جدیدترین راه های کنترل و درمان تورم و کبودی بعد از تعویض مفصل زانوزانو

جدیدترین راه های کنترل و درمان تورم و کبودی بعد از تعویض مفصل زانو

علائم بعد از عمل

داشتن مقداری درد، تورم و کبودی بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از جراحی زانو است. با این حال، راه‌های زیادی برای مدیریت علائم پس از عمل و تسهیل بهبودی وجود دارد.

پس از درد و تورم اولیه، اکثر افراد در عرض چند هفته پس از انجام جراحی تعویض کامل زانو، متوجه بهبود چشمگیر مشکلات زانوی خود خواهند شد.

به خواندن نکاتی برای کمک به شما در مقابله با این عوارض جانبی رایج جراحی مفصل زانو ادامه دهید.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با تعویض مفصل زانو

عوارض جانبی

درد عمومی ممکن است تا چند هفته پس از تعویض کامل زانو اتفاق بیفتد.
تورم معمولاً 2 تا 3 هفته پس از جراحی باقی می ماند، اما ممکن است تا 3 تا 6 ماه نیز ادامه داشته باشد.
کبودی می تواند تا 1 الی 2 هفته بعد از جراحی ادامه داشته باشد.

بلافاصله بعد از عمل

به دلیل استفاده از مسدود کننده های عصبی ناحیه ای، مسدود کننده های اسپاینال و سایر روش های کنترل درد، پزشکان در 10 تا 15 سال گذشته پیشرفت های بزرگی در مدیریت درد پس از تعویض مفصل کامل زانو داشته اند.

در طول جراحی زانو، تیم متخصصین درمانی شما می تواند از بیهوشی عمومی استفاده کند، که در آن شما کاملاً خواب هستید، یا از بیهوشی موضعی استفاده کند، که در آن از کمر به پایین بی حس شده، اما همچنان بیدار می باشید.

پس از از بین رفتن بیهوشی جراحی، تیم درمانی شما ممکن است داروهای ضد درد را به صورت خوراکی یا از طریق لوله داخل وریدی ارائه دهد.

این داروها ممکن است شامل مواد مخدر یا مسکن خیلی قوی مانند مورفین، فنتانیل یا اکسی کدون باشند که فقط برای استفاده کوتاه مدت می باشند. توجه به این نکته مهم است که دوزهای بیشتر در طول زمان می تواند منجر به وابستگی فیزیکی و اعتیاد شود. دستورالعمل های پزشک خود را برای جلوگیری از عوارض جانبی دنبال کنید.

مدیریت تورم

تورم بخشی طبیعی از روند بهبودی است.

طبق اظهار آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، بسیاری از افراد در چند روز یا هفته های اول پس از جراحی، تورم متوسط تا شدید و  در3 تا 6 ماه پس از جراحی ورم خفیف تا متوسط را تجربه می کنند.

شما می توانید با انجام تمرینات پس از عمل که توسط تیم درمانی شما ارائه می شود، تورم را کاهش دهید. بالا قرار دادن پای خود روی بالش در رختخواب برای چند ساعت در هر بعد از ظهر و استفاده از جوراب های فشاری نیز کمک کننده خواهد بود.

شاید ارزش خرید یک کیسه یخ را داشته باشد. کمپرس یخ یا کمپرس سرد برای کاهش تورم و التهاب مفصل زانو و بافت اطراف آن بسیار موثر است.

تیم درمانی شما ممکن است استفاده از کیسه یخ را 3 تا 4 بار در روز و هر بار حدود 20 دقیقه توصیه کند. اگر هیچ بهبودی مشاهده نکردید یا اگر فکر می کنید استفاده از کیسه یخ برای مدت طولانی تری ممکن است کمک کننده باشد، با فیزیوتراپ یا پزشک خود صحبت کنید. بعد از چند هفته، اعمال گرما نیز می تواند کمک کننده باشد.

اگر تورم جدید یا شدید دارید با پزشک خود صحبت کنید، زیرا این می تواند نشانه لخته شدن خون یا عفونت مفصل زانو باشد.

حتما مطالعه کنید : تغذیه بعد از عمل تعویض مفصل زانو

داروهای ضد درد 

مقداری درد بعد از جراحی زانو طبیعی است. این درد به مرور زمان کاهش می یابد.

اکثر افراد تا چند هفته از داروهای مسکن خوراکی استفاده می کنند. این داروها شامل داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی  (NSAIDs) بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil،Motrin ) یا ناپروکسن (Aleve) هستند.

اگر درد شدید ادامه یابد، پزشک ممکن است مسکن‌های قوی‌تری مانند ترامادول (Ultram) یا اکسی کدون (OxyContin) تجویز کند.

ممکن است برای کمک به کاهش درد موقت و التهاب، بعدتر به داروهای بدون نسخه (OTC) نیاز داشته باشید. این داروها ممکن است شامل استامینوفن (تیلنول) و NSAID ها مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن باشند.

فیزیوتراپ شما ممکن است ماساژ را توصیه کرده و تمریناتی را برای کمک به کاهش التهاب شما تجویز کند. درد احتمالاً طی چند هفته کاهش می یابد.

مقابله با کبودی و تورم زانو

کبودی اطراف زانو ممکن است 1 تا 2 هفته بعد از جراحی ادامه داشته باشد. کبودی یک تغییر رنگ ارغوانی است که نشان دهنده تجمع خون در زیر پوست است.

در بیمارستان، تیم درمانی شما ممکن است برای جلوگیری از ترومبوز ورید عمقی، یک رقیق کننده خون به شما بدهد که آن هم ممکن است به کبودی شما اضافه کند.

مقداری کبودی طبیعی است و به مرور زمان فروکش می کند، اما می تواند با حساسیت بیشتری همراه باشد. می توانید با بالا قرار دادن پای خود التهاب و کبودی را کاهش دهید.

درمان های خانگی

به احتمال زیاد زمانی که در بیمارستان هستید از ساپورت های فشاری استفاده خواهید کرد، و همچنین ممکن است پزشک توصیه کند که حداقل تا 2 هفته بعد نیز از ساپورت های فشاری استفاده کنید. این جوراب ها می توانند به کاهش خطر ایجاد لخته خون کمک کرده و ممکن است به کاهش درد در پا نیز کمک کنند.

بالا قرار دادن پای آسیب دیده در طول روز و به طور مرتب در حالتی که بالاتر از سطح قلب باشد ممکن است به درد و تورم کمک کند.

استفاده از کرم‌ها و پچ های موضعی روی زانو نیز می‌تواند به کاهش درد کمک کند و خواب شبانه را برای شما آسان‌تر کند. این موارد معمولاً شامل ترکیبات فعالی مانند کپسایسین، منتول یا سالیسیلات هستند. مردم معمولاً از این مواد جهت کاهش درد بر روی پوست استفاده می کنند.

حتما مطالعه کنید : دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست شما ممکن است از دستگاه تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) برای تحریک جریان خون و کاهش درد در زانو و ناحیه اطراف آن استفاده کند. این دستگاه ها جریان های الکتریکی را به پوست می رسانند و هدفشان کاهش درد عصبی است.

با این حال، دستورالعمل‌های دانشگاه روماتولوژی آمریکا در سال 2019، استفاده از دستگاه های TENS (تنس) را در افراد مبتلا به آرتروز (استئوآرتریت) زانو توصیه نمی‌کند. (توجه داشته باشید که اگر زانوی شما پس از تعویض مفصل کامل زانو متورم شده باشد، این نشانه ای است که دیگر آرتروز زانو ندارید.)

طبق یک مطالعه در سال 2014 که در مجله Pain منتشر شد، تنس  برای همه موثر نیست. افرادی که دارای سطح بالایی از اضطراب یا درد هستند، کمتر از TENS بهره مند می شوند.

فیزیوتراپیست شما همچنین ممکن است برایتان ماساژ انجام دهد یا به شما نشان دهد که چگونه عضلات و بافت اطراف زانوی خود را تحریک کنید.

تمرینات خود را دنبال کنید

فیزیوتراپیست تمریناتی را برای کمک به تقویت عضلات، افزایش دامنه حرکتی و افزایش جریان خون در اطراف زانویتان به شما توصیه می کند. این حرکات باعث بهبودی می شود و به تخلیه مایع از بافت دردناک کمک می کند.

در حالی که ورزش می تواند به درد بعد از عمل کمک کند، مهم است که از اقدامات یا موقعیت های خاصی که می تواند باعث آسیب شود اجتناب کنید. افراد بهتر است پس از جراحی از چمباتمه زدن، پریدن، پیچ خوردن یا زانو زدن خودداری کنند.
تعویض کامل زانو روی هر فرد تاثیر متفاوتی خواهد داشت. اکثر افراد پس از جراحی مقداری درد، تورم و کبودی را تجربه خواهند کرد.

جمع بندی

تعویض کامل مفصل زانو روی هر فرد تاثیر متفاوتی خواهد داشت. اکثر افراد پس از جراحی مقداری درد، تورم و کبودی را تجربه خواهند کرد.
سطح درد و التهاب خود را با تیم مراقبت های درمانی خود در میان بگذارید و هرگونه تغییر ناگهانی را گزارش دهید. استفاده از دارو، کمپرس یخ، بالا نگه داشتن پا و فیزیوتراپی همگی می توانند به کاهش ناراحتی و تسریع بهبودی کمک کنند.


منبع محتوا : healthline

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس