• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
جراحی تعویض مفصل زانو در بیماران دیابتی چگونه انجام می شود؟

جراحی تعویض مفصل زانو در بیماران دیابتی چگونه انجام می شود؟

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
انتشار : ۰۳ فروردین ۱۳۹۸

جراحی تعویض مفصل زانو در بیماران دیابتی بسیار حساس است و باید زیر نظر بهترین جراح زانو انجام شود.

آیا تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی امکان پذیر است؟

آیا افرادی که مبتلا به فشار خون و یا سایر بیماری های زمینه ای هستند، کاندید مناسبی برای جراحی تعویض مفصل زانو می باشند؟

 

با ابداع روش های نوین در عرصه ی جراحی تعویض مفصل زانو، دیگر محدوده ی سنی خاصی برای این جراحی وجود ندارد. بنابراین هر فرد در هر سنی با هر جنسیتی (بنا به تجویز جراح تعویض مفصل زانو و در نظر گرفتن شرایط و شدت آسیب دیدگی مفصل مربوطه) می تواند کاندید عمل جراحی تعویض مفصل زانو باشد.

با این حال جراح ارتوپدی تلاش خود را می کند تا افراد پایین تر از 60 سال را از طریق روش های ساده تر مانند فیزیوتراپی و تغییر سبک زندگی، یا کمک گرفتن از تکنیک های کم تهاجمی مانند: آرتروسکوپی مفصل زانو، تحت درمان قرار دهد.

اما اگر روش های مذکور تاثیری در درمان عوارض موجود نداشته باشند، عمل جراحی تعویض مفصل زانو در اولویت درمانی قرار می گیرد.

تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو در سنین بالا

 

تعویض مفصل زانو در سنین بالا

آیا تعویض مفصل زانو در افراد مسن (بالاتر از 80 سال) امکان پذیر است؟  مطمئنا تعداد بیماری های زمینه ای با گذر زمان و افزایش سن نیز بیشتر می شود. بنابراین ممکن است این سوال نظرتان را جلب کند که، آیا جراحی تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی، عوارضی به همراه دارد؟

پاسخ به سوال فوق منفی می باشد. امروزه با گسترش تکنولوژی و پیشرفت دانش پزشکی، راهکارهای موثری در کنترل بیماری های زمینه ای پدید آمده اند.

بنابراین بیماری هایی همچون: دیابت، فشارخون و... اختلالی در روند جراحی تعویض مفصل زانو ایجاد نمی کنند.

عمل تعویض مفصل زانو چقدر طول میکشد

شاید با شنیدن نام جراحی تعویض مفصل زانو به این فکر کنید که این عمل آنقدر پیچیده می باشد که ممکن است ساعت ها به طول انجامد!! اما در حقیقت اینگونه نیست.

  • اکثر عمل های جراحی تعویض مفصل زانو در شرایط مناسب در محدوده ی زمانی بین 45 تا 50 دقیقه به طول می انجامد.

تمامی شرایط بیمار قبل از عمل جراحی مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. در طی بررسی های مورد نیاز، قند خون بیمار کنترل می شود و از نظر قلبی نیز آمادگی لازم برای عمل جراحی را پیدا می کند.

ما در اغلب موارد افراد مسن را با اعمال بی حسی تحت عمل جراحی قرار می دهیم، بنابراین فرد دچار عوارض بعد از بیهوشی نیز، نخواهد شد و معمولا  فردای جراحی تعویض مفصل زانو مرخص می شوند.

تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی

جراحی تعویض مفصل زانو در افراد مبتلا به دیابت

دانستنی های بعد از عمل تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل زانو تاثیر بسزایی در نتایج حاصل از این جراحی دارند. بنابراین توصیه ی ما به بیماران عزیز این است تا با دقت به نکات گوشزد شده از سوی جراح خود توجه کنند.

وزن بالا اثر تخریبی در مفصل های کاربردی مانند زانو ها دارند. همانطور که وزن بالا می تواند مفصل زانوی سالم را تخریب کند، اثرات سوئی در مفصل تعویض شده نیز دارد.

بنابراین توصیه ی ما به بیماران عزیز مبتلا به دیابت و سایر بیماری های زمینه ای این است که در جهت رسیدن به وزن ایده آل تلاش کنند تا از آسیب دیدن مفصل تعویض شده ی خود، جلوگیری کنند.

چکیده مطلب

با توجه به مطالب فوق میتوان به این نتیجه رسید که جراحی تعویض مفصل زانو در افراد دیابتی مشکلی ندارد. زیرا آسیب دیدگی شدید مفصل زانو می تواند باعث کاهش کیفیت زندگی افراد مسن و یا افراد مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت و ... شود. بنابراین جراحی تعویض مفصل زانو راهی برای برطرف ساختن عوارض ناشی از آسیب دیدگی زانو و تقویت کیفیت زندگی در این افراد می باشد.


مطالب مشابه

صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل
صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل

صدا دادن زانو یکی از عوارض جانبی بسیار طبیعی عمل تعویض مفصل زانو است. صدایی که می‌شنوید به احتمال زیاد ناشی از قسمت‌های فلزی یا پلاستیکی مفصل تعویض‌شده زانو است.

استفاده از زانوبند (بریس) بعد از جراحی زانو
استفاده از زانوبند (بریس) بعد از جراحی زانو

استفاده از زانوبند بعد از عمل تعویض مفصل زانو به موارد فردی و توصیه‌های پزشک بستگی دارد. انواع مختلف زانوبند با جنس‌های مختلف و عملکردهای منحصربه‌فرد طراحی شده‌اند که پزشک با توجه به شرایط بیمار یکی از آن‌ها را پیشنهاد می‌دهد

دامنه حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن
دامنه حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن

دامنه حرکتی لگن توسط مفصل گوی و کاسه‌ای (مفصل توپی) که از استخوان ران (فمور) و لگن تشکیل شده است، تعیین می‌شود. عمل جراحی تعویض مفصل لگن به بهبود دامنه حرکتی کمک می‌کند.

دامنه حرکتی زانو بعد از تعویض مفصل زانو و تمرینات ورزشی برای افزایش آن
دامنه حرکتی زانو بعد از تعویض مفصل زانو و تمرینات ورزشی برای افزایش آن

بهبودی پس از تعویض مفصل زانو مستلزم بازیابی دامنه کامل حرکات است. داشتن دامنه حرکتی بهینه به مفصل شما فرصت بیشتری می‌دهد تا در فعالیت‌های روزانه خود عملکردی قوی داشته باشید.

تجربه بیماران از جراحی تعویض مفصل زانو - وضعیت قبل و بعد از عمل
تجربه بیماران از جراحی تعویض مفصل زانو - وضعیت قبل و بعد از عمل

بررسی و دیدن تجربیات بیمارانی که عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌اند به شما کمک می‌کند که تصمیم خود را راحت‌تر بگیرید و ترس‌های خود را کنار بگذارید. اگر عمل جراحی تعویض مفصل زانو به شما یا یکی از عزیزان‌تان توصیه می‌شود، با خیال راحت این عمل را انجام دهید.

نحوه بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل لگن - 8 تمرین کمکی
نحوه بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل لگن - 8 تمرین کمکی

توانایی بالا رفتن از پله‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل لگن به پیشرفت بهبودی فرد بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همچنین توجه به دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط پزشک و فیزیوتراپ کمک می‌کند تا بعد از تعویض مفصل زانو راحت‌تر از پله استفاده کنید.

بالا رفتن از پله‌ها بعد از تعویض مفصل زانو - نکاتی که باید رعایت کنید
بالا رفتن از پله‌ها بعد از تعویض مفصل زانو - نکاتی که باید رعایت کنید

بالا رفتن از پله‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل زانو یکی از کار‌هایی است که باید با دقت زیاد انجام شود. بنابراین بعد از عمل تعویض مفصل زانو به دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط پزشک و فیزیوتراپ خود توجه کنید.

پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی - روش‌های کاهش احتمال پارگی
پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی - روش‌های کاهش احتمال پارگی

احتمال پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی پس از جراحی وجود دارد اما اکثر افراد عادی که جراحی ACL انجام می‌دهند، چنین مشکلی را تجربه نمی‌کنند. اگر فکر می‌کنید ممکن است ACL شما دوباره پاره شده باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان پارگی ACL و احتمال پارگی ACL بعد‌از جراحی، به خواندن مطلب ادامه دهید.

عمل جراحی پیوند غضروف زانو چیست؟ عوارض جراحی و نحوه آمادگی
عمل جراحی پیوند غضروف زانو چیست؟ عوارض جراحی و نحوه آمادگی

عمل جراحی پیوند غضروفی زانو از کاشت سلولی برای درمان قسمت‌های آسیب‌دیده غضروف استفاده می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند این عمل یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد بافت غضروفی مشابه بافت اصلی است.

خطرات به تعوق انداختن جراحی تعویض مفصل زانو
خطرات به تعوق انداختن جراحی تعویض مفصل زانو

به تعویق انداختن عمل تعویض مفصل زانو خطرات زیادی دارد. جراحی تعویض مفصل زانو برای جایگزینی مفصل آسیب‌دیده با مفصل مصنوعی انجام می‌شود. بیماران اغلب این عمل جراحی را به‌خاطر ترس از عمل یا نگرانی درمورد بهبودی به تأخیر می‌اندازند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×