پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو چقدر می‌ماند؟ + راهنمای تعویض پانسمانزانو

پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو چقدر می‌ماند؟ + راهنمای تعویض پانسمان

پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو چقدر باید بماند؟ آیا بلافاصله بعد از عمل جراحی زانو می‌توان دوش گرفت؟ تعویض پانسمان بعد از عمل زانو چند بار باید انجام شود؟ این‌ها پرسش‌هایی هستند که بسیاری از بیماران در ذهن دارند، و می‌خواهند درباره تعویض پانسمان و حمام بعد از جراحی بیشتر بدانند. در این مقاله وب‌سایت دکتر امین جواهری، به تک‌تک این پرسش‌ها، پاسخ مفصلی می‌دهیم.

 

تعویض پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو چند بار باید انجام شود؟

از دو روز بعد از ترخیص از بیمارستان، باید پانسمان خود را هر روز عوض کنید. این تعویض پانسمان را تا یک هفته انجام بدهید. البته پانسمان‌های بزرگ و حجیم لازم نیست.

تجدید پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو را می‌توانید در منزل انجام بدهید. فقط کافی است روی هر برش، یک تکه باند یا گاز قرار داده، و باندپیچی کنید. از پماد یا لوسیون‌های آنتی‌بیوتیک هم استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک توصیه کرده باشد.

در ویزیتی که یک هفته بعد از عمل انجام می‌شود، بخیه‌ها برداشته خواهند شد. اگرهم چسب بخیه استری روی برش زانویتان باشد، ۷ تا ۱۰ روز بعد از خیس شدن، کم‌کم کَنده می‌شود.

لازم نیست قبل از این مدت، چسب‌های زخم استری را بردارید. وقتی خودشان شروع به کَنده شدن کردند، می‌توانید آن‌ها را بردارید.

 

آیا بعد از عمل تعویض زانو می‌توان دوش گرفت؟

تعویض پانسمان بعد از عمل تعویض مفصل زانو

از دو روز بعد از عمل تعویض مفصل، می‌توانید دوش بگیرید. اما نگذارید پانسمان زانویتان خیس شود. البته گاهی اوقات از پانسمان ضدآب استفاده می‌شود تا بیمار نگرانی خیس شدن آن را نداشته باشد.

اما بهتر است مراقب باشید و تا دو هفته بعد از عمل، برش‌ها را زیر آب، خیس نکنید. اگر هم برش‌ها ناخواسته خیس شدند، آن‌ها را به‌آرامی خشک کرده، و بعد از خشک شدن، پانسمان خود را تجدید کنید.

بعد از گذشت یک هفته، می‌توانید با خیال راحت به حمام رفته، و حتی روی برش‌ها را با لیف نرم و صابون یا شامپوی بدن تمیز کنید. اما به‌هیچ‌وجه آن‌ها را به‌شدت نمالید.

نکته مهم اینکه تا وقتی محل بریدگی‌ها به‌طور کامل بهبود نیافته، در وان حمام نکنید. از استخر یا جکوزی هم استفاده نکنید. هر مسئله یا نگرانی هم در این زمینه دارید، حتما با پزشک در میان بگذارید.

 

بعد از عمل تعویض مفصل زانو، چه نکته‌هایی را باید رعایت کنیم؟

تجدید پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو را می‌توانید خودتان در منزل انجام بدهید، اما در صورت مشاهده هرکدام از علائم و نشانه‌های زیر، حتما با پزشک خود تماس گرفته و مشورت کنید:

۱. افزایش ناگهانی تورم، قرمزی یا گرما در ناحیه جراحی، که با استراحت، یخ و بالا گرفتن پاها برطرف نمی‌شود.

۲. دمای دهانی بیشتر از ۳۹ سانتی‌گراد که بیش از ۱۲ ساعت ادامه داشته، و با مصرف مایعات و مصرف دو قرص استامینوفن با فاصله ۶ ساعت هم تسکین نمی‌یابد. نکته مهم اینکه مقدار مصرف این قرص نباید بیش از ۴هزار میلی‌گرم در روز باشد.

۳. ترشح بیش از حد از محل برش زانو یا ترشحاتی که بیش از ۷۲ ساعت ادامه دارند.

۴. درد، حساسیت، قرمزی یا تورم در ناحیه پا که با استراحت و بالا گرفتن پاها کاهش نیافته است.

۵. تب، لرز، تنگی نفس، درد قفسه سینه، حالت تهوع، استفراغ یا سایر علائم و نشانه‌هایی که برایتان نگران‌کننده شده‌اند.

 

جمع‌بندی

نکته قابل‌توجه اینکه دکتر امین جواهری، پانسمان را بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، و در محیط استریل‌شده اتاق عمل انجام می‌دهند. بنابراین احتمال ایجاد آلودگی‌های میکروبی یا باکتریایی به صفر می‌رسد.

اگر پرسشی درباره پانسمان بعد از تعویض مفصل زانو یا سایر نکته‌های مربوط به این جراحی دارید، حتما سایر مقاله‌های این وب‌سایت را بخوانید. ما درباره پرسش‌های پرتکراری که دریافت می‌کنیم، مقاله‌های به‌روز و جامعی نوشته و منتشر می‌کنیم، تا شما هر چه سریع‌تر، پاسخ آن‌ها را پیدا کنید.

 

منابع:

kneeandshouldersurgery.com

drpauljacob.com


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس