• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
عوارض پای پرانتزی

عوارض پای پرانتزی

مدت مطالعه: دقیقه
انتشار : ۲۹ شهریور ۱۴۰۲

عوارض پای پرانتزی در بزرگسالان بیشتر از کودکان و نوجوان است و می تواند مشکلات زیادی را برای فرد به همراه بیاورد. در پای پرانتزی فشار وزن به داخل زانو و ساق بیشتر شود. این معضل اگر به مرور زمان و افزایش سن، درمان نشود افراد دچار آرتروزهای قسمت های داخلی زانو می شوند.

ممکن است در میان دوستان، اطرافیان و یا حتی مراکزعمومی با افرادی مواجه شده باشید که صورت بسیار زیبا و جذاب، هیکل ورزیده اما پاهایی دور از هم و پرانتزی داشته باشند.

شاید شما از آن دسته افرادی باشید دارای پاهای پرانتزی هستند و بارها وبارها به خاطر این ناهنجاری مفصلی مسخره شده اید، یا حتی اعضای خانواده و دوستانتان از وجود این مشکل در شکل ظاهری پاهایشان پیش شما شکایت کرده باشند.

ممکن است به علت شکل ظاهری پاهایتان از پوشیدن لباس مورد علاقه تان صرف نظر کنید. اما واقعا پای پرانتزی چیست؟ چه عواملی موجب به وجود آمدن پاهای پرانتزی می شوند؟

آیا درمانی برای این عارضه وجود دارد؟ این عارضه چه تاثیری در فعالیت های روزمره افراد می گذارد و اگر در درمان آن سهل‌انگاری شود چه پیامدهایی به همراه خواهد داشت؟

پای پرانتزی در بین تمام ناهنجاری های مربوط به مفاصل شیوع بیشتری دارد. ما در این مقاله سعی داریم شما را با این مشکل مفصلی شایع آشنا کنیم.

 

تشخیص پای پرانتزی در بزرگسالان

تغییر وانحراف پاها از محور مستقیم استخوان پا موجب به وجود آمدن مشکلاتی درپاها می شود، درصورتی که این انحراف به سمت خارج باشد زانو پرانتزی است و اگر این انحراف به سمت داخل باشد زانو ضربدری است.

 

تشخیص پای پرانتزی در بزرگسالان

 

یک زانوی طبیعی دارای 3 تا 6 درجه قوس به سمت خارج می باشد حتی اگر این قوس در زانو صفر درجه باشد باز هم نشانه ی ناهنجاری در مفصل می باشد و شکل ظاهری مناسبی نخواهد داشت.

افرادی که گوشه ی کفششان بیشتر دچار ساییدگی می شود کم کم دچار پای پرانتزی می شوند و به تدریج دچار انحراف زانوها می شوند. 

 

پای پرانتزی در بزرگسالان چه عوارضی را به همراه دارد؟

پس از تشخیص پای پرانتزی، این سوال مطرح می شود که چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟ آیا جای نگرانی وجود دارد یا خیر؟ درواقع، پای پرانتزی یک عارضه ی شناخته شده است اما اگر شما احساس درد و نارضایتی از دردهای مفصلی ندارید لازم نیست برای درمان اقدام کنید، کمااینکه ورزشکاران و اکثر فوتبالیست ها دارای پاهای پرانتزی هستند، حتی این مساله یک مزیت برای آن ها محسوب می شود زیرا فوتبالیست های با پای پرانتزی می توانند تکنیک های فوتبالی را بهتر اجرا کنند.

وجود عوارض پای پرانتزی در بزرگسالی موجب می شود فشار وزن به داخل زانو و ساق بیشتر شود. این معضل اگر به مرور زمان و افزایش سن، درمان نشود این افراد دچار آرتروزهای قسمت های داخلی زانو می شوند. چون بیشترین وزن به قسمت داخلی زانو وارد می شود و دچار ساییدگی و مشکلات مفاصل می شوند.

در صورتی که عارضه پای پرانتزی به موقع درمان نشود و پاها به حالت خمیده باقی بمانند؛ در این صورت مشکلات زیادی برای فرد ایجاد می شود که از شایع ترین عوارض پای پرانتزی در بزرگسالان عبارت‌اند از:

 

وارد شدن فشار مضاعف به زانو

غیر طبیعی بودن فرم پاها، فشار زیادی به مفصل زانو وارد می کند که با گذشت زمان این فشار افزایش می یابد و باعث بروز آسیب هایی نظیر آرتروز زانو، پارگی و آسیب دیدگی مینیسک زانو و ناپایداری مفصل زانو می شود.

 

التهاب مچ پا

مچ پا و ساق پاها به علت تاثیر گرانش زمین بر مایعات بدن، محل های رایج ادم و تورم در بدن هستند. اما  با این حال، احتباس مایع ناشی از گرانش، تنها علت تورم مچ پا یا ساق پا نیست. برخی فشار ها و صدمات وارده به پاها نیز عامل احتباس مایعات و ورم پا هستند که عارضه پای پرانتزی در بزرگسالان یکی از عواملی است که باعث بروز چنین اختلالی در پاها می شود.

 

بروز درد و ناراحتی در ران پا

با اینکه عارضه پای پرانتزی عموما دردی را به همراه ندارد؛ اما طولانی شدن حالت پرانتزی در بزرگسالان می تواند باعث ناراحتی و دردهایی در مفصل ران شود.

درد ران پا از عوارض پای پرانتزی در بزرگسالان

ورم مفصل زانو

ورم مفصل به معنای بزرگ شدن و افزایش حجم جایی است که مفصل در آن قرار گرفته است. زمانی که مفصل زانو به دلیل بیماری پای پرانتزی تغییر شکل پیدا کند در این صورت فشار زیادی به مفصل زانو وارد می شود و مفصل زانو برای مقابله با این عارضه میزان مایع درون مفصل را افزایش می دهد.

 

بروز درد و ناراحتی در هنگام راه رفتن

لنگش و اختلال در راه رفتن یکی از شایع ترین عوارض پای پرانتزی در بزرگسالان است که به دنبال تغییر شکل پیدا کردن مفصل زانو ایجاد می شود.

 

درمان زانوی پرانتزی در بزرگسالان

در برخی موارد پای پرانتزی بدون علامت و نشانه است و فرد به علت دردی که در زانو با آن مواجه می شود به پزشک مراجعه می کند. پس از تشخیص پای پرانتزی، و تهیه رادیوگرافی از پاها، انحراف زانوها با درجه مشخص می شود و در نهایت تصمیم گیری می شود که آیا اقدام خاصی برای درمان انجام شود یا خیر.

درمان پای پرانتزی برای دو گروه از افراد متفاوت است:

  • افراد نابالغ. درمان پای پرانتزی برای کسانی که صفحات رشد آنها بسته نشده باشد، با دارو و فیزیوتراپی امکان پذیر است. استفاده از برخی کفی های کفش و فعالیت های ورزشی در درمان این آفراد موثر است.
  • افراد بالغ. تنها گزینه درمان برای افراد بالغ با پای پرانتزی، عمل جراحی است. برای درمان افرادی که صفحات رشد آنها بسته شده باشد، ابتدا استخوان ها شکسته می شود و استخوان را صاف می کنند و در نهایت این ناهنجاری اصلاح می شود.

در این روش، درمان به صورت قطعی است و پس از جراحی 1 تا 1.5 سانتیمتر قد فرد بلندتر می شود. افرادی که کاندیدای درمان پای پرانتزی با جراحی هستند افرادی هستند که با احساس درد در مفاصل به پزشک مراجعه می کنند.

برخی مواقع فرد احساس درد ندارد اما از شکل دفرمه شده ی پاهای خود شکایت دارد و به پزشک مراجعه می کند. در این افراد هم  با روش درمانی جراحی اقدام به اصلاح بد فرمی پاها می کنند که علاوه بر درمان بدشکلی پاها، از ساییدگی پاها و مفاصل پیشگیری می شود.

جراحی به دو صورت است:

به این صورت که در قسمت داخل پا و یا خارج پا یک وج، برش مثلثی شکل ایجاد می شود که وقتی پا باز می شود مشکل انحنا برطرف می گردد.

در این قسمت فیلمی از جدید ترین روش جراحی پای پرانتزی، توسط دکتر علیرضا امین جواهری را مشاهده می کنید:

 

 

برای کسی که پای پرانتزی دارند و دچار درد در ناحیه ی مفاصل شده اند، فیزیوتراپی و کاردرمانی تنها می تواند مقداری درد را التیام بخشد اما درمان صورت نمی گیرد.

 

کفش های طبی فریب های تبلیغاتی یا واقعیت

تولیدکنندگان کفش های طبی، اقدام به تبلیغات گسترده ای برای فروش کالاهای خود با نام محصولات طبی و درمانی می کنند.

اما آیا کفشی به نام کفش طبی وجود دارد یا خیر؟ زمانی که پزشک برای برطرف کردن برخی ناهنجاری های مفصلی جزیی، اقدام به تجویز کفی یا کفش هایی با قابلیت های خاص، برای این افراد می کند کفش طبی توسط کفاش تولید می شود.

به طور مثال اگر کف پای صافی دارید پزشک متخصص ارتوپد به شما کفشی پیشنهاد می دهد که تا حد ممکن مشکلات مفصلی را برطرف کند، اما کفش هایی که در فروشگاه ها با نام های تجاری طبی به فروش می رسد هیچ قابلیت درمانی برای اصلاح مشکلات مفصلی ندارند.

 

 

کلام آخر

آن چیزی که واضح و مبرهن است پای پرانتزی شکل ظاهری ناخوشایندی دارد که به مرور به ساییدگی و آسیب مفصلی منجر می شود.

اگر پای پرانتزی دارید حتما دردهای مفصلی خود را جدی بگیرید و به بهترین متخصص ارتوپدی که در زمینه ی درمان پای پرانتزی صاحب تجربه است مراجعه کنید.

عوارض پای پرانتزی در بزرگسالی به مرور زمان، موجب تخریب زانو در قسمت داخلی زانو می شود، اما اگر این تخریب ادامه پیدا کند به سمت خارج هم کشیده می شود که اگر در چنین شرایطی تحت درمان قرار بگیرید، دیگر شکستن استخوان و صاف کردن آن به تنهایی برای درمان پای پرانتزی کافی نیست.

در این حالت نیازمند درمان های پیچیده تری می باشد که روند درمان را کندتر و زندگی را کمی سخت تر می کند. پس این مساله را جدی بگیرید.


سوالات متداول

آیا پای پرانتزی برای انجام فعالیت های روزانه محدودیت ایجاد می کند؟

خیر. عارضه ی پای پرانتزی ممانعتی جهت انجام فعالیت روزانه ندارد البته تنها تا زمانی که دچار درد نشوید که در این صورت به بهترین پزشک متخصص ارتوپدی شهر خود مراجعه کنید.

یکی ازمهم ترین سوالات در مورد پرانتزی بودن زانو این است که انحنای ایجاد شده در ناحیه استخوان ران یا استخوان ساق اتفاق می افتد و یا در قسمت مفصل ایجاد می شود؟
آیا ارتباط خاصی بین روماتیسم و پای پرانتزی وجو دارد؟
آیا شیوع پای پرانتزی در گروه جنسی وگروه سنی مختلف، متفاوت است؟
آیا امکان دارد فردی به زانوی پرانتزی مبتلا باشد و خودش اطلاعی نداشته باشد؟
آیا چهارزانو نشستن می تواند ایجاد پای پرانتزی کند ؟
آیا ارتباطی بین اضافه وزن و پای پرانتزی وجود دارد؟
این مقاله را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری حالتی است که وقتی فرد زانوهایش را کنار هم قرار می‌دهد، بین مچ پاهایش فاصله وجود دارد. این بیماری در کودکان 3 تا 6 ساله رایج است و معمولاً با رشد بهتر می شود. اما گاهی اوقات کودکان بزرگتر یا بزرگسالان نیز می توانند بین ناهنجاری را داشته باشند.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که در آن پاهای فرد خمیده (به بیرون) به نظر می رسد، حتی زمانی که مچ پاها کنار هم جفت هستند. این ناهنچاری در نوزادان طبیعی است. اما بعد از 3 سالگی و یا بزرگسالی باید توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی شود.

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود.

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز یا استئوآرتریت که از آن با عنوان‌های بیماری دژنراتیو مفاصل یا "ساییدگی" نیز نام می‌برند، اغلب در دست ها، ران و زانوها بروز می کند.در این بیماری غضروف داخل مفصل شروع به تخریب کرده و استخوان زیرین شروع به تغییر می کند.

آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل زانوی شما تخریب می‌شود. استخوان‌های مفصل زانو به هم ساییده می‌شوند که باعث می‌شود زانوها آسیب دیده و سفت یا متورم شوند.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز مفصل لگن یا ران باعث درد و سفتی می شود و می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را سخت کند. از آنجا که آرتروز در طول زمان بدتر می شود، بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع کنید، تا شانس بیشتری برای کاهش تأثیر آن بر زندگی خود داشته باشید.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در  جوانان

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می‌کند.

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع مفصل زانو غالباً به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. فعالیت های بیش از حد زانو، غفلت کردن در انجام تمرینات ورزشی، اضافه وزن و بالا رفتن سن از جمله عواملی هستند که مفصل زانو را در معرض آسیب دیدگی و تخریب قرار می دهند.

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

اگر به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران می گردید لازم است تمامی پارامترهای مهم در انتخاب درست را مد نظر قرار دهید تا در جهت اعمال جراحی و درمان بیماری‌های مفصلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

ترمیم غضروف زانو

ترمیم غضروف زانو

عمل‌های جراحی غضروف زانو برای ترمیم، بازسازی و جایگزینی غضروف آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که به جای آسیب‌های گسترده غضروفی مانند آرتروز متوسط تا شدید زانو، آسیب های غضروفی خاصی دارند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین