تعویض مفصل زانو | روش های جراحی ، هزینه ، عوارض | دکتر علیرضا امین جواهری

آیا دچار آسیب در قسمت زانو شده اید ؟ آیا به دنبال تعویض مفصل زانو خود هستید ؟ آیا اطلاعات لازم در رابطه با این عمل جراحی ندارید ؟ با ادامه مطلب همراه باشید تا به تمام سوالات خود پاسخ دهید .

ممکن است به دلایل مختلفی زانو دچار آسیب شود این آسیب ها منجر به ساییدگی در غضروف می شوند . این ساییدگی در غضروف ها معمولا موجب آرتروز زانو و یا التهاب مزمن در مفصل می شوند .

در اثر بروز این مشکل، بیمار در هنگام حرکت دچار مشکل می گردد . این شرایط گاهی به قدری حاد می باشد که بیمار نمی تواند زانوی خود را حرکت دهد . بنابراین برای درمان این مشکل نیاز به تعویض مفصل زانو می باشد . البته قبل از انجام جراحی روش های غیر جراحی برای بیمار انجام می شود . 

 جراحی تعویض مفصل زانو چیست

در تعویض مفصل زانو - که به آن آرتروپلاستی (Arthroplasty) نیز می گویند - مفصل زانوی آسیب دیده با مفصل مصنوعی یا پروتز جایگزین می شود. این جراحی شامل جدا کردن استخوان و غضروف آسیب دیده از اتخوان ران، استخوان تیبیا (درشت نی) و کشکک زانو و جایگزینی آن با مفصل مصنوعی یا همان پروتز است. پروتز به کار رفته در این عمل از آلیاژهای فلزی، پلاستیکی و پلیمری های گرید ساخته شده است که همان عملکرد زانو را انجام میدهد.

جراحی تعویض مفصل زانو در طی دو ساعت انجام میشود اما ریکاوری و توانبخشی آن چند ماه زمان می برد. پزشک فوق تخصص زانو پیش از انتخاب روش تعویض مفصل زانو درجه حرکت، پایداری و قدرت زانوی شما را بررسی کرده و نیز به نکاتی مانند سن، وزن، میزان فعالیت و وضعیت عمومی بدن بیمار نیز توجه می کند.

این جراحی برای چه انجام می شود؟

بعضی بیماری ها نظیر آرتریت زانو یا ساییدگی زانو موجب درد شدیدی در زانو می شوند و فرد را ناچار به انجام عمل تعویض مفصل زانو می کنند ولی پزشکان معمولا قبل از انجام جراحی به بیماران خود توصیه هایی در رابطه با کاهش وزن و تغذیه مناسب و ورزش می کنند. همچنین بیمار می تواند داروهای ضدالتهابی و تسکین دهنده نیز مصرف کند ولی این داروها نیز پس از مدتی تاثیر خود را از دست داده و فرد دچار یک درد مزمن و مستمر در زانوی خود میشود که حتی کارهای ساده مانند بالا رفتن از پله و راه رفتن را نیز برای او دشوار می کند. درد ممکن است حتی در زمان نشستن و خوابیدن فرد هم وجود داشته باشد و باعث شود بیمار برای بازگشت به زندگی عادی خود به ناچار به انجام این جراحی روی آورد.

 هدف اصلی از انجام این عمل از بین بردن درد ناشی از ساییدگی و آرتروز زانو و رماتیسم مفصلی و ایجاد دامنه حرکتی مطلوب و همچنین اصلاح تغییر شکل به وجود آمده در زانو است. 

چه زمانی پزشک تعویض مفصل را پیشنهاد می کند؟

معمولا پزشکان زمانی جراحی تعویض مفصل زانو را توصیه میکنند که روش هایی مانند کاهش وزن، مصرف دارو، انجام فیزیوتراپی و استفاده از وسایل کمکی مانند عصا یا بریس زانو (زانو بند طبی) پاسخگوی مشکل بیمار نباشد. عواملی مانند میزان درد زانو و تاثیر آن روی فعالیت های روزانه فرد نظیر پیاده روی یا بالا رفتن از پله ها، تغییر شکل زانو، سن و وضعیت عمومی بدن بیمار از دلایل اصلی انتخاب تعویض مفصل زانو توسط پزشک متخصص است.

 آناتومی مفصل زانو

زانو بزرگترین مفصل بدن است که هم حرکت لولایی به شکل خم و راست شدن دارد و هم می تواند تا حدودی حرکات چرخشی انجام دهد.زانو از استخوان فمور ران، درشت نی، کشکک، رباط ها و تاندون ها تشکیل شده است. غضروفی که بین استخوان ها ها قرار دارد موجب می شود که آنها به راحتی حرکت کند . مفصل زانو به دلیل تحمل نیروی زیادی که به آن وارد میشود  بیشتر از مفاصل دیگر در معرض آسیب قرار دارد. نیرویی که هنگام راه رفتن به زانو وارد میشود 1.5 برابر وزن بدن است. این مقدار هنگام بالا رفتن از پله ها به 3-4 برابر و هنگام نشستن به 8 برابر وزن بدن افزایش پیدا میکند. 

آناتومی زانو

دلایل مهم تخریب زانو و نیاز به تعویض مفصل

ساییدگی در غضروف زانو ها دلایل زیادی دارد . در ادامه به معرفی برخی از این موارد اشاره خواهیم نمود .

 

افزایش سن

یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به ساییدگی در غضروف زانو ها ، افزایش سن می باشد . با افزایش سن ، طول عمر در مفصل ها نیز کاهش می یابد و در نتیجه موجب آسیب رساندن به استخوان مفصل می شود . همچنین با مرور زمان درد افزایش می یابد و متخصص ارتوپدی برای کاهش درد بیمار نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو می باشد .

 

آرتروز یا استئوآرتریت

یکی دیگر از دلایل شایع، نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو برای درمان بیماری آرتروز زانو می باشد. این بیماری اغلب در افراد بالای 40 سال رخ می دهد .

 

روماتیسم

در بیماری روماتیسم نوارسینوال که در اطراف مفصل ها قرار دارد ضخیم می شوند . این ضخیم شدن باعث می شود که غضروف ها دچار آسیب گردند و هرچه میزان این بیماری بیشتر باشد در نهایت آسیب وارد شده بیشتر می باشد .

 

افزایش وزن

هرچه وزن افراد بالا برود فشار به روی قسمت زانو مخصوصا در هنگام نشستن زیاد می شود . در نتیجه مفصل زانو دچار آسیب شده و گاهی برای درمان این مشکل علاوه بر کاهش وزن نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو می باشد .

شرایط سنی مناسب برای جراحی

جهت انجام جراحی تعویض مفصل زانو محدودیت سنی و وزنی وجود ندارد و بستگی به میزان درد بیمار و وضعیت بدنی و میزان توانایی او دارد. معمولا بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام می دهند افراد بین 50 تا 80 سال هستند.با این وجود این جراحی در تمام گروه های سنی انجام شده است. 

انواع مختلف جراحی تعویض مفصل زانو

جراح متخصص ارتوپد زانو زمانی اقدام به تعویض مفصل زانو میکند که بیمار درد دارد و یا استخوان های او روی هم ساییده شده باشند.همچنین سن بیمار باید بالای 60 سال باشد که در اغلب موارد نیز زانو دچار انحراف شده و به شکل پرانتزی یا ضربدری در آمده است.

روش های مختلفی جهت جراحی تعویض مفصل زانو وجود دارد که پزشک متخصص و جراح ارتوپد در انتخاب مناسب ترین گزینه به بیمار کمک خواهند کرد.

 تعویض مفصل زانو کامل و جزئی

 

تعویض کامل مفصل زانو

عمل های جراحی تعویض کامل مفصل زانو اغلب شامل تعویض مفصلی سطحی انتهای استخوان ران (فمور) و مفصل سطحی بالای استخوان ساق پا (درشت نی) است. همچنین تعویض کامل مفصل زانو ممکن است شامل تعویض سطح زیر کاسه زانو (استخوان کشکک) با یک پروتز صاف پلاستیکی باشد.بعضی از پزشکان ترجیح می دهند که تا حد امکان کشکک طبیعی زانو را حفظ کنند و این تصمیم در طول جراحی باید گرفته شود.

 

تعویض یکپارچه (جزئی) مفصل زانو

اگر فقط یک سمت زانوی شما تحت تاثیر بیماری آرتروز قرار دارد پزشک معمولا برای آن قسمت تعویض جزئی مفصل زانو را پیشنهاد میکند. زانو از سه بخش میانی، جانبی و کاسه زانو تشکیل شده است. اگر آرتروز فقط یک سمت زانو را تحت تاثیر قرار داده باشد امکان تعویض زانو برای آن قسمت وجود دارد و به دلیل تداخل کمتری که با زانو دارد بهبودی سریع تری حاصل می شود و همچنین به علت برش کوچکتری که روی زانو انجام می شود زمان بهبودی را سرعت می بخشد. اما باید توجه داشت که تعویض جزئی مفصل زانو برای تمام افراد مناسب نیست. زیرا فرد باید دارای رباط های سالمی باشد که این موضوع گاهی در حین جراحی معلوم می گردد.

تعویض جزئی مفصل زانو در هر سنی قابل انجام است و در افراد جوان تر امکان حفظ استخوان بیشتر از افراد مسن است.در سالمندان این انجام این جراحی بستگی به نوع آرتروز دارد.

 

تعویض کاسه زانو ( آرتروپلاستی پاتلوفومورال )

تعویض کاسه زانو عبارتست از تعویض سطح زیرین کاسه زانو و گودی زانو زیرا تنها قسمت هایی که توسط آرتروز تحت تاثیر قرار می گیرد کاسه و گودی زانو است. این روش جراحی نسبت به تعویض کامل مفصل زانو با شکست بیشتری روبرو است و به همین دلیل اغلب پزشکان تعویض کامل مفصل زانو را پیشنهاد میکنند.زیرا نتایج دقیق تر و قابل پیش بینی تری دارد.

 

جراحی اصلاحی مفصل زانو

این نوع جراحی زمانی انجام میشود که فرد یک تعویض دوم یا سوم را در یک زانوی خود نیاز داشته باشد و یا مبتلا به آرتروز شدید باشد.

برخی افراد نیز به دلایل زیر به نوع پیچیده تری از تعویض مفصل زانو احتیاج دارند :

 • از بین رفتن استخوان اصلی به دلیل  ابتلا به  آرتروز یا شکستگی استخوان
 • بد شکل شدن زانو
 • تضعیف رباط های اصلی زانو

در این نوع تعویض مفصل زانو معمولا میله بلند تری کار گذاشته میشود و به زانو این اجازه را میدهد که در حفره استخوان ثابت بماند و قطعات اضافی فلزی یا پلاستیکی ممکن است جهت پر کردن محل استخوان های برداشته شده یا آسیب دیده مورد استفاده قرار گیرد. 

نکات مهم قبل از تعویض مفصل زانو

 • کشیدن سیگار 2 هفته قبل از جراحی تعویض مفصل زانو ممنوع می باشد .
 • از مصرف الکل چند هفته قبل از جراحی خودداری شود .
 • در صورت مصرف دارو های خاص با پزشک مشورت نمایید . زیرا ممکن است باعث خونریزی بعد از جراحی و یا سایر مشکلات شوند بنابراین نیاز می باشد که با توجه به دستور پزشک مصرف دارو را قطع کرده و یا با داروی دیگر جایگزین شود .
 • بیمار  8 ساعت قبل از جراحی تعویض مفصل زانو نباید چیزی میل کرده باشد .
 • از مصرف مسکن چند روز قبل از جراحی پرهیز کنید  .

چگونگی انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو

در جراحی تعویض مفصل زانو دو نوع روش بیهوشی وجود دارد :

 1. بیهوشی عمومی که با تزریق داروی بیهوشی به بیمار ، بیمار به خواب میرود.
 2. بیهوشی موضعی که در این روش پای فرد یا پایین تا کمر با اپیدورال یا از باسن تا کمر با بلوک عصب سیاتیک بی حس می گردد.

نوع بیهوشی با توجه به وضعیت بیمار توسط متخصص بیهوشی و پزشک جراح تشخیص داده میشود. در جراحی تعویض مفصل زانو بخشی از استخوان و غضروف پایین ترین قسمت استخوان ران و بالاترین قسمت استخوان ساق و بخش پشت استخوان کشکک خارج شده و یک مفصل مصنوعی که قسمتی از آن فلزی و قسمت دیگر آن پلاستیکی است جایگزین آن می شود. منیسک و برخی از لیگامان های زانو نیز خارج می شوند.قسمت های فلزی مفصل مصنوعی با استفاده از ماده ای با عنوان سیمان استخوانی به استخوان های باقیمانده ران و ساق و کشکک متصل می شوند.البته نوعی از مفاصل مصنوعی بدون سیمان هم وجود دارد.

در جراحی تعویض مفصل زانو پزشک متخصص در ابتدا یک شکاف پوستی در جلوی مفصل زانو ایجاد کرده و بعد از کنار زدن پوست و بافت های زیر پوستی استخوان کشکک را نیز کنار زده تا استخوان های ران و درشت نی نمایان شوند.

پزشک در آغاز کار با استفاده از اره برقی مخصوص در قسمت پایینی استخوان ران برش هایی را ایجاد میکند که در نتیجه این عمل غضروف های مفصلی این ناحیه کاملا برداشته شده و بخش انتهای پایینی استخوان ران آماده دریافت مفصل مصنوعی می شود. در این مرحله پزشک یک قطعه فلزی را با استفاده از سیمان استخوانی به ناحیه برش داده شده می چسباند. در بخش بالایی استخوان درشت نی هم به همین ترتیب عمل میشود.

 

توضیحات دکتر امین جواهری در مورد برش جراحی تعویض مفصل زانو

 

پزشک برشی در بالای استخوان می دهد و قطعه فلزی مفصل مصنوعی را با استفاده از سیمان استخوانی به بالای استخوان درشت نی می چسباند و در پایان زانوی جدید را محکم میکند.وقتی مفصل مصنوعی به خوبی سر جای خود قرار بگیرد و تمام عضله ها و رباط های آن به نحو احسن کار کند پزشک برش را بخیه می زند و پس از اتمام جراحی بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود و معمولا پس از یک تا سه ساعت به بخش عمومی انتقال می یابد.  

 

عمل تعویض مفصل زانو چقدر طول میکشد

مدت زمان انجام عمل تعویض مفصل زانو تقریبا تا 2 ساعت به طول می انجام اما اکثر بیماران با گمان اینکه این جراحی بسیار سخت می باشد زمان بیشتری رو تصور می کنند اما در نهایت پزشک متخصص برای جایگزین کردن مفصل مصنوعی با مفصل آسیب دیده و انجام کامل عمل جراحی بیشتر از 2 ساعت زمان نیاز ندارد. برای اطلاع بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

عوارض تعویض مفصل زانو چیست؟

جراحی تعویض مفصل زانو هنگامی صورت می گیرد که هیچ یک از روش های غیر جراحی برای کاهش درد بیمار جوابگو نبوده و بیمار دارای درد شدید در ناحیه زانو می باشد . به حدی که این آسیب باعث می شود که بیمار از انجام فعالیت های روزانه خود باز می ماند و قادر به انجام فعالیت های ساده نیست . تورم و کبودی می تواند از عوارض این جراحی به شمار اید که بعد از جزاحی به مرور زمان قابل بهبود می باشد .

باید توجه داشته باشید که برای کاهش آسیب هایی که ممکن است در هنگام جراحی به بیمار وارد شود بهتر است که توسط یک جراح ارتوپدی ماهر انجام شود .

همانطور که میدانیم همه عمل های جراحی عوارض و مزایای مخصوص خود را دارند و زمانی که مزایای یک عمل بیشتر از معایب آن باشد اقدام به جراحی می کنیم.هر عمل جراحی ممکن است دچار عفونت ، شکستگی وسیله تعبیه شده در بدن ، دررفتگی و آسیب به عضلات مجاورشود که تمام این موارد قابل اصلاح شدن هستند.

در اغلب موارد جهت رفع و یا کاهش خطر ابتلا به عفونت پس از عمل به بیماران توصیه می شود که هنگام انجام درمان های پزشکی و دندان پزشکی مانند جرم گیری دندان از آنتی بیوتیک استفاده کنند که تا چند سال بعد از جراحی هم ریسک ابتلا به عفونت در آنها کاهش می یابد. از طرفی دیگر عدم راه نرفتن بیمار مشکلاتی مانند اضافه وزن را در پی دارد.مفصلی که پزشک در زانوی بیمار استفاده می کند فقط قادر است 110 کیلو وزن را تحمل کند.به همین دلیل از بیماران خواسته می شود تا با کنترل وزن خود مانع از پس زدن و در رفتن مفصل شوند که همان عفونت است و پزشک باید مفصلی که دچار عفوت شده را در آورده و جهت رفع آن به بیمار آنتی بیوتیک تجویزشود.

از دیگر عوارض احتمالی عمل تعویض مفصل زانو ورم زانو، ترومبوز وریدی عمقی یا ایجاد لخته خون در پا اشاره کرد که عارضه ترومبوز وریدی عمقی به ریه ها منتقل شده و تامین خون بخشی از ریه مختل میشود که به این شرایط آمبولی ریه نیز گفته میشود.حرکت کردن بیمار در سریع ترین زمان ممکن پس از عمل جراحی می تواند خطر ابتلا به آمبولی را کاهش دهد.

  

 

بررسی امکان تعویض همزمان دو مفصل و عوارض بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مزایای عمل تعویض زانو چیست ؟

اصلی ترین مزیت این روش این است که درد بیمار از بین رفته و حالت پرانتزی یا ضربدری پا نیز به طور کامل رفع می شود.اغلب بیماران از اینکه قادر به نشستن و راه رفتن نیستند شاکی هستند.اما بعد از تعویض مفصل زانو این حرکات به سهولت قابل انجام شدن است. از دیگر مزایای تعویض مفصل زانو این است که بیمار میتواند کارهای خود را بدون کمک دیگران انجام دهد و دیگر نگران صدا کردن زانو و یا از جا در رفتن آن هنگام قدم زدن نباشد.

 

- از بین بردن درد زانو

به صراحت می توان گفت که درد علت اصلی انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو است و اغلب بیماران نیز بعد از جراحی شاهد کاهش درد و افزایش فعالیت و کیفیت زندگی خود بوده اند.تقریبا 80 تا 95 درصد بیماران بعد از عمل جراحی پروتز زانو بهبود درد خود را گزارش داده اند. معمولا طول عمر این مفاصل 20 تا 25 سال است ولی به صورت کلی این مدت بستگی به نحوه زندگی فرد دارد.همانطور که در افراد سالم نیز نوع نشستن ، دو زانو یا چهار زانو نشستن در سالم ماندن مفاصل تاثیرگذار است.

 

- تغییر شکل مفصل

اگر فردی زانوهایش به شکل پرانتزی یا ضربدری باشد نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو دارد.پروتز زانو یا به عبارتی دیگر مفصل مصنوعی زانو به موجب تاثیری که روی مفصل ران می گذارد باعث اصلاح حالت ضربدری یا پرانتزی زانوها می شود.بدیهی است که پس از عمل حرکت مفاصل نیز بهبود پیدا میکند.اما پس از این بهبودی تقویت استخوانها و ساختار عضلات ضروری می باشد. استفاده از عصا هنگام راه رفتن ، چوب زیر بغل یا واکر به مدت 4 تا 6 هفته پس از جراحی به بیماران توصیه می شود.

 

- استقلال در زندگی روزمره

افرادی که از درد زانوی خود رنج می برند ممکن است در زندگی و انجام فعالیت های روزمره خود نیاز به کمک دیگران داشته باشند .اما پس از عمل تعویض مفصل زانو به علت کاهش درد می توانند استقلال خود را به دست آورند و حتی فعالیت بدنی بیشتری نسبت به قبل انجام دهند.

 

- بهبود کیفیت زندگی

اکثر بیماران پس از انجام جراحی تعویض مفصل زانو درد خفیفی دارند.ولی برای انجام فعالیت های روزمره خود مانند خرید و امور اداری هیچگونه مشکلی ندارند.در حالی که این افراد قبل از عمل تعویض مفصل زانو تا حدی ناتوان بودند و اکنون شاهد بهبود کیفیت زندگی خود هستند.

  

 توضحات بیمار در خصوص شرایط قبل و بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مشکلات ناشی از به تاخیر انداختن عمل تعویض مفصل زانو

مهم ترین دلیل تعویض مفصل زانو، آرتروز زانو است. اگر خیلی برای عمل صبر کنید ، خود را در معرض خطر تغییز شکل و آسیب بیشتر رانو قرار می دهید. با بدتر شدن وضعیت بدن شما ممکن است برای جبران فشار اضافی ، آن را بر روی دیگر اعضای بدن (مانند زانوی دیگر) قرار دهد.

مدت زمان لازم برای بستری شدن بیمار

به طور کلی بیمار 3 الی 5 روز در بیمارستان بستری می شود که با توجه به شرایط بیمار متفاوت می باشد . هرچه شرایط کلی بیمار بهتر باشد بنابراین نیاز به بستری طولانی مدت در بیمارستان ندارد .

میزان بهبودی در بیماران هم ممکن است از روز دوم بعد از جراحی نمایان شود . در برخی دیگر نیز ممکن است مدتی زمان ببرد تا بتواند به فعالیت های روزانه خود بدون درد های قبل باز گردند .

چگونگی کاهش عوارض ناشی از جراحی

همانطور که گفته شد برای کاهش عوارض ناشی از مفصل زانو که به علت اشتباهات پزشکی می باشد باید نزد جراح ارتوپدی خوب مراجعه نمایید . برای کاهش سایر عوارض ها مانند  تورم از غذاهای پر نمک خودداری کنید . همچنین می توانید برای جلوگیری از عفونت ناشی از جراحی تعویض مفصل زانو از انتی بیوتیک های تجویز شده استفاده نمود .

درد تعویض مفصل زانو چقدر است؟

در تمامی عمل های تعویض مفصل ، محل برش دردناک و حساس می شود. بذای زانو، درد آرتروز از بین می رود ، اما میزان درد شدیدتر است. بیماران درد متوسط و قابل تحمل را گزارش می دهند.

میزان موفقیت عمل تعویض مفصل

به طور کلی عمر استفاده از مفصل مصنوعی 10 سال می باشد ولی طبق تحقیقات صورت گرفته بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام داده اند به طور میانگین در 85 درصد از افراد 20 سال از این پروتز استفاده نموده اند .

انجام جراحی به روی 90 درصد از بیماران نتیجه مطلوب داده و به طور کامل مشکلات موجود در ناحیه زانو آنها از بین رفته است .

رده سنی که بیشتر از تعویض مفصل زانو استفاده می کنند بین 50 تا 80 سال می باشند و بیشتر این جراحی برای بانوان استفاده می شود . 

هزینه جراحی تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو یکی از جراحی هایی مهم در زمینه ارتوپدی می باشد که برای برآورد هزینه آن نیاز به معاینه بیمار می باشد . ابتدا متخصص ارتوپدی باید مشکل بیمار را به دقت بررسی نماید و سپس با توجه به نوع مشکل بیمار هزینه انجام جراحی تعویض مفصل زانو را به بیمار اطلاع دهد .

باید توجه داشته باشید که جراحی تعویض مفصل زانو یکی از جراحی های مهم می باشد، که نیاز به دقت بالا در جراحی دارد. بنابراین در انتخاب جراح و متخصص ارتوپدی خوب، نهایت دقت را داشته باشد .

مراقبت های پس از عمل تعویض مفصل زانو

1- پس از عمل از نوک انگشتان پا تا بالای ران بیمار بانداژ میشود و طبق نظر پزشک جراح لوله ای هم برای خروج ترشحات خونی از محل عمل روی پوست بیمار بخیه میشود که معمولا یک تا دو روز بعد از جراحی این لوله خارج می شود.مراقب باشید تا محل بخیه تمیز  وخشک بماند و در صورت نیاز پانسمان بیمار تعویض شود.اگر زخم قرمز و یا دچار لخته شد فورا پزشک متخصص را مطلع سازید. درباره زمان حمام رفتن بیمار نیز با پزشک مربوطه مشورت نمایید.

2- گاهی اوقات قبل از انجام ریکاوری یک لوله ساکشن را در اطراف زانو قرار می دهند . گاهی نیز یک لوله برای تزریق درون بازوی بیمار قرار می گیرد . این امر برای باز گرداندن آب از دست رفته در بدن بیمار می باشد . همچنین به منظور جلوگیری از عفونت از آنتی بیوتیک برای بیمار استفاده می شود . مصرف به موقع آنتی بیوتیک برای بیمار از اهمیت بالایی برخورد می باشد .

3- برخی از پزشکان توصیه می کنند که بیماران پس از عمل تا زمانی که پزشک دستور دهد از زانوبند استفاده کنند.

4- بیمار در شب اول نباید از تخت پایین بیاید و باید استراحت کند.

5-  در روز اول بعد جراحی بیمار باید کمی حرکت کند  ابتدا در هنگام حرکت ممکن است دچار سرگیجه شود.

6- طبق دستور و تشخیص پزشک بیمار می تواند روز دوم عمل به کمک فیزیوتراپ از تخت خارج شده و با واکر شروع به راه رفتن کند.

7- از روز دوم تا زمان مناسب برای ترخیص بیمار باید در بیمارستان بستری شود  .

8- با استفاده از بالش یا ملحفه طوری که زیر زانوی بیمار خالی نباشد باید پای بیمار بالاتر از سطح قلب او قرار داده شود.

9 پس از عمل جراحی حس و حرکت انگشتان و مچ پا باید مرتب بررسی شود.

10- انگشتان و مچ پای بیمار باید مداوم حرکت داده شود.

11- بنا به دستور پزشک متخصص داروهای رقیق کننده خون جهت جلوگیری از ایجاد لخته در ساق پای بیمار تجویز می شود و تا زمانی که پزشک دستور میدهد باید استفاده شود.  

12- بعد از انجام جراحی و حرکت کردن بیمار حرکات زانو زیر نظر پزشک شروع شده و بیمار می تواند زانوی خود را بصورت دستی یا مکانیکال خم کند که این حرکات طبق نظر پزشک و زیر نظر فیزیوتراپ باید ادامه پیدا کند.

13- ورم خفیف سه تا شش ماه پس از عمل طبیعی است و بیمار می تواند برای کاهش ورم پای خود را کمی بالا آورده و روی آن یخ بگذارد.همچنین پوشیدن جوراب های فشاری هم در کاهش ورم موثر می باشد.

14- بهتر است بیمار رژیم و داروهای خود را از همان ابتدا به درستی مصرف کند .

15- بالا رفتن از پله ها باید به ندرت انجام شود و بیمار طوری برنامه ریزی کند که روزی یک یا دو بار مجبور به استفاده از پله باشد.

16- بیمار بعد از 3 روز از انجام جراحی می تواند به انجام فعالیت های چون استحمام بپردازد  .

17- بیمار بعد از چند هفته به راحتی قادر به حرکت خواهد بود .

18- با توجه به روند بهبود بیمار 3 الی 6 ماه زمان می برد تا بتواند از دوچرخه سواری و یا شنا استفاده نماید .

19- دوری نمودن از فعالیت های شدید تا 1 ماه بعد از جراحی تعویض مفصل زانو را فراموش نکنید .

20- توصیه می شود که به مدت 2 ماه از رانندگی کردن پرهیز کنید .

 21-  بیمار باید برای شروع فعالیت هایی نظیر ورزش کردن و رانندگی با پزشک معالج خود مشورت نماید.

ریکاوری بعد از تعویض مفصل زانو 

دلایل مهم بودن توانبخشی بعد از تعویض مفصل زانو

انجام تمرینات و فعالیت های توانبخشی از مهم ترین دلایل سرعت بخشید به روند بهبود بیمار می باشد . بنابراین انجام تمام قسمت های توانبخشی برای بیمار حائز اهمیت می باشد .

انجام فعالیت های توصیه بعد از جراحی تعویض مفصل زانو باعث تقویت عصلات می شود .  همچنین انجام این فعالیت ها باعث افزایش محدوده حرکتی بیمار می شود .

 

طول درمان و دوره ریکاوری پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو

 اکثر بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام می دهند طی چند هفته بعد از جراحی به بهبودی قابل توجهی دست پیدا می کنند.این بیماران می توانند یک روز پس از جراحی بایستند و زانوی خود را حرکت دهند و بعد از تقریبا شش ماه قادر هستند به راحتی راه بروند و پس از ترمیم و استحکام عضلانی می توانند بیشتر فعالیت ها به استثناء دویدن و پریدن را انجام دهند.

 

مفصل تعویض شده چقدر عمر می کند؟

در 85% تا 90% افرادی که جراحی تعویض مفصل کامل زانو (توتال نی ) انجام می دهند ، ایمپلنت های زانو 15 تا 20 سال عمر می کنند، این بدان معنی است که بیمارانی که تعویض مفصل را در سنین پایین تر انجام می دهند ممکن است در نهایت نیاز به عمل دوم داشته باشند تا سطوح استخوانی را تمیز شده و ابمپلنت ها دوباره تثبیت شوند.

 

دکتر سید علیرضا امین جواهری ،جراح و متخصص ارتوپدی در تهران و فوق تخصص جراحی زانو و لگن از سوئیس هستند . شما عزیزان می توانید، برای كسب اطلاعات بیشتر و معاینه حضوری با دکتر ، از راه های زیر اقدام کنید:

شماره تماس: 0217162462 - 02129122060 - 09334131004

کانال اینستاگرام


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

 1. جعفر میرزایی

  آقای دکتر سلام خداقوت ببخشید من مادرم 65 سال سن داره و هر دو زانوش به شدت درد میکنه ، پیش چند دکتر بردیم که میگن باید عمل بشه و جراحی تعویض مفصل زانو بکنه ، می خواستم بدون هر دو پاش رو میشه تو یک روز عمل کرد یا باید تک به تک عمل کنیم و تو این سن با این درد کنار بیاد خوبه یا به نظر شما هم عمل کنه ؟

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس