تشخیص پای پرانتزی خفیف و راه های درمان آنزانو

تشخیص پای پرانتزی خفیف و راه های درمان آن

تشخیص پای پرانتزی خفیف 

پای پرانتزی تغییر شکل پا به صورت خمیده است. یعنی وقتی که فرد مچ پای خود را به هم نزدیک می کند زانوهای او به هم نمی رسند و با فاصله کنار هم قرار می گیرند.پای پرانتزی ممکن است ناشی از بیماری هایی نظیر نرمی استخوان و یا بلانت باشد که می تواند منجر به آرتروز زانو و ران شود.

در پای پرانتزی خفیف پزشک و جراح ارتوپد با استفاده از روش های درمانی غیر جراحی می تواند شکل پاها را به حالت طبیعی بازگرداند.این روش ها شامل استفاده از قالب ، بریس یا زانوبند می باشد که به توصیه پزشک ارتوپد در درمان این اختلال موثر هستند.

این وضعیت ممکن است به دلیل تنگ بودن رحم مادر نیز اتفاق بیفتد و معمولا در کودکان هیچ گونه درمانی نیاز نیست  و هنگامی که کودک شروع به راه رفتن می کند در 12 تا 18 ماهگی این مشکل خود به خود اصلاح می شود و در صورتی که سن کودک به بالای دو سال رسید و این اختلال رفع نشد لازم است که به پزشک مراجعه شود.

از دیگر دلایل شایع به وجود آمدن این اختلال بیماری بلانت می باشد که درآن یک طرف استخوان پا ( تیبیا ) به صورت غیر طبیعی رشد می کند.

همچنین این عارضه ممکن است در موارد بسیار نادری ناشی از کمبود ویتامین، آرتریت مفاصل، عفونت ها، وجود تومور و یا عوارض استخوانی باشد.

 پا پرانتزی در نوزادان

تشخیص پای پرانتزی در نوزادان

دلایل به وجود آمدن پای پرانتزی

عارضه پای پرانتزی همانطور که قبلا نیز بیان کردیم ممکن است علل متفاوتی داشته باشد. در ادامه  به برخی دیگر از این دلایل اشاره می کنیم.

- شکستگی استخوان یا هر نوع عارضه ای که به طرز صحیحی درمان نشده باشد.

- رشد غیر طبیعی استخوان نیز می تواند از علل ایجاد این تغییر شکل باشد.

- یکی دیگر از این عوامل مسمومیت با سرب می باشد که موجب اختلالات فیزیولوژیکی و رفتاری در انسان می شود.

- بیماری نرمی استخوان که ناشی از کمبود ویتامین دی است نیز از دیگر دلایل به وجود آمدن پای پرانتزی می باشد.

- رشد استخوان تیبیا به صورت غیر طبیعی هم از دیگر عوامل به وجود آمدن این عارضه می باشد.نام دیگر این بیماری بلانت نام دارد.

تشخیص پای پرانتزی

تشخیص پای پرانتزی در خانه

علائم نشان دهنده پای پرانتزی

پای پرانتزی از شایع ترین بیماری انحراف زانو است که به آسانی تشخیص داده می شود. هنگامی که مچ پای خود را به هم نزدیک می کنید زانوها کنار یکدیگر قرار نمی گیرند و با توجه به میزان فاصله ای که بین زانوها ایجاد می شود می توان این عارضه را به صورت خفیف تا شدید درجه بندی کرد .

این وضعیت ممکن است در هر سنی رخ دهد و همانطور که گفتیم دلایل مختلفی دارد. این اختلال در برخی افراد نیاز به درمانهای غیر جراحی یا حتی جراحی دارد و در برخی دیگر نیز طبیعی بوده و جزئی از فرآیند رشد است که به خودی خود برطرف می شود و بهبود می یابد.

وقتی که کودک مستقیم می ایستد پاهای پرانتزی او به راحتی قابل تشخیص است.علاوه بر آن پزشک ارتوپد با بررسی موقعیت پاها و زانوهای کودک و طرز راه رفتن او آن را تشخیص می دهد. همچنین ممکن است جهت بررسی دقیق تر از زانوی کودک فیلم هایی با اشعه ایکس بگیرد و از این طریق هر گونه تغییر شکل غیر طبیعی در استخوان های زیرین پای کودک را مورد ارزیابی قرار دهد. با این وجود در کودکی تشخیص علل دقیق این عارضه مشخص نمی باشد که بر اثر بیماری بلانت این وضعیت به وجود آمده یا به دلیل رشد طبیعی کودک است.

پای پرانتزی در بزرگسالی نیز به سهولت قابل تشخیص و درمان می باشد و متخصص ارتوپد به شما خواهد گفت که این عارضه چه مقدار خفیف یا شدید است و به چه دلایلی به وجود آمده است.پزشک پاهای بیمار را اندازه می گیرد و راه رفتن او را ارزیابی می کند.علاوه بر معاینه پزشک ممکن است از بیمار بخواهد از پاها و زانوهای خود عکس بگیرد که بدین طریق هر گونه ناهنجاری موجود در استخوان ها نیز به وضوح قابل مشاهده است.

همچنین پزشک از طریق آزمایش خون می تواند بیماری های احتمالی که باعث به وجود آمدن پاهای پرانتزی در فرد شده اند را نیز تشخیص دهد.

پای پرانتزی خفیف تا مدت ها ممکن است اختلالی در زندگی و فعالیت های فرد ایجاد نکند و آسیبی متوجه پاهای فرد نشود. اما این عارضه در دراز مدت میتواند باعث ابتلا به آرتروز زانو شود که یک بیماری بسیار ناتوان کننده به شمار می رود.

هنگامی که پای پرانتزی از نوع شدید باشد مخصوصا در افرادی که اضافه وزن دارند ، نوعی فشار اضافی به پاها  تحمیل شده و زانوها و پاها و مچ پا و مفاصل ران تحت تاثیر قرار می گیرند.بنابراین چاقی در کودکان نیز میتواند پای پرانتزی را تشدید کند و چون یک فرآیند فیزیولوژیکی طبیعی می باشد قابل پیشگیری نیست.

تشخیص پای پرانتزی به کمک تصویر رادیوگرافی

تشخیص پای پرانتزی در بزرگسالان با استفاده از تصاویر رادیوگرافی

درمان پای پرانتزی

پای پرانتزی در کودکان نسبت به پای ضربدری شایع تر است و عموما به عنوان یک روند طبیعی در رشد کودکان زیر سه سال می باشد و به طور طبیعی درمان شود.با این حال در برخی مواقع نیز ممکن است این بیماری بهبود نیافته و نیاز به درمان داشته باشد.درمان پای پرانتزی کاملا به علت آن بستگی دارد و باید توسط پزشک ارتوپد تشخیص داده شود.

در مرحله ابتدایی مراجعه به پزشک ، او پس از معاینه از بیمار می خواهد که از پاهای خود عکس بگیرد تا بتواند اطلاعات بیشتری در مورد ناهنجاری های استخوانی بیمار کسب کند و در مورد نحوه درمان تصمیم گیری نماید.

برای کودکان زیر دو سال معمولا هیچ روش درمانی صورت نمی گیرد و کودک باید مرتب توسط پزشک معاینه شود و زمانی پزشک اقدام به درمان می کند که وضعیت پاهای کودک در حال بدتر شدن باشد. در کودکانی که به دلایل خاصی این بیماری تا بعد از سه سالگی آن ها همچنان ادامه داشته باشد پزشک جراحی را توصیه می کند تا روند رشد استخوان تیبیا را تغییر داده و پای کودک به صورت طبیعی و صاف رشد کند.

در بزرگسالانی که دچار آرتروز زانو نیز هستند متخصص ارتوپد معمولا جراحی تعویض مفصل زانو را توصیه می کند که روش جراحی در سنین مختلف می تواند متفاوت باشد.

به طور کلی روش های درمان پای پرانتزی که توسط پزشک ارتوپد توصیه می شود شامل موارد زیر می باشد :

- استفاده از کفش های طبی مخصوص

- استفاد از بریس و زانو بند یا گچ گیری پا

- استفاده از قالب

- انجام عمل جراحی جهت رفع عارضه های استخوانی

- درمان بیماری هایی که علت به وجود آمدن این عارضه هستند.

استفاده از بریس یا کفش های طبی و قالب

این گزینه در درمان پای پرانتزی کودکان و نوجوان ها به کار می رود و در مواقعی که شدید باشد پزشک آن را توصیه می کند و تا هنگامی که پاهای کودک صاف شود باید مورد استفاده قرار گیرد. اگر با این روش درمانی پاهای کودک اصلاح نشد پزشک سراغ گزینه جراحی خواهد رفت.

پای پرانتزی در کودکان

تشخیص پای پرانتزی در کودکان بعد از راه افتادن

جراحی پای پرانتزی

در نوجوانان و بزرگسالانی که پای پرانتزی آن ها در وضعیت شدید است جراحی تنها راه درمان به حساب می آید و تشخیص آن بر عهده پزشک می باشد. با انجام عمل جراحی شکل استخوان ها اصلاح شده و پاها صاف می شوند و همچنین فشار روی غضروف ها کاهش می یابد.

علاوه بر اصلاح شکل پاها، این جراحی باعث کاهش درد زانو شده و از فشار اعمال شده روی زانو نیز کاسته می شود. زمان بهبودی کامل این جراحی معمولا یک سال به طول می انجامد.

بیمار ممکن است پس از عمل جراحی نیاز به استفاده از قالب داشته باشد تا تغییر شکل پاها به طور کامل اصلاح شود. زمان بهبودی افراد پس از جراحی با همدیگر متفاوت است.

اگرچه جراحی پای پرانتزی  را درمان  می کند اما بازپروری مناسب مهم ترین قسمت درمان به شمار می رود. بیمار پس از جراحی جهت بازیابی قدرت  و دامنه حرکتی پاهای خود نیاز به فیزیوتراپی دارد و درمانگر به او کمک خواهد کرد تا به بهبودی کامل برسد.

تمرینات ورزشی جهت درمان پای پرانتزی

اکثر مردم گمان می کنند درمان پای پرانتزی تنها از طریق جراحی امکان پذیر است. در حالی که با انجام ورزش های خانگی و رژیم غذایی مناسب و تغییر سبک زندگی می توان این عارضه را بهبود بخشید. نکته قابل توجه در این مورد  این است که کمبود ویتامین دی ، مسمومیت با سرب یا فلوراید ، سوء تغذیه، رشد استخوان به صورت غیر طبیعی و یا شکستگی و عدم درمان صحیح ، برخی از دلایل به وجود آمدن پای پرانتزی خفیف به حساب می آیند و تا زمانی که به مرحله حاد نرسیدند نیازی به درمان پزشکی ندارند و با انجام حرکات ورزشی می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.در ادامه به برخی از این تمرینات ورزشی به اختصار می پردازیم :

- تمرینات تقویتی پا

اگر مشکل پای پرانتزی شما خفیف باشد انجام این تمرین بسیار موثر خواهد بود. برای انجام این تمرین باید یک وزنه حدود 10 پوندی را با کف پاهای خود گرفته و پاهای خود را خم کرده تا جایی که باسن خود را حس کنید. با تکرار روزانه این تمرین تغییرات قابل ملاحظه ای را مشاهده خواهید کرد.

- تمرین ابداکتور

این حرکت به این صورت می باشد که توپ کوچکی را بین زانوهای خود قرار داده و به آن فشار وارد کنید. سعی کنید تا حد امکان این فشار محکم و طولانی باشد.

- یوگا

ورزش یوگا برای افزایش انعطاف پذیری و هم ترازی بدن شما بسیار مفید است و شما می توانید از آن برای اصلاح پای پرانتزی خود بهره گیرید.پاهای خود را کنار هم قرار دهید و با استفاده از بند یوگا آن ها را به هم بچسبانید و تمرین های یوگا را انجام دهید.این روش در اصلاح پاهای پرانتزی شما تاثیر مثبتی خواهد داشت.

تشخیص پای پرانتزی با اندازه گیری

تشخیص دقیق پای پرانتزی

- پیلاتس

پیلاتس مانند یوگا است. با این تفاوت که تاثیر بیشتری در تقویت عضلات پای شما دارد و در بهبود پای پرانتزی بسیار موثر است.روی زمین دراز کشیده و شکم شما رو به بالا باشد. سپس پاهای خود را بالا و پایین ببرید و کنار هم قرار دهید.

- ماساژ درمانی

انجام این روش به صورت دائمی و منظم در درمان پای پرانتزی موثر خواهد بود. اما تاثیر بهتر آن هنگامی است که استخوان های بدن نرم است و عضلات هنوز به تکامل نرسیده اند.

- لمس انگشتان پا با قرار دادن غلتک بین پاها

در حالت ایستاده یک غلتک حوله ای بین پاهای خود قرار داده و خم شوید و انگشتان پای خود را لمس کنید. این ورزش به کشش زانو کمک کرده و در بهبود پای پرانتزی موثر خواهد بود.

- اسکات در انگشتان پا

این یک ورزش فوق العاده موثر در درمان پای پرانتزی به حساب می آید. برای انجام این ورزش شما باید بایستید و پاهای خود را با کمی فاصله از هم قرار دهید. سپس انگشتان پای خود را خم کرده تا وقتی که کنار هم قرار گیرند.این عمل را ادامه دهید تا زمانی که انگشتان بزرگ پا به هم برخورد کنند و پس از آن به آرامی اسکات بزنید. جهت حفظ تعادل خود بازوهای خود را به سمت جلو بکشید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

 1. هاجر حاتمی

  سلام آقای دکتر خدا قوت من ۴۰ سال دارم و فاصله بین زانوهام تقریبا سه سانت هست ، آیا با ورزش و حرکات اصلاحی قابل درمان هست یا حتما باید عمل کنم؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت انحراف زانو با ورزش اصلاح نمیشه فقط با ورزش از تشدیدش جلوگیری می شه.

 2. فاطمه اردكاني

  سلام وقتتون بخير من ٣٣سالمه و پاهام پرانتزيه،پاهام رو ك جفت ميكنم زانوهام از هم فاصله نداره فقط قسمت بالاييه ساقم زير زانو از هم فاصله داره با ورزش رفع ميشه؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت شما دفورمیتی با ورزش رفع نمیشه و حتما شما باید عکس رادیوگرافی بگیرید و تشریف بیارید مطب تا دقیقا بررسی بشه که منشا دفورمیتی کجا هستش.

 3. سحر منبری

  سلام من 34 سالمه و پاهام از وقتی یادم میاد، پرانتزی هست و زانوهام حدود سه انگشت از هم فاصله دارند و موقع راه رفتن کاملا معلوم میشه. الان چند روزه که زانوی پای چپم درد داره و موقع نشستن و بلند شدن و رفتن از پله، درد زیادی دارم. میخواست ببینم پرانتزی پاهام خوب میشه؟ و اینکه هزینه اش چقدر میشه اگه درمان داره. ممنون از وقتی که میگذارین???? میشه طول درمان راهم بفرمایید؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت شما در ابتدا باید یک عکس alignment view بگیرید و در این مورد بنده هر دوزانو رو با هم عمل جراحی انجام میدم و پا های شما رو با هم بالانس می کنم

سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس