• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
جراحی استئوتومی چیست؟

جراحی استئوتومی چیست؟

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
بروز رسانی : ۱۹ دی ۱۴۰۲

در جراحی استئوتومی قسمتی از استخوان را برمی‌دارند، تا بتوان استخوان را در حالت مناسب تری قرار داد. این عمل می تواند زاویه و یا چرخش استخوان را تغیر دهد و بر عملکرد مفصل نزدیک به آن هم تاثیراتی داشته باشد.

 در ارتوپدی استئوتومی یعنی بریدن قسمتی از استخوان و برداشتن آن، تا بتوان استخوان را در حالت مناسب تری قرار داد. این عمل می تواند زاویه و یا چرخش استخوان تغییر داده و در نتیجه بر روی عملکرد مفصل نزدیک به آن هم تاثیراتی داشته باشد.

در مفصل لگن، این عمل برای کاهش فشار از روی سطوح مفصلی انجام می شود. دو بیماری اصلی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند، آرتروز و AVN می باشد. هدف از انجام چنین عملی در موارد اخیر، جا بخ جایی محل اعمال وزن از قسمت آسیب دیده سطح مفصلی به قسمت سالم تر آن است.

دكتر سید علیرضا امین جواهری ، جراح و متخصص ارتوپدی در تهران و فوق تخصص جراحی زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، برای كسب اطلاعات بیشتر و معاینه حضوری با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  71062400     -      09334131004   

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

 

جراحی استئوتومی زانو

نحوه انجام جراحی استئوتومی زانو

با ایجاد برش در قسمت فوقانی استخوان ران، درست زیر مفصل، سطح مفصلی سر استخوان ران می چرخد و غضروف سالم در محلی قرار می گیردکه بیشترین فشار بر آن آورده می شود.

اگر چه این عمل، آرتروز و یا AVN به وجود آمده را درمان نمی کند اما در بیماران جوان تر می تواند باعث به تاخیر انداختن عمل جراحی تعویض مفصل لگن شود.

 

انواع جراحی استئوتومی

  • Valgus osteotomy: که در این نوع از osteotomy زاویه گردن فمور با شفت فمور را افزایش می دهد.
  • Varus osteotomy: که زاویه گردن فمور با شفت را کاهش می دهد.

در برخی از  عمق حفره موجود در مفصل لگن از حالت طبیعی کمتر بوده و سبب می شود تا سر استخوان ران به راحتی توسط این حفره پوشش داده شود. به همین منظور در افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، نیاز است تا قسمتی از استخوان لگن بریده شود تا بتوان آن را اصلاح نمود.

حتما مطالعه کنید : دوره نقاهت بعد از جراحی استئوتومی زانو

این جراحی سبب می شود تا شکل استابولوم کامل تر شود. به این نوع از جراحی استئوتومی  pelvic osteotomy نام دارد.

استئوتومی زانو

استئوتومی زانو

نحوه انجام این جراحی به چگونه است؟

در این نوع از جراحی، ممکن است قسمتی از استخوان ران برداشته شود. در مواردی نادرتر نیز ممکن است برای آن که حرکت طبیعی استخوان ها بهبود پیدا کند، نیز سر استخوان ران و حفره همزمان تحت عمل جراحی قرار گیرد.

برای آن که بتواند جراح ارتوپدی این عمل جراحی را انجام دهد، نیاز است تا تمام دقت خود را به کار گیرد زیرا باید اندازه گیری های دقیق استخوانی و حرکتی را با عکس های رادیولوژی و سی تی اسکن تطبیق دهد تا بتواتند بهترین حالت برای چرخش استخوان را در سطح سالم مفصل انجام دهد.

بعد از آن که در این جراحی، حفره و سر استخوان ران، با هم تطبیق پیدا کردند، جراح ارتوپدی با استفاده از ابزار های پزشکی، این دو را با هم ثابت می کند تا به هم جوش بخورند. تا زمانی که این دو جوش بخورند، باید میزان اعمال فشار و وزن را بر روی لگنی که عمل شده کم کرد.

نکته جالب در خصوص جراحی osteotomy

دکتر امین جواهری در این خصوص می گویند که افراد جوانی باید تحت جراحی تعویض مفصل لگن باید قرار بگیرند، می توانند این جراحی را انجام دهند تا مفصل لگن را حفظ نمایند.

البته انجام جراحی تعویض مفصل لگن با توجه به شرایط فرد، توسط جراح ارتوپدی توصیه می شود و این جراحی برای افرادی که نیاز به تعویض مفصل لگن دارند انجام می شود.

برخی از مراقبت های لازم بعد از استئوتومی

لازم است بعد از انجام جراحی استئوتومی همانند هر جراحی دیگری نیاز به مراقبت هایی است که باید بعد از انجام این جراحی انجام داد.

برخی از این مراقبت ها شامل موارد زیر می‌باشد:

  • بعد از گذشت 2 روز از جراحی از شما خواسته می شود تا با واکر یا عصا در بیمارستان راه بروید و بعد از گذشت یک ماه، باید بتوانید بدون عصا و یا واکر نیز راه بروید.
  • از استراحت های طولانی مدت و نگه داشتن ثابت پا در یک مکان اجتناب شود.
  • به منظور آن که در بدن لختگی خون ایجاد نشود، مراقبت هایی را متخصص ارتوپدی در اختیار فرد می گذارد. همچنین ممکن است دارو هایی را برای کاهش این لختگی ها تجویز نماید که بین 2 تا 4 هفته بعد از جراحی ادامه داشته باشد.
  • فقط بر روی مکان های صاف قدم بزنید!

این یعنی این که نباید از پله بالا و پایین رفت و سراشیبی ها نیز ممکن است فرد را اذیت نماید. پس حتما از پیاده روی در مکان ها ناصاف خودداری شود.

  • انجام فعالیت های روزانه خود را به مدت 2 الی 4 هفته باید به تعویق بیاندازید و به همراه یک فرد دیگر کارهای روزانه خود را انجام دهید.

 


مطالب مشابه

داروی گاباپنتین برای آرتروز - عوارض و نحوه اثربخشی
داروی گاباپنتین برای آرتروز - عوارض و نحوه اثربخشی

گاباپنتین به ندرت برای درمان آرتروز تجویز می‌شود. بااین‌حال، ممکن است زمانی تجویز شود که سایر داروها شکست خورده باشند، یا کسی نتواند سایر درمان‌های توصیه‌شده را مصرف کند.

غذاهای مضر برای آرتروز
غذاهای مضر برای آرتروز

اگر آرتروز دارید، باید بدانید رژیم غذایی تأثیر قابل توجهی بر سلامتی شما می‌گذارد. برخی غذاها مانند شکر، نمک، لبنیات و ... برای آرتروز مضر هستند و اغلب منجر به التهاب، تحریک بیماری و تشدید درد می‌شوند.

عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی چیست؟ نکات مهمی که باید رعایت کنید.
عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی چیست؟ نکات مهمی که باید رعایت کنید.

عدم درمان روماتیسم مفصلی اثرات گسترده‌ای بر روی بدن می‌گذارد. این بیماری علاوه بر مفاصل بر پوست، مغز، قلب و سایر نواحی نیز تأثیر می‌گذارد. در عین حال مصرف داروهای مختلف نیز می‌تواند عوارض جانبی دیگری در سراسر بدن ایجاد کند.

علت بیماری روماتیسم چیست؟
علت بیماری روماتیسم چیست؟

روماتیسم به علت های مختلف ازجمله افزایش سن، ژنتیک، رژیم غذایی نامناسب، عدم تحرک و ... اتفاق میفتد. آرتریت روماتوئید (روماتیسم) نوعی بیماری خودایمنی است که می‌تواند باعث درد، تورم و سفتی مفاصل شود.

بهترین دارو‌ها برای درمان روماتیسم مفصلی
بهترین دارو‌ها برای درمان روماتیسم مفصلی

قرص و دارو‌هایی که برای درمان روماتیسم مفصلی استفاده می‌شود نقش اساسی در کنترل پیشرفت و علائم این بیماری دارند. شروع درمان بلافاصله پس از تشخیص مؤثرتر است و بهترین مراقبت‌های پزشکی، ترکیبی از داروهای آرتریت روماتوئید با روش‌های درمانی دیگر است.

انواع روماتیسم - 15 روماتیسم‌ التهابی و غیر التهابی
انواع روماتیسم - 15 روماتیسم‌ التهابی و غیر التهابی

انواع بیماری‌های روماتیسمی بیماری‌هایی هستند که گروه‌های سنی مختلف را تحت تأثیر قرار می‌دهند و ازنظر شدت در افراد مختلف به‌شکلی متفاوت بروز پیدا می کنند. اختلالات روماتیسمی به دو دسته التهابی و غیرالتهابی تقسیم می‌شوند که در این مطلب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

حرکات اصلاحی زانوی ضربدری - 7 تمرین ورزشی
حرکات اصلاحی زانوی ضربدری - 7 تمرین ورزشی

تمرینات ورزشی برای اصلاح زانوی ضربدری به فرد در درمان پای ضربدری کمک می‌کند. این تمرینات به‌عنوان یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی برای اصلاح زانوی ضربدری در نظر گرفته می‌شود.

چگونه درد آرتروز زانو را کم کنیم؟
چگونه درد آرتروز زانو را کم کنیم؟

تنها راه کاهش درد آرتروز زانو مصرف دارو‌ها نیست. بلکه می‌توانید با تغییری اندک در سبک زندگی خود به کاهش درد ناشی از آرتروز زانو و بهبود کیفیت زندگی کمک کنید.

آیا بیماری آرتروز زانو ارثی است؟
آیا بیماری آرتروز زانو ارثی است؟

آرتروز یا استئوآرتریت (OA) همیشه ارثی نیست، اما کارشناسان معتقدند ممکن است جزئی ژنتیکی وجود داشته باشد که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. درحالی‌که ژنتیک در افزایش خطر ابتلا به آرتروز نقش دارد، این بیماری ارثی نیست.

آرتروز زانو از چه سنی شروع می‌شود؟
آرتروز زانو از چه سنی شروع می‌شود؟

سن ابتلا به آرتروز زانو به روش زندگی و ژنتیک بستگی دارد. افراد مسن‌تر، چاق یا افرادی که دچار آسیب‌دیدگی مفصل هستند بیشتر درمعرض خطر آرتروز قرار دارند اما این بیماری بر جوانان نیز تأثیر می‌گذارد.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×