• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
روش صحیح خوابیدن برای افراد مبتلا به آرتروز زانو

روش صحیح خوابیدن برای افراد مبتلا به آرتروز زانو

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
بروز رسانی : ۳۰ دی ۱۴۰۲

روش صحیح خوابیدن یکی از راه‌های کاهش درد زانو در افراد مبتلا به آرتروز زانو است. برای تسکین زانودرد هنگام خواب، از بالش و تشک مناسب استفاده کنید و در مواقع ضروری به پزشک مراجعه کنید.

درد و تورم مفاصل زانو، با افزایش سن بیشتر می‌شوند. راه رفتن، دویدن و انجام سایر فعالیت‌های روزانه برای سالمندان زانودرد به همراه می‌آورد. عوامل مختلفی مانند آسیب‌دیدگی یا آرتروز باعث درد زانو می‌شوند. گاهی درد و تورم ناشی از آرتروز آن‌قدر شدید هستند که فعالیت‌های انسان را مختل می‌کنند.

 

آرتروز زانو چیست؟

آرتروز زانو بیماری شایع و دردناکی است که باعث درد، تورم و سفتی مفاصل می‌شود و حتی بزرگ‌ترین و قوی‌ترین مفاصل بدن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

علل ابتلا به آرتروز زانو

علل ابتلا به آرتروز زانو عبارت‌اند از:

 • وزن بالا
 • میزان فعالیت بالا
 • ژن خانوادگی
 • افزایش سن

 

انواع آرتروز زانو

انواع آرتروز زانو به شرح زیر هستند:

 • ورم و ساییدگی مفصل
 • رماتیسم مفاصل
 •  آرتروز پس از تروما (آسیب‌دیدگی مفصل زانو)

 

 

راه‌های کاهش درد آرتروز زانو

آرتروز زانو کاملاً درمان نمی‌شود، اما روش‌هایی برای کنترل درد و پیشرفت این بیماری وجود دارند که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

 

راه‌های کاهش درد آرتروز زانو

 

مدیتیشن کردن

انجام مدیتیشن منظم دو مزیت مهم دارد: خواب را بهبود می‌بخشد و درد مزمن زانو را کاهش می‌دهد. راه‌های زیادی برای مدیتیشن وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را نشسته یا ایستاده انجام دهید. برای یادگیری مدیتیشن می‌توانید از سایت‌ها و کانال‌های مختلف ورزشی کمک بگیرید.

 

گرمادرمانی

برای کاهش درد زانو، پیش از خواب گرما‌درمانی کنید. برای این کار پارچه‌ای گرم را بر روی مفصلی که درد می‌کند به مدت 15 تا 20 دقیقه بگذارید.

 

سرمادرمانی

در این روش پیش از خواب، قالب‌های یخ را بر روی زانویی که درد می‌کند 15 تا 20 دقیقه بگذارید.

 

استفاده از تشک طبی

داشتن تشک طبی و باکیفیت، تفاوت زیادی در میزان راحتی و کاهش درد زانوی شما در هنگام خواب ایجاد می‌کند. تشک شما نباید سفت باشد.

 

استفاده از بالش‌ها

در کاهش درد آرتروز زانو، استفاده کردن از بالش‌ها به‌اندازه تشک شما اهمیت دارد. اگر به پهلو می‌خوابید، بین زانوهای خود بالش بگذارید.

 

ورزش و حرکات کششی

افرادی که مبتلا به آرتروز هستند اغلب از ورزش کردن می‌ترسند؛ زیرا فکر می‌کنند ورزش درد‌ آن‌ها را بدتر می‌کند. ورزش منظم به کاهش درد مفاصل و به حفظ دامنه حرکتی کمک می‌کند. طبق مطالعات، افرادی که به‌طور منظم ورزش می‌کنند، در مقایسه با افرادی که ورزش نمی‌کنند، خواب بهتری دارند. با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید از چه برنامه ورزشی برای کاهش درد خود استفاده کنید.

 

عادات مشخص خواب

سعی کنید برای خواب خود برنامه مشخصی داشته باشید. این برنامه باید شامل موارد زیر باشد:

 • هر شب در ساعت معینی به رختخواب بروید.
 • یک ساعت قبل از خواب، تلفن، کامپیوتر، تلویزیون و سایر وسایل ساطع‌کننده نور را کنار بگذارید.
 • لباس‌خواب مخصوص بپوشید تا هنگام خواب راحت‌تر باشید.

 

داشتن وزن مناسب

اضافه‌وزن، فشار زیادی را به زانوها و سایر مفاصل وارد می‌کند. داشتن وزن مناسب به کاهش این فشار کمک می‌کند. برای رسیدن به این هدف، باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید و ورزش کنید. انجام ورزش منظم و سبک، جریان خون را بهبود می‌بخشد و به حرکت راحت مفاصل کمک‌ می‌کند. فرد مبتلا به آرتروز زانو باید سعی کند به‌گونه‌ای ورزش کند که فشار زیادی بر مفاصل زانو او‌‌ وارد نشود. شنا، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی تمرین‌های ساده‌ای هستند که به داشتن وزن مناسب یا کاهش ‌وزن کمک می‌کنند.

 

داشتن وزن مناسب

 

مصرف مسکّن

انواع مختلفی از مسکّن‌ها وجود دارند که به تسکین درد آرتروز زانو کمک ‌می‌کنند. مصرف داروهای مسکّن عوارضی را در پی دارد. درنتیجه، تنها درصورتی مسکّن مصرف کنید که سایر روش‌ها برای کاهش درد و داشتن خواب خوب مؤثر نباشند. همچنین، حتماً برای مصرف مسکّن با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که مسکّن با سایر داروهایی که مصرف می‌کنید تداخل ندارد.

 

داشتن الگوی صحیح خوابیدن

یکی از راه‌های کاهش درد لگن، داشتن روش صحیح خوابیدن است. در ادامه به برخی از روش‌های مناسب خوابیدن اشاره می‌کنیم.

 

 روش‌های مناسب خوابیدن

به کمر بخوابید

یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از درد آرتروز زانو، به کمر خوابیدن است. در این وضعیت با صاف نگه داشتن پا، خون به سمت زانو‌ها جاری می‌شود. برای این کار، به کمر بخوابید و زیر پای خود بالش بگذارید. مطمئن شوید که بالش زیر زانو و ساق پا باشد تا زانو خم نشود و درد نگیرد.

 

به کمر بخوابید

 

به پهلو بخوابید

مطابق شکل به پهلوی خود دراز بکشید. این روش خوابیدن باعث می‌شود که به زانویی که آرتروز دارد فشار وارد نشود. چند بالش مختلف را بین زانوهای خود قرار دهید تا میزان راحتی بیشتری داشته باشید و روی پای دارای آرتروز دراز نکشید.

 

به پهلو بخوابید

 

روی شکم نخوابید

اگر آرتروز زانو دارید هرگز نباید بر روی شکم دراز بکشید؛ زیرا خوابیدن در این حالت فشار زیادی را بر زانوی شما وارد می‌کند. همچنین این کار آرتروز زانوی شما را تحریک کرده و روند بهبود درد زانو را متوقف می‌کند.

 

جمع‌بندی

برای تسکین زانودرد هنگام خواب، از بالش و تشک مناسب استفاده کنید. استفاده از تشک و بالش مناسب در تسکین درد آرتروز زانو نقش مهمی دارد. همچنین می‌توانید پیش از خواب دوش‌ آب گرم بگیرید یا زانوی خود را ماساژ دهید تا درد کاهش یابد. ورزش منظم و انجام حرکات کششی از روش‌های دیگر تسکین درد آرتروز زانو هستند که کمک می‌کنند تا خواب راحت‌تری داشته باشید. درصورت ابتلا به آرتروز زانو، برای اطلاع از نحوه مناسب خوابیدن به پزشک مراجعه کنید.

 

منابع

www.rosevillejointpainrelief.com

www.medicalnewstoday.com

www.pugetsoundorthopaedics.com

 

مطالب مشابه

رباط جانبی فیبولار - پارگی و آسیب و علائم و نحوه درمان
رباط جانبی فیبولار - پارگی و آسیب و علائم و نحوه درمان

رباط جانبی فیبولار (LCL) در امتداد بیرونی زانو قرار دارد و در حین حرکت و چرخش، ثبات را فراهم می‌کند. آسیب به رباط جانبی فیبولار، مانند رگ به رگ شدن و پارگی، می‌تواند علائمی مانند ضعف در زانو، درد و تورم ایجاد کند.

عوارض کفش پاشنه بلند - خطرات آن برای پا و سلامتی
عوارض کفش پاشنه بلند - خطرات آن برای پا و سلامتی

بیش از یک‌سوم زنان به‌دلیل پوشیدن طولانی‌مدت کفش‌های پاشنه بلند از مشکلات دائمی رنج می‌برند. عوارض کفش پاشته بلند می‌توانند از سن 20 سالگی شروع شوند.

آرتریت پاتلوفمورال - علت، علائم و نحوه درمان
آرتریت پاتلوفمورال - علت، علائم و نحوه درمان

آرتریت پاتلوفمورال یکی از علل شایع زانودرد به‌ویژه در افراد مسن است. آرتریت پاتلوفمورال زمانی ایجاد می‌شود که غضروف بین کاسه زانو از بین می رود و کشکک (کاسه زانو) با انتهای استخوان ران تماس پیدا می‌کند.

آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل لگن
آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل لگن

برای کمک به پزشک خود جهت تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی تعویض مفصل لگن برای شما لازم است یا خیر، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید.

آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل زانو
آزمون و پرسشنامه تعویض مفصل زانو

برای کمک به پزشک خود جهت تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی تعویض مفصل زانو برای شما لازم است یا خیر، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید.

صبحانه مفید برای آرتروز زانو - 9 پیشنهاد عالی
صبحانه مفید برای آرتروز زانو - 9 پیشنهاد عالی

یکی از وعده‌های غذایی مهم در طول روز صبحانه است و شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند برخی غذاها و مواد مغذی می توانند علائم آرتروز را بهبود بخشند. آن‌ها این کار را با مبارزه با التهاب، تأمین مواد مغذی و تقویت عملکرد استخوان، ماهیچه و سیستم ایمنی انجام می‌دهند.

درمان آرتروز زانو با طب سنتی و داروهای گیاهی
درمان آرتروز زانو با طب سنتی و داروهای گیاهی

درمان‌های سنتی و گیاهی قرار نیست به‌طور کامل جایگزین درمان‌های پزشکی شوند، اما ممکن است بتوانند به شما در مدیریت درد آرتروز با عوارض جانبی کمتر کمک کنند

حجامت برای آرتروز زانو - درمان بیماری های زانو
حجامت برای آرتروز زانو - درمان بیماری های زانو

حجامت روشی غیرتهاجمی برای کاهش علائم مرتبط با آرتروز و فیبرومیالژیا و همچنین افزایش سهولت حرکت است. حجامت زانو با توجه به نوع مشکل در نقاط مختلفی از زانو انجام می‌شود.

علت، علائم و درمان درد بالای زانو
علت، علائم و درمان درد بالای زانو

درد بالای زانو مشکلی رایج است که می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. معمولاً در طول راه رفتن، دویدن، زانو زدن،‌ لگد زدن و پریدن نیروی زیادی به زانو اعمال شده و این مسئله باعث درد زانو و لگن می‌شود.

مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی
مراقبت‌های بعد از پی‌آرپی زانو - جدول زمانی بهبودی

درمان PRP در کمتر از دو ساعت انجام می شود اما برای اطمینان از اثربخشی درمان، بیماران باید اقدامات مراقبتی و احتیاطی بعد از پی آر پی را جدی بگیرند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×