علت صدا دادن مفصل زانو چیست و چگونه درمان می شود؟زانو

علت صدا دادن مفصل زانو چیست و چگونه درمان می شود؟

آیا صدا دادن مفصل زانو طبیعی است؟

صدا دادن مفصل زانو با صداهای تق تق در زانو یا همان خرد شدن همراه است که این گونه صدا ها در اغلب موارد طبیعی هستند و مشکلی ایجاد نمی کنند؛ ممکن است شما نیز در طول روز صداهای متفاوتی از مفاصل بدن بشنوید؛ این صداها بیشتر شبیه تق تق و ساییده شدن دو چیز بر روی هم می باشد.

در اغلب موارد اینگونه صداها طبیعی بوده و به دلیل حرکت استخوان ها برروی یکدیگر ایجاد می شوند؛ که از شایع ترین دلایل صدا دادن مفصل زانو می توان به :

 حرکت تاندون ها و رباط ها در مفصل

 برای اینکه دو استخوان در کنار یکدیگر حرکت کنند باید وضعیت تاندون ها و رباط ها تغییر جهت دهد با تغییر جهت دادن این اجزای مفصل، استخوان ها می توانند به راحتی در کنار یکدیگر حرکت می کنند؛ با هر بار باز و بسته شدن مفصل هر کدام از این تاندون ها و رباط ها به جلو و عقب حرکت می‌کند که این کار با ایجاد صداهایی در استخوان ایجاد همراه است.

اینگونه صدا ها در مفصل طبیعی هستند و مشکل را برای فرد ایجاد نمی کند. ممکن است شما در هنگام شنیدن چنین صداهایی نگران شوید اما اگر این صداها با دردی همراه نباشد جای هیچ نگرانی نیست و به دنبال کشیدگی رباط ها ایجاد می شود.

خروج حباب و گازهایی از مفصل 

در تمام مفصل های بدن برای اینکه سطوح مفصل راحتتر در کنار یکدیگر حرکت کنند مایعی به نام مایع سینوویال قرار دارد که این مایع با لغزنده کردن سطوح مفصل حرکت مفصل ها را تسهیل می بخشد.

در درون تمام این مایع گازهایی به صورت محلول وجود دارد؛ زمانی که شما مفاصل بدن خود را به حرکت در می آورید حجم داخل مفصل افزایش می‌یابد تا دو مفصل در کنار یکدیگر فاصله بگیرند.

با انجام این کار یعنی کاهش فشار درون مایع مفصلی حباب های گازی در درون مفصل خارج می شوند که با خارج شدن این حباب ها از درون مفصل با صداهایی همراه است که شما این صدا ها را به صورت تق تق و خرد شدن مشاهده می کنید.

صدا دادن مفصل زانو

صدا دادن مفصل زانو همراه با درد

حتما مطالعه کنید: آیا تاثیرات و عوارض بی تحرکی بر مفصل زانو رو جدی می گیرد؟

صدا دادن مفصل زانو چه زمانی خطرناک است؟

همان طور که مشاهدهد کردید در اغلب موارد صدا دادن مفصل زانو نگران کننده نیست مگر اینکه این صداها با درد همراه باشند؛ در این صورت درد مفاصل بدن خطرناک است که از مهم ترین دلایل صدا دادن مفاصل بدن می توان به:

آرتروز مفصل

آرتروز زانو یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مفصلی است که سالیانه میلیون‌ها نفر در دنیا به آن مبتلا می شوند.

بیماری آرتروز نتیجه تخریب غضروف هاست؛ بدین صورت که با افزایش سن غضروف های مفصلی از بین میروند فاصله غضروفی کم می‌شود و نتیجه آن ساییده شدن استخوان ها بر روی یکدیگر است.

صدا دادن مفصل در هنگام راه رفتن از شایع ترین نشانه های بیماری آرتروز زانو است که با درد و ناراحتی شدید همراه است.

نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو یا کندرومالاسی یک عارضه ترسناک مربوط به زانو است که در طی آن غضروف های قرار گرفته در ناحیه پشتی کشکک زانو نرم و آسیب پذیر می شوند. عارضه نرمی کشکک زانو زمانی سبب بروز صداهایی در مفصل زانو میشود که استخوان کشک بر روی استخوان مجاور ساییده شود.

صدا دادن مفصل زانو به همراه متورم شدن و درد زانو از مهمترین نشانه های نرمی کشکک زانو است که این دردها در هنگام بالا رفتن از پله ها و تغییر وضعیت دادن شدید می شود.

 پارگی مینیسک مفصل

مینیسک بافت های محکمی در مفصل زانو هستند که در حفظ پایداری و به حرکت در آوردن مفصل زانو نقش اساسی ایفا می کند. مینسیک ها بافت های شبه غضروفی هستند که به مراتب محکم تر از غضروف ها بوده و با خاصیت ارتجاعی که دارند وظیفه جذب کننده شوک را برعهده دارند.

پارگی مینیسک زانو عارضه ای است که به دنبال وارد شدن یک ضربه شدید به زانو ایجاد می شود؛

با آسیب دیدن مینیسک زانو، مایع زیادی در مفصل زانو تجمع می یابد که همین عامل موجب صدا دادن مفصل زانو در هنگام راه رفتن می شود.

 

درمان صداد دادن مفصل زانو

بسیاری از ما صداهای زیادی را از مفاصل خصوصا مفصل زانو و ران می شنویم و همان طور که  مشاهده کردید موارد زیادی هستند که باعث بروز چنین صداهایی می شوند.

خشک و سفت شدن مفصل زانو از جمله دلایلی که باعث بروز ساییدگی و در نهایت ایجاد صدا در مفصل می شود. که این عارضه را می توان به کمک ورزش و حرکات ورزشی تسکین داد.

درمان صدا دادن مفاصل بدن بستگی به علت آن دارد؛ اگر این صداها به دلیل یک مشکل جدی ایجاد شده باشد در این صورت متخصص ارتوپد با انجام معایناتی علت صدا دادن مفاصل را تشخیص می دهد و بر مبنای آن روش درمانی را تعیین می کند. از جمله روش های درمان صدا دادن مفاصل بدن شامل:

استراحت کردن

در صورتی که علت صدا دادن مفاصل، وارد شدن آسیب به زانو باشد در این صورت با استراحت کردن می توانید صدای مفصل را کم کنید.

اما استراحت مطلق به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود زیرا استراحت مطلق باعث ضعیف شدن عضلات درگیری می شود.

درمان صدا دادن مفصل زانو با ورزش

ورزش کردن می توانید عضلات آسیب دیده مجاور را تقویت کنید از این رو با تقویت کردن عضلات می توانید از بروز صداهای غیر طبیعی جلوگیری کنید.

البته ورزشکاران باید به صدای مفاصل توجه کافی داشته باشند زیرا شاید صدای مفاصل یک ضایعه واقعی باشد که این ضایعه خطرناک است. که در اغلب موارد به پارگی تاندون زانو و نرمی کشکک زانو دلالت دارد.

صدا دادن مفصل زانو

درمان صدا دادن مفصل زانو با ماساژ دادن

با انجام ورزش های زیر نظر پزشک متخصص می توانید صدا دادان مفاصل زانو را درمان کنید:

ورزش آزاد کردن ساق پا

آزاد سازی عضلات خم کننده مفصل ران

حرکات اسکات برای تقویت قسمت داخلی ران

ماساژ درمانی

ماساژ با تاثیری که در تحریک جریان خون و شل شدن عضلات دارد باعث احساس آرامش بعد از ماساژ می شود. با ماساژ دادن شما می تواند خون بیشتری را به مفصل های بدن برسانید تا از این رو فشارهای عصبی روی زانو و صداهای مفصل را کاهش دهید.

جراحی

در اغلب موارد صدا دادن مفاصل بدن را می توان با درمان های ساده و کم تهاجمی تسکین داد. اما در صورتی که علت درد صدا دادن مفصل، اختلالاتی نظیر نرمی کشکک زانو و درررفتگی مفصل زانو باشد در این صورت تنها راه درمان صدا دادن مفاصل بدن انجام عمل جراحی است. جراح ارتوپد با کمک روش های جراحی، به درمان علت صدا  دادن زانو می پردازد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس