آیا چاقی و اضافه وزن باعث زانو درد می شود؟زانو

آیا چاقی و اضافه وزن باعث زانو درد می شود؟

چاقی چگونه باعث زانو درد می شود؟

شاید زیاد شنیده باشید که چاقی و اضافه وزن ارتباط مستقیمی با بیماری های قلبی، دیابت، فشار و انواع سرطان های گوارش دارد اما کمتر در مورد ارتباط چاقی و زانو درد بحث شده است.

طبق تحقیقات به عمل آمده افرادی که دارای اضافه وزن هستند بیشتر در معرض بیماری هایی همچون پوکی استخوان، آرتروز، روماتیسم مفصلی قرار می گیریند و همان طور که می دانید این بیماری ها نیز همگی می تواند موجب زانو درد شود.

داشتن اضافه وزن فشار بیشتری را به مفصل زانو وارد می شود

یکی از مهم ترین وظایف مفصل زانو حمایت از وزن بدن و انتقال این نیرو به پاهاست؛ از این رو کاملا طبیعی است که با افزایش وزن فشار بیشتری به این مفصل وارد شود. این نیرو می تواند به تدریج سبب اختلال در کارکرد مفصل و بروز آسیب های ماندگار و تخریب ساختار های تشکیل دهنده زانو شود.

چربی موجب افزایش التهاب بدن می شود

بافت چربی مقدار زیادی مواد ترشح می کند که به عنوان آدیپوکین شناخته می شوند. این مواد تاثیر زیادی در افزایش التهاب بدن دارد به همین جهت گفته می شود اضافه وزن و چاقی موجب افزایش التهاب بدن می شود.

 چاقی و زانو درد

تاثیر چاقی در زانو درد

ارتباط اضافه وزن و بیماری های زانو

همان طور که اشاره شد وارد شدن فشار بیش از حد به مفصل زانو و افزایش التهاب بدن از مهم ترین عواملی هستند که موجب بروز زانو درد و دیگر دردهای مفصلی می شوند. در صورتی که چنین شرایطی ادامه داشته باشد مفصل زانو در معرض تخریب و آسیب دیدگی قرار دارد و فرد را در معرض چنین بیماری هایی مفصلی قرار می دهد:

آرتروز زانو

آرتروز زانو از شایع‌ترین بیماری‌های مربوط به مفاصل است که با خشکی و دردهای شدید در مفصل زانو همراه است. در این بیماری غضروف مفصلی به شدت و به مرور زمان دچار تخریب می‌شود و در راه رفتن بیمار مشکل ایجاد می‌کند.

وقتی که وزن بدن بیشتر از وزن نرمال باشد، فشار بیشتری بر غضروف زانو وارد می‌شود. و هر چه فشار بیشتری بر غضروف باشد، سریع‌تر فرسوده می‌شود. به همین جهت گفته می شود چاقی و اضافه وزن یکی از مهم  ترین دلایل ابتلای شما به آرتروز زانو می باشد.

روماتیسم مفصلی

مواد شیمیایی التهابی ترشح شده از چربی که در بروز زانو درد نقش دارند، در بروز روماتیسم مفصلی نیز مقصرند. برخی از این مواد شیمیایی، که به آنها سیتوکین گفته می‌شود، قادرند بر سیستم‌های مختلف بدن نظیر مفصل تاثیر بگذارند.

نقرس

نقرس نوعی آرتریت التهابی است که در نتیجه وجود اسید اوره اضافی در بدن بروز می‌کند و منجر به تشکیل کریستال‌های اسید اوره در بدن می‌شود و در آخر باعث حملات دردناکی در بدن خواهند شد. چاقی ارتباط نزدیکی با نقرس دارد و حدود هفتاد درصد مبتلا به نقرس دچار اضافه وزن هستند.

چاقی و زانو درد

علت زانو درد در افراد چاق

چند حرکت ورزشی موثر برای افرادی که به دلیل اضافه وزن به زانو درد دچار هستند

مسلما هر چه فعالیت‌های بدنی افزایش پیدا کند این امر می‌تواند سلامتی بدن را تضمین کند. از دست دادن وزن می‌تواند یک راه موثر در کاهش درد های زانو باشد. شما با داشتن یک برنامه منظم ورزشی علاوه بر اینکه می توانید از شر چربی های اضافه خلاص شوید؛ می توانید به کاهش درد خود نیز کمک کنید.

پنج نمونه تمرین ورزشی ساده که می توانید هم برای کاهش وزن و هم برای کاهش دردهای زانو از آن استفاده کنید:

تمرین بلند کردن ساق پا

پشت صندلی بایستید و به آرامی پشتی صندلی را با دستان خود بگیرید. به آرامی روی پنجه بالا بلند شوید و تا جای ممکن پاشنه را از زمین دور کنید، سپس به حالت سابق بازگردید. این حرکت در سه ست 10 الی 15 تایی انجام دهید.

بالا بردن مستقیم پا

این تمرین علاوه بر کاهش درد زانو در تقویت عضلات چهار سر ران نیز بسیار موثرند.

به پشت دراز کشیده و یک پای خود را با زاویه 90 درجه خم کنید. پای دیگر خود را کاملاً روی زمین دراز کنید. 

عضلات چهار سر ران (عضلات روی ران) پای صاف خود را منقبض کنید و سعی کنید پا را تا زاویه 45 درجه کاملاً صاف بالا بیاورید. برای یک تا دو ثانیه پای خود را در همین وضعیت نگاه داشته و سپس به آرامی روی زمین بگذارید.

تاثیر ورزش بر زانودرد و چاقی

تاثیر ورزش در کاهش زانو درد و کم کردن وزن بدن

کشش عضلات همسترینگ

روی لبه صندلی بنشینید و یکی از پاهایتان را روی زمین دراز کنید. پاشنه پا روی زمین و انگشتان پا به سمت بالا. سپس بالا تنه خود را صاف نگاه دارید و سعی کنید بدون خم کردن شانه‌هایتان به سمت جلو، شکم خود را به ران نزدیک کنید. سه بار این حرکت را برای هر پا تکرار کنید.

حرکت کششی ساق پا

پشت صندلی بایستید و یک پای خود را صاف به پشت دراز کنید، پای دیگر را جلوی بدن و اندکی خم نگاه دارید.

پشتی صندلی را به آرامی با دستان خود بگیرید. پای عقبی خود را صاف نگاه داشته و هر دو پاشنه پا را روی زمین ثابت نگاه دارید، سپس بالا تنه را به سمت پشتی صندلی خم کنید. در این حرکت باید کشش را در ماهیچه ساق پا حس کنید.

چند ثانیه در همین حالت بماند و سپس پای خود را تغییر دهید. این حرکت را برای یک دقیقه انجام دهید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس