• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی

مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۳

درمان PRP در کمتر از دو ساعت انجام می شود اما برای اطمینان از اثربخشی درمان، بیماران باید اقدامات مراقبتی و احتیاطی بعد از پی آر پی را جدی بگیرند.

پلاسمای غنی از پلاکت یا پی‌آرپی درمانی سرپایی و نوآورانه است که باعث بهبود و رشد مفاصل، رباط‌ها، تاندون‌ها و عضلات آسیب‌دیده می‌شود. درمان با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت را می‌توان در کمتر از دو ساعت انجام داد اما اقدامات مراقبتی و احتیاطی زیادی وجود دارند که بعد از PRP  بیماران باید برای اطمینان از اثربخشی درمان در نظر داشته باشند که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

تزریق PRP چطور انجام می شود؟

جدول زمانی بهبودی پس از پی‌آرپی

ممکن است بتوانید بلافاصله پس از تزریق پی‌آرپی زانو از خانه خارج شوید، اما این بدان معنا نیست که می‌توانید بلافاصله به فعالیت‌های معمول خود بازگردید. در ادامه طرحی کلی از کارهایی می‌توانید پس از درمان پلاسمای غنی از پلاکت انجام دهید آورده شده است.

 

مرحله اول (0-3 روز پس از تزریق)

نکاتی که باید در مرحله اول رعایت کنید شامل موارد زیر می‌باشند:

 • به همه بیماران توصیه می‌شود در روز عمل خود استراحت کامل داشته باشند. سپس استفاده محدود از ناحیه تحت درمان برای دو روز آینده توصیه می‌شود تا مفصل بتواند پلاکت‌ها را به خوبی جذب کند.
 • در طول این مرحله، ممکن است نیاز به پوشیدن وسایل بی‌حرکتی نیز داشته باشید. چکمه‌های پیاده‌روی به محافظت از مفصل آسیب‌دیده زانو کمک می‌کنند و در عین حال حرکت در ناحیه زانو را به حداقل می‌رسانند.
 • در 72 ساعت اول پس از تزریق، یخ را روی محل تزریق قرار ندهید.
 • درد خفیف تا متوسط بعد از تزریق ممکن است در ناحیه تزریق‌شده رخ دهد. درد قابل توجه بعد از عمل معمولاً در چند روز اول پس از عمل برطرف می‌شود. اگر بعد از عمل درد دارید، می‌توانید طبق توصیه‌های پزشک، تیلنول را درصورت نیاز مصرف کنید.
 • 3 تا 4 روز پس از عمل از گیاهان، مکمل‌ها یا ویتامین‌های رقیق‌کننده خون استفاده نکنید.
 • در چند روز اول بعد از عمل از حمام آب گرم یا رفتن به سونا خودداری کنید.
 • تا 24 ساعت بعد از عمل از دوش گرفتن خودداری کنید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید. سیگار بهبودی را به تأخیر می‌اندازد و می‌تواند خطر عوارض را افزایش دهد.
 • روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید تا به بهبودی شما کمک کند.

 

مرحله دوم (3-14 روز پس از تزریق)

نکاتی که باید در مرحله دوم رعایت کنید شامل موارد زیر می‌باشند:

 • پس از سه روز اول و تا هفته دوم، رژیم‌های تمرینی معمولاً به تمرینات اولیه محدود می‌شوند. ممکن است پزشک ارتوپد به شما اجازه دهد تا با انجام تمرینات سبک مانند یوگا و تمرینات تحمل وزن پیش بروید.
 • یخ را می‌توان به مدت 15 تا 20 دقیقه، 3 تا 4 بار در روز، درصورت نیاز روی ناحیه تزریق قرار داد.
 • بااین‌حال، از هر گونه فعالیتی که مفصل تزریق‌شده را فشرده و تحت فشار قرار دهد، باید در این مدت اجتناب شود.
 • اگر همچنان درد دارید، می‌توانید درصورت نیاز از تیلنول استفاده کنید.
 • در 7 روز اول پس از عمل از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • از مصرف استروئیدهای سیستمیک پردنیزون، هیدروکورتیزون و غیره حداقل به مدت 2 هفته پس از عمل خودداری کنید.
 • از مصرف داروهای ضدالتهابی ادویل، موترین، ایبوپروفن، آلو، ناپروکسن، ملوکسیکام، حداقل تا 2 هفته پس از عمل خودداری کنید.

 جدول زمان بهبودی بعد از PRP

مرحله سوم (14 روز تا 6-9 هفته پس از تزریق)

این دوره معمولاً زمانی است که شروع تمرینات بلند کردن، کششی، کاردیو و سایر تمرینات مشابه برای شما بی‌خطر است. پزشک شما همچنین ممکن است شما را ازطریق تمرینات درمانی راهنمایی کند تا به شما در دستیابی به دامنه کامل حرکت و بازیابی قدرت و تعادل کمک کند.

بااین‌حال، توجه به بدن و اجتناب از فعالیت‌هایی که باعث درد می‌شوند در این مرحله بسیار مهم هستند. افزایش دقیق شدت روتین تمرینی به شما کمک می‌کند تا عملکرد خود را دوباره به دست آورید. همچنین به‌طور مداوم به پلاسما اجازه می‌دهید تا شگفتی‌های خود را در بدن شما انجام دهد.

 

مرحله چهارم (تقریباً 6-8 هفته پس از تزریق)

ممکن است دو ماه پس از تزریق به شما اجازه داده شود به فعالیت‌های معمول خود بازگردید. درحالی‌که درد در مفصل زانو هنوز می‌تواند در این مدت اتفاق بیفتد، معمولاً در عرض 24 ساعت از بین می‌رود.

انجام ورزش‌ها و تمرین‌های منظم در این مرحله برای شما ایمن‌تر است، اما انجام آن‌ها به آرامی و پرهیز از فعالیت بیش‌ازحد همچنان ضروری است.

 

جمع‌بندی

پلاسمای غنی از پلاکت یا درمان‌های پی‌آرپی راهی سریع و در عین حال مؤثر برای رسیدگی به مشکلات رایج ارتوپدی مانند آسیب‌های حاد زانو و آرتروز است. درحالی‌که می‌توانید بلافاصله پس از عمل به خانه بروید، اما همچنان مهم است که در چند روز اول از فعالیت‌های فیزیکی شدید اجتناب کنید. استراحت دادن به زانو باعث می‌شود پلاسما به درستی به بافت‌های آسیب‌دیده بچسبد و آن‌ها را سریع‌تر بازسازی کند.

مهم‌تر از آن، به یاد داشته باشید که روند بهبودی به زمان نیاز دارد. صبور بودن و پیروی از جدول زمانی توصیه‌شده برای ورزش پس از تزریق پی‌آرپی مطمئناً به شما کمک می‌کند که بیشترین بهره را از درمان ببرید. جهت مشورت با پزشک متخصص و بررسی نیاز به تزریق  PRP می توانید با شماره های مطب دکتر امین جواهری تماس حاصل نمایید.

 

منابع

chicagostemcells.com

sportdoctorlondon.com

nkjinstitute.com

 


سوالات متداول

چقدر طول می‌کشد تا تزریق پی‌آرپی اثر کند؟

پی‌آرپی توسط پلاکت‌ها عمل کرده و فاکتورهای رشد و مواد ضدالتهابی را آزاد می‌کند. این مواد شیمیایی دیگر مواد و سلول‌های ترمیمی را به ناحیه آسیب‌دیده جذب می‌کنند و باعث واکنش التهابی می‌شوند. به همین دلیل است که ما بعد از عمل احساس درد می‌کنیم. پس از پاسخ التهابی، صدای ناحیه آسیب‌دیده را می‌شنویم. بنابراین، پس از تزریق پی‌آرپی، اغلب تا چند هفته قبل از اینکه ناحیه آسیب‌دیده احساس بهتری پیدا کند، احساس بدتری داریم. برای مفاصل بعد از چهار هفته شاهد تأثیر مثبت هستیم. اثربخشی آسیب‌های تاندون کمی بیشتر و حدود 6-8 هفته طول می‌کشد.

آیا داروهای تجویزی خاصی وجود دارند که بر پی‌آرپی تأثیر بگذارند؟
چرا بعد از تزریق پی‌آرپی نمی‌توانم الکل مصرف کنم؟
آیا می‌توانم بعد از تزریق پی‌آرپی رانندگی کنم؟
چرا برای بازگشت به ورزش اینقدر زمان نیاز دارم؟
چه مدت بعد از تزریق پی‌آرپی می‌توانم بدوم؟
آیا می‌توانم بعد از تزریق پی‌آرپی راه بروم؟
چه مدت بعد از تزریق پی‌آرپی می‌توانم ورزش کنم؟
آیا می‌توان بعد از تزریق پی‌آرپی ورزش کرد؟

مطالب مشابه

رباط جانبی فیبولار - پارگی و آسیب و علائم و نحوه درمان
رباط جانبی فیبولار - پارگی و آسیب و علائم و نحوه درمان

رباط جانبی فیبولار (LCL) در امتداد بیرونی زانو قرار دارد و در حین حرکت و چرخش، ثبات را فراهم می‌کند. آسیب به رباط جانبی فیبولار، مانند رگ به رگ شدن و پارگی، می‌تواند علائمی مانند ضعف در زانو، درد و تورم ایجاد کند.

عوارض کفش پاشنه بلند - خطرات آن برای پا و سلامتی
عوارض کفش پاشنه بلند - خطرات آن برای پا و سلامتی

بیش از یک‌سوم زنان به‌دلیل پوشیدن طولانی‌مدت کفش‌های پاشنه بلند از مشکلات دائمی رنج می‌برند. عوارض کفش پاشته بلند می‌توانند از سن 20 سالگی شروع شوند.

آرتریت پاتلوفمورال - علت، علائم و نحوه درمان
آرتریت پاتلوفمورال - علت، علائم و نحوه درمان

آرتریت پاتلوفمورال یکی از علل شایع زانودرد به‌ویژه در افراد مسن است. آرتریت پاتلوفمورال زمانی ایجاد می‌شود که غضروف بین کاسه زانو از بین می رود و کشکک (کاسه زانو) با انتهای استخوان ران تماس پیدا می‌کند.

آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل لگن
آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل لگن

برای کمک به پزشک خود جهت تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی تعویض مفصل لگن برای شما لازم است یا خیر، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید.

آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل زانو
آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل زانو

برای کمک به پزشک خود جهت تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی تعویض مفصل زانو برای شما لازم است یا خیر، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید.

صبحانه مفید برای آرتروز زانو - 9 پیشنهاد عالی
صبحانه مفید برای آرتروز زانو - 9 پیشنهاد عالی

یکی از وعده‌های غذایی مهم در طول روز صبحانه است و شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند برخی غذاها و مواد مغذی می توانند علائم آرتروز را بهبود بخشند. آن‌ها این کار را با مبارزه با التهاب، تأمین مواد مغذی و تقویت عملکرد استخوان، ماهیچه و سیستم ایمنی انجام می‌دهند.

درمان آرتروز زانو با طب سنتی و داروهای گیاهی
درمان آرتروز زانو با طب سنتی و داروهای گیاهی

درمان‌های سنتی و گیاهی قرار نیست به‌طور کامل جایگزین درمان‌های پزشکی شوند، اما ممکن است بتوانند به شما در مدیریت درد آرتروز با عوارض جانبی کمتر کمک کنند

حجامت برای آرتروز زانو - درمان بیماری های زانو
حجامت برای آرتروز زانو - درمان بیماری های زانو

حجامت روشی غیرتهاجمی برای کاهش علائم مرتبط با آرتروز و فیبرومیالژیا و همچنین افزایش سهولت حرکت است. حجامت زانو با توجه به نوع مشکل در نقاط مختلفی از زانو انجام می‌شود.

علت، علائم و درمان درد بالای زانو
علت، علائم و درمان درد بالای زانو

درد بالای زانو مشکلی رایج است که می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. معمولاً در طول راه رفتن، دویدن، زانو زدن،‌ لگد زدن و پریدن نیروی زیادی به زانو اعمال شده و این مسئله باعث درد زانو و لگن می‌شود.

مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی
مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی

درمان PRP در کمتر از دو ساعت انجام می شود اما برای اطمینان از اثربخشی درمان، بیماران باید اقدامات مراقبتی و احتیاطی بعد از پی آر پی را جدی بگیرند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×