استئوتومی زانو چه عملی است؟زانو

استئوتومی زانو چه عملی است؟

جراحی استئوتومی زانو

استئوتومی چه عملی است؟

چه زمان از استئوتومی استفاده می شود؟

در ارتوپدی استئوتومی یعنی بریدن قسمتی از استخوان و برداشتن آن، تا بتوان استخوان را در حالت مناسب تری قرار داد. این عمل می تواند زاویه و یا چرخش استخوان تغییر داده و در نتیجه بر روی عملکرد مفصل نزدیک به آن هم تاثیراتی داشته باشد.

در مفصل لگن، این عمل برای کاهش فشار از روی سطوح مفصلی انجام می شود. دو بیماری اصلی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند، آرتروز و AVN می باشد. هدف از انجام چنین عملی در موارد اخیر، جا بخ جایی محل اعمال وزن از قسمت آسیب دیده سطح مفصلی به قسمت سالم تر آن است.

دكتر سید علیرضا امین جواهری ، جراح و متخصص ارتوپدی در تهران و فوق تخصص جراحی زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، برای كسب اطلاعات بیشتر و معاینه حضوری با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  71062400     -      09334131004   

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

 

جراحی استئوتومی زانو

نحوه انجام جراحی استئوتومی زانو

با ایجاد برش در قسمت فوقانی استخوان ران، درست زیر مفصل، سطح مفصلی سر استخوان ران می چرخد و غضروف سالم در محلی قرار می گیردکه بیشترین فشار بر آن آورده می شود.

اگر چه این عمل، آرتروز و یا AVN به وجود آمده را درمان نمی کند اما در بیماران جوان تر می تواند باعث به تاخیر انداختن عمل جراحی تعویض مفصل لگن شود. .

 انواع جراحی استئوتومی

 • Valgus osteotomy: که در این نوع از osteotomy زاویه گردن فمور با شفت فمور را افزایش می دهد.
 • Varus osteotomy: که زاویه گردن فمور با شفت را کاهش می دهد.

در برخی از  عمق حفره موجود در مفصل لگن از حالت طبیعی کمتر بوده و سبب می شود تا سر استخوان ران به راحتی توسط این حفره پوشش داده شود. به همین منظور در افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، نیاز است تا قسمتی از استخوان لگن بریده شود تا بتوان آن را اصلاح نمود.

حتما مطالعه کنید : دوره نقاهت بعد از جراحی استئوتومی زانو

این جراحی سبب می شود تا شکل استابولوم کامل تر شود. به این نوع از جراحی استئوتومی  pelvic osteotomy نام دارد.

استئوتومی زانو

استئوتومی زانو

نحوه انجام این جراحی به چگونه است؟

در این نوع از جراحی، ممکن است قسمتی از استخوان ران برداشته شود. در مواردی نادرتر نیز ممکن است برای آن که حرکت طبیعی استخوان ها بهبود پیدا کند، نیز سر استخوان ران و حفره همزمان تحت عمل جراحی قرار گیرد.

برای آن که بتواند جراح ارتوپدی این عمل جراحی را انجام دهد، نیاز است تا تمام دقت خود را به کار گیرد زیرا باید اندازه گیری های دقیق استخوانی و حرکتی را با عکس های رادیولوژی و سی تی اسکن تطبیق دهد تا بتواتند بهترین حالت برای چرخش استخوان را در سطح سالم مفصل انجام دهد.

بعد از آن که در این جراحی، حفره و سر استخوان ران، با هم تطبیق پیدا کردند، جراح ارتوپدی با استفاده از ابزار های پزشکی، این دو را با هم ثابت می کند تا به هم جوش بخورند. تا زمانی که این دو جوش بخورند، باید میزان اعمال فشار و وزن را بر روی لگنی که عمل شده کم کرد.

نکته جالب در خصوص جراحی osteotomy

دکتر امین جواهری در این خصوص می گویند که افراد جوانی باید تحت جراحی تعویض مفصل لگن باید قرار بگیرند، می توانند این جراحی را انجام دهند تا مفصل لگن را حفظ نمایند.

البته انجام جراحی تعویض مفصل لگن با توجه به شرایط فرد، توسط جراح ارتوپدی توصیه می شود و این جراحی برای افرادی که نیاز به تعویض مفصل لگن دارند انجام می شود.

برخی از مراقبت های لازم بعد از استئوتومی 

لازم است بعد از انجام جراحی استئوتومی همانند هر جراحی دیگری نیاز به مراقبت هایی است که باید بعد از انجام این جراحی انجام داد.

برخی از این مراقبت ها شامل:

 • بعد از گذشت 2 روز از جراحی از شما خواسته می شود تا با واکر یا عصا در بیمارستان راه بروید و بعد از گذشت یک ماه، باید بتوانید بدون عصا و یا واکر نیز راه بروید.
 • از استراحت های طولانی مدت و نگه داشتن ثابت پا در یک مکان اجتناب شود.
 • به منظور آن که در بدن لختگی خون ایجاد نشود، مراقبت هایی را متخصص ارتوپدی در اختیار فرد می گذارد. همچنین ممکن است دارو هایی را برای کاهش این لختگی ها تجویز نماید که بین 2 تا 4 هفته بعد از جراحی ادامه داشته باشد.
 • فقط بر روی مکان های صاف قدم بزنید!

این یعنی این که نباید از پله بالا و پایین رفت و سراشیبی ها نیز ممکن است فرد را اذیت نماید. پس حتما از پیاده روی در مکان ها ناصاف خودداری شود.

 • انجام فعالیت های روزانه خود را به مدت 2 الی 4 هفته باید به تعویق بیاندازید و به همراه یک فرد دیگر کارهای روزانه خود را انجام دهید.

 


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس