• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
پانسمان بعد از عمل تعویض مفصل زانو و لگن

پانسمان بعد از عمل تعویض مفصل زانو و لگن

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
انتشار : ۰۴ مهر ۱۴۰۲

پانسمان پس از تعویض مفصل زانو و لگن بسیار مهم است و آگاهی از نحوه مراقبت از پانسمان، برای بیمارانی که مفصل خود را جراحی کرده‌اند ضروری است. باید پانسمان جراحت را تمیز نگه داشت و از محل جراحت در برابر عفونت محافظت کرد.

پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو چقدر باید بماند؟ آیا بلافاصله بعد از عمل جراحی زانو می‌توان دوش گرفت؟ تعویض پانسمان بعد از عمل زانو چند بار باید انجام شود؟ این‌ها پرسش‌هایی هستند که بسیاری از بیماران در ذهن دارند، و می‌خواهند درباره تعویض پانسمان و حمام بعد از جراحی بیشتر بدانند. در این مقاله وب‌سایت دکتر امین جواهری، به تک‌تک این پرسش‌ها، پاسخ مفصلی می‌دهیم.

 

نحوه تعویض پانسمان پس از عمل تعویض مفصل

آگاهی از نحوه مراقبت از پانسمان، برای بیمارانی که مفصل خود را جراحی کرده‌اند ضروری است. باید پانسمان جراحت را تمیز نگه داشت و از محل جراحت در برابر عفونت محافظت کرد. در اینجا نحوه تعویض پانسمان مفصل را ذکر کرده‌ایم:

 • بخیه‌های عمل تعویض مفصل چند لایه دارند. پزشکان یک لایه مِش جراحی (پارچه‌ای متخلخل) و چسب در بالای محل زخم گذاشته و یک پانسمان ضد آب روی آن می‌گذارند. پانسمان جراحی باید به مدت یک هفته بر روی محل جراحت باقی بماند. در این مدت می‌توانید دوش بگیرید. پس از دوش گرفتن باید به‌آرامی پانسمان را خشک کنید.
 • پس از یک هفته می‌توانید خودتان پانسمان جراحی را بردارید. از یک گوشه پانسمان شروع کنید و به‌آرامی آن را جدا کنید. پس از برداشتن پانسمان، باید بتوانید مِش جراحی زیر آن را ببینید. یک انگشت را روی مِش قرار دهید تا در جای خود ثابت بماند و به کندن پانسمان در راستای برش جراحی ادامه دهید. هرروز ناحیه جراحی را بررسی کنید و مراقب علائم عفونتی مانند ترشحات زرد یا سبز، خشکی یا افزایش دمای پوست محل زخم باشید. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، در اسرع وقت با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

 حتما بخوانید: عفونت بعد از تعویض مفصل زانو

علائم شایع محل زخم بعد از عمل تعویض مفصل

محل زخم پس از عمل تعویض مفصل، متورم، کبود (به رنگ سیاه و آبی) و قرمز می‌شود.

 

علائم شایع تعویض مفصل لگن

 

این علائم شایع و بخشی از روند بهبودی هستند. باید هرروز علائم خود را کنترل کنید تا مطمئن شوید که محل زخم به‌درستی بهبود می‌یابد. این علائم عبارت‌اند از:

 • دمای بالای 38 درجه
 • احساس ناراحتی، خستگی یا درد
 • گرمی یا بی‌حسی در اطراف مفصل
 • داشتن ترشحات قرمز یا شفافی که یک تا پنج روز ادامه می‌یابند.

 

تعویض پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو چند بار باید انجام شود؟

از دو روز بعد از ترخیص از بیمارستان، باید پانسمان خود را هر روز عوض کنید. این تعویض پانسمان را تا یک هفته انجام بدهید. البته پانسمان‌های بزرگ و حجیم لازم نیست.

تجدید پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو را می‌توانید در منزل انجام بدهید. فقط کافی است روی هر برش، یک تکه باند یا گاز قرار داده، و باندپیچی کنید. از پماد یا لوسیون‌های آنتی‌بیوتیک هم استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک توصیه کرده باشد.

در ویزیتی که یک هفته بعد از عمل انجام می‌شود، بخیه‌ها برداشته خواهند شد. اگرهم چسب بخیه استری روی برش زانویتان باشد، 7 تا 10 روز بعد از خیس شدن، کم‌کم کَنده می‌شود.

لازم نیست قبل از این مدت، چسب‌های زخم استری را بردارید. وقتی خودشان شروع به کَنده شدن کردند، می‌توانید آن‌ها را بردارید.

 

وضعیت زخم عمل مفصل پس از دو هفته چگونه است؟

زخم عمل مفصل بعد از دو هفته همچنان دردناک خواهد بود، اما باید تورم، کبودی و قرمزی آن کاهش یابد. باید همچنان پانسمان خود را تمیز و خشک نگه دارید تا زخم بهبود یابد.

 

فرایند بهبود عمل تعویض مفصل چگونه است؟

 • احتمالاً چند روز اول احساس درد یا ناراحتی خواهید کرد و در صورت نیاز داروهای مُسَکن به شما می‌دهند. معمولاً یک مسکّن قوی تجویز می‌‌شود که آن را باید طبق دستورالعمل مصرف کنید. برای کاهش درد، خوردن یک عدد قرص مسکّن در هر 4-6 ساعت روز اول جراحی مفصل مؤثر است.
 • ممکن است ترشحاتی روی باندپیچی وجود داشته باشد؛ زیرا مایعات بدن در طول جراحی در آن نقطه جمع شده‌اند. احتمالاً، در دو روز اول عمل مقداری خون در پانسمان ببینید.
 •  روز پس از جراحی، بر محل زخم یخ بگذارید تا دردتان کاهش یابد.
 • تا حد امکان مفصل خود را بالاتر از سطح قلب نگه دارید تا تورم و درد را کاهش دهید. برای این کار می‌توانید هنگام خواب، زیر مفصل یک بالش بگذارید.
 • قبل از دوش گرفتن، مفصل جراحی‌شده را با پلاستیک بپوشانید تا پانسمانش خشک و تمیز باقی بماند.
 • در صورت داشتن عمل تعویض مفصل پا، تا یک ماه پس از جراحی به عصا یا واکِر نیاز دارید، اما می‌توانید با استفاده از آن‌ها، چند روز پس از جراحی راه بروید.
 • در اسرع وقت، فیزیوتراپی را پس از جراحی شروع کنید.
 • تا دو یا سه روز پس از جراحی، ممکن است تعریق شبانه و تب 38 درجه داشته باشید. این تب طبیعی است. پزشک شما استفاده از استامینوفن را برای کاهش آن تجویز خواهد کرد.
 • بعد از شش هفته، میزان درد شما باید کاهش یابد. همانطورکه به فعالیت‌های عادی خود بازمی‌گردید، ظاهر مفصل و علائم خود را زیر نظر بگیرید.

 

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

تجدید پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو را می‌توانید خودتان در منزل انجام بدهید، اما در صورت مشاهده هرکدام از علائم و نشانه‌های زیر، حتما با پزشک خود تماس گرفته و مشورت کنید:

 • افزایش ناگهانی تورم، قرمزی یا گرما در ناحیه جراحی، که با استراحت، یخ و بالا گرفتن پاها برطرف نمی‌شود.

 • دمای دهانی بیشتر از 39 سانتی‌گراد که بیش از 12 ساعت ادامه داشته، و با مصرف مایعات و مصرف دو قرص استامینوفن با فاصله 6 ساعت هم تسکین نمی‌یابد. نکته مهم اینکه مقدار مصرف این قرص نباید بیش از 4هزار میلی‌گرم در روز باشد.

 • ترشح بیش از حد از محل برش زانو یا ترشحاتی که بیش از 72 ساعت ادامه دارند.

 • درد، حساسیت، قرمزی یا تورم در ناحیه پا که با استراحت و بالا گرفتن پاها کاهش نیافته است.

 • تب، لرز، تنگی نفس، درد قفسه سینه، حالت تهوع، استفراغ یا سایر علائم و نشانه‌هایی که برایتان نگران‌کننده شده‌اند.

 • تاول در اطراف زخم

 • هرگونه تغییر در حرکت مانند ضعف جدید، سفتی در ماهیچه‌ها یا تغییر در انجام حرکات معمولی
 • داشتن هرگونه سؤال یا نگرانی

 

 چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

 

آیا بعد از عمل تعویض زانو می‌توان دوش گرفت؟

از دو روز بعد از عمل تعویض مفصل، می‌توانید دوش بگیرید. اما نگذارید پانسمان زانویتان خیس شود. البته گاهی اوقات از پانسمان ضدآب استفاده می‌شود تا بیمار نگرانی خیس شدن آن را نداشته باشد.

اما بهتر است مراقب باشید و تا دو هفته بعد از عمل، برش‌ها را زیر آب، خیس نکنید. اگر هم برش‌ها ناخواسته خیس شدند، آن‌ها را به‌آرامی خشک کرده، و بعد از خشک شدن، پانسمان خود را تجدید کنید.

بعد از گذشت یک هفته، می‌توانید با خیال راحت به حمام رفته، و حتی روی برش‌ها را با لیف نرم و صابون یا شامپوی بدن تمیز کنید. اما به‌هیچ‌وجه آن‌ها را به‌شدت نمالید.

نکته مهم اینکه تا وقتی محل بریدگی‌ها به‌طور کامل بهبود نیافته، در وان حمام نکنید. از استخر یا جکوزی هم استفاده نکنید. هر مسئله یا نگرانی هم در این زمینه دارید، حتما با پزشک در میان بگذارید.

 

جمع‌بندی

نکته قابل‌توجه اینکه دکتر امین جواهری، پانسمان را بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، و در محیط استریل‌شده اتاق عمل انجام می‌دهند. بنابراین احتمال ایجاد آلودگی‌های میکروبی یا باکتریایی به صفر می‌رسد.

اگر پرسشی درباره پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو یا سایر نکته‌های مربوط به این جراحی دارید، حتما سایر مقاله‌های این وب‌سایت را بخوانید. ما درباره پرسش‌های پرتکراری که دریافت می‌کنیم، مقاله‌های به‌روز و جامعی نوشته و منتشر می‌کنیم، تا شما هر چه سریع‌تر، پاسخ آن‌ها را پیدا کنید.

 

منابع

www.hey.nhs.uk

www.mountsinai.org

www.frischortho.com

www.srinivasanhipandknee.com

www.allinahealth.org

health.umms.org

www.niams.nih.gov


مطالب مشابه

صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل
صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل

صدا دادن زانو یکی از عوارض جانبی بسیار طبیعی عمل تعویض مفصل زانو است. صدایی که می‌شنوید به احتمال زیاد ناشی از قسمت‌های فلزی یا پلاستیکی مفصل تعویض‌شده زانو است.

استفاده از زانوبند (بریس) بعد از جراحی زانو
استفاده از زانوبند (بریس) بعد از جراحی زانو

استفاده از زانوبند بعد از عمل تعویض مفصل زانو به موارد فردی و توصیه‌های پزشک بستگی دارد. انواع مختلف زانوبند با جنس‌های مختلف و عملکردهای منحصربه‌فرد طراحی شده‌اند که پزشک با توجه به شرایط بیمار یکی از آن‌ها را پیشنهاد می‌دهد

دامنه حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن
دامنه حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن

دامنه حرکتی لگن توسط مفصل گوی و کاسه‌ای (مفصل توپی) که از استخوان ران (فمور) و لگن تشکیل شده است، تعیین می‌شود. عمل جراحی تعویض مفصل لگن به بهبود دامنه حرکتی کمک می‌کند.

دامنه حرکتی زانو بعد از تعویض مفصل زانو و تمرینات ورزشی برای افزایش آن
دامنه حرکتی زانو بعد از تعویض مفصل زانو و تمرینات ورزشی برای افزایش آن

بهبودی پس از تعویض مفصل زانو مستلزم بازیابی دامنه کامل حرکات است. داشتن دامنه حرکتی بهینه به مفصل شما فرصت بیشتری می‌دهد تا در فعالیت‌های روزانه خود عملکردی قوی داشته باشید.

تجربه بیماران از جراحی تعویض مفصل زانو - وضعیت قبل و بعد از عمل
تجربه بیماران از جراحی تعویض مفصل زانو - وضعیت قبل و بعد از عمل

بررسی و دیدن تجربیات بیمارانی که عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌اند به شما کمک می‌کند که تصمیم خود را راحت‌تر بگیرید و ترس‌های خود را کنار بگذارید. اگر عمل جراحی تعویض مفصل زانو به شما یا یکی از عزیزان‌تان توصیه می‌شود، با خیال راحت این عمل را انجام دهید.

نحوه بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل لگن - 8 تمرین کمکی
نحوه بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل لگن - 8 تمرین کمکی

توانایی بالا رفتن از پله‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل لگن به پیشرفت بهبودی فرد بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همچنین توجه به دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط پزشک و فیزیوتراپ کمک می‌کند تا بعد از تعویض مفصل زانو راحت‌تر از پله استفاده کنید.

بالا رفتن از پله‌ها بعد از تعویض مفصل زانو - نکاتی که باید رعایت کنید
بالا رفتن از پله‌ها بعد از تعویض مفصل زانو - نکاتی که باید رعایت کنید

بالا رفتن از پله‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل زانو یکی از کار‌هایی است که باید با دقت زیاد انجام شود. بنابراین بعد از عمل تعویض مفصل زانو به دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط پزشک و فیزیوتراپ خود توجه کنید.

پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی - روش‌های کاهش احتمال پارگی
پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی - روش‌های کاهش احتمال پارگی

احتمال پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی پس از جراحی وجود دارد اما اکثر افراد عادی که جراحی ACL انجام می‌دهند، چنین مشکلی را تجربه نمی‌کنند. اگر فکر می‌کنید ممکن است ACL شما دوباره پاره شده باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان پارگی ACL و احتمال پارگی ACL بعد‌از جراحی، به خواندن مطلب ادامه دهید.

عمل جراحی پیوند غضروف زانو چیست؟ عوارض جراحی و نحوه آمادگی
عمل جراحی پیوند غضروف زانو چیست؟ عوارض جراحی و نحوه آمادگی

عمل جراحی پیوند غضروفی زانو از کاشت سلولی برای درمان قسمت‌های آسیب‌دیده غضروف استفاده می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند این عمل یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد بافت غضروفی مشابه بافت اصلی است.

خطرات به تعوق انداختن جراحی تعویض مفصل زانو
خطرات به تعوق انداختن جراحی تعویض مفصل زانو

به تعویق انداختن عمل تعویض مفصل زانو خطرات زیادی دارد. جراحی تعویض مفصل زانو برای جایگزینی مفصل آسیب‌دیده با مفصل مصنوعی انجام می‌شود. بیماران اغلب این عمل جراحی را به‌خاطر ترس از عمل یا نگرانی درمورد بهبودی به تأخیر می‌اندازند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×