پانسمان پس از تعویض مفصللگن

پانسمان پس از تعویض مفصل

عمل تعویض مفصل چیست؟

عمل جراحی تعویض مفصل، روشی است که در آن جراح، مفصل آسیب‌دیده را (مانند ران، شانه و زانو) از بدن خارج کرده و آن را با یک بخش مصنوعی جدید جایگزین می‌کند. مفصل جایی است که دو یا چند استخوان، مانند استخوان زانو به هم می‌رسند. عمل تعویض مفصل را جراح ارتوپدی انجام می‌دهد. گاهی جراح، فقط قطعات آسیب‌دیده مفصل را جایگزین یا بازسازی می‌کند. پس از تعویض مفصل پا، درد پای شما تسکین می‌یابد و راحت‌تر می‌توانید حرکت کنید.

مطالعه بیشتر: روش های تعویض مفصل لگن

نحوه تعویض پانسمان پس از عمل تعویض مفصل

آگاهی از نحوه مراقبت از پانسمان، برای بیمارانی که مفصل خود را جراحی کرده‌اند ضروری است. باید پانسمان جراحت را تمیز نگه داشت و از محل جراحت در برابر عفونت محافظت کرد. در اینجا نحوه تعویض پانسمان مفصل را ذکر کرده‌ایم:

 

 • بخیه‌های عمل تعویض مفصل چند لایه دارند. پزشکان یک لایه مِش جراحی (پارچه‌ای متخلخل) و چسب در بالای محل زخم گذاشته و یک پانسمان ضد آب روی آن می‌گذارند. پانسمان جراحی باید به مدت یک هفته بر روی محل جراحت باقی بماند. در این مدت می‌توانید دوش بگیرید. پس از دوش گرفتن باید به‌آرامی پانسمان را خشک کنید.
 • پس از یک هفته می‌توانید خودتان پانسمان جراحی را بردارید. از یک گوشه پانسمان شروع کنید و به‌آرامی آن را جدا کنید. پس از برداشتن پانسمان، باید بتوانید مِش جراحی زیر آن را ببینید. یک انگشت را روی مِش قرار دهید تا در جای خود ثابت بماند و به کندن پانسمان در راستای برش جراحی ادامه دهید. هرروز ناحیه جراحی را بررسی کنید و مراقب علائم عفونتی مانند ترشحات زرد یا سبز، خشکی یا افزایش دمای پوست محل زخم باشید. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، در اسرع وقت با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

 

علائم شایع محل زخم بعد از عمل تعویض مفصل

محل زخم پس از عمل تعویض مفصل، متورم، کبود (به رنگ سیاه و آبی) و قرمز می‌شود.

 

علائم شایع تعویض مفصل لگن

 

این علائم شایع و بخشی از روند بهبودی هستند. باید هرروز علائم خود را کنترل کنید تا مطمئن شوید که محل زخم به‌درستی بهبود می‌یابد. این علائم عبارت‌اند از:

 • دمای بالای 38 درجه
 • احساس ناراحتی، خستگی یا درد
 • گرمی یا بی‌حسی در اطراف مفصل
 • داشتن ترشحات قرمز یا شفافی که یک تا پنج روز ادامه می‌یابند.

 

وضعیت زخم عمل مفصل پس از دو هفته چگونه است؟

زخم عمل مفصل بعد از دو هفته همچنان دردناک خواهد بود، اما باید تورم، کبودی و قرمزی آن کاهش یابد. باید همچنان پانسمان خود را تمیز و خشک نگه دارید تا زخم بهبود یابد.

 

فرایند بهبود عمل تعویض مفصل چگونه است؟

 • احتمالاً چند روز اول احساس درد یا ناراحتی خواهید کرد و در صورت نیاز داروهای مُسَکن به شما می‌دهند. معمولاً یک مسکّن قوی تجویز می‌‌شود که آن را باید طبق دستورالعمل مصرف کنید. برای کاهش درد، خوردن یک عدد قرص مسکّن در هر 4-6 ساعت روز اول جراحی مفصل مؤثر است.
 • ممکن است ترشحاتی روی باندپیچی وجود داشته باشد؛ زیرا مایعات بدن در طول جراحی در آن نقطه جمع شده‌اند. احتمالاً، در دو روز اول عمل مقداری خون در پانسمان ببینید.
 •  روز پس از جراحی، بر محل زخم یخ بگذارید تا دردتان کاهش یابد.
 • تا حد امکان مفصل خود را بالاتر از سطح قلب نگه دارید تا تورم و درد را کاهش دهید. برای این کار می‌توانید هنگام خواب، زیر مفصل یک بالش بگذارید.
 • قبل از دوش گرفتن، مفصل جراحی‌شده را با پلاستیک بپوشانید تا پانسمانش خشک و تمیز باقی بماند.
 • در صورت داشتن عمل تعویض مفصل پا، تا یک ماه پس از جراحی به عصا یا واکِر نیاز دارید، اما می‌توانید با استفاده از آن‌ها، چند روز پس از جراحی راه بروید.
 • در اسرع وقت، فیزیوتراپی را پس از جراحی شروع کنید.
 • تا دو یا سه روز پس از جراحی، ممکن است تعریق شبانه و تب 38 درجه داشته باشید. این تب طبیعی است. پزشک شما استفاده از استامینوفن را برای کاهش آن تجویز خواهد کرد.
 • بعد از شش هفته، میزان درد شما باید کاهش یابد. همانطورکه به فعالیت‌های عادی خود بازمی‌گردید، ظاهر مفصل و علائم خود را زیر نظر بگیرید.

 

 چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

اگر علائم زیر را دارید با جراح خود تماس بگیرید:

 • داشتن دمای 38 درجه یا بالاتر
 • افزایش ناگهانی میزان ترشحات مفصل یا ترشحات زرد و بدبو
 • احساس ناراحتی شدید، خستگی یا درد
 • تورم شدید در اطراف پانسمان
 •  تاول در اطراف زخم
 • هرگونه تغییر در حرکت مانند ضعف جدید، سفتی در ماهیچه‌ها یا تغییر در انجام حرکات معمولی
 • داشتن هرگونه سؤال یا نگرانی

 

 چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

 

آیا می‌توان پس از عمل تعویض مفصل دوش گرفت؟

 پانسمان عمل مفصل ضد‌آب است، بنابراین شما می‌توانید با رعایت برخی از دستورالعمل‌ها دوش بگیرید.

 

آیا تورم محل جراحت طبیعی است؟

طبیعی است که مفصل متورم شود و احتمالاً این تورم تا چند هفته ادامه می‌یابد. اگر میزان تورم افزایش یافته است و درد آن با مصرف داروهای مُسکِن کاهش نمی‌یابد، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

آیا پس از عمل تعویض مفصل باید ورزش کرد؟

 فیزیوتراپ به شما برنامه‌ای برای ورزش خواهد داد. برای کمک به بهبود و تقویت عضلات باید تمریناتی را که به شما آموزش داده‌اند در خانه ادامه دهید. باید مقدار تحرک خود را روزانه افزایش دهید و به‌طور منظم ورزش کنید تا عضلات‌تان هرروز تقویت شوند.

 

چه زمانی پس از عمل تعویض مفصل می‌توان کار کرد؟

 اینکه چه زمانی توانایی کار کردن را داشته باشید، به نوع کار و سرعت بهبودی عمل مفصل شما بستگی دارد. توصیه می‌کنیم زودتر از 6 هفته پس از جراحی کار نکنید.

 

آیا می‌توان بعد از عمل تعویض مفصل رانندگی کرد؟

 فقط زمانی باید رانندگی کنید که توانایی کامل کنترل ماشین و ترمز کردن را داشته باشید. اکثر افرادی که عمل مفصل پا انجام داده‌اند، 6 ماه پس از جراحی می‌توانند رانندگی کنند.

 

سخن آخر

تعویض به‌موقع پانسمان عمل مفصل، در روند بهبود جراحت مؤثر است. پس از عمل تعویض مفصل، بیش‌ازحد به مفصل جراحی‌شده خود فشار نیاورید. واردکردن فشار زیاد بر جراحت، روند بهبودی را کند می‌کند. برای نحوه تعویض پانسمان و میزان تحرک مفصل خود، حتماً با پزشک معالج مشورت کنید.

 

منابع

www.hey.nhs.uk

www.mountsinai.org

www.frischortho.com

www.srinivasanhipandknee.com

www.allinahealth.org

health.umms.org

www.niams.nih.gov

 


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس