مهم ترین علت درد استخوان پا که به آن بی توجهیماستخوان

مهم ترین علت درد استخوان پا که به آن بی توجهیم

به هر نوع ناراحتی، احساس درد در یک یا چند نقطه استخوان، درد استخوان گفته می شود که این نوع درد با دردهای عضلانی و مفصلی متفاوت است. بیماری ها و مشکلات مربوط به استخوان از اصلی ترین علت درد استخوان هستند که می توانند باعث بروز درد و همچنین تغییر در عملکرد استخوان شوند.

مهم ترین عوامل و علت ایجاد کننده درد استخوان پا

از شایع ترین بیماری ها و عواملی که موجب درد در استخوان می شود شامل:

آسیب دیدن استخوان

تصادفات رانندگی، زمین خوردن از شایع ترین علت درد استخوان است که این درد با تورم و دردهای شدیدی در مفصل همراه است. درد استخوان زمانی به شدیدترین حالت خود می رسد که این صدمات به شکل شکستگی استخوان خود را نشان دهد.

عفونت استخوان

عفونت استخوان خود را از راه جریان خون و بافت های مجاور به استخوان می رساند و باعث آلودگی بافت های استخوانی می شود. البته آسیب دیدگی نیز می تواند در بروز آسیب دیدگی و ورود میکروب به استخوان دخیل باشد. افراد سیگاری و افراد دیابتی بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به عفونت استخوان قرار دارند.

دردهای استخوان ناشی از عفونت علاوه بر درد با تب و بدن درد و خستگی شدید در ناحیه اطراف عفونت ظاهر می شود.

درد استخوان زانو

درد استخوان زانو

حتما مطالعه کنید : بهبودی و نشانه های جوش خوردن استخوان شکسته

کمبود ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز استخوان

استخوان های بدن برای اینکه قوی و محکم بماند به انواع ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد از این رو در مواردی ممکن است؛ درد استخوان از کمبود ویتامین ها منشا بگیرد. ویتامین هایی از جمله A،Cو ویتامین دی از جمله ویتامین هایی هستند که کمبود آنها در سلامت استخوان تاثیرگذار است.

پوکی استخوان

پوکی استخوان یکی از مهم ترین علامت درد استخوان است زیرا این بیماری با تاثیری که وضعیت استخوان ها دارد؛ باعث ضعیف و شکننده شدن استخوان ها می شود. با اینکه شروع پوکی استخوان در سال های اول بدون علامت است اما با شدت گرفتن بیماری ممکن است بیمار دچار شکستگی شودکه همین عامل موجب بروز دردهای شدید و غیرقابل تحمل در استخوان می شود.

اختلال در خونرسانی

اختلال در خونرسانی، بافت مردگی بی خونی و یا آواسکولار نکروز نوعی بیماری است که در آن سلول های استخوان به علت اختلال در خونرسانی درست به این سلول ها می میرند.

استخوان یک بافت زنده است از این رو همچون دیگر اجزای بدن برای ادامه فعالیت نیاز به اکسیژن و خون دارد. استخوان ها بدون خون سلول های استخوانی به سرعت می میرند و دچار فروپاشی می شود.

سرطان استخوان

خوشبختانه احتمال بروز درد استخوان به دنبال سرطان بسیار کم و محدود است زیرا این نوع سرطان بسیار نادر است و تنها یک درصد از کل موارد سرطان را در بر می گیرد. استخوان درد همراه با تورم و حساس شدگی در ناحیه استخوان درگیر و خستگی مفرط از شایع ترین علائم سرطان استخوان که با مراجعه سریع هنگام به متخصص می توان از شدت گرفتن آن پیشگیری کرد.

درد استخوان شانه

علت استخوان درد صبحگاهی

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که وقتی صبح ها از خواب بیدار می شود؛ درد های غیرمنتظره ای در استخوان های خود از جمله پاها احساس می کنید؛ باید به شما بگوییم این دردها در اغلب موارد چیز نگران کننده نیستند و غالبا به دلیل کاهش گردش خون بوجود می آیند و سریعا برطرف می شوند.

از شایع ترین دلایل درد استخوان صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب می توان به:

 • بی تحرکی و کمبود فعالیت های بدنی روزانه
 • داشتن اضافه وزن
 • داشتن رژیم غذایی نامناسب
 • کمبود خواب
 • خوابیدن در محیط سرد و مرطوب
 • روماتیسم مفصلی (از آنجایی که روماتیسم نوعی بیماری التهابی بوده و با درد و تورم در مفاصل همراه است، از این رو یکی از علائم بروز این بیماری خشکی صبحگاهی مفاصل بدن و درد های استخوانی است، یعنی فرد زمانی که از خواب بیدار می‌شود، نمی‌تواند به راحتی حرکت کند و احساس سفتی و خشکی در مفاصل دارد.)

شایع ترین مشخصات، علائم و نشانه های درد استخوان

با اینکه شیوع دردهای استخوانی کمتر از دردهای عضلانی است اما از آنجایی که دردهای استخوانی بسیار واضح تر و مشخص تر از دردهای مفصلی است تشخیص آن آسان تر است.

و با بررسی علائم و نشانه ها می توان تا حدودی به وجود این عارضه پی برد. اما علائم این نوع درد بسته به نوع عارضه متفاوت است که از مهم ترین علائم آن می توان به:

کبودی، تورم و تغییر شکل پیدا کردن استخوان

بروز اختلالاتی در خواب، گرفتگی عضلانی و ضعف و خستگی

خمیده شدن و کوتاه شدن قد در طول زمان

بی حسی یا سوزش در قسمت های مختلف

از دست دادن عملکرد مفاصل و ضعف

عفونت و قرمزی در محل عفونت استخوان

راه های تشخیص درد استخوان

تشخیص علت درد استخوان بسیار اهمیت دارد زیرا تا زمانی که علت درد مشخص نشود پزشک متخصص نمی تواند روش درمانی درستی را انتخاب کند.

زمانی که شما به علت درد استخوان به پزشک مراجعه کنید؛ پزشک مورد نظر برای تشخیص بیماری شما چنین اقداماتی را انجام می دهد. از جمله راههای تشخیص درد استخوان:

معاینه بالینی بیمار

در حین انجام معاینه بالینی بیمار به منظور تشخیص علت درد استخوان، پزشک پس از بررسی تست های فیزیکی و سوابق بیمار ممکن است چنین سوالاتی را از بیمار بپرسد که این سوالات شامل:

در کدام بخش از استخوان درد را احساس می کنید

آیا درد شما به مرور زمان بدتر شده است

آیا همراه با درد استخوان علائم دیگری نیز برای شما ظاهر شده است یا خیر

بررسی آزمایشات و تست های تصویربرداری

در صورتی که پزشک مشکوک شود علت درد استخوان شما کمبود ویتامین و یا عفونت است؛ ممکن است برای شما یک آزمایش خون بنویسید. آزمایش خون به طور دقیق عفونت و کمبود مواد معدنی و ویتامین ها را مشخص می کند.

همچنین در مورادی ممکن است در کنار برررسی آزمایش ها، چندین تست تصویربرداری را نیز بررسی کند که این روش ها شامل موارد زیر هستند:

 • سی تی اسکن
 • ام آر آی از استخوان

تشخیص درد استخوان

روش های درمان درد استخوان

پزشک پس از تشخیص دقیق علت درد استخوان، نوع روش درمانی را انتخاب می کند. در مرحله اول درمان درد استخوان پزشک از روش های درمانی ساده و کم تهاجمی همچون استراحت دادن، استفاده از داروهای مسکن و ... استفاده می نمایند.

البته انتخاب روش درمانی بسته به علت درد استخوان متفاوت است برای مثال در صورتی که علت درد به دلیل عفونت استخوان باشد؛ پزشک یکسری داروهای آنتی بیوتیک را برای بیمار تجویز می نماید.

از جمله روش های درمان درد استخوان شامل:

دارو درمانی

داروهای مسکن، دارو آنتی بیوتیک و دارو های مکمل غذایی از جمله دارو هایی رایجی هستند که پزشکان برای کاهش درد بیماری تجویز می کنند.

اگر به عفونت استخوان مبتلا باشید پزشک دارو های آنتی بیوتیک تجویز می کند. در غیر این صورت تنها از داروهای مسکن همچون ایبوپروفن، استامینوفن برای کاهش درد استفاده می نماید.

همچنین در مورادی که علت درد استخوان، پوکی استخوان و کم بودن سطح ویتامین دی و کلسیم بدن باشد پزشک برای جبران کمبود مواد معدنی از مکمل های دارویی و غذایی استفاده می کند.

عمل جراحی

در مورادی که قسمتی از استخوان به دلیل عفونت و یا سرطان از بین رفته باشد؛ بیمار نیاز به جراحی پیدا می کند. همچنین از روش جراحی برای جاانداختن شکستگی و تومورهای ایجاد شده بر اثر سرطان استفاده می شود. به طور کلی از روش جراحی برای درمان آسیب های حاد استخوان استفاده می شود تا به وسیله آن از بدتر شدن شرایط و درد بیمار کاسته شود.

راههای پیشگیری از درد استخوان

اگر به زندگی بیماران و افرادی که دچار دردهای استخوانی شده اند؛ توجه کنید خواهید دید که این بیماری به دنبال فاکتورهای غلطی همچون سبک غلط زندگی، چاقی و بی تحرکی بروز پیدا کرده است. پس می توان گفت پیشگیری از این بیماری شدنی است.

از جمله راه های پیشگیری از درد استخوان شامل:

مصرف غذاهای سرشار از مواد معدنی  و ویتامین ها

شما برای داشتن استخوان قوی شما به کلسیم و ویتامینی نظیر ویتامین دی احتیاج دارید. بدن بدون ویتامین دی توانایی جذب کلسیم را ندارد پس وجود ویتامین دی برای سلامت استخوان ها نیز بسیار ضروری است.

پیشگیری از بی تحرکی و ورزش کردن

ورزش بویژه کار کردن با وزنه به تقویت استخوان و ترکیب شدن کلسیم و مواد معدنی دیگر در استخوان برای افزایش قدرت و استحکام آنها بسیار موثر است. پیاده روی سریع، دویدن، یوگا از بهترین حرکات ورزشی هستند که برای تقویت استخوان بکار گرفته می شوند.

حفظ وضعیت بدنی مناسب

اگر توجه کرده باشید عموما اغلب افراد در فصل های سرد سال بیشتر به دردهای استخوانی دچار می شوند به همین جهت پیشنهاد می شود در فصل های سرد سال با پوشیدن لباس های ضخیم استخوان های خود را بپوشانید و از انجام حرکات سریع و تندی که فشار زیادی را به مفصل وارد می کند خودداری کنید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

 1. آرزو ابراهیمی

  سلام خدمت شما من نزدیک به سه ماه هست درد استخوانهایم شدت گرفته ..قبلا درد داشتم ولی الان دیگه تحملش برام سخت شده..از کمر پا سرشانه کتف حتی تر قوه هم درد دارم..پاهام رو دراز که میکنم پای سمت چپم را نمیتونم بلند کنم روی پای سمت راستم بگذارم.با دست بلندش میکنم انگار دارم فلج میشم ..میشه راهنماییم کنید ممنون میشم..

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت شما باید از نظر روماتیسم و بیماری های در دسته بندی روماتیسمی بررسی بشید و حتما باید یک روماتولوگ شما رو ویزیت کنه

 2. حامد جعفرپور

  باسلام من اول پشتم درد داشتم در ناحیه بالاتر از کمر بعد از اون درد در ناحیه کشاله پا و باسن و ران میخواستم ببینم این دردت ناشی از چی هستن

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت احتمالا این مشکل ناشی از دیسک کمر شما باشه و بایستی ام آری آی (MRI) انجام بدید و معاینه بشید.

 3. Af

  سلام خسته نباشید .مادرمن چندسال درداستخوان زانودارن هرروزم بدتراز روزقبل میشه دردش ب شدتی هست ک گریه میکنه دکترم زیادرفتن نمیدونیم چیکارکنیم دیگ ...خودش میگ درداستخوان انقدزیاد و وحشناکه گریش میگیره.لطف کنید راهنماییمون کنیدممنون میشم ازشما

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت درمان این مشکل در زانو کاملا مشخص هست باید عکس رادیولوژی و جراحی تعویض مفصل زانو کاملا بهبود پیدا می کنند.

 4. فاطمه عطایی

  سلام من هر چند وقت یک بار یک استخوان از بدنم درد میگیرد مثلا یک ماه پیش انگشت شصت دست چپم بشدت درد میکرد و یک هفته ای طول کشید و الان زانوی چپم دچار همین مشکل شده میخواستم ببینم علتش چیه؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت به نظر من باید از نظر روماتیسم باید بررسی بشه و عضلات اطراف مفصل هم باید تقویت بشه.

 5. فاطمه برومند

  سلام من مدت شیش ماهه هر روز یه جا از استخون های بدنم فرقی نمیکنه دست و پا به یکباره تیر می‌کشه و این درد چن دقیقه هست بعد از بین می‌ره دردش یه جوریه ک ضعفم می‌کنه و میوفتم نمتونم خودمو نگه دارم و اینکه زانو هام به شدت درد می‌کنه همیشه، به نظرتون عادیه یا حتما باید برم دکتر

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت شما باید حتما دکتر تشریف ببرید هم استخوان ها و هم مفصل زانوتون با عکس رادیولوژی و آزمایش بررسی بشه

 6. فاطمه برومند

  سلام من مدت شیش ماهه هر روز یه جا از استخون های بدنم فرقی نمیکنه دست و پا به یکباره تیر می‌کشه و این درد چن دقیقه هست بعد از بین می‌ره دردش یه جوریه ک ضعفم می‌کنه و میوفتم نمتونم خودمو نگه دارم و اینکه زانو هام به شدت درد می‌کنه همیشه، به نظرتون عادیه یا حتما باید برم دکتر

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت حتما از نظر روماتیسم و فیبرومیالژیا و مشکلات اعصاب باید بررسی بشه تا بتونیم تشخصی درست در این مورد داشته باشیم.

 7. Fg

  سلام وقت بخير مدنى هست درد استخوان شديد دارم ، به طورى كه حتى موقع كرم زدن استخران گونم درد ميگيره كسى دست بزنه با كمترين فشار درد ميگيره ، الان كه همين طورى درد دارم

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت این مورد می تونه هم از کمبود های ویتامینی باشه و هم اینکه من شخصا توصیه می کنم برای این درد ها حتما مشکلات اعصاب اون مفصل هم بررسی بشه

 8. زهره سلامی

  سلام ممنونم ازتوضیحاتتون من وقتی ورزش های هوازی زیادی چندوقت پشت سرهم انجام میدم بعدش بدنم خیلی دیرریکاوری میکنه وهمینطور بدنم خسته مبمونه وپشت پاهام دردمبگیره جوریکه انگار ازکوه بالارفتم وانگاررگهاش میگیره بعدش شروع میکنه درد پیچیدن تو استخونام حتی استخون صورتم احساس خستگی میکنه الانم همبنجورم و یهویی تواستخون ساق پام یا تومفصل زانو یاکمرم درد میفته وگاهی هم میفته توعضله ساق پام وجوری تیرمیکشه که خستم میکنه ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت از این موارد می تونه از کمبود های ویتامینی بخصوص کمبود های ویتامینی گروه B باشه که باید حتما بررسی بشه

 9. سارا عباسی

  سلام من اسخوان هایی متععدی از بدنم تیر می کشند استخون دست رانو مچ پا استخوان های انگشت دلیل این درد چی میتونه باشه؟

 10. سارا

  سلام من اسخوان هایی متععدی از بدنم تیر می کشند استخون دست رانو مچ پا استخوان های انگشت دلیل این درد چی میتونه باشه؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت شما در ابتدا برای این مورد باید آزمایش روماتیسم بدید

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت این مشکل می تواند از دلایل مشکلات عصبی ، عفونت ویروسی و موارد متعدد دیگری که باید شما به پزشک مراجعه کرده و با انجام آزمایش های مورد نیاز مشکل مشخص و درمان مورد نیاز شروع شود

 11. ملينا

  سلام من از ٥ سالگى درد هاى شديد و بى دليل و مداوم در استخوان ساق دست و پا و زانو و آرنج دارم و متاسفانه بعد از ١٣ سال باز هم اين درد ها رو به وفور دارم و هيچ پزشكى تا الان متوجه علتش نشده جديدا باعث اسپاسم ماهيچه ساق پام هم ميشه و درد شديدى هم هست گه گاه توان فعاليت و روزمرگى رو هم از من ميگيره

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت برای این مورد پیشنهاد میشه حتما یک آزمایش کلی کمبود های ویتامینی بدید.

 12. ملينا

  سلام من از ٥ سالگى درد هاى شديد و بى دليل و مداوم در استخران دست و پا دارم و متاسفانه بعد از ١٣ سال باز هم اين درد ها رو به وفور دارم و هيچ پزشكى تا الان متوجه علتش نشده جديدا باعث اسپاسم ماهيچه ساق پام هم ميشه

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت کمبود ویتامین های خانواده B هست ولی به نظر من شبی یک عدد ویتامین B1300 میل کنید کمک کننده باشه

 13. ه.غ

  سلام فرزند من سه سال و نیمه چن روزه احساس درد در انگست دست و ساعد و انگشت پا و کف پا داره و هر دفعه درد در یک قینتت هست علتش چه می تونه باشه و باید به ارتوپد مراجعه کنم یا دکتر دیگه ممنون میشم پاسخ منو بدین

  1. دکتر امین جواهری

   شما باید به پزشم متخصص کودکان مراجعه کنید خودشون ارجاع می دهند.

 14. like the moon

  سلام دختری ۱۸ ساله ام گاهی زانوهام تیر میکشه و ورزش برام سخته به دلیل کمبود ویتامین D میتونه باشه؟

  1. دکتر امین جواهری

   سلام خدا قوت حتما باید کمبود ویتامین D و کلسیم جبران بشه ، کلسیم رو یک روز درمیان و ویتامین D پنجاه هزار واحدی رو هر دو هفته مصرف کنید

 15. انتظاری

  سلام من چند روزه تمام استخونای بدنم درد میکنه به طرز عجیبی ک هرچی مسکن هم میخورم فایده نداره رفتم داروخانه یه قرص بهم داد اسمش مداکسنه..خوردم چند ساعتی خوب بودم به نظرتون قرصو ادامه بدم بخورم یا دکتر برم

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت اینکه چند روز استخوان های بدن شما درد بگیره می تونه از عفونت های ویروسی گذرا باشه که باعث ایجاد این درد میشه.

 16. Donia hosaini

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر .درد زیاد استخوان کمر به پایین نشانه چیست .همراباسرگیجه .ممنون میشم مشکلمو بیان کنی .آزمایش خون گرفتم فقط غلظی خون دارم .

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت این درد می تونه برای تنگی کانال کمری باشه

 17. مژگان فلاحی

  با سلام من بعد از ورزش تا چند روز درد استخوان و مفاصل دارم آزمایش هم دادم هیچ مشکلی ندارم ولی دردهام وحشتناکه

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت ، نرمال هستش

 18. ازیتا سرجوقیان

  سلام و سپاس از توضیحات بسیار ارزنده من همیشه موقع بیدار شدن درد شدید در استخوان‌های بالاتنه دارم و تا دوش گرم نگیرم بهتر نمی شم ، در تابستان که باد کولر هست این مسله شدت بیشتری دارد

  1. دکتر امین جواهری

   عمده این داستان به علل مختلفی ربط دارد عللی مثل ژنتیک و یک بخشی هم کمبود ویتامین در بدن که باید با آزمایش های مناسب تشیخیص داده بشه.

سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس