دوره نقاهت تعویض مفصل لگن چقدر طول می کشد؟لگن

دوره نقاهت تعویض مفصل لگن چقدر طول می کشد؟

دوره نقاهت تعویض مفصل لگن

موفقیت جراحی تعویض مفصل لگن تنها به تجربه و توانایی پزشک جراح ارتوپد بستگی ندارد بلکه مراقبت و رعایت نکات ارائه شده توسط پزشک جراح در دوران نقاهت مهم ترین و تاثیر گذارترین قسمت درمان به شمار می رود و عدم مراقبت کافی باعث می شود نتیجه مطلوبی از جراحی به دست نیاورده و عواقب ناگواری متوجه بیمار بشود و شرایط را بدترکند. بیمار باید فعالیت های روزانه خود را به گونه ای تنظیم کند که باعث وارد آمدن فشار اضافی به مفصل لگن نشود و بدین ترتیب بیمار دوره نقاهت کوتاه تری خواهد داشت.

- ممکن است پزشک جهت جلوگیری ازعوارض احتمالی و تسکین درد بیمار برای او داروهای مسکن و ضدالتهاب تجویز کند که مصرف صحیح و به موقع داروها تاثیر مثبتی در روند بهبودی بیمار دارد.علاوه بر آن پزشک استفاده از کمپرس یخ را نیز به شما پیشنهاد می کند.

- استفاده از یک رژیم غذایی مناسب نیز از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. سعی شود از مکمل های غذایی نیز استفاده کنید تا بافت های آسیب دیده شما سریعتر ترمیم یابند و خون از دست رفته بدن شما جبران شود.علاوه بر این بیمار باید طی روز مایعات کافی بنوشد تا بدن دچار کم آبی و بی حالی نشود.

- مراقبت از ناحیه جراحی شده از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد .زیرا ورود عفونت از طریق شکاف ایجاد شده دراین محل میسر می باشد. پزشک برش ایجاد شده را با بخیه می دوزد و پانسمان می کند و زمان تعویض آن به طور مرتب باید طبق دستور پزشک صورت گیرد. زخم در روزهای اول کمی ترشحات آبکی دارد که باعث خیس شدن پانسمان می شود. به همین خاطر ضروری است که پانسمان به صورت منظم تعویض شود تا محل زخم خشک بماند. پس از قطع ترشحات تا زمانی که بخیه برداشته شود بهتر است که روی زخم با پانسمان پوشیده شود تا لباس باعث تحریک آن نشود. بخیه ها اگر جذبی نباشند معمولا پس از دو هفته برداشته می شوند. اگر ترشحات تا یک هفته ادامه پیدا کرد و متوقف نشد یا بودار و کدر رنگ شد حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

- پزشک جهت بازیابی قدرت کامل بیمار پس از جراحی تعویض مفصل لگن، او را به فیزیوتراپی ارجاع می دهد و جراحی لگن نسبت به دیگر اعمال جراحی نیاز به تعداد جلسات کمتری دارد.

نکات ضروری جهت انجام فعالیت های روزمره پس از جراحی تعویض مفصل لگن

از جمله مهم ترین نکات ضروری و محدودیت ها پس از جراحی تعویض مفصل لگن شامل:

- استفاده از کفش مناسب باعث کاهش فشار روی مفصل ران می شود. بدین ترتیب کفشی به پا کنید که پس از جذب نیرو آن را به طور متناسب تقسیم کرده و از اعمال فشار روی یک نقطه از بدن جلوگیری شود.

-از انجام هرنوع حرکت شدید که منجر به فشار آمدن به مفصل ران می شود پرهیز کنید.

- از خم شدن به جلو هنگامی که روی تختخواب یا صندلی نشسته اید جدا خودداری شود.

- راه رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو به کمک واکر باید انجام شود و در طول این دوران باید از انجام فعالیت هایی نظیر بالا و پایین رفتن مکرر از پله ها، ایستادن های طولانی مدت و کوه نوردی که موجب کشش و فشار مفاصل ران و لگن می شود. خودداری شود.

راه رفتن بعداز جراحی تعویض مفصل لگن

راه رفتن در دوران نقاهت جراحی تعویض مفصل لگن

- از نشستن روی مبل  و صندلی های کوتاه بپرهیزید و پاهای خود را روی هم نیندازید.

- در صورت امکان از کوله پشتی برای حمل وسایل و اجسام سنگین استفاده کنید و بدین ترتیب فشار ناشی از آن را در دو طرف بدن توزیع کنید.

- پس از جراحی و تا پایان عمر خود از سرویس بهداشتی فرنگی استفاده کنید.

- پزشک و پرستار اطلاعات کافی در مورد استحمام را به بیمار آموزش خواهند داد. در حمام و سرویس بهداشتی از دمپایی مناسب استفاده کنید تا مانع لیز خوردن شما بشود. همچنین سعی کنید تا هنگامی که به طورکامل مستقل نشدید هنگام استحمام ازاعضای خانواده کمک بخواهید.

- برای رانندگی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن نیز عجله نداشته باشید. پزشک در این مورد تصمیم می گیرد و زمانی که درد شما به طور کامل برطرف شده باشد و قادر باشید بدون عصا یا واکر به تنهایی راه بروید به شما اجازه رانندگی داده می شود. همچنین داروهایی که استفاده می کنید ممکن است روی هوشیاری وعکس العمل سریع شما تاثیرات منفی داشته باشد.

- هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها نیز ازعصا یا واکر استفاده کنید و بیشتر وزن خود را روی دستان خود بیندازید.تا زمانی که پزشک اجازه نداده نباید عصا را کنار بگذارید.

- نحوه خوابیدن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن بسیار اهمیت دارد. جهت رفتن به تختخواب و خوابیدن ، اول پای جراحی شده را روی تخت بگذارید و سپس پای سالم را روی تخت قرار دهید. اگر به صورت طاقباز خوابیده اید پاهای خود را با کمی فاصله از هم قرار دهید و چنانچه اگر به پهلو می خوابید بک بالش میان پاهای خود قرار دهید. این کار مانع دررفتن مفصل مصنوعی می شود.

- برای پایین آمدن از تخت نیز خود را لبه تخت بکشید و ابتدا به آرامی پای جراحی شده و سپس پای سالم را پایین تخت بگذارید. توجه داشته باشید که ارتفاع تخت نباید کوتاه باشد. دراین صورت از تشک اضافی روی تخت استفاده کنید تا ارتفاع تخت تنظیم شود.

مراقبت های بعداز جراحی

گذراندن دوره نقاهت بعد از جراحی تعویض مفصل لگن در بیمارستان

راه رفتن پس از جراحی تعویض مفصل لگن

معمولا اغلب بیماران پس از جراحی تعویض مفصل ران قادر هستند با عصا یا واکر راه بروند و می توانند پس از چند هفته آن ها را کنار بگذارند. بیمار چند ماه پس از جراحی هنگام راه رفتن می لنگد که این حالت به مرور برطرف خواهد شد.

لنگیدن بیمار به علت ضعف عضلات اطراف لگن و ران می باشد که با انجام تمرینات ورزشی و نرمش هایی که پزشک و فیزیوتراپ ارائه می دهند این عضلات مجدد تقویت شده و لنگش بیمار بهبود پیدا می کند.

در رابطه با بازگشت بیمار به محل کار خود باید گفت که این موضوع بستگی به شغل وی و میزان فعالیت بدنی بیمار در محل کار دارد و معمولا سه تا شش ماه زمان نیاز است تا بیمار بتواند به محل کار خود بازگردد.

انجام فعالیت های ورزشی

پس از انجام جراحی تعویض مفصل لگن بیمار نباید تصور کند که عدم تحرک و فعالیت باعث بهبودی او و ماندگاری مفصل مصنوعی می شود. بلکه انجام فعالیت های روزمره و ورزش های سبک باعث تقویت و حفظ قدرت عضلات شده و به بهبود مفاصل کمک می کند. بیمار طبق دستور پزشک معمولا بعد از 6 تا 8 هفته از جراحی اجازه دارد. ورزش هایی مانند شنا را انجام دهد که بسیار مفید می باشد. پیاده روی سطوح هموار نیز بسیار موثر می باشد.

همچنین دوچرخه سواری نیز ورزش مناسبی برای این بیماران به حساب می آید. در مقابل ورزش هایی مانند تنیس، بدمینتون و فوتبال به دلیل نیرویی که به لگن وارد می شود مناسب این بیماران نمی باشد.

سعی شود از بلند کردن اجسام سنگین در وضعیت های نادرست نیز خودداری شود.

تمرینات ورزشی مخصوص درد لگن که درادامه به آن ها می پردازیم تمریناتی هستند که پس از جراحی و با مشورت پزشک می توانید آن ها را انجام دهید و در صورت احساس درد در زمان انجام تمرینات پزشک خود را در جریان قرار دهید.

1-تقویت عضلات ساق پا

به پشت دراز کشیده و پاهای خود را صاف کنید و دست ها را طرفین بدن خود قراردهید.عضلات شکم خود را منقبض کرده و ضمن اینکه انگشتان پای خود را عقب می کشید پاشنه خود را به زمین فشاردهید. این حالت را چند ثانیه نگه دارید و مجدد تکرار کنید.

2-تقویت عضلات چهار سر ران

به صورت طاقباز بخوابید و پاهای خود را به صورت صاف و دست ها را نیز در طرفین بدن قرار دهید. ضمن منقبض کردن عضلات شکم، انحنای پشت زانوی خود را به زمین بفشارید و انگشتان پای خود را عقب بکشید. این وضعیت را چند ثانیه حفظ کرده و رها کنید و مجدد  تکرار کنید.

3-خم شدن از لگن

به پشت خوابیده و زیر زانوی پای جراحی شده خود یک حوله لوله شده قرار دهید. ضمن اینکه انگشتان شما به سمت بالا هستند پاشنه پای عمل شده را به سمت باسن خود کشیده  و چند ثانیه نگه دارید.

توانبخشی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

توانبخشی در دروان نقاهت بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

4-تقویت عضلات نشیمنگاه

به صورت طاقباز خوابیده و پاهای خود را صاف کنید. در حالی که عضلات شکم خود را منقبض می کنید انگشتان پای خود را به عقب بکشید و عضلات باسن را نیز منقبض کرده و رها کنید.

5-خم کردن لگن

به پشت دراز کشیده و پای جراحی شده خود را کمی خم کنید و چند ثانیه این حالت را حفظ کنید. در حین انجام این تمرین شست پای خود را بالا نگه دارید.

6-صاف کردن پا از لگن

تکیه گاه پشتی صندلی را با دو دست خود محکم گرفته  و وزن بدن خود را روی پای سالم بیندازید. سپس پای جراحی شده را به آرامی در حالی که صاف است به عقب برده و بعد از چند ثانیه به حالت اول برگردانید.

7-نزدیک کردن پاها به یکدیگر

به صورت طاقباز دراز بکشید و در حالتی که پاهای شما کاملا صاف است شصت خود را به بالا بکشید و پای خود را به آرامی به طرفین برده و به حالت اول برگردانید.

8-دورکردن پاها از یکدیگر

با اعمال وزن خود روی پای سالم بایستید و پای جراحی شده را به آرامی از بدن خود دور کنید.

9-حرکت مچ پا

بلافاصله پس از جراحی بیمار می تواند مچ پای خود را به جلو و عقب حرکت دهد یا بچرخاند.

10-صاف نگه داشتن زانو

در حالی که روی صندلی نشسته اید و کف پاهای شما روی زمین قراردارد، پای جراحی شده را به آرامی بالا بیاورید تا زانو مستقیم شود. این حالت را چند ثانیه حفظ کرده و مجدد انجام دهید.

زمان مراجعه به پزشک جراح ارتوپد بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

پس از عمل جراحی و درمان بیمار، لازم است که او هر چند وقت به طور منظم به پزشک مراجعه کند تا پزشک ضمن معاینه و بررسی وضعیت بیمار از عملکرد صحیح مفصل مصنوعی نیز اطمینان حاصل کند. زیرا ممکن است مسائلی برای مفصل مصنوعی به وجود آمده باشد که بدون علائم بوده و بیمار نیز متوجه آن نشده باشد. مراجعه به پزشک در مراحل اولیه در روند درمان می تواند موثر باشد و اگر بیمار صبر کند تا در صورت بروز علائم و یا درد به متخصص رجوع کند ممکن است زمان را از دست داده و به نتیجه دلخواه نیز نرسد. بنابراین جهت جلوگیری از این وضعیت ضروری است که بیمار در فواصل زمانی منظمی مراجعه به پزشک داشته باشد و معاینات لازم و در صورت لزوم عکسبرداری جهت بررسی های لازم انجام شود.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس