• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
بهترین جراح پای پرانتزی در تهران

بهترین جراح پای پرانتزی در تهران

مدت مطالعه: دقیقه
انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۹

جراحی استئوتومی پای پرانتزی اگر توسط جراح با مهارت بالا انجام شود، علاوه بر نرخ موفقیت بالاتر، دوره ی نقاهت کوتاه‌تری دارد و بیمار می تواند بعد از جراحی و مد نظر قرار دادن مراقبت های لازم به انجام فعالیت های روزانه و طبیعی خود بپردازد.

پای پرانتزی یا ژنوواروم یکی از شایع ترین اختلالات مادرزادی در قسمت پا و زانو هاست که موجب انحراف و فاصله افتادن بین زانوها می شود.

بیماری پای پرانتزی زمانی رخ می دهد که بین دو زانو فاصله وجود داشته باشد؛ زانوها به طور طبیعی زمانی که ایستاده اید و قوزک پاها را به هم می چسبانده اید 5-7 درجه به داخل منحرف شده اند. اگر درجه انحراف زانوها به سمت داخل بیش از این باشد، نشان دهنده زانوی پرانتزی یا ژنوواروم است. در این حالت پاها کمانی شکل می شوند یعنی ساق پاها به داخل منحرف شده و زانوها از هم فاصله ای بیش از 4 انگشت فاصله پیدا می کنند.

اکثر بیماران در سنین 3 تا 5 سالگی به کلینیک مراجعه می کنند، زمانی که معمولا والدین نگران ظاهر زانوی ضربدری آنها هستند. باید به والدین آموزش داده شود که ژنو والگوم در این گروه سنی اغلب فیزیولوژیک است که با افزایش سن به طور خود به خود بهبود می یابد.

 

درمان پای پرانتزی توسط چه متخصصانی صورت می شود؟

وقتی با سختی از متخصصی وقت می‌گیرید و هفته‌ها برای دیدنش منتظر می‌مانید، شنیدن این جمله که «باید شما را به یکی از همکارانم ارجاع دهم» قطعا آزار‌دهنده به نظر خواهد رسید.

عارضه پای پرانتزی نیز از آن دست بیماری هایی است که چندین متخصص در تشخیص و درمان آن تخصص دارند. از این رو ما در این مقاله سعی کرده ایم شما را با بهترین متخصصان و پزشکانی که در زمینه تشخیص و درمان پای پرانتزی تخصص دارند؛ آشنا کنیم تا شما بسته به شرایط خود بهترین دکتر را انتخاب کنید.

سه گروه از پزشکانی که در درمان پای پرانتزی می توانند به شما کمک کنند:

 

درمان پای پرانتزی توسط چه متخصصانی صورت می شود؟

 

متخصص ارتوپدی

در صورتی که پای پرانتزی از همان کودکی تشخیص داده شود؛ برای درمان آن باید به متخصص ارتوپد اطفال مراجعه نمود.

درمان پای پرانتزی در بزرگسالان توسط فوق تخصص زانو انجام می شود که در ادامه به شرح وظایف این نوع پزشکان و خدماتی که در درمان پای پرانتزی ارائه می دهند، می پردازیم.

 

فوق تخصص زانو

فوق تخصصان زانو یکی از متخصص ترین و بهترین پزشکانی هستند که در زمینه تشخیص و درمان پرانتزی تخصصص دارند. فوق تخصص زانو همان متخصصان ارتوپدی هستند که پس از گذراندن دو تا سه سال دیگر به عنوان فوق تخصص در زیر گروه‌های رشته جراحی زانو تخصص پیدا کرده اند.

از این رو انجام عمل جراحی سخت و مشکل پای پرانتزی تنها توسط فوق تخصص زانو انجام می شود و این متخصصین تنها پزشکانی هستند که قادرند به جراحی این نوع مشکلات بپردازند.

 

فیزیوتراپیست

شما از طرف متخصص ارتوپد یا فوق تخصص زانو برای توانبخشی و اصلاح فرم پاها به فیزیوتراپیست ها ارجاع داده می شود. این پزشکان با بررسی شرایط و وضعیت جسمانی بیمار برنامه خاصی را بر هر شخصی ارائه می دهند.

فیزیوتراپی در رفع مشکل پای پرانتزی اهمیت زیادی دارد. یکی از ساده‌ترین راهکارهای فیزیوتراپی برای این مشکل آن است که فیزیوتراپیست یا درمانگر پاهایی که حالت پرانتزی دارند را ماساژ می‌دهد.

درمانگر پاهای فردی که مشکل پای پرانتزی دارد را، در حالی که فرد دراز کشیده است به عقب و جلو حرکت می‌دهد. در واقع، این روشی عالی برای رفع پای پرانتزی در کودکان است. این روش کمک می‌کند تا نحوه راه رفتن بیماران بدون صرف وقت و انرژی زیاد اصلاح شود. در صورتی که فردی بخواهد از روش‌های غیر جراحی برای درمان این مشکل کمک بگیرد، برای دستیابی به بهترین نتایج لازم است یک دوره 3 تا 5 ماهه فیزیوتراپی انجام دهد.

 

پزشک متخصص از چه راه هایی به تشخیص پای پرانتزی می پردازد؟

یکی از ابتدایی ترین راه های تشخیص پای پرانتزی، مشاهده فاصله بین زانوهاست. یعنی زمانی که فرد ایستاده و پاها را کنار هم قرار می دهد، بین زانوها فاصله وجود دارد. اغلب زانوی پرانتزی با درد زانو همراه نیست. پزشک متخصص برای تشخیص پای پرانتزی در بزرگسالان و کودکان از روشهای زیر استفاده می کند:

 

تشخیص پای پرانتزی با آزمایش

ممکن است علت پای پرانتزی، وجود یک سری بیماریها باشد. پزشک برای تشخیص پای پرانتزی در نوجوانان و بزرگسالان و حتی کودکان ممکن است آزمایشهایی را تجویز کند. این آزمایشها ممکن است مربوط به آزمایش ژنتیک، آزمایش خون، آزمایش ادرار یا تراکم سنجی استخوانهای فرد بیمار باشد. همچنین ممکن است میزان ویتامین D فرد بیمار نیز بررسی شود.

 

تشخیص پای پرانتزی با اشعه ایکس

گاهی پزشک در مواردی مجبور است برای تشخیص پای پرانتزی در بزرگسالان و کودکان از اشعه ایکس استفاده کند. به کمک تصویربرداری اشعه ایکس می توان به تشخیص محل ناهنجاری ( بدین معنی که پزشک به کمک این تصاویر کاملا متوجه می شود که ناهنجاری در استخوان درشت نی است یا استخوان ران)و تعیین اندازه زاویه پای پرانتزی پی برد.

 

تشخیص پای پرانتزی با سی‌تی اسکن

از روش سی تی اسکن زمانی استفاده می شود که پزشک تاثیر روش درمانی را در بیمار ببیند و یا مشکل انحراف بیمار با دیگر روش های تصویربرداری مشخص نشود.

درمان پای پرانتزی با جراحی استئوتومی

 

دکتر متخصص از چه روش هایی برای درمان پای پرانتزی استفاده می کند؟

پزشک متخصص ارتوپد یا فوق تخصص زانو با توجه به اینکه علت پای پرانتزی چیست و میزان انحراف زانوها چقدر است و براسای تشخیص خود از روش های متعددی برای درمان استفاده می کند:

 

دکتر متخصص از چه روش هایی برای درمان پای پرانتزی استفاده می کند؟

 

  • تجویز ویتامین دی ( در افرادی که به دلیل نرمی استخوان به این عارضه دچار شده اند)
  • تجویز بریس یا زانوبند های مخصوص
  • گچ گرفتن پاها
  • تجویز کفی های طبی و مخصوص
  • درمان پای پرانتزی با فیزیوتراپی
  • جراحی استئوتومی
  • جراحی فقط برای موارد شدید توصیه می‌شود. بعضی اوقات، در صورتی که استفاده از بریس یا گچ گرفتن پاها کمکی به رفع حالت پرانتزی آن‌ها نکرده باشد، ممکن است پزشک به بیماران توصیه کند جراحی انجام دهند.
  • جدیدترین جراحی پای پرانتزی که توسط فوق تخصص زانو انجام می شود؛ جراحی استئوتومی زانو است که موجب اصلاح فرم ناصحیح زانوها می شود.

 

اهمیت مهارت در جراحی پای پرانتزی

بهترین جراح پای پرانتزی برای درمان ژنوواروم کیست؟

بسیاری از افرادی که پای پرانتزی دارند به دنبال بهترین جراح زانو برای درمان این اختلال می باشند. زیرا اکثر ما به تاثیر جراح خوب در داشتن جراحی موفقیت آمیز و رضایت بخش، واقف هستیم.

همانطور که می دانید اشتباهات پزشکی می تواند عوارض نامطلوب و حتی غیرقابل جبرانی را به بیمار تحمیل سازد. بنابراین پرس و جو و انتخاب بهترین جراح پای پرانتزی می تواند گزینه ی بسیار مهم و مناسب برای داشتن جراحی موفقیت آمیز و کسب نتایج رضایت بخش از روند جراحی، باشد.

آیا شما هم به دنبال یافتن بهترین جراح برای درمان پای پرانتزی در تهران هستتید؟ آیا می خواهید که عوارض و مشکلات بعد از عمل را کاش دهید؟ در این مطلب در کنار معرفی نحوه جراحی مطلوب ، شما را از اهمیت و ضرورت انتخاب جراح حاذق در این حوزه آگاه می کنیم.

 

روش جدید جراحی پای پرانتزی

یکی از تکنیک های نوین و کارآمد برای درمان پای پرانتزی، جراحی استئوتومی یا High tibial osteotomy می باشد.

روش های مختلفی بسته به شدت پرانتزی بودن زانو و عوارض ناشی از آن، برای جراحی استئوتومی وجود دارد که از جمله روش های شایع به منظور انجام این جراحی می توان به مواردی همچون: closing wedge وopening wedge اشاره کرد.

  

سخن پایانی

روش های مختلف برای اصلاح پای پرانتزی بر اساس نیازهای دقیق بیماری و مطابق با تغییر شکل استخوانی و معاینه فیزیکی برنامه ریزی می شوند. اگرچه ممکن است بیمار به روش خاصی از جراحی تمایل داشته باشد، یک معاینه جامع و رادیوگرافی درمان بهینه را هدایت می کند.

دکتر علیرضا امین جواهری، جراح ارتوپد و فوق تخصص زانو و لگن از دانشگاه زوريخ سوييس و فارغ التحصیل مقطع دکترا دانشگاه علوم پزشکی تهران با سالهه تجربه و دانش، جراحی شما را با نوین ترین روش های روز دنیا انجام خواهد داد که کمترین عوارض و بیشترین اثربخشی را به همراه داشته باشد.

شما عزیزان می توانید، برای كسب اطلاعات بیشتر و درخواست نوبت جهت معاینه حضوری توسط دکتر با مطب ایشان تماس بگیرید.


این مقاله را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری حالتی است که وقتی فرد زانوهایش را کنار هم قرار می‌دهد، بین مچ پاهایش فاصله وجود دارد. این بیماری در کودکان 3 تا 6 ساله رایج است و معمولاً با رشد بهتر می شود. اما گاهی اوقات کودکان بزرگتر یا بزرگسالان نیز می توانند بین ناهنجاری را داشته باشند.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که در آن پاهای فرد خمیده (به بیرون) به نظر می رسد، حتی زمانی که مچ پاها کنار هم جفت هستند. این ناهنچاری در نوزادان طبیعی است. اما بعد از 3 سالگی و یا بزرگسالی باید توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی شود.

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود.

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز یا استئوآرتریت که از آن با عنوان‌های بیماری دژنراتیو مفاصل یا "ساییدگی" نیز نام می‌برند، اغلب در دست ها، ران و زانوها بروز می کند.در این بیماری غضروف داخل مفصل شروع به تخریب کرده و استخوان زیرین شروع به تغییر می کند.

آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل زانوی شما تخریب می‌شود. استخوان‌های مفصل زانو به هم ساییده می‌شوند که باعث می‌شود زانوها آسیب دیده و سفت یا متورم شوند.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز مفصل لگن یا ران باعث درد و سفتی می شود و می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را سخت کند. از آنجا که آرتروز در طول زمان بدتر می شود، بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع کنید، تا شانس بیشتری برای کاهش تأثیر آن بر زندگی خود داشته باشید.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در  جوانان

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می‌کند.

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع مفصل زانو غالباً به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. فعالیت های بیش از حد زانو، غفلت کردن در انجام تمرینات ورزشی، اضافه وزن و بالا رفتن سن از جمله عواملی هستند که مفصل زانو را در معرض آسیب دیدگی و تخریب قرار می دهند.

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

اگر به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران می گردید لازم است تمامی پارامترهای مهم در انتخاب درست را مد نظر قرار دهید تا در جهت اعمال جراحی و درمان بیماری‌های مفصلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

ترمیم غضروف زانو

ترمیم غضروف زانو

عمل‌های جراحی غضروف زانو برای ترمیم، بازسازی و جایگزینی غضروف آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که به جای آسیب‌های گسترده غضروفی مانند آرتروز متوسط تا شدید زانو، آسیب های غضروفی خاصی دارند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین