• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
پانسمان بعد از عمل تعویض مفصل زانو و لگن

پانسمان بعد از عمل تعویض مفصل زانو و لگن

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
انتشار : ۰۴ مهر ۱۴۰۲

پانسمان پس از تعویض مفصل زانو و لگن بسیار مهم است و آگاهی از نحوه مراقبت از پانسمان، برای بیمارانی که مفصل خود را جراحی کرده‌اند ضروری است. باید پانسمان جراحت را تمیز نگه داشت و از محل جراحت در برابر عفونت محافظت کرد.

پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو چقدر باید بماند؟ آیا بلافاصله بعد از عمل جراحی زانو می‌توان دوش گرفت؟ تعویض پانسمان بعد از عمل زانو چند بار باید انجام شود؟ این‌ها پرسش‌هایی هستند که بسیاری از بیماران در ذهن دارند، و می‌خواهند درباره تعویض پانسمان و حمام بعد از جراحی بیشتر بدانند. در این مقاله وب‌سایت دکتر امین جواهری، به تک‌تک این پرسش‌ها، پاسخ مفصلی می‌دهیم.

 

نحوه تعویض پانسمان پس از عمل تعویض مفصل

آگاهی از نحوه مراقبت از پانسمان، برای بیمارانی که مفصل خود را جراحی کرده‌اند ضروری است. باید پانسمان جراحت را تمیز نگه داشت و از محل جراحت در برابر عفونت محافظت کرد. در اینجا نحوه تعویض پانسمان مفصل را ذکر کرده‌ایم:

 • بخیه‌های عمل تعویض مفصل چند لایه دارند. پزشکان یک لایه مِش جراحی (پارچه‌ای متخلخل) و چسب در بالای محل زخم گذاشته و یک پانسمان ضد آب روی آن می‌گذارند. پانسمان جراحی باید به مدت یک هفته بر روی محل جراحت باقی بماند. در این مدت می‌توانید دوش بگیرید. پس از دوش گرفتن باید به‌آرامی پانسمان را خشک کنید.
 • پس از یک هفته می‌توانید خودتان پانسمان جراحی را بردارید. از یک گوشه پانسمان شروع کنید و به‌آرامی آن را جدا کنید. پس از برداشتن پانسمان، باید بتوانید مِش جراحی زیر آن را ببینید. یک انگشت را روی مِش قرار دهید تا در جای خود ثابت بماند و به کندن پانسمان در راستای برش جراحی ادامه دهید. هرروز ناحیه جراحی را بررسی کنید و مراقب علائم عفونتی مانند ترشحات زرد یا سبز، خشکی یا افزایش دمای پوست محل زخم باشید. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، در اسرع وقت با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

 حتما بخوانید: عفونت بعد از تعویض مفصل زانو

علائم شایع محل زخم بعد از عمل تعویض مفصل

محل زخم پس از عمل تعویض مفصل، متورم، کبود (به رنگ سیاه و آبی) و قرمز می‌شود.

 

علائم شایع تعویض مفصل لگن

 

این علائم شایع و بخشی از روند بهبودی هستند. باید هرروز علائم خود را کنترل کنید تا مطمئن شوید که محل زخم به‌درستی بهبود می‌یابد. این علائم عبارت‌اند از:

 • دمای بالای 38 درجه
 • احساس ناراحتی، خستگی یا درد
 • گرمی یا بی‌حسی در اطراف مفصل
 • داشتن ترشحات قرمز یا شفافی که یک تا پنج روز ادامه می‌یابند.

 

تعویض پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو چند بار باید انجام شود؟

از دو روز بعد از ترخیص از بیمارستان، باید پانسمان خود را هر روز عوض کنید. این تعویض پانسمان را تا یک هفته انجام بدهید. البته پانسمان‌های بزرگ و حجیم لازم نیست.

تجدید پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو را می‌توانید در منزل انجام بدهید. فقط کافی است روی هر برش، یک تکه باند یا گاز قرار داده، و باندپیچی کنید. از پماد یا لوسیون‌های آنتی‌بیوتیک هم استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک توصیه کرده باشد.

در ویزیتی که یک هفته بعد از عمل انجام می‌شود، بخیه‌ها برداشته خواهند شد. اگرهم چسب بخیه استری روی برش زانویتان باشد، 7 تا 10 روز بعد از خیس شدن، کم‌کم کَنده می‌شود.

لازم نیست قبل از این مدت، چسب‌های زخم استری را بردارید. وقتی خودشان شروع به کَنده شدن کردند، می‌توانید آن‌ها را بردارید.

 

وضعیت زخم عمل مفصل پس از دو هفته چگونه است؟

زخم عمل مفصل بعد از دو هفته همچنان دردناک خواهد بود، اما باید تورم، کبودی و قرمزی آن کاهش یابد. باید همچنان پانسمان خود را تمیز و خشک نگه دارید تا زخم بهبود یابد.

 

فرایند بهبود عمل تعویض مفصل چگونه است؟

 • احتمالاً چند روز اول احساس درد یا ناراحتی خواهید کرد و در صورت نیاز داروهای مُسَکن به شما می‌دهند. معمولاً یک مسکّن قوی تجویز می‌‌شود که آن را باید طبق دستورالعمل مصرف کنید. برای کاهش درد، خوردن یک عدد قرص مسکّن در هر 4-6 ساعت روز اول جراحی مفصل مؤثر است.
 • ممکن است ترشحاتی روی باندپیچی وجود داشته باشد؛ زیرا مایعات بدن در طول جراحی در آن نقطه جمع شده‌اند. احتمالاً، در دو روز اول عمل مقداری خون در پانسمان ببینید.
 •  روز پس از جراحی، بر محل زخم یخ بگذارید تا دردتان کاهش یابد.
 • تا حد امکان مفصل خود را بالاتر از سطح قلب نگه دارید تا تورم و درد را کاهش دهید. برای این کار می‌توانید هنگام خواب، زیر مفصل یک بالش بگذارید.
 • قبل از دوش گرفتن، مفصل جراحی‌شده را با پلاستیک بپوشانید تا پانسمانش خشک و تمیز باقی بماند.
 • در صورت داشتن عمل تعویض مفصل پا، تا یک ماه پس از جراحی به عصا یا واکِر نیاز دارید، اما می‌توانید با استفاده از آن‌ها، چند روز پس از جراحی راه بروید.
 • در اسرع وقت، فیزیوتراپی را پس از جراحی شروع کنید.
 • تا دو یا سه روز پس از جراحی، ممکن است تعریق شبانه و تب 38 درجه داشته باشید. این تب طبیعی است. پزشک شما استفاده از استامینوفن را برای کاهش آن تجویز خواهد کرد.
 • بعد از شش هفته، میزان درد شما باید کاهش یابد. همانطورکه به فعالیت‌های عادی خود بازمی‌گردید، ظاهر مفصل و علائم خود را زیر نظر بگیرید.

 

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

تجدید پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو را می‌توانید خودتان در منزل انجام بدهید، اما در صورت مشاهده هرکدام از علائم و نشانه‌های زیر، حتما با پزشک خود تماس گرفته و مشورت کنید:

 • افزایش ناگهانی تورم، قرمزی یا گرما در ناحیه جراحی، که با استراحت، یخ و بالا گرفتن پاها برطرف نمی‌شود.

 • دمای دهانی بیشتر از 39 سانتی‌گراد که بیش از 12 ساعت ادامه داشته، و با مصرف مایعات و مصرف دو قرص استامینوفن با فاصله 6 ساعت هم تسکین نمی‌یابد. نکته مهم اینکه مقدار مصرف این قرص نباید بیش از 4هزار میلی‌گرم در روز باشد.

 • ترشح بیش از حد از محل برش زانو یا ترشحاتی که بیش از 72 ساعت ادامه دارند.

 • درد، حساسیت، قرمزی یا تورم در ناحیه پا که با استراحت و بالا گرفتن پاها کاهش نیافته است.

 • تب، لرز، تنگی نفس، درد قفسه سینه، حالت تهوع، استفراغ یا سایر علائم و نشانه‌هایی که برایتان نگران‌کننده شده‌اند.

 • تاول در اطراف زخم

 • هرگونه تغییر در حرکت مانند ضعف جدید، سفتی در ماهیچه‌ها یا تغییر در انجام حرکات معمولی
 • داشتن هرگونه سؤال یا نگرانی

 

 چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

 

آیا بعد از عمل تعویض زانو می‌توان دوش گرفت؟

از دو روز بعد از عمل تعویض مفصل، می‌توانید دوش بگیرید. اما نگذارید پانسمان زانویتان خیس شود. البته گاهی اوقات از پانسمان ضدآب استفاده می‌شود تا بیمار نگرانی خیس شدن آن را نداشته باشد.

اما بهتر است مراقب باشید و تا دو هفته بعد از عمل، برش‌ها را زیر آب، خیس نکنید. اگر هم برش‌ها ناخواسته خیس شدند، آن‌ها را به‌آرامی خشک کرده، و بعد از خشک شدن، پانسمان خود را تجدید کنید.

بعد از گذشت یک هفته، می‌توانید با خیال راحت به حمام رفته، و حتی روی برش‌ها را با لیف نرم و صابون یا شامپوی بدن تمیز کنید. اما به‌هیچ‌وجه آن‌ها را به‌شدت نمالید.

نکته مهم اینکه تا وقتی محل بریدگی‌ها به‌طور کامل بهبود نیافته، در وان حمام نکنید. از استخر یا جکوزی هم استفاده نکنید. هر مسئله یا نگرانی هم در این زمینه دارید، حتما با پزشک در میان بگذارید.

 

جمع‌بندی

نکته قابل‌توجه اینکه دکتر امین جواهری، پانسمان را بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، و در محیط استریل‌شده اتاق عمل انجام می‌دهند. بنابراین احتمال ایجاد آلودگی‌های میکروبی یا باکتریایی به صفر می‌رسد.

اگر پرسشی درباره پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو یا سایر نکته‌های مربوط به این جراحی دارید، حتما سایر مقاله‌های این وب‌سایت را بخوانید. ما درباره پرسش‌های پرتکراری که دریافت می‌کنیم، مقاله‌های به‌روز و جامعی نوشته و منتشر می‌کنیم، تا شما هر چه سریع‌تر، پاسخ آن‌ها را پیدا کنید.

 

منابع

www.hey.nhs.uk

www.mountsinai.org

www.frischortho.com

www.srinivasanhipandknee.com

www.allinahealth.org

health.umms.org

www.niams.nih.gov


مطالب مشابه

داروی گاباپنتین برای آرتروز - عوارض و نحوه اثربخشی
داروی گاباپنتین برای آرتروز - عوارض و نحوه اثربخشی

گاباپنتین به ندرت برای درمان آرتروز تجویز می‌شود. بااین‌حال، ممکن است زمانی تجویز شود که سایر داروها شکست خورده باشند، یا کسی نتواند سایر درمان‌های توصیه‌شده را مصرف کند.

غذاهای مضر برای آرتروز
غذاهای مضر برای آرتروز

اگر آرتروز دارید، باید بدانید رژیم غذایی تأثیر قابل توجهی بر سلامتی شما می‌گذارد. برخی غذاها مانند شکر، نمک، لبنیات و ... برای آرتروز مضر هستند و اغلب منجر به التهاب، تحریک بیماری و تشدید درد می‌شوند.

عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی چیست؟ نکات مهمی که باید رعایت کنید.
عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی چیست؟ نکات مهمی که باید رعایت کنید.

عدم درمان روماتیسم مفصلی اثرات گسترده‌ای بر روی بدن می‌گذارد. این بیماری علاوه بر مفاصل بر پوست، مغز، قلب و سایر نواحی نیز تأثیر می‌گذارد. در عین حال مصرف داروهای مختلف نیز می‌تواند عوارض جانبی دیگری در سراسر بدن ایجاد کند.

علت بیماری روماتیسم چیست؟
علت بیماری روماتیسم چیست؟

روماتیسم به علت های مختلف ازجمله افزایش سن، ژنتیک، رژیم غذایی نامناسب، عدم تحرک و ... اتفاق میفتد. آرتریت روماتوئید (روماتیسم) نوعی بیماری خودایمنی است که می‌تواند باعث درد، تورم و سفتی مفاصل شود.

بهترین دارو‌ها برای درمان روماتیسم مفصلی
بهترین دارو‌ها برای درمان روماتیسم مفصلی

قرص و دارو‌هایی که برای درمان روماتیسم مفصلی استفاده می‌شود نقش اساسی در کنترل پیشرفت و علائم این بیماری دارند. شروع درمان بلافاصله پس از تشخیص مؤثرتر است و بهترین مراقبت‌های پزشکی، ترکیبی از داروهای آرتریت روماتوئید با روش‌های درمانی دیگر است.

انواع روماتیسم - 15 روماتیسم‌ التهابی و غیر التهابی
انواع روماتیسم - 15 روماتیسم‌ التهابی و غیر التهابی

انواع بیماری‌های روماتیسمی بیماری‌هایی هستند که گروه‌های سنی مختلف را تحت تأثیر قرار می‌دهند و ازنظر شدت در افراد مختلف به‌شکلی متفاوت بروز پیدا می کنند. اختلالات روماتیسمی به دو دسته التهابی و غیرالتهابی تقسیم می‌شوند که در این مطلب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

حرکات اصلاحی زانوی ضربدری - 7 تمرین ورزشی
حرکات اصلاحی زانوی ضربدری - 7 تمرین ورزشی

تمرینات ورزشی برای اصلاح زانوی ضربدری به فرد در درمان پای ضربدری کمک می‌کند. این تمرینات به‌عنوان یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی برای اصلاح زانوی ضربدری در نظر گرفته می‌شود.

چگونه درد آرتروز زانو را کم کنیم؟
چگونه درد آرتروز زانو را کم کنیم؟

تنها راه کاهش درد آرتروز زانو مصرف دارو‌ها نیست. بلکه می‌توانید با تغییری اندک در سبک زندگی خود به کاهش درد ناشی از آرتروز زانو و بهبود کیفیت زندگی کمک کنید.

آیا بیماری آرتروز زانو ارثی است؟
آیا بیماری آرتروز زانو ارثی است؟

آرتروز یا استئوآرتریت (OA) همیشه ارثی نیست، اما کارشناسان معتقدند ممکن است جزئی ژنتیکی وجود داشته باشد که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. درحالی‌که ژنتیک در افزایش خطر ابتلا به آرتروز نقش دارد، این بیماری ارثی نیست.

آرتروز زانو از چه سنی شروع می‌شود؟
آرتروز زانو از چه سنی شروع می‌شود؟

سن ابتلا به آرتروز زانو به روش زندگی و ژنتیک بستگی دارد. افراد مسن‌تر، چاق یا افرادی که دچار آسیب‌دیدگی مفصل هستند بیشتر درمعرض خطر آرتروز قرار دارند اما این بیماری بر جوانان نیز تأثیر می‌گذارد.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×