جراحی ترمیم پارگی لابروم لگنلگن

جراحی ترمیم پارگی لابروم لگن

پارگی های لابروم لگن به راحتی بهبود نمی یابند، بنابراین در بسیاری از موارد جراحی ترمیمی ممکن است ضروری باشد. هدف از جراحی بهبود ثبات، عملکرد و دامنه حرکت ، کاهش درد لگن و جلوگیری از آسیب اضافی به مفصل ران است.

پزشکان چه زمانی جراحی لگن را برای ترمیم لابروم پاره شده توصیه می کنند؟

پزشک ممکن است جراحی ترمیم لابروم لگن را در موارد زیر توصیه کند: 

 • زمانی که پارگی باعث درد لگن و سایر علائم شود
 • و زمانی که پارگی با استفاده از MRI یا سایر تصویربرداری های پزشکی تایید شود.

برای برخی از پارگی‌های لابروم، ممکن است قبل از شروع جراحی، درمان غیرجراحی انجام شود. برای مثال، پزشک ممکن است برای چند هفته، فیزیوتراپی،  تزریق مفصلی ران یا ترکیبی از هر دو را توصیه کند.

حتما مطالعه کنید : پارگی لابروم لگن

پارگی لابروم با گیر افتادگی مفصل ران

بسته به سطح درد و ناتوانی فرد، حتی بیمارانی که پارگی های نسبتاً کوچکی دارند، در صورت داشتن مشکلی به نام گیرافتادگی مفصل ران ، که به نام FAI یا ایمپینجمنت ران نیز شناخته می شود، ممکن است توصیه به جراحی شوند.

گیرافتادگی مفصل ران زمانی اتفاق می‌افتد که رشد استخوانی منجر به تماس غیرطبیعی در استخوان‌های لگن شود. تحقیقات نشان می‌دهد که درمان‌های غیرجراحی برای بیمارانی که هم پارگی لابروم و هم گیرافتادگی ران دارند، موفقیت محدودی دارد.

چرا لابروم ها معمولاً به خودی خود بهبود نمی یابند

لابروم ران از فیبر و غضروف سخت با مقدار خون محدود ساخته شده است. بنابراین هنگامی که از استخوان جدا می شود، تقریبا غیرممکن است که بدون مداخله جراحی دوباره به استخوان بچسبد و التیام یابد.

در طی جراحی ترمیم پارگی لابروم هیپ چه کاری انجام می شود؟

در طول جراحی، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را انجام دهد:

 • ترمیم پارگی لابروم. پزشک با استفاده از قلاب های پلاستیکی کوچک و نخ استریل، لابروم پاره شده را دوباره به سوکت (استابولوم) وصل می‌کند.
 • دبریدمان. این تکنیک شامل کوتاه کردن یا صاف کردن ناحیه ای از لابروم است که فرسوده شده است. هدف از بین بردن بافت شل، آسیب دیده و دردناک است.
 • سایر ترمیم ها. مشکلات لگن اغلب با هم آمیخته می شوند، بنابراین معمولا جراح لابروم لگن را ترمیم می کند و در طول همان جراحی به سایر مشکلات نیز رسیدگی می کند. به عنوان مثال، جراح ممکن است لابروم را ترمیم کند و ناهنجاری های استخوانی را که باعث گیرافتادگی لگن می شود بتراشد.

حتما مطالعه کنید : جراحی تعویض مفصل لگن

بسته به آسیب لابروم لگن، جراح ممکن است ترمیم پارگی لابروم و دبریدمان را همزمان انجام دهد.

انجام سایر ترمیم ها ممکن است در حین جراحی تصمیم گیری شود. تصویربرداری پزشکی قبل از عمل همیشه نمی تواند همه چیزهایی را که در یک مفصل مشکل دارد نشان دهد. جراح ممکن است برای اولین بار در حین جراحی مشکلات دیگری از مفصل ران را تأیید یا کشف کند.

مقایسه جراحی آرتروسکوپی و جراحی باز لگن

ترمیم لابروم لگن ممکن است با استفاده از روش های آرتروسکوپی یا جراحی باز انجام شود.

 • آرتروسکوپی لگن یک جراحی کم تهاجمی در نظر گرفته می شود. ابزارهای جراحی مخصوص و یک دوربین فیلمبرداری از طریق 2 تا 4 برش به طول تقریبی 1 سانتی متر وارد بدن می شوند.
 • جراحی باز ران نیاز به یک برش منفرد به طول 8 تا 10 سانتی متر دارد. در طی جراحی باز، جراح ممکن است سر استخوان ران را از حفره ران خارج کند. این جراحی به عنوان یک جراحی بزرگ در نظر گرفته می شود.

اینکه آیا فردی تحت عمل جراحی باز قرار می گیرد یا آرتروسکوپی، بستگی به راحتی و تجربه جراح در برخورد با مشکل لگن یک بیمار خاص دارد. این روزها، تمام مشکلات لابروم را می توان با آرتروسکوپی حل کرد. جراحی آرتروسکوپی مفصل ران نسبت به جراحی باز دوره نقاهت کوتاه تری دارد.


منبع محتوا : sports-health

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس