی که در میزان مزایا و معایب جراحی تعویض مفصل زانو بسیار تاثیر گذار است؛ رسیدن به پاسخ این سوال می باشد که آیا انجام این جراحی برای این بیمار ضروری است یا خیر.

در صورتی که بیماری به جراحی تعویض مفصل زانو نیازی نداشته باشد و زانو درد وی با درمان های غیرجراحی تسکین بیابد. اما جراح به اشتباه دست به عمل کردن بیمار بپردازد؛ این جراحی نه تنها فواید و مزایایی برای بیمار ندارد بلکه مشکلات و معایب زیادی را برای بیمار به همراه می آورد.

با اینکه ارزیابی این مسئله، یعنی انجام این جراحی برای بیماری ضروری است یا خیر برعهده پزشک و جراح ارتوپد است اما خود بیمار نیز در این موضوع دخیل است. پس بهتر است قبل از جراحی با زانودردهایی که این جراحی برایشان ضروری است آشنا شوید:

1-زانودردهایی که در کنار درد با سفتی و خشکی شدید در زانو همراه هستند.

2-زانودردهایی که مانع از انجام فعالیت های روزمره همچون پیاده روی و بالا و پایین رفتن از پله ها و...

3-زانو درد هایی که تداوم دارند و در زمان استراحت نیز ظاهر می شود.

4-زانودردهایی که با ورم و التهاب شدید همراه هستند.

5-آسیب های شدید که باعث دفرمه یا بدشکل شدن زانو می شود.

6-زانودردهایی که به هیچ یک از روش های درمانی غیرجراحی پاسخ مثبتی نداده اند.

پس همان طور که ملاحظه کردید؛ ضروری بودن یا نبودن انجام یک جراحی یک اصل مهم در کم شدن میزان معایب جراحی تعویض مفصل زانو است؛ به همین جهت اغلب پزشکان ارتوپد، جراحی تعویض مفصل زانو را به عنوان آخرین راه درمان مشکلات و دردهای زانو می دانند.

محل زخم جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت از زخم های جراحی تعویض مفصل زانو

مزایا و فواید تعویض مفصل زانو

مهم ترین مزایای تعویض مفصل زانو، تسکین و التیام درد بیمار است. همان طور که اشاره شد جراح ارتوپد در طی جراحی تعویض مفصل زانو، پس از خارج کردن مفصل آسیب دیده زانو آن را با پرتز یا ایمپلنت های فلزی یا پلاستیکی جایگیزین می کند و همین کار موجب می شود بیمار از درد و التهاب شدید زانو خلاص شود.

فایده دیگر جراحی تعویض مفصل زانو، بهتر شدن عملکرد زانو است. با اینکه بیمار تا مدت ها بعد از جراحی قادر نیست به درستی راه برود اما پس از گذشتن دوره نقاهت جراحی تعویض مفصل، بسیاری از افراد قادرند به راحتی راه بروند.

مزیت مهم دیگر این جراحی برای ورزشکاران و افرادی است که به فعالیت های سنگین مشغولند زیرا با تعویض شدن مفصل و از بین رفتن علائم بیماری، این افراد قادرند به راحتی به فعالیت های خود ادامه دهد و روند عادی زندگی را طی کنند.

خوشبختانه مزایا تعویض مفصل زانو بسیار بیشتر از معایب آن است و دلایل آن به خاطر پیشرفت کردن روش های جراحی تعویض مفصل زانو است. از رایج ترین فواید ومزیت های تعویض مفصل زانو شامل:

از بین رفتن درد و ورم بیمار

کم شدن عوارض بیهوشی ( زیرا امروزه این جراحی بیشتر به صورت بی حسی موضعی انجام می شود)

کم شدن خطر بروز عفونت و خونریزی

کوتاه شدن مدت بستری در بیمارستان

از بین رفتن صداهای غیرطبیعی مفصل زان

عوارض و معایب تعویض مفصل زانو

با اینکه گفته شد جراحی تعویض مفصل زانو از مزایای زیادی برخودار است اما این بدین معنا نیست که این جراحی هیچگونه معایب و خطری به همراه ندارد.

مشابه هر عمل جراحی، جراحی تعویض مفصل زانو نیز با معایب و عوارضی همراه است که از شایع ترین عوارض جراحی تعویض مفصل زانو می توان به:

عفونت کردن مفصل زانو

لخته شدن خون در مفصل زانو

خراب شدن مفصل جایگزین ( پروتز یا ایمپلنت فلزی یا پلاستیکی)

شل شدن ایمپلنت یا مفصل مصنوعی

محدود شدن دامنه حرکتی بیمار

حمله قلبی

آسیب دیدگی عصب های زانو در حین انجام جراحی

واکنش آلرژیک بدن به مفصل جایگزین

عوارض تعویض مفصل زانو

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

همان طور که اشاره شد با روی کار آمدن روش های نوین جراحی ، معایب جراحی تعویض مفصل زانو تا حد زیادی کاهش یافته است و عموما چنین عوارضی در افراد جوانی که از سلامت عمومی بالایی برخودارند کم تر شایع است.

بروز چنین عوارض در بیمارانی که به مشکلات قلبی و دیابتی دچار هستند و یا از سیستم ایمنی ضعیفی برخودارند؛ بیشتر است. همچنین شیوع چنین خطراتی در افراد سالمند و مسن نیز بیشتر می باشد.

به طور کلی می توان گفت کم شدن معایب تعویض مفصل زانو بستگی به عوامل نظیر:

سن بیمار

سلامت عمومی و شرایط بدنی بیمار

نوع جراحی تعویض مفصل زانو

باتجربه بودن جراح ارتوپد

دنبال کردن فعالیت توانبخشی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

پس به هیچ وجه نگران نباشید؛ زیرا یک جراح ارتوپد حاذق و با تجربه روشی را برای درمان و تعویض مفصل زانو انتخاب می کند که متناسب با شرایط بدنی شما باشد و کم ترین خطر و عوارض را برجای بگذارد.

تعویض پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

 

اقدامات کاربردی برای کاهش معایب جراحی تعویض مفصل زانو

رعایت دستورالعمل های لازم و مراقبت های ویژه بعد از جراحی، از دیگر کارهایی است که در بهبودی سریعتر و کاهش معایب جراحی تعویض مفصل زانو بسیار موثر است. مانند هر جراحی دیگر این عمل نیز نیاز به مراقبت های خاصی دارد که شامل:

مراقبت از زخم برای پیشگیری از بروز عفونت

مراقبت از زخم ها یک اصل اساسی در پیشگیری از بروز عفونت و خونریزی بعد از جراحی است. به همین منظور، پانسمان زخم ها باید هر سه روز یکبار تعویض شود و بیماران در هنگام حمام رفتن به هیچ عنوان نباید لیف یا صابون به محل زخم خود بزنند.

خشک کردن زخم های جراحی نیز به اندازه تعویض پانسمان ها اهمیت دارد؛ بیمار و اطرافیان بیمار باید توجه داشته باشند بعد از حمام محل زخم را به طول کامل با گاز استریل خشک کنند.

تمرینات توانبخشی بعد از جراحی تعویض مفصل را جدی بگیرید

کم شدن دامنه حرکتی یکی از شایع ترین معایب تعویض مفصل زانو است که علت اصلی آن توجه نکردن به دوره های توانبخشی بعد از جراحی است.

بیمار برای بهبودی سریعتر و رسیدن به نتایج مطلوب در عمل تعویض مفصل زانو نیاز به دوره های توانبخشی دارند که این دوره ها شامل:

-آموزش نحوه صحیح راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

-انجام حرکات ورزشی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو به منظور افزایش استقامت و انعطاف پذیری زانو

راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو

آموزش راه رفتن با واکر بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

-ماساژ درمانی بافت زانو

-یخ درمانی و گرما درمانی

-الکتروتراپی

مصرف منظم دارو تجویز شده

از آنجایی که جراح ارتوپد به طول کامل با مزایا و معایب جراحی تعویض مفصل زانو آشنا است. از این رو برای بهبودی سریعتر بیمار و جلوگیری از بروز عوارض جراحی زانو برای بیماری یکسری داروهای آنتی بیوتیک و ضد لخته شدن خون تجویز می کند تا بدین طریق از بروز عفونت و لخته شدن خون در اندام های تحتانی جلوگیری به عمل بیاورد.

همراهان عزیز سایت دکتر جواهری اگر در خصوص مراقبت ها و مزایا و معایب جراحی تعویض مفصل زانو سوالی داشتید؛ میتوانید سوالات خود را در همین زمینه از دکتر علیرضا امین جواهری بپرسید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  1. علی محمد سایقان

    سلام اطلاعات مفید و همه فهم بود.من چنتا سوال داشتم همنجا میتونم بپرسم یا روش دیگری هست

    1. دکتر امین جواهری

      خدا قوت خدا را شکر که برای شما مفید بوده است بله در همین جا پاسخ شما رو می دهم

سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس