توصیه هایی برای کمک به خواب بعد از جراحی مفصل زانو زانو

توصیه هایی برای کمک به خواب بعد از جراحی مفصل زانو

خواب بعد از جراحی مفصل می تواند سخت باشد. با این حال، داشتن خواب کافی در  این دوران برای کمک به بهبودی بدنتان از همیشه مهمتر است. در هر حال، بدن شما در حال سازگاری با یک تغییر بزرگ است. در اینجا چند ایده برای کمک به خواب بعد از جراحی مفصل وجود دارد.

بهترین حالت خوابیدن بعد از جراحی مفصل

ناراحتی و درد دلیلی است که اکثر بیماران پس از جراحی به سختی به خواب می روند یا خوابشان را حفظ می کنند. در نتیجه، بسیاری می خواهند با چرخیدن احساس راحتی کنند. اما این ممکن است مفیدترین روش برای خواب بعد از جراحی تعویض مفصل نباشد.

در این مطلب چند موقعیت خواب برای بعد از جراحی های رایج مفصل وجود دارد که شما را راحت تر و با استراحت کامل نگه می دارد.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با جراحی تعویض مفصل زانو

خواب بعد از جراحی زانو

جراحی تعویض مفصل زانو می تواند برای چند روز باعث درد شما شود. همانطور که در حال بهبودی هستید، ناراحتی و درد ممکن است خواب را دشوار کند. مدیریت درد پس از جراحی شامل یافتن پوزیشن خواب مناسب است تا نه تنها بتوانید راحت بخوابید بلکه روند بهبودی خود را نیز تسریع کنید. چه به پشت، پهلو یا شکم بخوابید، ترفندهای ذکر شده در زیر ممکن است به شما کمک کند.

خوابیدن به پشت

بهترین حالت خواب بعد از جراحی، خوابیدن به پشت است. شما باید مطمئن شوید که پای عمل شده شما تا حد ممکن صاف بماند تا از فشار به زانو جلوگیری کنید و جریان خون مناسب را در محل جراحی حفظ کنید. اگر به پشت می‌خوابید، بالش را زیر ساق پا و زانوی خود قرار دهید. این کار نه تنها زانو را از فشار محافظت می کند، بلکه پای شما را نیز صاف نگه می دارد. اگر بالش شما صاف است، از بالش دوم استفاده کنید. با این حال، باید از قرار دادن بالش زیر ناحیه مچ به پایین اجتناب کنید، زیرا به زانوهای شما فشار وارد می کند و درد شما را افزایش می دهد.

خوابیدن به پهلو

برخی افراد خوابیدن به پهلو را راحت‌تر می‌دانند و اگر شما یکی از آنها هستید، به پهلوی عمل شده دراز نکشید. همچنین یک کوسن یا بالش بین پاهای خود قرار دهید تا بالشتکی برای زانو ایجاد شود. در صورت نیاز به حمایت بیشتر، از یک بالش دیگر به عنوان پدی برای زانو استفاده کنید تا ساق پا راحت شود. خوابیدن به پهلو می تواند دردناک باشد زیرا پا به اندازه کافی صاف نیست. با این حال، به تدریج، با بهبود زانو، می توانید به پهلو بخوابید. اما تحت هر شرایطی از خوابیدن به پهلوی عمل شده خودداری کنید، زیرا فشار زیادی به محل جراحی وارد می کند.

خوابیدن روی شکم

اگر روی شکم می خوابید، پس از جراحی تعویض مفصل زانو، باید از انجام این کار خودداری کنید. دراز کشیدن روی شکم به طور مستقیم به محل جراحی شما فشار وارد می کند و می تواند بسیار دردناک باشد. شما بین 3 تا 6 هفته بهبود خواهید یافت و پس از بهبودی، می توانید دوباره به حالت عادی بخوابید. با این حال، اگر وضعیت خوابیدنی که به آن عادت دارید باعث ایجاد درد می شود، چند روز دیگر تا بهبودی کامل از آن اجتناب کنید.

حتما مطالعه کنید : عمل تعویض مفصل زانو چقدر طول میکشد

مصرف داروها 1 ساعت قبل از خواب

پس از جراحی چندین بار در روز مصرف مسکن برای شما تجویز می شود. باید مطمئن شوید که آخرین دوز مصرفی یک ساعت قبل از خواب باشد تا داروها دقیقاً هنگام خواب تأثیر خود را نشان دهند.

قبل از خواب، زانو را کمپرس یخ بزنید تا درد را کاهش دهید

یکی دیگر از مواردی که می تواند مفید باشد این است که 15 تا 20 دقیقه روی زانوی خود یخ بگذارید تا ناحیه بی حس شود و درد نداشته باشد. یک حوله روی محل قرار دهید و سپس کیسه یخ را قرار دهید. کیسه یخ را بردارید و سپس بخوابید.

استفاده از بالش گوه ای

بالش گوه ای پشتیبانی بهینه از زانوی شما را فراهم می کند و پای شما را به درستی بالا می برد. با این حال، هنگام استفاده از بالش گوه ای، باید به پشت بخوابید.

امتحان کنید

پای جراحی شده خود را با 2 تا 3 بالش بالاتر نگه دارید و به پشت بخوابید.
طوری بخوابید که سمت جراحی شما رو به سقف باشد.

انجام ندهید

خوابیدن روی شکم. این حالت به بالای زانو فشار وارد می کند و می تواند زخم شما را تحریک کند.
قرار دادن بالش ها در پشت زانوی خود.

مانند هر جراحی دیگری، جراحی تعویض مفصل زانو نیز دردناک است و باید در طول دوره نقاهت مراقبت های خوبی انجام شود. بنابراین، خواب صحیح با مقدار مناسب حمایت ضروری است.

خواب بعد از جراحی مفصل لگن

امتحان کنید

به پشت بخوابید و یک بالش بین زانوهایتان قرار دهید. از بالاتر قرار دادن پای جراحی شده نسبت به کمر خود خودداری کنید.
به پهلوی سمت جراحی نشده بخوابید و بالش را بین پاهایتان قرار دهید. از خم شدن زانوها خودداری کنید.

انجام ندهید

 • روی شکم خوابیدن
 • خوابیدن با بالش زیر زانو
 • چرخاندن کمر یا پا یا انگشتان پا به سمت داخل
 • قرار دادن پاها و مچ پاها بر روی هم

حتما مطالعه کنید : علت درد بعد از تعویض مفصل زانو

سایر عادات خواب خوب برای تمرین پس از جراحی مفصل

با داشتن خواب شب خوب، خود را در مسیر بهبودی نگه دارید. اگر همچنان مشکلات خواب دارید، با متخصص درمانی خود صحبت کنید. برخی از داروها خواب را مهار می کنند، اما مصرف داروی مسکن یک ساعت قبل از خواب باعث کاهش درد در شب و بازگرداندن چرخه خواب شما می شود.

همچنین، با افزایش سطح فعالیت روزانه خود، باید بتوانید در شب بهتر بخوابید. به حداقل رساندن استفاده از وسایل الکترونیکی و کافئین نزدیک به زمان خواب نیز می تواند کمک کننده باشد.

نتیجه گیری

پس از جراحی تعویض مفصل زانو، باید چندین مورد را رعایت کرد. وضعیتی که در آن می خوابید می تواند بر زمان بهبودی و همچنین درد ناشی از جراحی تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که خوابیدن در وضعیت مناسب ضروری است.


منبع محتوا : shalby

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس