علت درد بعد از تعویض مفصل زانو چیست؟زانو

علت درد بعد از تعویض مفصل زانو چیست؟

راهنمای کامل عمل تعویض مفصل زانو

زانو درد از مشکلات شایعی است که اغلب افراد مسن با آن روبرو هستند. گاهی اوقات نیز ممکن است این درد بر اثر پارگی و آسیب رباط و غضروف های زانو باشد. علاوه بر این موارد بیماری هایی مثل آرتروز، استئوآرتریت، نقرس یا عفونت نیز می توانند باعث درد زانو شوند.

امروزه اکثر دردهای مفاصل زانو با مراجعه به متخصص ارتوپد و روش های درمانی نوین قابل درمان بوده و فرد می تواند پس از بهبودی بدون هیچ گونه دردی به زندگی عادی خود بازگشته و فعالیت های روزمره خود را با کیفیت بیشتری به انجام برساند.

اکثر دردهای زانو با درمان و مراقبت های پزشکی برطرف می شوند. انجام فیزیوتراپی و استفاده از بریس زانو می توانند در کاهش درد موثر واقع شوند. اما برخی از دردها نیز از طریق روش های درمانی غیر جراحی بهبود نیافته و نیاز به جراحی پیدا می کنند.

درمان درد تعویض مفصل زانو

درمان های دردهای بعد از تعویض مفضل زانو

تعویض مفصل زانو یکی از روش های جراحی پیشرفته می باشد که طی آن مفصل زانوی تخریب شده یا آسیب دیده با مفصل مصنوعی یا همان پروتز جایگزین می گردد. مفصل مصنوعی متشکل از آلیاژهای فلزی، پلاستیکی و پلیمری است و عملکردی شبیه به زانوی طبیعی انسان دارد. 

مدت زمان جراحی تعویض مفصل زانو حدود دو ساعت می باشد. اما دوره ریکاوری و بازپروری بیمار پس از جراحی چندین ماه طول می کشد که این زمان در بیماران مختلف، متفاوت است. متخصص ارتوپد بر اساس فاکتورهایی مانند سن بیمار، وزن او، میزان فعالیت وی و وضعیت عمومی بیمار و میزان درد او تصمیم گیری کرده و اقدام به جراحی تعویض مفصل زانو می کند.

بیماری آرتروز و صدمات ناشی از آن رایج ترین علت جراحی تعویض مفصل زانو می باشد. البته پوکی استخوان و آرتریت روماتوئید نیز ازدلایل اصلی انجام این جراحی به شمار می روند. پزشکان معمولا زمانی اقدام به جراحی تعویض مفصل زانو می کنند که روش های درمانی دیگر مانند کنترل وزن، تجویز دارو، فیزیوتراپی و سایر وسایل کمکی مثل عصا یا بریس زانو تاثیری در بهبودی بیمار نداشته باشند.

ورم زانو بعد از تعویض مفصل

درد و ورم زانو بعد از تعویض مفصل زانو

عوارض پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو

مفصل مصنوعی زانو دارای عمر معینی بوده و در بهترین حالت ماندگاری آن بین 10 تا 15 سال است و پس از آن باید تعویض گردد. عوامل بسیاری در تخریب مفصل مصنوعی موثر هستند. مانند وزن بالا که اعمال فشار مضاعف روی زانوها باعث دررفتگی یا تخریب مفصل شده و نیاز به جراحی مجدد جهت تعویض می باشد.

جراحی تعویض مفصل زانو به منظور کاهش درد بیمار صورت می گیرد و در اکثر موارد بدون عوارض جانبی است و بیماران پس از انجام جراحی می توانند زندگی عادی با کیفیت بیشتری را تجربه کنند.

با این وجود بعضی اوقات نیز ممکن است مانند سایر اعمال جراحی عوارضی را به همراه داشته باشد که بهبودی بیمار را به تاخیر انداخته و مشکلات جدیدی را برای او ایجاد خواهد کرد. البته تمام این عوارض قابل تشخیص و درمان بوده و توسط پزشک جراح برطرف می گردند.

- احتمال بروز عفونت در مفصل زانو

با اینکه احتمال عفونت پس از جراحی تعویض مفصل زانو بسیار پایین بوده، اما این احتمال در افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است ( مانند بیماران کلیوی ، بیماران کبدی و سرطانی و ...) بیش از سایر افراد می باشد.

درصورت بروز عفونت در بدن بیمار پس از جراحی، شرایط تا حدودی مخاطره آمیز شده و اقدامات جدی جهت رفع عفونت باید در نظرگرفته شود.همچنین در افرادی که بیماری های پوستی دارند ، افراد مبتلا به عفونت های ادراری یا نفسی، بیماران دارای مشکلات دهان و دندان و در بیماران دیابتی و روماتیسمی ریسک ابتلا به عفونت بیش از سایرین می باشد.

استعمال دخانیات نیز باعث ایجاد عفونت در بدن بیمار می شود. بنابراین به افرادی که سیگار می کشند توصیه میشود چند هفته قبل ازجراحی سیگار خود را ترک کنند. همچنین این عارضه ممکن است با درد نیز همراه باشد و بیمار پس از جراحی همچنان احساس درد داشته باشد.

درمان دردهای زانو بعد از تعویض مفصل

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

- ترومبوز وریدهای عمقی ( لخته شدن خون در پای بیمار )

از شایع ترین عوارض عمل جراحی تعویض مفصل زانو لخته شدن خون در پاها است که در نتیجه آن، خون در رگ های اندام تحتانی و لگن بیمار لخته می شود و به این دلیل می تواند خطرساز باشد که ممکن است به سمت ریه و قلب حرکت کرده و کارکرد آن ها را نیز مختل کند.

پزشک جراح جهت جلوگیری از این امر داروهای مخصوصی برای بیمار تجویز می کند. همچنین فعالیت خود بیمار هم در این زمینه تاثیر گذار است. بیمار باید پس از جراحی تعویض مفصل زانو مرتب مچ پای خود را حرکت دهد که در اثر آن عضلات ساق پا فعال شده و گردش خون در این ناحیه افزایش پیدا کرده و ریسک ابتلا به لخته شدن خون کاهش می یابد.

- محدودیت حرکت زانو

معمولا پس از جراحی تعویض مفصل زانو انتظار میرود زانو تا حد زیادی و بیش از قبل جراحی خم شود. اما گاهی ممکن است به دلیل چسبندگی بافت های نرم اطراف زانو پس از جراحی ،  بیمار دچار محدودیت حرکتی شدید شود.

- باقی ماندن درد پس از جراحی

بیمار ممکن است پس از جراحی تعویض مفصل زانو هنگام استراحت نیز درد داشته باشدکه یکی از عوارض جراحی می باشد.گاهی این درد همان درد قبل از جراحی است و گاهی هم بیمار درد جدیدی را تجربه خواهد کرد.

معمولا درد های پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو از طریق داروای مسکن و تزریقاتی که حین عمل صورت می گیرد کنترل شده  و پس از مدتی بهبود می یابند.

چنانچه درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو ادامه داشته باشد از مهم ترین دلایل آن می توان به ضعف عضله چهار سر ران اشاره کرد که از طریق تقویت این عضله با حرکات ورزشی و انجام فیزیوتراپی زیر نظر پزشک جراح ، درد بیمار به تدریج و به مرور زمان کاهش یافته و در نهایت نیز از بین می رود.

برخی مواقع نیز ممکن است درد زانو پس از عمل تعویض مفصل بهبود نیافته و تا مدتی پس از جراحی نیز ادامه داشته باشد. این نوع درد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از طریق انجام آزمایش خون و عکس برداری تشخیص داده شده و درمان صورت می پذیرد. 

درد زانو بعد از تعویض مفصل

 درد بعد از تعویض مفصل زانو در سالمندان

درد پس از جراحی تعویض مفصل زانو ناشی از عفونت

هیچ گونه عمل جراحی بدون ریسک و عارضه نیست و در درصد کمی از بیماران امکان ابتلا به عفونت پس از جراحی تعویض مفصل زانو وجود دارد. عفونت گاهی روی محل زخم جراحی و یا داخل زانو و اطراف مفصل مصنوعی رخ می دهد و از طریق برش های جراحی وارد بدن می شود.

همچنین ممکن است بلافاصله پس از جراحی و یا پس از ترخیص از بیمارستان و در منزل فرد دچار آن شود. حتی ممکن است عفونت پس از سال ها نیز اتفاق بیفتد. موارد زیر امکان ابتلا به عفونت را افزایش می دهند :

- عفونت فعال در بدن

- نقص یا ضعف سیستم ایمنی بدن

- بیماری دیابت

- مشکل در خونرسانی به اندام ها

- روش های درمانی خاص مانند شیمی درمانی

- اضافه وزن

- مصرف نوشیدنی های الکلی

- استعمال دخانیات

- سوء تغذیه

- ابتلا به بیماری آرتریت روماتوئید

دردهای زانو بعد از تعویض مفصل

دردهای بعد از تعویض مفصل زانو

بنابراین لازم است قبل از جراحی، بیمار در صورت ابتلا به بیماری های عفونی حتما پزشک جراح خود را مطلع سازد و همچنین قبل از اقدام به جراحی تعویض مفصل زانو، با مراجعه به دندانپزشکی از سلامت دندان و لثه خود اطمینان حاصل کند.

زیرا وجود هر نوع پوسیدگی دندانی یا عفونت لثه ریسک ابتلا به ایجاد عفونت پس از عمل را افزایش خواهد داد.

در صورت بروز عفونت علائم زیر در بیمار مشاهده خواهد شد:

- افزایش درد و سفت شدن ناحیه جراحی شده

- گرم شدن و قرمزی محل عمل

- خارج شدن ترشحات بدبو و کدر از ناحیه جراحی شده

- ورم زانو

- تب

- کاهش وزن و احساس خستگی شدید در بیمار

درمان درد های زانو بعد از تعویض مفصل

توانبخشی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

درد ناشی از شل شدگی یا دررفتگی یکی از اجزاء مفصل مصنوعی ( پروتز )

در رفتگی و ساییده شدن مفصل مصنوعی پس از گذشت چندین سال از جراحی تعویض مفصل زانو، امری طبیعی به شمار می رود که نیاز به جراحی مجدد و تعویض مفصل دارد. اما در برخی مواقع این اتفاق ممکن است در مدت کوتاهی پس از جراحی رخ دهد که در نتیجه آن پروتز زانو یا سایر اجزای آن ، اتصال خود را با استخوان ران یا ساق پای بیمار از دست داده و شل می شوند.

این اتفاق به علت جای گذاری نادرست مفصل مصنوعی رخ می دهد و در این وضعیت بیمار احساس درد داشته و باید سریعا پزشک خود را مطلع سازد.

برخی مواقع نیز بر اثر وارد آمدن فشار بیش از حد به زانو، مفصل یا قسمت هایی از آن دچار شکستگی می شود که نشانه آن درد در زانوی بیمار است که با مراجعه به پزشک احتمالا نیاز به جراحی و تعویض مجدد است..

لازم به ذکر است که پس از جراحی تعویض مفصل زانو در صورت افزایش تورم و درد در ساق پا ، افزایش تنگی نفس و درد در قفسه سینه، تب و لرز، قرمزی و سفتی  و تورم ناحیه عمل ، هر گونه ترشح از محل عمل و افزایش درد زانو ، مراجعه به پزشک ضروری می باشد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس