• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
تاثیر آب درمانی بر بیماران دارای آرتروز زانو چقدر موثر است ؟

تاثیر آب درمانی بر بیماران دارای آرتروز زانو چقدر موثر است ؟

مدت مطالعه: دقیقه
انتشار : ۰۳ مرداد ۱۴۰۱

ورزش در آب، معروف به آب درمانی برای افراد مبتلا به درد آرتروز به دلیل کاهش فشار روی مفاصل در آب مفید است با ما همراه باشید تا با این روش درمانی کاملا آشنا شوید.

چه بر روی زمین و چه در آب، ورزش استقامتی می تواند به افراد مبتلا به آرتروز کمک کند تا قدرت خود را افزایش دهند و تحرک خود را بهبود بخشند.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که هم برنامه‌های ورزشی مبتنی بر آب (آب درمانی) و هم برنامه‌های ورزشی سنتی باشگاهی می‌توانند قدرت عضلانی فرد را افزایش داده و به افراد مبتلا به آرتروز زانو یا لگن کمک کنند تا سریع‌تر و طولانی‌تر راه بروند و با این کار خطر افتادن و ناتوانی در آنها کاهش می یابد.

آب درمانی برای کاهش درد آرتروز زانو

ورزش بخشی جدایی ناپذیر از هر برنامه درمانی آرتریت است، زیرا به تقویت و تثبیت مفاصل کمک می کند و از آسیب بیشتر به آنها جلوگیری می کند. برای بیمارانی که از استئوآرتریت یا آرتروز زانو که یک مشکل تخریب کننده مفاصل است رنج می برند ، درد ناشی از ورزش معمولی می تواند غیرقابل تحمل باشد. آب درمانی به دلیل کاهش فشار وارد شده به مفاصل، برای بیماران مبتلا به آرتروز زانو، آرتروز مفصل ران و آرتروز ستون فقرات گزینه بسیار خوبی است.

حتما مطالعه کنید : علائم آرتروز زانو در زنان بهتر بشناسید

آرتروز زانو یک بیماری دژنراتیو است که در نتیجه تجزیه غضروفی که انتهای مفاصل را می پوشاند به وجود می آید. وظیفه این غضروف ایجاد یک سطح ضربه گیر و تسهیل کردن حرکت نرم مفصل است. هنگامی که دیگر غضروفی وجود نداشه باشد، انتهای ناهموار استخوان های مجاور به هم ساییده می شوند و باعث ایجاد درد، سفتی و تورم در محل مفصل می شود. به دلیل از دست رفتن قابلیت جذب ضربه، به نظر می‌رسد فعالیت‌های پر فشار، مانند پیاده‌روی، دویدن یا سایر اشکال ورزش هوازی، فقط علائم این بیماری را بدتر می‌کند.

آب درمانی که استخر درمانی یا گاهی اوقات آکوا تراپی یا هیدروتراپی نیز نامیده می شود، محیط ایده آلی را برای ورزش بیماران فراهم می کند زیرا نیروی شناور آب با کشش گرانش رو به پایین مقابله می کند و در نتیجه نیروی وزن وارد شده بر روی مفاصل کاهش پیدا می کند. مطالعات نشان داده اند که در سطح آب تا کمر، حدود 50 درصد وزن بدن و در سطح آب تا گردن فرد 90 درصد وزن او حمایت می شود.

بیمارانی که از آرتروز رنج می برند به دلیل افزایش درد ناشی از فشار و ضربه، اغلب قادر به انجام تمرینات سنتی بر روی زمین نیستند. در یک محیط حمایتی مانند آب، بیماران می توانند تمرینات قدرتی یا استقامتی مشابهی را با بهره مندی از مقاومت ملایم و همچنین کاهش درد انجام دهند.

تمرین ها اغلب مشابه همان هایی هستند که در فیزیوتراپی و برنامه‌های ورزشی سنتی بر روی زمین انجام می‌شوند. نمونه هایی از تمرینات معمولی عبارتند از:

  • کشش همسترینگ، کمر، قسمت بالایی پشت و گردن.
  • تمرینات قدرتی، مانند استفاده از هالترهای فومی که در برابر مقاومت آب عمل می کنند.
  • ایروبیک، مانند پیاده‌روی در آب، اسکی صحرا نوردی، یا آهسته دویدن برای شل کردن کمر و باسن.
  • آی چی، فرم ترکیبی تای چی است که از حرکات آهسته و ملایم و نیز تمرکز بر آرامش و تنفس کنترل شده برای ایجاد تعادل، قدرت و انعطاف پذیری مفاصل استفاده می کند.

حتما مطالعه کنید : آشنایی کامل با درمان قطعی آرتروز زانو

آب درمانی علاوه بر کاهش علائم، اثرات مهمی بر سیستم قلبی عروقی نیز دارد. بهبود عملکرد قلب و بهبود گردش خون در عضلات و مفاصل بیماران گزارش شده است که به تقویت قدرت و تسهیل هر گونه فرآیند بهبودی کمک می‌کند. تناسب اندام قلبی عروقی به افراد مبتلا به آرتروز اجازه می دهد تا با شدت بیشتری ورزش کنند و آسیب های ناشی از ورزش باشگاهی نیز متوجه آنها نشود. این مورد می تواند به ویژه برای افرادی که اشکال شدید این بیماری را دارند مهم باشد.

محققان همچنین می گویند که شدت، حجم و تعداد دفعات ورزش در برخی مطالعات به طور قابل توجهی بالاتر از موارد توصیه شده برای تمرینات قدرتی در افراد مبتلا به آرتروز بوده است. این یافته ها نشان می دهد که ورزش با شدت بالاتر را می توان با خیال راحت برای افراد مبتلا به این بیماری ناتوان کننده بالقوه تجویز کرد.

 

منبع محتوا : arthritis-health.com
این مقاله را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری حالتی است که وقتی فرد زانوهایش را کنار هم قرار می‌دهد، بین مچ پاهایش فاصله وجود دارد. این بیماری در کودکان 3 تا 6 ساله رایج است و معمولاً با رشد بهتر می شود. اما گاهی اوقات کودکان بزرگتر یا بزرگسالان نیز می توانند بین ناهنجاری را داشته باشند.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که در آن پاهای فرد خمیده (به بیرون) به نظر می رسد، حتی زمانی که مچ پاها کنار هم جفت هستند. این ناهنچاری در نوزادان طبیعی است. اما بعد از 3 سالگی و یا بزرگسالی باید توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی شود.

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود.

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز یا استئوآرتریت که از آن با عنوان‌های بیماری دژنراتیو مفاصل یا "ساییدگی" نیز نام می‌برند، اغلب در دست ها، ران و زانوها بروز می کند.در این بیماری غضروف داخل مفصل شروع به تخریب کرده و استخوان زیرین شروع به تغییر می کند.

آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل زانوی شما تخریب می‌شود. استخوان‌های مفصل زانو به هم ساییده می‌شوند که باعث می‌شود زانوها آسیب دیده و سفت یا متورم شوند.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز مفصل لگن یا ران باعث درد و سفتی می شود و می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را سخت کند. از آنجا که آرتروز در طول زمان بدتر می شود، بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع کنید، تا شانس بیشتری برای کاهش تأثیر آن بر زندگی خود داشته باشید.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در  جوانان

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می‌کند.

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع مفصل زانو غالباً به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. فعالیت های بیش از حد زانو، غفلت کردن در انجام تمرینات ورزشی، اضافه وزن و بالا رفتن سن از جمله عواملی هستند که مفصل زانو را در معرض آسیب دیدگی و تخریب قرار می دهند.

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

اگر به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران می گردید لازم است تمامی پارامترهای مهم در انتخاب درست را مد نظر قرار دهید تا در جهت اعمال جراحی و درمان بیماری‌های مفصلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

ترمیم غضروف زانو

ترمیم غضروف زانو

عمل‌های جراحی غضروف زانو برای ترمیم، بازسازی و جایگزینی غضروف آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که به جای آسیب‌های گسترده غضروفی مانند آرتروز متوسط تا شدید زانو، آسیب های غضروفی خاصی دارند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین