• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
آیا تعویض مفصل زانو درد دارد؟

آیا تعویض مفصل زانو درد دارد؟

مدت مطالعه: دقیقه
انتشار : ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

سوال بسیاری از بیماران این است که آیا تعویض مفصل زانو درد دارد ، جواب این است که هرکسی میزان تحمل درد متفاوتی دارد، و هیچ دو بیماری مشابه نیستند زیرا زانوهای ما مفاصل پیچیده ای هستند.

جراحی تعویض زانو یک جراحی ارتوپدی رایج در ایالات متحده است که انتظار می رود تا سال 2040 تعداد جراحی های انجام شده از آن در سال به 1 میلیون مورد برسد. ثابت شده است که جراحی تعویض زانو باعث تسکین درد، بهبود تحرک و کیفیت زندگی می شود، اما همچنین سابقه بدی نیز دارد: دردناک بودن این جراحی. بیمارانی که این روش را در نظر می گیرند اغلب مردد هستند زیرا شنیده اند که جراحی زمان بهبودی طولانی دارد و آنها مطمئن نیستند که آیا درد و زمان بهبودی طولانی ارزش مزایای آن را دارد یا خیر. 

آیا به جراحی تعویض مفصل زانو فکر می کنید؟ بیایید ابتدا به حقایق نگاه کنیم- انتظار می‌رود که اکثر زانوهای  تعویض‌ شده بیش از 15 سال عمر کنند، و طبق آمار اخیر، سه تا شش هفته میانگین زمانی است که پس از جراحی برای از سرگیری بیشتر فعالیت‌های روزانه طول می‌کشد.

چه انتظاری باید داشته باشم؟

توجه به این نکته مهم است که هرکسی میزان تحمل درد متفاوتی دارد، و هیچ دو بیماری مشابه نیستند زیرا زانوهای ما مفاصل پیچیده ای هستند. زانوها بعد از مفصل ران دومین مفصل بزرگ بدن هستند. به این ترتیب، تعویض مفصل زانو یک جراحی پیچیده است که شامل تنظیم کردن رباط‌ها، بریدن استخوان‌های مفصل زانو و جایگزینی قسمت‌هایی از مفصل زانو با قطعات مصنوعی است. دستکاری مفصل زانو برای قرار دادن قطعات مصنوعی منجر به درد بعد از عمل می شود. درد بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو به دلیل بهبود، کشش، خم شدن و چرخشی است که زانو باید بعد از جراحی داشته باشد.

حتما مطالعه کنید : علت ورم پا بعد از عمل تعویض مفصل زانو

برای کمک به کاهش درد چه کاری می توانم انجام دهم؟

پس از اتمام جراحی تعویض مفصل زانو، ضروری است که بیمار هر چه زودتر از جای خود بلند شود و روی زانوی جدید راه برود تا از لخته شدن خون جلوگیری شود. فشار آوردن به مفصل تازه عمل شده و همچنین خم کردن زانو باعث درد اولیه می شود اما با ادامه بهبودی این درد محو می شود. خوشبختانه، تکنولوژی جراحی تعویض مفصل زانو و مدیریت درد نسبت به روزهای اول انجام این عمل، بسیار پیشرفت کرده است، بنابراین امروزه جراحی های تعویض مفصل زانو درد کمتری را شامل می شود و بیماران می توانند سریعتر از همیشه بهبود یابند.

آیا بعد از جراحی تعویض مفصل زانو درد شدیدی خواهم داشت؟

پس از تعویض اولیه زانو باید انتظار درد را داشت، اما این درد نباید شدید باشد. چند روز اول پس از جراحی ، بالاترین سطح درد وجود دارد، اما پزشک شما را با داروهای مسکن مناسب برای میزان درد شما، ترخیص کرده و به خانه می فرستد.

پس از جراحی تعویض مفصل زانو اکثر افراد در حدود شش ماه به طور کامل بهبود می یابند. ممکن است در طول دوره بهبودی مقدار کمی درد و تورم وجود داشته باشد، اما این طبیعی است. اگر بعد از جراحی تعویض مفصل زانو دچار درد شدیدی شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است عوارضی را تجربه کنید که نیاز به درمان های دیگری داشته باشند.
چه مدت پس از تعویض کامل زانو به داروی مسکن نیاز خواهم داشت؟
درد، تورم و کبودی پس از جراحی تعویض مفصل زانو طبیعی است، چه برای تعویض جزئی مفصل زانو و چه برای تعویض کامل آن. پس از جراحی، شما را با داروهای ضد درد خوراکی به خانه می‌فرستند، که تا چند هفته پس از جراحی آنها را مصرف می‌کنید.

متداول‌ترین داروهای مسکن تجویز شده پس از جراحی تعویض مفصل زانو شامل ناپروکسن سدیم، ایبوپروفن و استامینوفن است. اگر مسکن‌هایی که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند تسکین کافی را ارائه ندهند، پزشک می‌تواند دارویی قوی‌تر مانند هیدروکودون یا مسکن‌های ضددرد اپیود را تجویز کند. مواد مخدر مسکن‌های اعتیادآوری هستند و می‌توان آنها را با خیال راحت بعد از جراحی مصرف کرد، اما در صورت انتخاب این داروها، مدت زمان مصرف آن باید تا حد امکان محدود شود. لطفاً قبل از جراحی در مورد پروتکل های دردی که بعد از عمل استفاده می شود با پزشک خود صحبت کنید

حتما مطالعه کنید : بعد از عمل تعویض مفصل زانو چی بخوریم

کارهایی که نباید بعد از تعویض مفصل زانو انجام داد

پس از انجام عمل تعویض جزئی یا کامل مفصل زانو، حرکات خاصی وجود دارد که باید از انجام آنها خودداری کنید تا از آسیب مجدد زانو یا ایجاد درد جلوگیری شود.

  • از هر گونه خطر افتادن اجتناب کنید – پس از جراحی زانو، مدتی طول می کشد تا قدرت و تعادل در ساق پایتان را به دست آورید و احتمال افتادنتان افزایش می یابد. از فعالیت‌هایی مانند بالا رفتن از نردبان خودداری کنید و هنگام استفاده از پله‌ها مراقب نرده‌ها باشید. همچنین باید از پیاده روی یا پیاده روی در زمین های ناهموار تا زمانی که زانوی شما به درستی بهبود نیافته است خودداری کنید.
  • برای مدت طولانی ننشینید – نشستن طولانی مدت پس از جراحی تعویض مفصل زانو با خطر بیشتر لخته شدن خون در ارتباط است. مطمئن شوید که پس از عمل فعالیت کافی سبک برای کمک به بهبودی تان را انجام می دهید.
  • دویدن - دویدن سه برابر بیشتر از راه رفتن به زانو فشار وارد می کند. از دویدن در زمانی که در حال بهبودی جراحی تعویض مفصل زانو هستید تا زمانی که پزشکتان آن را اجازه نداده است، خودداری کنید.

چه چیزی می تواند سال ها پس از تعویض زانو باعث زانو درد شود؟

زانوی تعویض شده برای همیشه دوام نمی آورد. اکثر زانوهای تعویضی عملکرد خوبی دارند و 10 تا 20 سال بعد از عمل هیچ مشکلی برای بیماران ایجاد نمی‌کنند. هنگامی که سال ها پس از تعویض زانو پس از 10 سال یا بیشتر دردی رخ می دهد، معمولاً به دلیل یکی از این چهار مشکل زیر در تعویض زانو است.

تحریک بافت نرم اطراف زانو - شایع ترین درد بیمارانی که سال ها پس از تعویض زانو رخ می دهد، بافت نرم اطراف زانو است. بیماران هنوز چندین تاندون، رباط و عضلات اطراف زانویشان دارند که ممکن است با فعالیت‌های مختلف تحریک شوند.
ایمپلنت شل می شود - شل شدن ایمپلنت یکی از دلایل درد است که می تواند سال ها پس از جراحی تعویض مفصل زانو ایجاد شود. شل شدن ایمپلنت معمولاً در اثر ساییدگی و پارگی در طول زمان ایجاد می‌شود، اگرچه می‌تواند در اثر ورزش شدید یا چاقی تشدید شود. شل شدن ایمپلنت می تواند باعث درد و همچنین بی ثباتی در زانو و تغییر در راستای مفصل زانو شود.
عفونت - میزان عفونت بعد از جراحی زانو بسیار کم است، حدود 1 درصد. اگر عفونت در اطراف اجزای تعویض شده زانو ایجاد شود، درمان آن با آنتی بیوتیک دشوار است. برای کنترل عفونت ممکن است جراحی تجدید نظر لازم باشد.

حتما مطالعه کنید : عمل تعویض مفصل زانو چقدر طول میکشد

آیا در مورد تعویض مفصل زانو سوالی دارید؟

جراح ارتوپد دکتر علیرضا امین جواهری با کمال میل به سوالات شما پاسخ می دهد و به شما کمک می کنند تا بهترین استفاده را از تعویض مفصل زانو ببرید و بتوانید سال ها استفاده بدون درد از زانوی جدید خود داشته باشید. وقت ویزیت خود را همین امروز تعیین کنید.


این مقاله را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری حالتی است که وقتی فرد زانوهایش را کنار هم قرار می‌دهد، بین مچ پاهایش فاصله وجود دارد. این بیماری در کودکان 3 تا 6 ساله رایج است و معمولاً با رشد بهتر می شود. اما گاهی اوقات کودکان بزرگتر یا بزرگسالان نیز می توانند بین ناهنجاری را داشته باشند.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که در آن پاهای فرد خمیده (به بیرون) به نظر می رسد، حتی زمانی که مچ پاها کنار هم جفت هستند. این ناهنچاری در نوزادان طبیعی است. اما بعد از 3 سالگی و یا بزرگسالی باید توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی شود.

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود.

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز یا استئوآرتریت که از آن با عنوان‌های بیماری دژنراتیو مفاصل یا "ساییدگی" نیز نام می‌برند، اغلب در دست ها، ران و زانوها بروز می کند.در این بیماری غضروف داخل مفصل شروع به تخریب کرده و استخوان زیرین شروع به تغییر می کند.

آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل زانوی شما تخریب می‌شود. استخوان‌های مفصل زانو به هم ساییده می‌شوند که باعث می‌شود زانوها آسیب دیده و سفت یا متورم شوند.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز مفصل لگن یا ران باعث درد و سفتی می شود و می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را سخت کند. از آنجا که آرتروز در طول زمان بدتر می شود، بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع کنید، تا شانس بیشتری برای کاهش تأثیر آن بر زندگی خود داشته باشید.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در  جوانان

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می‌کند.

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع مفصل زانو غالباً به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. فعالیت های بیش از حد زانو، غفلت کردن در انجام تمرینات ورزشی، اضافه وزن و بالا رفتن سن از جمله عواملی هستند که مفصل زانو را در معرض آسیب دیدگی و تخریب قرار می دهند.

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

اگر به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران می گردید لازم است تمامی پارامترهای مهم در انتخاب درست را مد نظر قرار دهید تا در جهت اعمال جراحی و درمان بیماری‌های مفصلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

ترمیم غضروف زانو

ترمیم غضروف زانو

عمل‌های جراحی غضروف زانو برای ترمیم، بازسازی و جایگزینی غضروف آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که به جای آسیب‌های گسترده غضروفی مانند آرتروز متوسط تا شدید زانو، آسیب های غضروفی خاصی دارند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین