• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
عمل جراحی استئوتومی چیست؟

عمل جراحی استئوتومی چیست؟

مدت مطالعه: دقیقه
انتشار : ۰۱ تیر ۱۳۹۵

در ارتوپدی استئوتومی یعنی بریدن قسمتی از استخوان و برداشتن آن، تا بتوان استخوان را در حالت مناسب تری قرار داد. این عمل می تواند زاویه و یا چرخش استخوان...

 در ارتوپدی استئوتومی یعنی بریدن قسمتی از استخوان و برداشتن آن، تا بتوان استخوان را در حالت مناسب تری قرار داد. این عمل می تواند زاویه و یا چرخش استخوان تغییر داده و در نتیجه بر روی عملکرد مفصل نزدیک به آن هم تاثیراتی داشته باشد.

در مفصل لگن، این عمل برای کاهش فشار از روی سطوح مفصلی انجام می شود. دو بیماری اصلی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند، آرتروز و AVN می باشد. هدف از انجام چنین عملی در موارد اخیر، جا بخ جایی محل اعمال وزن از قسمت آسیب دیده سطح مفصلی به قسمت سالم تر آن است.

دكتر سید علیرضا امین جواهری ، جراح و متخصص ارتوپدی در تهران و فوق تخصص جراحی زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، برای كسب اطلاعات بیشتر و معاینه حضوری با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  71062400     -      09334131004   

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

 

جراحی استئوتومی زانو

نحوه انجام جراحی استئوتومی زانو

با ایجاد برش در قسمت فوقانی استخوان ران، درست زیر مفصل، سطح مفصلی سر استخوان ران می چرخد و غضروف سالم در محلی قرار می گیردکه بیشترین فشار بر آن آورده می شود.

اگر چه این عمل، آرتروز و یا AVN به وجود آمده را درمان نمی کند اما در بیماران جوان تر می تواند باعث به تاخیر انداختن عمل جراحی تعویض مفصل لگن شود.

 

انواع جراحی استئوتومی

  • Valgus osteotomy: که در این نوع از osteotomy زاویه گردن فمور با شفت فمور را افزایش می دهد.
  • Varus osteotomy: که زاویه گردن فمور با شفت را کاهش می دهد.

در برخی از  عمق حفره موجود در مفصل لگن از حالت طبیعی کمتر بوده و سبب می شود تا سر استخوان ران به راحتی توسط این حفره پوشش داده شود. به همین منظور در افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، نیاز است تا قسمتی از استخوان لگن بریده شود تا بتوان آن را اصلاح نمود.

حتما مطالعه کنید : دوره نقاهت بعد از جراحی استئوتومی زانو

این جراحی سبب می شود تا شکل استابولوم کامل تر شود. به این نوع از جراحی استئوتومی  pelvic osteotomy نام دارد.

استئوتومی زانو

استئوتومی زانو

نحوه انجام این جراحی به چگونه است؟

در این نوع از جراحی، ممکن است قسمتی از استخوان ران برداشته شود. در مواردی نادرتر نیز ممکن است برای آن که حرکت طبیعی استخوان ها بهبود پیدا کند، نیز سر استخوان ران و حفره همزمان تحت عمل جراحی قرار گیرد.

برای آن که بتواند جراح ارتوپدی این عمل جراحی را انجام دهد، نیاز است تا تمام دقت خود را به کار گیرد زیرا باید اندازه گیری های دقیق استخوانی و حرکتی را با عکس های رادیولوژی و سی تی اسکن تطبیق دهد تا بتواتند بهترین حالت برای چرخش استخوان را در سطح سالم مفصل انجام دهد.

بعد از آن که در این جراحی، حفره و سر استخوان ران، با هم تطبیق پیدا کردند، جراح ارتوپدی با استفاده از ابزار های پزشکی، این دو را با هم ثابت می کند تا به هم جوش بخورند. تا زمانی که این دو جوش بخورند، باید میزان اعمال فشار و وزن را بر روی لگنی که عمل شده کم کرد.

نکته جالب در خصوص جراحی osteotomy

دکتر امین جواهری در این خصوص می گویند که افراد جوانی باید تحت جراحی تعویض مفصل لگن باید قرار بگیرند، می توانند این جراحی را انجام دهند تا مفصل لگن را حفظ نمایند.

البته انجام جراحی تعویض مفصل لگن با توجه به شرایط فرد، توسط جراح ارتوپدی توصیه می شود و این جراحی برای افرادی که نیاز به تعویض مفصل لگن دارند انجام می شود.

برخی از مراقبت های لازم بعد از استئوتومی

لازم است بعد از انجام جراحی استئوتومی همانند هر جراحی دیگری نیاز به مراقبت هایی است که باید بعد از انجام این جراحی انجام داد.

برخی از این مراقبت ها شامل:

  • بعد از گذشت 2 روز از جراحی از شما خواسته می شود تا با واکر یا عصا در بیمارستان راه بروید و بعد از گذشت یک ماه، باید بتوانید بدون عصا و یا واکر نیز راه بروید.
  • از استراحت های طولانی مدت و نگه داشتن ثابت پا در یک مکان اجتناب شود.
  • به منظور آن که در بدن لختگی خون ایجاد نشود، مراقبت هایی را متخصص ارتوپدی در اختیار فرد می گذارد. همچنین ممکن است دارو هایی را برای کاهش این لختگی ها تجویز نماید که بین 2 تا 4 هفته بعد از جراحی ادامه داشته باشد.
  • فقط بر روی مکان های صاف قدم بزنید!

این یعنی این که نباید از پله بالا و پایین رفت و سراشیبی ها نیز ممکن است فرد را اذیت نماید. پس حتما از پیاده روی در مکان ها ناصاف خودداری شود.

  • انجام فعالیت های روزانه خود را به مدت 2 الی 4 هفته باید به تعویق بیاندازید و به همراه یک فرد دیگر کارهای روزانه خود را انجام دهید.

 


این مقاله را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری حالتی است که وقتی فرد زانوهایش را کنار هم قرار می‌دهد، بین مچ پاهایش فاصله وجود دارد. این بیماری در کودکان 3 تا 6 ساله رایج است و معمولاً با رشد بهتر می شود. اما گاهی اوقات کودکان بزرگتر یا بزرگسالان نیز می توانند بین ناهنجاری را داشته باشند.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که در آن پاهای فرد خمیده (به بیرون) به نظر می رسد، حتی زمانی که مچ پاها کنار هم جفت هستند. این ناهنچاری در نوزادان طبیعی است. اما بعد از 3 سالگی و یا بزرگسالی باید توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی شود.

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود.

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز یا استئوآرتریت که از آن با عنوان‌های بیماری دژنراتیو مفاصل یا "ساییدگی" نیز نام می‌برند، اغلب در دست ها، ران و زانوها بروز می کند.در این بیماری غضروف داخل مفصل شروع به تخریب کرده و استخوان زیرین شروع به تغییر می کند.

آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل زانوی شما تخریب می‌شود. استخوان‌های مفصل زانو به هم ساییده می‌شوند که باعث می‌شود زانوها آسیب دیده و سفت یا متورم شوند.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز مفصل لگن یا ران باعث درد و سفتی می شود و می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را سخت کند. از آنجا که آرتروز در طول زمان بدتر می شود، بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع کنید، تا شانس بیشتری برای کاهش تأثیر آن بر زندگی خود داشته باشید.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در  جوانان

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می‌کند.

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع مفصل زانو غالباً به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. فعالیت های بیش از حد زانو، غفلت کردن در انجام تمرینات ورزشی، اضافه وزن و بالا رفتن سن از جمله عواملی هستند که مفصل زانو را در معرض آسیب دیدگی و تخریب قرار می دهند.

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

اگر به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران می گردید لازم است تمامی پارامترهای مهم در انتخاب درست را مد نظر قرار دهید تا در جهت اعمال جراحی و درمان بیماری‌های مفصلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

ترمیم غضروف زانو

ترمیم غضروف زانو

عمل‌های جراحی غضروف زانو برای ترمیم، بازسازی و جایگزینی غضروف آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که به جای آسیب‌های گسترده غضروفی مانند آرتروز متوسط تا شدید زانو، آسیب های غضروفی خاصی دارند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین