• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
پارگی لابروم لگن

پارگی لابروم لگن

مدت مطالعه: دقیقه
انتشار : ۱۷ مهر ۱۳۹۶

پارگی لابروم لگن می تواند سبب عوارض نامطلوبی در ناحیه ی لگن شود. سائیدگی و آرتروز مفصل لگن ، از جمله عوارضی هستند که می توانند بیمار را درگیر کنند. بنابراین لازم است برای درمان این عارضه در زمان مناسب و با راهکار درمانی درست ، اقدام کنید.

پارگی لابروم لگن می تواند سبب عوارض نامطلوبی در ناحیه ی لگن شود. سائیدگی و آرتروز مفصل لگن ، از جمله عوارضی هستند که می توانند بیمار را درگیر کنند. بنابراین لازم است برای درمان این عارضه در زمان مناسب و با راهکار درمانی درست ، اقدام کنید.

لابروم بافتی با خاصیت لاستیکی می باشد. سفت اما قابل انعطاف می باشد. همچنین لابروم بافتی متشکل از مواد ترکیبی تاندون و غضروف می باشد. این بافت سر تا سر لبه ی حفره ی استابولوم را می پوشاند. نقش این بافت، حفظ و تقویت پایداری سر استخوان ران ، در داخل حفره ی استابولوم می باشد.

پارگی لابروم لگن از علت های شایع درد های لگنی و کشاله ی ران می باشد. این عارضه حتی سبب ایجاد صدا در مفصل ران نیز می گردد. پارگی لابروم بیشتر در ناحیه ی ، جلو و بالای مفصل ران اتفاق می افتد. این بیماری اکثرا در سنین 20 تا 40 سال شیوع بیشتری دارد.

 دكتر سید علیرضا امین جواهری ، جراح و متخصص ارتوپدی در تهران و فوق تخصص جراحی زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، برای كسب اطلاعات بیشتر و معاینه حضوری با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس:  71062400     -      09334131004   

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

 

علائم پارگی لابروم لگن

این عارضه در بسیاری از موارد هیچ علائم و نشانه‌ای از خود بروز نمی دهد . گرچه گاهی فرد ممکن است ، دچار یک یا چند مورد از علائم زیر شود :

  1. احساس قفل شدگی ، کلیک یا گرفتگی در مفصل ران
  2. درد در مفصل لگن یا کشاله ران (درد به هنگام راه رفتن)
  3. سفتی یا محدود شدن حرکت مفصل ران

پارگی لابروم لگن

پارگی لابروم لگن

 

دلایل ایجاد پارگی لابروم لگن

آسیب : ضرب دیدگی و یا دررفتگی مفصل ران ، ( که این آسیب ها در تصادفات رانندگی و یا ورزش هایی از قبیل فوتبال، شایع تر می باشند) می‌تواند سبب ایجاد عارضه ی ، پارگی لابروم لگن شوند.

ناهنجاری‌های ساختاری : بعضی از افراد از بدو تولد با ناهنجاری های لگن به دنیا می آیند ، که این عارضه ، احتمال ایجاد سایش و پارگی مفصل لگن را ، تشدید می کند، و فرد بیشتر در معرض پارگی لابروم لگن قرار می گیرد. از میان این ناهنجاری ها می توان به مواردی همچون : بیماری پرتس ، بیماری لغزش استخوان ران و... اشاره کرد.

حرکات تکراری : انجام فعالیت های ورزشی و حرکات چرخشی مانند: ورزش گلف ، از جمله رفتار های بدنی ای هستند، که ممکن است فرد را در معرض سایش و یا پارگی لابروم مفصل لگن قرار دهند.  پارگی لابروم  لگن درصورت عدم بهبودی ، فرد را مستعد آرتروز مفصل لگن می نماید.

 

تشخیص پارگی لابروم لگن

معمولا پارگی لابروم همراه با آسیب دیدن سایر ساختمان های مفصل لگن می باشد و به ندرت بتنهایی رخ می دهد.

تشخیص اولیه ی  پارگی لابروم لگن معمولا، با توجه به علائم بالینی و با کمک تصویر برداری اشعه ایكس (رادیولوژی) و یا ام آر آی انجام می شود.

 

درمان پارگی لابروم لگن

بسته به شدت علایم و نوع درگیری بیمار ، از تکنیک های درمانی متفاوتی بهره گرفته می شود. مانند:

  1. دارودرمانی : داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند: ایبوپروفن و سدیم ناپروکسن . این داروها می‌توانند درد را تسکین داده و التهاب را کاهش دهند. همچنین می‌تواند با تزریق کورتیکواستروئید به مفصل ، درد را به طور موقت کنترل کرد.
  2. فیزیوتراپی : نرمش های خاص کششی و تقویتی توسط بیمار و تحت نظر متخصص ارتوپد و یا فیزیوتراپ انجام می شود. این نرمش ها کمک حائز اهمیتی به کاهش درد می کنند.
  3. عمل جراحی : درصورت عدم پاسخگویی بیمار به روش های فوق الذكر و تشدید علایم بیمار، فرد نیاز به عمل جراحی برای رفع عارضه ی موجود، پیدا می کند. درعمل جراحی پارگی لابروم لگن، بر حسب شدت آسیب، لابروم پاره شده ترمیم شده و یا قسمت پاره شده ی آن ، خارج می گردد.

 


این مقاله را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری حالتی است که وقتی فرد زانوهایش را کنار هم قرار می‌دهد، بین مچ پاهایش فاصله وجود دارد. این بیماری در کودکان 3 تا 6 ساله رایج است و معمولاً با رشد بهتر می شود. اما گاهی اوقات کودکان بزرگتر یا بزرگسالان نیز می توانند بین ناهنجاری را داشته باشند.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که در آن پاهای فرد خمیده (به بیرون) به نظر می رسد، حتی زمانی که مچ پاها کنار هم جفت هستند. این ناهنچاری در نوزادان طبیعی است. اما بعد از 3 سالگی و یا بزرگسالی باید توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی شود.

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود.

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز یا استئوآرتریت که از آن با عنوان‌های بیماری دژنراتیو مفاصل یا "ساییدگی" نیز نام می‌برند، اغلب در دست ها، ران و زانوها بروز می کند.در این بیماری غضروف داخل مفصل شروع به تخریب کرده و استخوان زیرین شروع به تغییر می کند.

آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل زانوی شما تخریب می‌شود. استخوان‌های مفصل زانو به هم ساییده می‌شوند که باعث می‌شود زانوها آسیب دیده و سفت یا متورم شوند.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز مفصل لگن یا ران باعث درد و سفتی می شود و می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را سخت کند. از آنجا که آرتروز در طول زمان بدتر می شود، بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع کنید، تا شانس بیشتری برای کاهش تأثیر آن بر زندگی خود داشته باشید.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در  جوانان

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می‌کند.

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع مفصل زانو غالباً به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. فعالیت های بیش از حد زانو، غفلت کردن در انجام تمرینات ورزشی، اضافه وزن و بالا رفتن سن از جمله عواملی هستند که مفصل زانو را در معرض آسیب دیدگی و تخریب قرار می دهند.

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

اگر به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران می گردید لازم است تمامی پارامترهای مهم در انتخاب درست را مد نظر قرار دهید تا در جهت اعمال جراحی و درمان بیماری‌های مفصلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

ترمیم غضروف زانو

ترمیم غضروف زانو

عمل‌های جراحی غضروف زانو برای ترمیم، بازسازی و جایگزینی غضروف آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که به جای آسیب‌های گسترده غضروفی مانند آرتروز متوسط تا شدید زانو، آسیب های غضروفی خاصی دارند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین