• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
آب درمانی و آرتروز لگن

آب درمانی و آرتروز لگن

مدت مطالعه: دقیقه
انتشار : ۰۱ مهر ۱۴۰۲

آب درمانی برای بیماران مبتلا به آرتروز لگن، آرتروز زانو و آرتروز ستون فقرات به دلیل کاهش فشار وارده به مفاصل، گزینه بسیار مناسبی است. در آرتروز لگن آب درمانی باعث کاهش برخی نشانه های بیماری و بهبود بیمار میشود.

ورزش بخشی جدایی ناپذیر از رویه‌ی درمان آرتروز است، زیرا به تقویت و تثبیت مفاصل کمک می کند و از آسیب بیشتر جلوگیری می کند. برای بیمارانی که از آرتروز لگن رنج می برند درد ناشی از ورزش منظم می تواند غیرقابل تحمل باشد. از این رو، آب درمانی برای بیماران مبتلا به آرتروز زانو ، آرتروز لگن و آرتروز ستون فقرات به دلیل کاهش فشار وارده به مفاصل، گزینه بسیار مناسبی است .

آرتروز یک بیماری فرسایشی یا دژنراتیو است که باعث  تجزیه غضروف انتهای مفاصل و در نتیجه دشوار کردن حرکت صاف از بین بردن سطح ضربه گیر بین مفاصل می‌شود. هنگامی که غضروف وجود ندارد، انتهای ناهموار استخوان های مجاور به هم ساییده می شود و باعث ایجاد درد، سفتی و تورم در مفصل می شود. به دلیل، فعالیت‌های ورزشی نسبتاً زیادی، مانند پیاده‌روی، دویدن یا سایر اشکال ورزش هوازی، به نظر می‌رسد که این علائم را بدتر می‌کنند.

 

آب درمانی چیست؟

آب درمانی شامل تمرینات خاصی است در یک استخر آب گرم انجام داده‌ می‌شود. دمای آب معمولاً 33 تا 36 درجه سانتیگراد است که گرمتر از یک استخر معمولی است.

آب درمانی

آب درمانی می تواند مفید باشد فارغ از اینکه چه تعداد از مفاصل شما درگیر شده اند. گاهی اوقات اگر جراحی تعویض مفصل انجام داده اید یا اگر کمردرد، اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت پسوریاتیک و یا آرتروز دارید استفاده می شود، اما می تواند برای انواع دیگر آرتریت نیز استفاده شود.

آب درمانی محیطی ایده آل را برای ورزش بیماران فراهم می کند زیرا نیروی شناور آب با کشش گرانش رو به پایین مقابله می کند و در نتیجه وزن وارد شده بر روی مفاصل را کاهش می دهد. مطالعات نشان داده اند که تا 50 درصد وزن بدن در آب تا کمر و 90 درصد وزن در آب تا عمق گردن پشتیبانی می شود.

بیمارانی که از آرتروز رنج می برند به دلیل افزایش درد ناشی از ضربه، اغلب قادر به انجام تمرینات سنتی زمینی نیستند و این درحالیست که در یک محیط حمایتی مانند آب، می توانند تمرینات تقویتی یا استقامتی مشابهی را با بهره مندی از مقاومت ملایم و همچنین درد کمتر انجام دهند.

آب درمانی با ایروبیک آبی متفاوت است، که می تواند بسیار سخت باشد، زیرا به طور کلی بیشتر بر روی حرکات آهسته و کنترل شده و آرامش تمرکز دارد.

ورزش‌های ایروبیک اغلب شبیه تمرین‌هایی هستند که در فیزیوتراپی و برنامه‌های ورزشی سنتی مبتنی بر زمین انجام می‌شوند. نمونه هایی از تمرینات معمولی عبارتند از:

ورزش های ایروبیک

 • کشش عضلات همسترینگ، کمر، قسمت بالایی پشت و گردن.
 • تمرینات تقویتی مانند استفاده از هالترهای فومی که در برابر مقاومت آب عمل می کنند.
 • دوچرخه از جمله ورزش های دوچرخه در آب یک تمرین هوازی آسان و موثر در آب است که می توانید آن را امتحان کنید. برای انجام این تمرین، باید تکیه گاه دیوار استخر را پیدا کنید و سپس بازوی خود را روی آن قرار دهید. مطمئن شوید که می توانید از آن دیوار آویزان شوید، بدون اینکه به پایین سر بخورید. این فعالیت با استفاده از تیوپ شنا نیز قابل انجام است به شکلی که از آن به عنوان تکیه گاه استفاده شود. حرکت دوچرخه را حدود 20 دقیقه ادامه دهید و مدت زمان را به تدریج افزایش دهید.
 • پیاده روی: بدن خود را غوطه ور کنید و اجازه دهید ماهیچه هایتان شل شوند، سپس به مدت پنج دقیقه در آب راه بروید تا گردش خون شما جریان یابد. راه رفتن ساده در آب تا کمر می تواند مزایایی برای در آرتروز لگن و آرتروز زانو داشته باشد. شناور بودن در آب برخلاف راه رفتن یا دویدن روی زمین سفت، از زانوها  و لگن در برابر ضربه های زیاد محافظت می‌کند.
 • آی چی: شکل ترکیبی تای چی که از حرکات آهسته و ملایم و تمرکز بر آرامش و تنفس کنترل شده برای ایجاد تعادل، قدرت و انعطاف پذیری مفاصل استفاده می کند.
 • چمباتمه زدن در زیر آب: چهارزانو نشستن در داخل آب، ورزشی سینماتیک با زنجیره بسته عالی برای تقویت عضلات چهارسر ران و لگن است.

آب درمانی علاوه بر کاهش علائم، اثرات مهمی بر سیستم قلبی عروقی نیز دارد. بیماران بهبود عملکرد قلب و بهبود گردش خون در عضلات و مفاصل خود را تایید کرده اند همین مورد به تنهایی به تقویت قدرت و تسهیل هر گونه فرآیند بهبودی کمک می‌کند.

حتما مطالعه کنید: علائم آرتروز لگن

آب درمانی چگونه کمک می کند؟

آب درمانی می تواند به طرق مختلف به شما کمک کند:

 • گرمای آب به ماهیچه های شما اجازه می دهد تا آرام شود و درد مفاصل را کاهش دهد و به شما کمک کند به راحتی ورزش کنید.
 • آب وزن شما را کاهش می‌دهد  که به تسکین درد و افزایش دامنه حرکت در مفاصل شما کمک می کند.
 • از آب می توان برای ایجاد مقاومت در برابر حرکت مفاصل استفاده کرد. با فشار دادن دست ها و پاهای خود به سطح آب، می‌توانید قدرت عضلانی خود را نیز بهبود بخشید.

 

منابع:

arthritis-health.com

physiotherapy-treatment

versusarthritis.org


این مقاله را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری حالتی است که وقتی فرد زانوهایش را کنار هم قرار می‌دهد، بین مچ پاهایش فاصله وجود دارد. این بیماری در کودکان 3 تا 6 ساله رایج است و معمولاً با رشد بهتر می شود. اما گاهی اوقات کودکان بزرگتر یا بزرگسالان نیز می توانند بین ناهنجاری را داشته باشند.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که در آن پاهای فرد خمیده (به بیرون) به نظر می رسد، حتی زمانی که مچ پاها کنار هم جفت هستند. این ناهنچاری در نوزادان طبیعی است. اما بعد از 3 سالگی و یا بزرگسالی باید توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی شود.

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود.

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز یا استئوآرتریت که از آن با عنوان‌های بیماری دژنراتیو مفاصل یا "ساییدگی" نیز نام می‌برند، اغلب در دست ها، ران و زانوها بروز می کند.در این بیماری غضروف داخل مفصل شروع به تخریب کرده و استخوان زیرین شروع به تغییر می کند.

آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل زانوی شما تخریب می‌شود. استخوان‌های مفصل زانو به هم ساییده می‌شوند که باعث می‌شود زانوها آسیب دیده و سفت یا متورم شوند.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز مفصل لگن یا ران باعث درد و سفتی می شود و می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را سخت کند. از آنجا که آرتروز در طول زمان بدتر می شود، بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع کنید، تا شانس بیشتری برای کاهش تأثیر آن بر زندگی خود داشته باشید.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می‌کند.

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع مفصل زانو غالباً به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. فعالیت های بیش از حد زانو، غفلت کردن در انجام تمرینات ورزشی، اضافه وزن و بالا رفتن سن از جمله عواملی هستند که مفصل زانو را در معرض آسیب دیدگی و تخریب قرار می دهند.

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

اگر به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران می گردید لازم است تمامی پارامترهای مهم در انتخاب درست را مد نظر قرار دهید تا در جهت اعمال جراحی و درمان بیماری‌های مفصلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

ترمیم غضروف زانو

ترمیم غضروف زانو

عمل‌های جراحی غضروف زانو برای ترمیم، بازسازی و جایگزینی غضروف آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که به جای آسیب‌های گسترده غضروفی مانند آرتروز متوسط تا شدید زانو، آسیب های غضروفی خاصی دارند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین