با عارضه دررفتگی مفصل زانو بیشتر آشنا شویدزانو

با عارضه دررفتگی مفصل زانو بیشتر آشنا شوید

مفصل زانو

مفصل زانو بزرگ ترین و پیچیده ترین مفصل بدن به شمار می رود که ران پای انسان را به ساق پا وصل می کند. ساختار زانو تا حدودی بی ثبات است و با این وجود باید تمام وزن بدن را هنگام ایستادن و راه رفتن نیز تحمل کند.همچنین درهنگام دویدن که وزن و فشار بیشتری نیز به زانو تحمیل می شود. به همین خاطر بیماری های مفصل زانو یکی از شایع ترین بیماری ها در تمام سنین می باشد.

زانو مجموعه ای از استخوان ها و تاندون ها ، ماهیچه ها و رباط ها می باشد که هر کدام وظیفه ای بر عهده دارند و در کنار یکدیگر باعث پایداری و استحکام مفصل زانو می شوند. به طوری که آسیب هر کدام از این اجزاء عملکرد زانو را مختل کرده و مشکلاتی را برای فرد به وجود خواهد آورد. یکی از این مشکلات دررفتگی مفصل زانو می باشد که در ادامه به توضیح این بیماری وعلائم آن و همچنین روش های درمانی آن خواهیم پرداخت.

دررفتگی زانو در جوانان

دررفتگی مفصل زانو در جوانان

دررفتگی مفصل زانو

دررفتگی مفصل زانو از عوارضی است که به ندرت رخ می دهد، اما بسیار خطرناک بوده و در صورت عدم رسیدگی و درمان مناسب عوارض جدی به همراه دارد.

در مفصل زانو استخوان های ساق پا به وسیله لیگامنت های صلیبی و جانبی به استخوان ران متصل شده اند. در صورت دررفتگی این رباط ها پاره شده و استخوان ساق پا نسبت به استخوان ران جا به جا می شود و در نتیجه ی این جا به جایی زانو دچار تغییرشکل و بی ثباتی می گردد.

برای اینکه مفصل زانو از جای خود خارج شده و دچار دررفتگی شود نیروی بسیاری باید بر آن وارد شده تا بتواند لیگامنت ها و تاندون های اطراف مفصل زانو را پاره کرده و باعث دررفتن مفصل زانو شود. در اکثر موارد این نیروی مضاعف در اثر حوادث رانندگی به زانو وارد می شود.

دلایل دررفتگی مفصل زانو

- سوانح رانندگی

- تصادف اتومبیل با عابر پیاده

- سقوط از ارتفاعات بلند

- آسیب دیدگی در حین فعالیت های ورزشی

- چاقی و اضافه وزن نیز یکی ازعوامل دررفتگی زانو محسوب می شود. زیرا ممکن است اعمال فشار بیش از حد به مفصل زانو باعث آسیب رباط ها شده و باعث دررفتگی مفصل زانو شود.

درد و دررفتگی مفصل لگن

درد و تورم ناشی از دررفتگ مفصل زانو

علائم دررفتگی مفصل زانو

در اکثر موارد مفصل زانو پس از دررفتگی به صورت خود به خود درهمان لحظه جا می افتد. اما درد و تورم زانو از علائم ثابت دررفتگی به حساب می آید. در صورت دررفتگی مفصل زانو، حرکت دادن زانو دردناک است و همچنین بیمار قادر نیست وزن خود را روی پای آسیب دیده بیندازد. اگر دررفتگی مفصل زانو درمان نشود و به همان صورت باقی بماند تغییر شکل آن نیز به طور واضح قابل مشاهده است.

مسئله مهمی که در دررفتگی مفصل زانو باید مورد توجه قرار گیرد آسیب دیدن رگ های خونی وعصبی اطراف مفصل زانو می باشد. این عروق در حال عبور از پشت مفصل زانو به استخوان های دو طرف مفصل نیز بسیارنزدیک بوده وهنگام وارد شدن ضربه احتمال آسیب دیدگی آن ها نیز افزایش یافته و بر اثر دررفتگی و جا به جا شدن استخوان ها به شدت تحت کشش و فشار قرار می گیرند.

این کشیدگی و تحت فشار قرار گرفتن عروق می تواند باعث آسیب و مسدود شدن آن ها شود و در نتیجه عمل خونرسانی به ساق پا نیز با مشکل مواجه شده و باعث می شود پا یا قسمت ساق پا سیاه شود.

علاوه بر آن کشیدگی و تحت فشار قرار گرفتن اعصاب اطراف مفصل زانو نیز ممکن است باعث فلج شدن آن ها شده و حرکت پای فرد را دچار اختلال کند. به همین علت پس از تشخیص دررفتگی مفصل زانو، پزشک باید وضعیت عروق و اعصاب اطراف مفصل زانوی بیمار را نیز به دقت مورد بررسی و معاینه قرار دهد. تشخیص این عارضه با استفاده از رادیو گرافی امکان پذیرمی باشد .همچنین پزشک جهت تشخیص دقیق تر نیز می تواند از روش تصویربرداری از رگ ها که به آن آنژیوگرافی گفته می شود نیز بهره ببرد.

روش های درمان دررفتگی مفصل زانو

پس از تشخیص دررفتگی مفصل زانو باید هر چه سریع تر نسبت به جااندازی آن اقدام شود. جا انداختن مفصل زانو نیاز به نیروی زیادی ندارد و گاهی می توان جا اندازی را بدون بی حسی و بیهوشی انجام داد.

برخی مواقع نیز به دلیل گیر کردن بافت ها در بین مفاصل امکان جا اندازی بسته مفصل زانو وجود ندارد و تنها از طریق جراحی باز می توان مفصل را جا انداخت. به این صورت که پزشک با ایجاد برش روی پوست زانو بافت ها را کنار زده و پس از دستیابی به مفصل زانو آن را جا انداخته و سپس شکاف ایجاد شده را بخیه می زند.

مفصل زانو پس از جا اندازی برای مدتی بی حرکت شده و بیمار نمی تواند پای خود را حرکت دهد و زانوی خود را خم و راست کند. در این هنگام بیمار به فیزیوتراپی معرفی شده و تمرینات فیزیوتراپی زانو جهت افرایش دامنه حرکتی مفاصل به فرد ارائه می شود. چند هفته پس از فیزیوتراپی و بهبود دامنه حرکتی بیمار در صورتی که جا اندازی مفصل زانو به صورت بسته انجام شده باشد ممکن است پزشک بیمار را جهت ترمیم تاندون ها و لیگامان های آسیب دیده اطراف مفصل زانو جراحی کند.

روش جراحی در درمان دررفتگی مفصل زانو در اکثر موارد به روش آرتروسکوپی انجام می شود و طی آن پارگی رباط ها و مینیسک و آسیب های غضروفی نیز ترمیم می شوند. تاخیر در درمان ممکن است موجب آتروفی بافت ها و کوتاه شدن لیگامان ها شود. این عارضه علاوه بر اینکه روند درمان را دشوار می کند دامنه حرکتی زانو را نیز به شدت کاهش می دهد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس